7 cudów - SmallWorld - Seasons - Osadnicy: NI

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
spinacz_biurowy
Posty: 3
Rejestracja: 26 kwie 2015, 16:48

7 cudów - SmallWorld - Seasons - Osadnicy: NI

Post autor: spinacz_biurowy »

Planuję w najbliższym czasie zakupić nową grę, ale zupełnie nie potrafię zdecydować się na konkretny tytuł. Zazwyczaj gramy w 2-3 osoby.
Tytuły mocno już przez nas ograne (i lubiane):
Cyklady
Cytadela
Dixit
Agricola
Wsiąść do pociągu
Carcassonne
Wysokie Napięcie
Kolejka

plus imprezówki typu Dobble, Palce w pralce

Zastanawiam się nad zakupem pozycji jak w tytule, choć będę wdzięczna tez za inne propozycje :)
- negatywna interakcja bardzo mile widziana
- klimaty niekoniecznie fantastyczne (wszelkie zombiaki i post-apokaliptyczne atrakcje odpadają)
- mile widziane lekko strategiczne gry z ograniczoną losowością
- bez znaczenia czy karcianki, czy tradycyjna planszówka, fajnie natomiast żeby była ładnie wydana

Jak widać z gier, w które dotychczas graliśmy niezbyt z nas zaawansowani zawodnicy, za to całkiem zapaleni :)
wicz
Posty: 23
Rejestracja: 16 sty 2010, 14:12
Lokalizacja: Marki
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: 7 cudów - SmallWorld - Seasons - Osadnicy: NI

Post autor: wicz »

Wypowiem się tylko na temat Small World, bo takową posiadam z tych co proponujesz.
Wydanie bardzo ładne, jedna z ładniejszych planszówek jakie widziałem.
Interakcja też na wysokim poziomie.
Na 2 osoby chodzi raczej słabo, 3 to minimum wg mnie.
Regrywalność średnia(przynajmniej dla mnie), może wymagać zakup dodatków co podnosi znacznie koszt.
Jest spory wybór dodatków, ale ich koszt jest dość wysoki w stosunku do zawartości.
W porównaniu do wymienionej przez Ciebie Agricoli, złożoność gry wypada blado na rzecz Agricoli(nie mówię że to minus, zależy co kto lubi). Raczej lekka gra.
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: 7 cudów - SmallWorld - Seasons - Osadnicy: NI

Post autor: Patyk »

Co do Small Worlda i dwóch osób zdania są podzielone, ja lubię. Poza tym losowość nie jest zbyt wielka. Do tych wymagań powinny pasować Innowacje, tyle że tam negatywnej interakcji jest bardzo dużo. Co do Osadników: NI to tam interakcja raczej marna, przeważnie nie opłaca się przeszkadzać i lepiej robić swoje.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: 7 cudów - SmallWorld - Seasons - Osadnicy: NI

Post autor: maciejo »

SM to jedna z najgorszych gier w jakie grałem - zdecydowanie odradzam :!: jest milion innych fajnych gier.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 729
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 146 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: 7 cudów - SmallWorld - Seasons - Osadnicy: NI

Post autor: Munchhausen »

Grałem w trzy pierwsze tytuły i na 2-3 osoby wybrałbym Seasons, choć wszystkie gry bardzo lubię. Po prostu to świetna dwuosobówka, a o reszcie nie da się tego powiedzieć.
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: 7 cudów - SmallWorld - Seasons - Osadnicy: NI

Post autor: Patyk »

maciejo pisze:SM to jedna z najgorszych gier w jakie grałem - zdecydowanie odradzam :!: jest milion innych fajnych gier.
Nie ma to jak konstruktywna krytyka.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 7 cudów - SmallWorld - Seasons - Osadnicy: NI

Post autor: Maxxx76 »

A SM to co to?:-)
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: 7 cudów - SmallWorld - Seasons - Osadnicy: NI

Post autor: misioooo »

SadoMasochizm ;)
Jak Wsiąść do pociągu Wam pasowało, może zainteresuj się Cesarskim Kurierem (od razu z dodatkiem Power and Glory!). Jak dla mnie to podobne bardzo mechanicznie gry, ale Kurier daje dużo więcej możliwości i kombinowania, moim zdaniem jest znacznie głębszy niż Tickety.

