Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 – ? (Volko Ruhnke)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: clown »

Jak dla mnie jak najbardziej powinno się robić gry o najnowszych wydarzeniach (to a propos dyskusji, która się tu przetoczyła na temat gry portretującej wydarzenia na Ukrainie).
Dodam jeszcze, że Volko był BARDZO zdziwiony faktem "reakcji" na grę "Majdan", wskazując jako argumentację, że skoro wydaje się u nas po polsku "Labirynt" właśnie, to jest to cokolwiek "dziwne". No, ale takie rzeczy tylko w Polsce...
Gwarantuję, że gdyby następny COIN był o trwającym konflikcie zbrojnym na Ukrainie, to fani serii zacieraliby ręce... I chyba nikt by nie wyzywał autora od socjopatów itp.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: gaseki »

No to dodatek już zamówiony...
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: mig »

Ciekawe, czy Bard zdecyduje się na wydanie polskiej wersji językowej...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: wolfe »

mat_eyo pisze:myślałem, że dodatek z trybem solo dla dżihadysty mnie do tego przekona.
W ostatnim wpisie na CSW autor poinformował, że rozważa zamieszczenie zasad dla bota strony US.
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: KubaP »

clown pisze:
Jak dla mnie jak najbardziej powinno się robić gry o najnowszych wydarzeniach (to a propos dyskusji, która się tu przetoczyła na temat gry portretującej wydarzenia na Ukrainie).
Dodam jeszcze, że Volko był BARDZO zdziwiony faktem "reakcji" na grę "Majdan", wskazując jako argumentację, że skoro wydaje się u nas po polsku "Labirynt" właśnie, to jest to cokolwiek "dziwne". No, ale takie rzeczy tylko w Polsce...
Gwarantuję, że gdyby następny COIN był o trwającym konflikcie zbrojnym na Ukrainie, to fani serii zacieraliby ręce... I chyba nikt by nie wyzywał autora od socjopatów itp.
Ależ nadinterpretowanie rzeczywistości :)
Awatar użytkownika
Mały brzydki pędrak
Posty: 984
Rejestracja: 24 sty 2006, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 11 times

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: Mały brzydki pędrak »

KubaP pisze:Ależ nadinterpretowanie rzeczywistości :)
A jaka jest rzeczywistość? Czyżbyś sam nie przyczynił się do przyklejenia krwawej łatki grze?
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: KubaP »

Mały brzydki pędrak pisze:
KubaP pisze:Ależ nadinterpretowanie rzeczywistości :)
A jaka jest rzeczywistość? Czyżbyś sam nie przyczynił się do przyklejenia krwawej łatki grze?
Ech, przeczytaj jeszcze raz, w kontekście. Po raz enty powtórzę: Robienie gry o Majdanie to W MOJEJ OPINII nadużycie i brak wrażliwości. To moja EMOCJONALNA ocena i pozwolę sobie zachować do niej prawo. Mogę? Proszę, proszę, proooooszę?

Dodam również, że nie przyklejam grze krwawej łatki. Rzeczywistość na Ukrainie robi to za mnie.
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: Valarus »

Ja tam bym się rzeczywiście za COINa na Ukrainie nie obraził. Ale to bardziej dlatego, że to ciekawszy temat niż te obecnie zapowiedziane (wojny galicyjskie i wojna o niepodległość USA). Aczkolwiek - wydaje mi się, że dobre przygotowanie takiej gry wymaga dokładnej analizy konkretnego konfliktu, a na to potrzeba dużo czasu nawet po zakończeniu działań, kiedy już pewne informacje przestają byc tajne itd. Nie wierzę, że przedstawienie tak aktualnego wydarzenia w sposób rzetelny byłoby możliwe. W końcu nawet Labirynt pojawił się w 2010, czyli niby 9 lat po rozpoczęciu "konfliktu" przedstawionego w grze. Jeżeli jednak chodzi o kwestie moralne, to rzeczywiście nie widzę różnicy pomiędzy tymi konfliktami. Cenzury nie ma, o obu mówić wolno. A czy gry o aktualnych konfliktach mają sens, to już zweryfikuje rynek.

Przy okazji - czy ja jestem jedyną osoba, która uwielbia COINy a Labiryntu nie trawi ze względu na ogromną losowość (kostka kostka kostka...)?
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: clown »

Przy okazji - czy ja jestem jedyną osoba, która uwielbia COINy a Labiryntu nie trawi ze względu na ogromną losowość (kostka kostka kostka...)?
Nie jesteś :) dlatego właśnie nie tematyka a mechanika, powinna skreślać taką grę.
W przypadku Majdanu była to, i jest, tematyka. Kwestia punktu widzenia i karkołomnej logiki (chociaż logiką nie da się tego wyjaśnić, wręcz przeciwnie - tutaj trzeba uważać, żeby Cię nie wyzwano od racjonalistów wchodzących z buciorami w czyjeś poprawnie polityczne życie). Tysiące zabitych tysiąc kilometrów stąd wywołuje tylko wzruszenie ramionami a taka sama liczba zabitych zaraz przy naszej granicy to temat nieakceptowalny i nie do poruszenia w grze.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Vandal
Posty: 519
Rejestracja: 21 lut 2012, 10:10
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: Vandal »

Zgadzam się ze co do Ukrainy to zbyt wiele rzeczy jest niejasnych, zarówno na Majdanie jak i na wschodniej granicy żeby można było zrobić grę, nie opierając się całkowicie na jednej narracji.

