Coraz częstsze pytanie K2 czy ME ?

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Coraz częstsze pytanie K2 czy ME ?

Post autor: htomek »

Witam, jak w tytule.

Pojawiło się ME i teraz tacy gracze jak ja, czyli sam jeszcze nie wiem jacy, nie wiedzą co kupić - K2 czy ME?

Gram od jakiegoś czasu sporo w Pociąg Europa, Carcassonne z dodatkami, 07 zgłoś się, Konflikt, Osadnicy, Pan tu nie stał, List Miłosny, Polowanie na Robale - czyli raczej lekkie gierki ... ale chciałbym coś co bardziej mnie i przeważnie żonę zmobilizuje do wiekszego wysiłku ... obecnie relacja cena, jakość, grywalność przemawia albo za K2 albo za ME - tylko, która wybrać ?

Chodzi też o fun z gry a nie ciagle móżdżenie się jaki ruch wykonać, ewentualnie możecie polecic jakąś naprawdę ciekawą gre do 120 zl MAX z gatunku Worker Placement , grajlem w Agricole ale nie spodobala mi sie nudna :/

Serdecznie prosz eo rady o wiele bardziej doświadczonych kolegów :)

więc K2 czy ME - i dlaczego oraz poprosze kilka pozycji z gatunku Worker Placement.

Dzieki za opinie i podpowiedzi.
Ostatnio zmieniony 12 sty 2015, 16:25 przez htomek, łącznie zmieniany 1 raz.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Coraz częstrze pytanie K2 czy ME ?

Post autor: misioooo »

K2 razem z dodatkiem Broad Peek posiadamy od kilku lat. Głównie we 2 osoby gramy (ja i małżonka).
Gra naszym zdaniem bardzo fajna, brak kości (mniejsza losowość). Można pokombinować (czy wręcz trzeba), ale czacha nie dymi. Bardzo lubimy tę grę. W ME nie graliśmy.
Z lżejszych łorker plejsmnetów to może Epoka Kamienia (Stone Age) czy też Lords of Waterdeep (to tylko po angielsku). W obie gralkiśmy i jak najbardziej naszym zdaniem są to lekkie gierki, bez prostowania zwojów mózgowych (oczywiście jak ktoś chce to i w eurobiznesie będzie godzinę dumał nad kolejnym ruchem - kupić? nie kupić?). Do 120zł epokę kamienia używaną powinniście spokojnie dostać. Nie wiem jak Waterdeep (nowa to ~140zł - właśnie zamówiłem sobie własny egzemplarz). Do Lordów jest jeden dodatek - dosyć drogi, ale całkowicie zmienia grę i daje multum nowych moliwości więc finalnie Lordowie jak przypadną do gustu na pewno szybko się nie znudzą!
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Coraz częstrze pytanie K2 czy ME ?

Post autor: htomek »

czyli już wiem, że K2 daje radę we dwie osoby, Epoka Kamienia - może za kilka tygoni narazie dam szansę K2 albo ME bo bój trwa.

PS. Kupile Budowniczowie Średniowiecze, gdzieś przeczytałem, że to takie 7 cudów Świata tylko, że budowanie zwyklych budowli - zobaczmy.
czekam na dalszą pomoc :)
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 932
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 70 times

Re: Coraz częstrze pytanie K2 czy ME ?

Post autor: louiscyphre »

Wszystkie 3 gry (K2, ME i Epoka) działają dobrze na 2 osoby.

Jak dobrze poszukasz to za 140 zł możesz mieć K2 i ME (na ME jest promocja w Rebelu a na forum ktoś sprzedawał nową na 55zł).

Gdyby nie wspomniana promocja to na początek wziąłbym K2, ponieważ:
- poznanie mechaniki K2 (tak czy siak prostej) ułatwi wejście w ME, chociaż reguły ME zrozumiesz bez problemu.
- jest trochę łatwiejsza, szybciej można zagrać z nowymi ludźmi, w ME trzeba więcej rzeczy ogarnąć i zaplanować (lepiej rozdzielać karty aklimatyzacji, poruszanie 2 przewodnikami na raz)
- w K2 mocno wczuwasz się w rolę wspinacza, w ME po prostu wprowadzasz turystów za punkty (bardziej "boli" strata alpinisty w K2 niż turysty w ME)
- jeśli samo K2 już się ogra można dokupić dodatek Broad Peak, który bardzo urozmaica grę (nowa mapa, nowe możliwości, nowe taktyki),
- ME może robić za dodatek do K2 ... ale musisz mieć K2 (odwrotnie z małymi modyfikacjami też się da chociaż nie próbowałem)

Minusy K2:
- wejście letnie znudzi się po kilku rozgrywkach (ME żywotność letniego wejścia jest dłuższa), przy zimowym jest walka za każdym razem. Można to urozmaicić minidodatkiem Lawina (jeśli gdzieś dostaniesz) i homerulsem, który opiszę poniżej,
- podstawową taktyką w K2 jest wejście na szczyt 1 himalaistą, potem drugim, podczas gdy w ME musisz kombinować dwoma. Można to zmienić prostą zasadą, o której myślał autor ale nie umieścił jej w instrukcji gry - maksymalna odległość między własnymi himalaistami nie może większa niż liczba graczy (na 2 osoby działa bardzo dobrze).

Podsumowując K2 ----> ME .. gdyby nie ta promocja :P.
Rada: kupić obie a Epokę Kamienia sprawdzić online na http://pl.boardgamearena.com/#!gamepanel?game=stoneage
Nowy ME na forum 55zł, nowa K2 ok 75zł (używkę z lawiną dostaniesz za 50-60zł).
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Coraz częstrze pytanie K2 czy ME ?

