Dobra strategia do kolekcji

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Dobra strategia do kolekcji

Post autor: Phate »

Witam ponownie zapalonych planszowiczów,
Nasza kolekcja z miesiąca na miesiąc rośnie i jesteśmy z tego bardzo radzi. Posiadamy już bardzo duży wachlarz gier o różnej tematyce między innymi:
Splendor, RFtG, Runebound, Osadnicy: narodziny imperium, Runebound, Eldritch horror, Mage Knight .... i jeszcze kilka innych
Brakuje nam póki co ostatniej wisienki na torcie czyli gry typowo strategicznej - ot strategia "wojenna" z kontrolowaniem terenów.

Interesują nas propozycję gier na minimum 2 (ewentualnie 3) osoby, czas partii ok 2 - 3 h, klimat raczej obojętny. To ma być taka walka kilku armii
Gry które bierzemy pod uwagę:
- Cyklady (kiedyś graliśmy i nam się bardzo podobała)
- Kemet (brak info)
- Gra o tron (podobno "must have")
- Chaos w Starym Świecie (j.w.)

Podpowiecie coś ?
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dobra strategia do kolekcji

Post autor: arturpe »

Ja podpowiem Race to Rhine. Klimat II wojny, ale gra wbrew pozorom nie o zmaganiach armii lecz o strategii logistyki.
Sprawdź jeszcze Sztukę Wojny czy Szoguna
Twoje propozycje są jak najbardziej w porządku, ale GoT odpada ze względu na konieczność większej ilości graczy.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Dobra strategia do kolekcji

Post autor: Phate »

Czyli GoT'a wywalam.
Co do Szoguna i Sztuki Wojny gdzieś widziałem je do kupienia ale nie wiem o nich nic więcej - muszę zbadać temat.
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dobra strategia do kolekcji

Post autor: uday »

GoT jest świetny na 6 osób (a z pewnymi modyfikacjami nawet fantastyczny), na 4 niezły przy odpowiednim wariancie. Dla 5 osób nie lubię, na 3 nie grałem.

Kemet wydał mi się spoko, chociaż z naparzanek chyba wolę Nexus Ops. Cyklady złe nie są, ale uważam, że to bardziej gra licytacyjna jest, a nie "strategia".

Shogun jest bardzo fajny i świetnie chodzi na 4-5 osób, na 3 nie grałem.
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Dobra strategia do kolekcji

Post autor: Fegat »

Wojna o Pierścień (must have dla wielbicieli Tolkiena i grania w 2 osoby)
Chaos w starym świecie (wg mnie najlepsza strategia dla 4/5 graczy, dobra dla 3)
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Wojtas_512
Posty: 201
Rejestracja: 24 sty 2015, 21:20

Re: Dobra strategia do kolekcji

Post autor: Wojtas_512 »

Twilight Imperium :D

To swoista "wisienka na torcie" ale raczej musisz mieć dużo czasu by w to zagrać(8h)

Z troche mniej czasochłonnych polece RuneWars, które jak mawiają są właśnie TI tylko w świecie fantasy. No i czas rozgrywki to 3-5h maksymalnie. W grze jest duża ilość jednostek/figurek(jak na strategie przystało), spora plansza(zawsze inna, bo złożona z hexów), jak dla mnie gra naprawde dobra.
Kemet jest spoko, ale jest to dosyć lekka strategia. Raczej nastawiona na szybką naparzanke
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7332
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1106 times

Re: Dobra strategia do kolekcji

Post autor: detrytusek »

podbijam Runewars. Najlepiej znaleźć jeszcze stare wydanie z górami. Na 2 osoby to max 3 h
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Dobra strategia do kolekcji

Post autor: Rocy7 »

Nexus Ops.
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dobra strategia do kolekcji

Post autor: uday »

Właśnie jestem w miarę świeżo po rozgrywce w Runewars. Niech 11h przemówi za siebie (4 osoby). Co gorsza, nie uważam, żebyśmy bardzo zwlekali z ruchami i wykonywaniem rozkazów, wiec poza narzuceniem szaleńczego tempa i wyrzuceniem dyplomacji (czyli tego co dla mnie najprzyjemniejsze w takich strategiach) nie widzę szansy na radykalne skrócenie czasu rozgrywki. Gra ma ciekawe mechaniki, jest ładna, ale nie zamierzam dać jej trzeciej szansy.