Dodatek, o którym piszę w zasadzie jest samodzielną grą - potrzebujesz tylko dołożyć po 20 jakichś domków/ludków/znaczników w kolorze dla każdego gracza (posiadam tylko ten dodatek bez podstawki, używam do niego ludzików z Keyflowera ;P ). Kosztuje to niewiele, a zabawy multum i czacha czasami lekko zadymi nawet.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: 7 cudów - SmallWorld - Seasons - Osadnicy: NI

Post autor: maciejo »

Maxxx76 pisze:A SM to co to?:-)
Small World :)
Przepraszam,literówka.
Odradzam też T&T.Podobnie jak znakomita większość Gier Roku ostatnich lat - nuda.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: 7 cudów - SmallWorld - Seasons - Osadnicy: NI

Post autor: misioooo »

maciejo pisze:Odradzam też T&T.Podobnie jak znakomita większość Gier Roku ostatnich lat - nuda.
Dla Ciebie nuda, dla mnie nie :) Każdy ma inny gust. Nie ma to jak konstruktywna krytyka...
W ogóle to planszówki są nudne, a ci co w nie grywają są nienormalnie, lepiej na konsoli przyciąć w diablo 6 ;)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
spinacz_biurowy
Posty: 3
Rejestracja: 26 kwie 2015, 16:48

Re: 7 cudów - SmallWorld - Seasons - Osadnicy: NI

Post autor: spinacz_biurowy »

Bardzo dziękuję za wszystkie odpowiedzi :)

SW na razie w takim wypadku wykreślam z listy - trochę jednak się obawiam, że szybko się znudzi. Na razie rezygnuje też z 7 cudów.
Zarówno "Cesarski kurier" jak i "Innowacje" wyglądają bardzo ciekawie, ale z tego, co widzę, raczej kiepsko z ich dostępnością :(

A co myślicie o "Rialto" i "Dziedzictwie"?
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: 7 cudów - SmallWorld - Seasons - Osadnicy: NI

Post autor: maciejo »

Pomyśl może o Tobago,gra pięknie wydana i znakomicie chodzi na dwie osoby :idea:
Od 3 osób wzwyż proponuję niezawodnego Szoguna nie koniecznie z dodatkiem.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
spinacz_biurowy
Posty: 3
Rejestracja: 26 kwie 2015, 16:48

Re: 7 cudów - SmallWorld - Seasons - Osadnicy: NI

Post autor: spinacz_biurowy »

maciejo pisze:Pomyśl może o Tobago,gra pięknie wydana i znakomicie chodzi na dwie osoby :idea:
Od 3 osób wzwyż proponuję niezawodnego Szoguna nie koniecznie z dodatkiem.
dziękuję, obie gry trafiły juz na (ciągle rosnącą, niestety) wishlistę - szczególnie Szogun wygląda świetnie! :)

Na razie zdecydowałam się na Osadników: NI :)
Dziękuję wszystkim za opinie, zarówno tutaj, jak i ma PW :)
Awatar użytkownika
mr.big
Posty: 330
Rejestracja: 26 kwie 2013, 13:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times

Re: 7 cudów - SmallWorld - Seasons - Osadnicy: NI

Post autor: mr.big »

A ja śmiało mogę polecić zarówno 7 Cudów jak i SmallWorld. Obydwie ładnie wydane i z fajną mechaniką, chociaż zupełnie różną.
Mamy obie gry, dużo graliśmy i z pewnością będziemy w nie grać :D

Osadnicy Ni graliśmy tylko raz, więc ciężko się wypowiadać, ale widze że już sia nastawiłaś na ich zakup :D

Seasons nie mamy i nie graliśmy. Zwróciłem uwagę na ten temat bo sam zastanawiam sie nad jej zakupem, ale za dużo w temacie nie znalazłem o tej grze.
arracan
Posty: 252
Rejestracja: 27 kwie 2015, 17:09
Has thanked: 22 times
Been thanked: 23 times