Labirynt nie jest COINem, jest zabawną grą losową z tematyką wojenną, ale nadal potrafi być funem. :)
CONIny już nie są tak losowe - w AA trochę porzucałeś kostką, w Afganistanie i Wietnamie rzut kostką jest ostatecznością (jest za ryzykowny, poświęcasz cały ruch na niepewny wynik, bezpieczniej jest coś wytrenować lub ruszyć na mapie).
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: KubaP »

clown pisze:
Przy okazji - czy ja jestem jedyną osoba, która uwielbia COINy a Labiryntu nie trawi ze względu na ogromną losowość (kostka kostka kostka...)?
Nie jesteś :) dlatego właśnie nie tematyka a mechanika, powinna skreślać taką grę.
W przypadku Majdanu była to, i jest, tematyka. Kwestia punktu widzenia i karkołomnej logiki (chociaż logiką nie da się tego wyjaśnić, wręcz przeciwnie - tutaj trzeba uważać, żeby Cię nie wyzwano od racjonalistów wchodzących z buciorami w czyjeś poprawnie polityczne życie). Tysiące zabitych tysiąc kilometrów stąd wywołuje tylko wzruszenie ramionami a taka sama liczba zabitych zaraz przy naszej granicy to temat nieakceptowalny i nie do poruszenia w grze.
Nie pogadamy, bo widzę, że jestem "poprawny politycznie" i "wyzywam od racjonalistów". Ja tylko proszę o prawo do emocjonalnej opinii o grze, w której demonstranci rzucają koktajlami mołotowa w milicję i prawo do uważania tego za smutny przykład braku wrażliwości. Wolno mi, czy będziesz dalej rzucał bardzo zabawnymi, pełnymi wysmakowanej ironii i poczucia wyższości komentarzami?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4136
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 316 times
Been thanked: 344 times

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: tomb »

Valarus pisze:te obecnie zapowiedziane ([...] wojna o niepodległość USA)
Można gdzieś o tym przeczytać?
clown pisze:Kwestia [..] karkołomnej logiki
Zwanej emocjami.
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 79 times
Been thanked: 252 times

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: jax »

KubaP pisze:Nie pogadamy, bo widzę, że jestem "poprawny politycznie" i "wyzywam od racjonalistów". Ja tylko proszę o prawo do emocjonalnej opinii o grze, w której demonstranci rzucają koktajlami mołotowa w milicję i prawo do uważania tego za smutny przykład braku wrażliwości.
Demonstranci rzucają w milicję (a milicja traktuje ich kartą Tear Gas) w 1989 - grze, któą polubiłeś.
Czy 25 lat to już ta granica, gdy nie można zarzucić 'smutnego braku wrażliwości'?
A może terytorium jest decydujące? - jak zamachy terroryści w Labiryncie robią w Stanach albo Rosji, to rozumiem że jest w porządku, bo nie tak blisko jak Ukraina?

Nie mogę się z Tobą Kuba zgodzić w tym temacie.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: KubaP »

jax pisze:
KubaP pisze:Nie pogadamy, bo widzę, że jestem "poprawny politycznie" i "wyzywam od racjonalistów". Ja tylko proszę o prawo do emocjonalnej opinii o grze, w której demonstranci rzucają koktajlami mołotowa w milicję i prawo do uważania tego za smutny przykład braku wrażliwości.
Demonstranci rzucają w milicję (a milicja traktuje ich kartą Tear Gas) w 1989 - grze, któą polubiłeś.
Czy 25 lat to już ta granica, gdy nie można zarzucić 'braku wrażliwości'?
A może terytorium jest decydujące? - jak zamachy terroryści w Labiryncie robią w Stanach albo Rosji, to rozumiem że jest w porządku, bo nie tak blisko jak Ukraina?

Nie mogę się z Tobą Kuba zgodzić w tym temacie.
I znowu - moje argumenty nie są racjonalne, mają podłoże emocjonalne. Na Majdanie ginęli ludzie. Ba!, dalej giną z jego powodu. To mi po prostu przeszkadza czerpać przyjemność z gry.
Awatar użytkownika
Mały brzydki pędrak
Posty: 984
Rejestracja: 24 sty 2006, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 11 times

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: Mały brzydki pędrak »

KubaP pisze:Ech, przeczytaj jeszcze raz, w kontekście. Po raz enty powtórzę: Robienie gry o Majdanie to W MOJEJ OPINII nadużycie i brak wrażliwości. To moja EMOCJONALNA ocena i pozwolę sobie zachować do niej prawo. Mogę? Proszę, proszę, proooooszę?