Generalnie nie polecam.
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Dobra strategia do kolekcji

Post autor: Zet »

uday pisze: Kemet wydał mi się spoko, chociaż z naparzanek chyba wolę Nexus Ops.
Mam jedno i drugie i nie żałuję.
Nexus Ops jest wg mnie łatwiejszy, kostki dodają mu trashowego uroku i jest dzięki nim kupa śmiechu. Losowość kart misji potrafi niestety namieszać, ale gra jest na tyle krótka, że można szybko zagrać rewanż.
Kemet jest trochę bardziej skomplikowany i dłuższy. Bardzo ważne jest dobre skonstruowanie kafelek, żeby nasza armia miała przewagę w wybranej przez nas strategii. A walka, poza kartami bonusów od bogów nie ma w sobie losowości i opiera się na zasadach GoTa (którego nie trawię, ale walkę kartami postaci lubię).
Reasumując - gry z tej samej kategorii, ale można mieć obie bez wrażenia wtórności.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Dobra strategia do kolekcji

Post autor: misioooo »

W Nexus Ops strategii niewiele. Tam to taktyka i taktyka. Ciągłe reagowanie na sytuację na planszy.
Gra przyjemna i... bardzo losowa. Takie połączenie naparzanki z ameri (kostki, kostki i kostki). W pewnym zakresie możemy wyniki rzutów modyfikować kartami Energize, ale nadal...
Miałem, pograłem, sprzedałem. Wspominam miło spędzone wieczory z tym tytułem :)
Ale to typowa naparzanka.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Wojtas_512
Posty: 201
Rejestracja: 24 sty 2015, 21:20

Re: Dobra strategia do kolekcji

Post autor: Wojtas_512 »

Fakt, RuneWars są dosyć czasochłonne. Jednak w 2 osoby da rade zagrać w 3h, w 4 to ok 5-6h. To na pewno cięższy tytuł i typowo strategiczny.

Co do Gry o Tron, to równiez jest to typowo strategiczny tytuł. Jednak jej świat, wymusza na graczu byciu agresywnym i zdradzieckim, żeby wygrać a to nie każdy lubi. No i gra tak naprawde rozkręca się przy 6 graczach, a o to często trudno.
Przy komplecie osób też potrafi zabrać sporo czasu(4h+)
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Dobra strategia do kolekcji

Post autor: Dellas »

Warto też zwrócić uwagę na takie tytuły jak: Eclipse, Civilizacja Sid Meier's, Clash of Cultures. Są to zdecydowanie cięższe tytuły - ale strategii im odmówić nie można.

Z tytułów które już się pojawiały to +1 dla:
- Kemet, Cyklady, Chaos w Starym Świecie, Shogun, Runewars, Gra o Tron (jedynie na 6ściu), Nexus Ops, choć z wyżej wymienionych do strategii zaliczyłbym jedynie Shoguna i Runewars - reszta to raczej taktyczne napierdalanki.

Dla opcji dwuosobowej bardzo, ale to bardzo polecam dwa tytuły: Zimna Wojna i Wojna o Pierścień. To są rasowe strategie, w które jak gram zawsze mam wypieki na twarzy. I co więcej ociekają klimatem jak mało które gry.
uday
Posty: 726
Rejestracja: 11 wrz 2013, 23:08
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dobra strategia do kolekcji

Post autor: uday »

Zimna Wojna to rzeczywiście fantastyczna gra na 2 osoby. Co prawda nie przesuwa się po planszy wojsk, ale uczucie "kontroli prowincji" pozostaje.
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobra strategia do kolekcji

Post autor: Matti_C »

Cyklady mam i lubię. A z kolejnymi dodatkami jest coraz więcej myślenia więcej dróg do zwycięstwa (też mam wszystkie i nie żałuje). 200 emocjonujących partii i każda inna :) 2-6 graczy.
Kemet już jest fajny, IDEALNIE symetryczny na początku ale daje też wiele możliwości rozwoju i w przeciwieństwie do Cyklad (ze wszystkimi dodatkami) łatwiej się podnosić po błędach. Dodatek do Kemeta, który ma się niedługo pojawić wygląda zachęcająco i na pewno wniesie duuużo nowych możliwości. Obie gry niezależne językowo - symbole zamiast słów na komponentach. Minidodatek C3K pozwalający przekładać stwory z jednej gry do drugiej - sprytny pomysł wydawcy.