Re: 7 cudów - SmallWorld - Seasons - Osadnicy: NI

Post autor: arracan »

spinacz_biurowy pisze: A co myślicie o "Rialto" i "Dziedzictwie"?
Rialto to dobra gra, ale zupełnie bez klimatu. Można kupić za 65 zł i to jest maksymalna cena moim zdaniem, więcej bym nie wydał. Takie sobie zbieranie kart i ustawianie pionków. W ogóle nie czujesz że walczysz o wpływy polityczne.
Za to Dziedzictow sprawdza się świetnie na dwóch graczy jak i większą ilość, ale negatywnej interakcji tyle co kot napłakał. Może 5 kart taką wprowadza, a tak to każdy sam sobie rzepkę skrobie. Mimo to polecam, u nas długo nie schodziła ze stołu.
Ze SmallWorlda bym tak łatwo nie rezygnował, bo to świetna gra jest. I moim zdaniem świetnie gra się we dwójkę, takie partie rozgrywam najczęściej i nie narzekam ;)
Osadnicy: NI nie polecam na dwóch graczy.
MAM | CHCĘ

Piszę o grach na POPKULTUROWCY.PL <- ZAPRASZAM
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: 7 cudów - SmallWorld - Seasons - Osadnicy: NI

Post autor: Bea »

arracan pisze: Osadnicy: NI nie polecam na dwóch graczy.
Rewelacyjnie działa właśnie na dwóch graczy!
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: 7 cudów - SmallWorld - Seasons - Osadnicy: NI

Post autor: esztfke »

arracan pisze:
spinacz_biurowy pisze: A co myślicie o "Rialto" i "Dziedzictwie"?
Rialto to dobra gra, ale zupełnie bez klimatu. Można kupić za 65 zł i to jest maksymalna cena moim zdaniem, więcej bym nie wydał. Takie sobie zbieranie kart i ustawianie pionków. W ogóle nie czujesz że walczysz o wpływy polityczne.
Za to Dziedzictow sprawdza się świetnie na dwóch graczy jak i większą ilość, ale negatywnej interakcji tyle co kot napłakał. Może 5 kart taką wprowadza, a tak to każdy sam sobie rzepkę skrobie. Mimo to polecam, u nas długo nie schodziła ze stołu.
Ze SmallWorlda bym tak łatwo nie rezygnował, bo to świetna gra jest. I moim zdaniem świetnie gra się we dwójkę, takie partie rozgrywam najczęściej i nie narzekam ;)
Osadnicy: NI nie polecam na dwóch graczy.
Tak z ciekawości to na ilu graczy polecasz osadników? Bo jak dla mnie w 3-4 osoby gra po pierwsze mocno się wydłuża, po 2 robi sie nudniejsza, po 3 bardziej chaotyczna (kazdy gra sobie i nie ogarnia tego co robia inni, jakie maja lokacje itd), do tego wiele ciekawych akcji przestaje sie oplacac (zmniejsza sie element psucia innym, bo bardziej oplaca sie budowac swoje)
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: 7 cudów - SmallWorld - Seasons - Osadnicy: NI

Post autor: Maxxx76 »

A ja polecam Rialto. To nie jest gra w takie sobie zbieranie kart i ustawianie pionków. Rialto to gra, w której CZUJESZ, że walczysz o wpływy do ostatniej karty i ostatniej dzielnicy :-D Zdecydowanie polecam :-D
Awatar użytkownika
Losiek
Posty: 947
Rejestracja: 31 sie 2010, 03:12
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 310 times
Been thanked: 201 times

Re: 7 cudów - SmallWorld - Seasons - Osadnicy: NI

Post autor: Losiek »

Maxxx76 pisze:A ja polecam Rialto. To nie jest gra w takie sobie zbieranie kart i ustawianie pionków. Rialto to gra, w której CZUJESZ, że walczysz o wpływy do ostatniej karty i ostatniej dzielnicy :-D Zdecydowanie polecam :-D
Zdecydowanie +1
Rialto zacną grą jest.
ciupakabrans
Posty: 57
Rejestracja: 25 lut 2014, 16:47

Re: 7 cudów - SmallWorld - Seasons - Osadnicy: NI

Post autor: ciupakabrans »

Ja z moją kobitą uwielbiamy Osadników!:)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7332
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: 7 cudów - SmallWorld - Seasons - Osadnicy: NI

Post autor: detrytusek »

To ja podbijam:
Small World uciekać jak najdalej od niej.
7 cudów w 2 osoby mocno przeciętne.

Natomiast popieram wybór Osadników NI!
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
ODPOWIEDZ