Dodam również, że nie przyklejam grze krwawej łatki. Rzeczywistość na Ukrainie robi to za mnie.
Oczywiście, że możesz i nawet nie musisz nikogo o to prosić.
Rozumiem, że Twoje słowa w audycji o grach wojennych "znadplanszy" dot. Majdanu były nieporozumieniem lub źle wyrażoną opinią.
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: Valarus »

tomb pisze:
Valarus pisze:te obecnie zapowiedziane ([...] wojna o niepodległość USA)
Można gdzieś o tym przeczytać?
http://www.gmtgames.com/p-518-liberty-o ... ction.aspx

https://boardgamegeek.com/boardgame/165 ... surrection
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4136
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 316 times
Been thanked: 344 times

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: tomb »

@Valarus - dzięki. Mnie temat bardzo-bardzo pasuje.

Czy COINy są na tyle podobne do siebie, że zagranie w Labirynt daje jako takie rozeznanie w temacie?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: wolfe »

tomb pisze:@Valarus - dzięki. Mnie temat bardzo-bardzo pasuje.

Czy COINy są na tyle podobne do siebie, że zagranie w Labirynt daje jako takie rozeznanie w temacie?
Labirynt nie jest częścią COINów, jakieś tam niewielkie (mechaniczne) podobieństwa można znaleźć ale to zupełnie inny rodzaj rozgrywki.
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: Valarus »

tomb pisze:@Valarus - dzięki. Mnie temat bardzo-bardzo pasuje.

Czy COINy są na tyle podobne do siebie, że zagranie w Labirynt daje jako takie rozeznanie w temacie?
Niestety nie, Labirynt nie jest COINem, to zupełnie inna gra. Same COINy (czyli Andean Abyss, Cuba Libre, A Distant Plain i Fire in the Lake) rzeczywiście działają na tej samej mechanice i są do siebie bardzo podobne. Szczegóły i ciężkość tytułów mają co prawda duży rozrzut, ale jak się grało w jeden to z resztą już jest z górki.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: KubaP »

Mały brzydki pędrak pisze:
KubaP pisze:Ech, przeczytaj jeszcze raz, w kontekście. Po raz enty powtórzę: Robienie gry o Majdanie to W MOJEJ OPINII nadużycie i brak wrażliwości. To moja EMOCJONALNA ocena i pozwolę sobie zachować do niej prawo. Mogę? Proszę, proszę, proooooszę?

Dodam również, że nie przyklejam grze krwawej łatki. Rzeczywistość na Ukrainie robi to za mnie.
Oczywiście, że możesz i nawet nie musisz nikogo o to prosić.
Rozumiem, że Twoje słowa w audycji o grach wojennych "znadplanszy" dot. Majdanu były nieporozumieniem lub źle wyrażoną opinią.
W odcinku 15. odpowiadam na Twoje zarzuty: http://youtu.be/0fVoqRxyX_I?t=26m50s
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4136
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 316 times
Been thanked: 344 times

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: tomb »

Opis Liberty of Death nastraja optymistycznie - będzie można odpalić grę w każdej konfiguracji, dowolnie wybierając frakcje do gry (również solo i we dwójkę, a tak gram najczęściej).
wolfe pisze:Labirynt nie jest częścią COINów
A, to kicha. Błędnie założyłem, że ten sam autor, więc ten sam system.
Valarus pisze:Niestety nie, Labirynt nie jest COINem, to zupełnie inna gra. Same COINy (czyli Andean Abyss, Cuba Libre, A Distant Plain i Fire in the Lake) rzeczywiście działają na tej samej mechanice i są do siebie bardzo podobne. Szczegóły i ciężkość tytułów mają co prawda duży rozrzut, ale jak się grało w jeden to z resztą już jest z górki.
Niestety tematy poprzednich dyskwalifikują je do gry z żoną. Musiałbym chyba po kolanach...
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: wolfe »

tomb pisze:A, to kicha. Błędnie założyłem, że ten sam autor, więc ten sam system.
No w przypadku Liberty or Death jest jeszcze ciekawiej, bo system ten sam ale autor inny: Harold Buchanan. Autorem dodatku do Labiryntu też nie jest zresztą Volko Ruhnke.
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
Awatar użytkownika
Mały brzydki pędrak
Posty: 984
Rejestracja: 24 sty 2006, 19:37
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 11 times

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: Mały brzydki pędrak »

KubaP pisze:W odcinku 15. odpowiadam na Twoje zarzuty: http://youtu.be/0fVoqRxyX_I?t=26m50s
Dziękuję.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: palladinus »

Dodam tylko, że poznanie mechaniki Labiryntu pozwala nieco złagodzić próg wejścia do COIN-ów - chociażby aktywacja komórek do wykonywania akcji. W przygotowaniu jest jeszcze wycofanie wojsk rzymskich z Brytanii, wojna o niepodległość Irlandii oraz partyzantka filipińska za czasów Marcosa. I jeszcze kilka innych, ale raczej w dalszej perspektywie czasowej.
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Labirynt: Wojna z terroryzmem 2001 - ?

Post autor: herman »

A w 303 czy 111 można grać?
ODPOWIEDZ