Chaos - grałem u kumpla, zarówno sam jak i z dodatkiem. Gra niesymetryczna , zupełnie inna dla każdego Boga Chaosu. Mnie klimat Warhamera mniej wciągnął niż mitologia.
Phate
Posty: 931
Rejestracja: 06 lis 2013, 18:31
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 9 times
Been thanked: 33 times

Re: Dobra strategia do kolekcji

Post autor: Phate »

Dużo odpowiedzi i dużo myślenia.

Jeśli mielibyście wybierać pomiędzy Kemetem a Cykladami to na co byście postawili ?
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Dobra strategia do kolekcji

Post autor: Patyk »

Dla mnie Kemet, bo nie lubię jak licytacja odgrywa kluczową rolę w rozgrywce plus chyba lepiej się skaluje dla mniejszej liczby graczy.
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Dobra strategia do kolekcji

Post autor: Matti_C »

Sama podstawka Cyklad nie jest za mocna i przeważnie kończy się tak samo. Robi się 1 metropolie i mieli stwory do Pegaza żeby wbić się na drugą metropolie. Dodatki dokładają do talii potworów karty których się nie mieli i mocno bilansują grę. Dają inne możliwości i BARDZO wzbogacają rozgrywkę. Jeśli budżet pozwala Ci na zakup np Podstawka+Hades+Tytani (w zestawie taniej) to masz już bardzo dobrą grę, w której możesz na początku wyjąć moduły które Ci się nie podobają. Koszulki do Cyklad nie są konieczne bo kart nie trzyma się w ręku tylko leżą na stole (ja kupiłem i widzę że lepiej było by pomyśleć jak uchronić płytki bogów i monety przed ścieraniem.)

Kemeta mam od niedawna ale spodobał się wszystkim i teraz częściej ląduje na stole (no chyba że w 6 sie spotkamy - wtedy Cyklady)
raczej nie dla tego , że lepszy ale że mniej ograny. Gra jest fajna, złożona mimo niewielkiej liczby zasad. Spoko klimat, mniejsza losowość - karty do walk zamiast kostek (karty lepiej zakoszulkować bo w najbardziej emocjonujących momentach trzeba je trzymać w rękach ;) ) Spora regrywalność - jak ktoś odkryje ,że jakaś kombinacja płytek jest supermocna to w następnej partii ktoś mu podkupi przynajmniej jedną z nich.

Jeśli fundusze nie ograniczają to najlepiej OBIE gry kupić. Przy wyborze między podstawką Cyklad a Kemetem polecam Kemet.
Jak wybierasz między co najmniej Cyklady+Hades i Kemetem to bierz zestaw.
EDIT: jak gracie przeważnie we dwoje to Tytani nie konieczni. Na 2 graczy trzeba wybrać tryb dla 4 graczy i praktycznie się "rozdwoić"
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Dobra strategia do kolekcji

Post autor: krzyss »

Moze Stronghold Cie zainteresuje?
Awatar użytkownika
Zet
Posty: 1352
Rejestracja: 26 paź 2006, 00:08
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 159 times
Been thanked: 159 times

Re: Dobra strategia do kolekcji

Post autor: Zet »

Phate pisze:Dużo odpowiedzi i dużo myślenia.

Jeśli mielibyście wybierać pomiędzy Kemetem a Cykladami to na co byście postawili ?
Cyklady sprzedałem, Kemet zostawiłem :)
Konduktor
Posty: 116
Rejestracja: 26 lip 2009, 15:59
Lokalizacja: Nysa

Re: Dobra strategia do kolekcji

Post autor: Konduktor »

Kemet
ODPOWIEDZ