Post autor: htomek »

dzięki za rzeczową opinie ale jak to rozimieć ??

"Podsumowując K2 ----> ME .. gdyby nie ta promocja :P."

Kupilem juz K2 pogram popatrzę, zechcemy czegoś więcej, kupie ME :) Dobrze rozumuję ?
Awatar użytkownika
louiscyphre
Posty: 932
Rejestracja: 29 mar 2014, 18:21
Lokalizacja: okolice Jastrzębia-Zdroju
Has thanked: 95 times
Been thanked: 70 times

Re: Coraz częstrze pytanie K2 czy ME ?

Post autor: louiscyphre »

Tak. Kup K2 zagraj kilka partii i jeśli się spodoba kup ME (w promocji), bo cena jest naprawę bardzo dobra (rok temu dałem za ME ok 120-130zł).
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Coraz częstsze pytanie K2 czy ME ?

Post autor: misioooo »

Albo jak K2 się spodoba zanabyj dodatek Broad Peak, potem ME :) Ten Broad Peak to sporo inna rozgrywka (zasady pozostają w większości niezmienione w stosunku do K2).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Coraz częstsze pytanie K2 czy ME ?

Post autor: htomek »

Myślę, że to koniec w tym temacie kupiłem Budowniczowie Średniowicze i K2 - lubie cos rozłożć na stole ;) zobaczymy jak się sprawdzą na pewno na początek rozgrywki tylko dwóosobowe ja i żona...sami opanujemy zasadu i potem kogoś wciągniemy.

Ewentualnie poprosze jeszcze porady w sprawie solidnej pozycji worker placement i miłej ekonomincznej, strategicznej.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Coraz częstsze pytanie K2 czy ME ?

Post autor: misioooo »

Łorker plejsment - Epoka Kamienia albo Lords of Waterdeep (to jest tylko po Angielsku). Obie mają proste zasady, działają na 2 osoby (choć na więcej ciekawiej zdecydowanie). Lords moim zdaniem są ładniejsi, bardziej klimatyczni i ciekawsi (mają więcej interakcji, zwykle negatywnej, ale czasami i pomagamy komuś).
Z bardziej mózgożernych - Tzolkin: Kalendarz Majów, Bora Bora Stefana Felda (pięknie wydana moim zdaniem, dużoooo kombinowania i ciekawa mechanika z kościami). Jednak te gry to sporo wyższa półka niż wspomniana Epoka czy Lordowie.

Coś strategicznego... Z mojej kolekcji mogę polecić Osadnicy z Catanu: na podbój Europy. To taka taktyczno-strategiczno-losowa gierka. Przyjemna, choć pełna rozgrywka w 4 osoby zajmuje 2h minimum (w moim gronie). Wersja krótka (mniejsza mapa, mniej dóbr do dostarczenia) to jakieś 1-1,5h we 4 osoby. Ta gra na 2 osoby tak sobie, nie polecam raczej. Najfajniej we 4 :)

Próbowaliście karcianek jakichś?
Osadnicy: Narodziny Imperium
Race for the Galaxy
Innowacje (cięższe)
Netrunner (najdroższe)
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Coraz częstsze pytanie K2 czy ME ?

Post autor: htomek »

misioooo pisze:Z bardziej mózgożernych - Tzolkin: Kalendarz Majów
i za jakiś czas przy lepszej okazji zakupię własnie ten tytuł :)
Szaweł
Posty: 1897
Rejestracja: 25 cze 2013, 12:45
Lokalizacja: Gdynia/Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Coraz częstsze pytanie K2 czy ME ?

Post autor: Szaweł »

Odświeżę z lekka temat. Widzę, że od jakiegoś czasu jest spora obniżka na Rebelu na Mount Everest. Czy ktoś wie, czym jest to spowodowane? Słabą sprzedażą czy może planami na nową edycję? Pytam, bo jeśli to drugie, to sobie odpuszczę temat i poczekam na nową edycję, a jak to pierwsze to cisnę kupić :)
Moja kolekcja
Moje rabaty, których chętnie użyczę: Planszostrefa 11%, Huble 5%, Rebel 4%, AlePlanszówki 3%
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Coraz częstsze pytanie K2 czy ME ?

Post autor: arturpe »

htomek pisze:Myślę, że to koniec w tym temacie kupiłem Budowniczowie Średniowicze i K2 - lubie cos rozłożć na stole ;) zobaczymy jak się sprawdzą na pewno na początek rozgrywki tylko dwóosobowe ja i żona...sami opanujemy zasadu i potem kogoś wciągniemy.

Ewentualnie poprosze jeszcze porady w sprawie solidnej pozycji worker placement i miłej ekonomincznej, strategicznej.
Wiesz co, w tym temacie powinieneś przyjrzeć się Alchemikom. Wg mnie to średnia półka ciężkości dla początkujących, ale pięknie działa na 2, podoba się wszystkim dzięki cudownym grafikom, zawiera multum pięknych elementów, ale zapewnia 2h solidnego wysiłku intelektualnego.
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: Coraz częstsze pytanie K2 czy ME ?

Post autor: esztfke »

Szaweł pisze:Odświeżę z lekka temat. Widzę, że od jakiegoś czasu jest spora obniżka na Rebelu na Mount Everest. Czy ktoś wie, czym jest to spowodowane? Słabą sprzedażą czy może planami na nową edycję? Pytam, bo jeśli to drugie, to sobie odpuszczę temat i poczekam na nową edycję, a jak to pierwsze to cisnę kupić :)
W conajmniej kilku sklepach mozna kupic w cenie 55-70zl
ODPOWIEDZ