Kolejne euro, głównie na 2 osoby

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
dissident
Posty: 79
Rejestracja: 11 sty 2015, 13:39
Lokalizacja: ok. Olsztyn

Kolejne euro, głównie na 2 osoby

Post autor: dissident »

Planuję zakup jakiegoś cięższego euro. Gram głównie ze swoją dziewczyną więc gra musi chodzić fajnie na 2 osoby. Z tego typu gier posiadamy już Puerto Rico, Zamki Burgundii, Tzolk'in. Z tych gier jesteśmy bardzo zadowoleni i czegoś podobnego szukam. Gra musi umożliwiać wiele dróg do wygranej tak żeby za szybko się nie ograła. Interakcji negatywnej może nie być wogóle. Na swojej wishliście mam Keyflower i Suburbię. Keyflower dość drogi i boję się brać go w ciemno (może jakby wyszła polska wersja cena by spadła). Natomiast o Suburbii czytałem różne opinie i mam wrażenie, że gra za szybko by się ograła w 2 osobowym składzie.. Poproszę jakieś propozycje..
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Kolejne euro, głównie na 2 osoby

Post autor: ramar »

Myślę, że powinieneś zainteresować się Lewisem i Clarkiem. Jest to euro, które opiera się na wyścigu, więc będzie to coś nowego niż masz do tej pory. Interakcja większa niż w Tzolkinie, bo w kluczowych momentach można przeszkodzić nieco przeciwnikowi np.zrzucając karty (które zapewniają regrywalność i nieco inne podejście do każdej rozgrywki) lub blokując pole we wiosce.

Jednak nie jest to ciężkie euro, ale nie jest nim moim zdaniem również Tzolkin, Keyflower i Suburbia.;-)
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Kolejne euro, głównie na 2 osoby

Post autor: detrytusek »

No właśnie wymienione przez Ciebie tytuły nie są ciężkimi eurosami, a wręcz poniżej średniej (może poza Lewisem, który jest średnio ciężki). Jeśli chcesz coś ciężkiego to polecam CO2 albo Vinhos np. Interakcji jest w sam raz, dróg do zwycięstwa multum. Gry nie mają bardzo skomplikowanych zasad ale ich trudność polega głównie na graniu w nie dobrze ponieważ jest multum możliwości. Keyflower z tego co kojarzę negatywną interakcją stoi.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
dissident
Posty: 79
Rejestracja: 11 sty 2015, 13:39
Lokalizacja: ok. Olsztyn

Re: Kolejne euro, głównie na 2 osoby

Post autor: dissident »

ramar pisze:Myślę, że powinieneś zainteresować się Lewisem i Clarkiem. Jest to euro, które opiera się na wyścigu, więc będzie to coś nowego niż masz do tej pory. Interakcja większa niż w Tzolkinie, bo w kluczowych momentach można przeszkodzić nieco przeciwnikowi np.zrzucając karty (które zapewniają regrywalność i nieco inne podejście do każdej rozgrywki) lub blokując pole we wiosce.

Jednak nie jest to ciężkie euro, ale nie jest nim moim zdaniem również Tzolkin, Keyflower i Suburbia.;-)
Niestety nie sprawdzają się u mnie gry gdzie na końcu mamy wynik w stylu "wygrałem-przegrałem". Ostatnio kupiłem (polecanego na jednym kanale jako gra dla par) Władcę pierścieni: Konftontację. Po 3 rozgrywkach gra trafiła do szafy.. Wolę jej już nie wyjmować :wink: Tak, że gra musi zawierać element punktacji i budowania własnego podwórka.. (przegrałem, ok, ale coś tam stworzyłem).

Na oku mam też Terra Mystica i Caylusa. Myślę, że te będą bardziej złożone od wcześniej wymienionych, ale bałem się czasu rozgrywki (W tygodniu 1,5h myślę, że max.). Caylus niby na 2 śmiga fajnie, ciężko go tylko dorwać. Z Terra Mystica podobno jest za luźno na planszy przy takim składzie.
Ostatnio zmieniony 25 wrz 2015, 09:52 przez dissident, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Kolejne euro, głównie na 2 osoby

Post autor: detrytusek »

dissident pisze:Niestety nie sprawdzają się u mnie gry gdzie na końcu mamy wynik w stylu "wygrałem-przegrałem". Ostatnio kupiłem (polecanego na jednym kanale jako gra dla par) Władcę pierścieni: Konftontację. Po 3 rozgrywkach gra trafiła do szafy.. Wolę jej już nie wyjmować :wink: Tak, że gra musi zawierać element punktacji i budowania własnego podwórka.. (przegrałem, ok, ale coś tam stworzyłem).
No to idealnie dalej pasują moje propozycje :) W Co2 musisz nawet współpracować, ponieważ gra może z Wami wygrać także rywalizujecie - ocalacie planetę ale bez współpracy może się nie obejść.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
dissident
Posty: 79
Rejestracja: 11 sty 2015, 13:39
Lokalizacja: ok. Olsztyn

Re: Kolejne euro, głównie na 2 osoby

Post autor: dissident »

detrytusek pisze:
dissident pisze:Niestety nie sprawdzają się u mnie gry gdzie na końcu mamy wynik w stylu "wygrałem-przegrałem". Ostatnio kupiłem (polecanego na jednym kanale jako gra dla par) Władcę pierścieni: Konftontację. Po 3 rozgrywkach gra trafiła do szafy.. Wolę jej już nie wyjmować :wink: Tak, że gra musi zawierać element punktacji i budowania własnego podwórka.. (przegrałem, ok, ale coś tam stworzyłem).
No to idealnie dalej pasują moje propozycje :) W Co2 musisz nawet współpracować, ponieważ gra może z Wami wygrać także rywalizujecie - ocalacie planetę ale bez współpracy może się nie obejść.
CO2 na pewno odrzucę ze względu na temat (dziewczynie na pewno nie podpasuje). Vinhos niby ok (fajna plansza) tylko wydanie zagraniczne.. Jest polska instrukcja w sieci?
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Kolejne euro, głównie na 2 osoby

Post autor: detrytusek »

wydanie polskie istnieje, a więc i instrukcja. Poza tym gra jest niezależna językowo i jedynym tekstem na planszy są nazwy regionów portugalskich. Także wersja niemiecka z polską instrukcją z netu i masz praktycznie identyczną grę.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Kolejne euro, głównie na 2 osoby

Post autor: metyu »

Le Havre, Kawerna, Agricola, Myrmes.
pk1428
Posty: 1
Rejestracja: 16 wrz 2015, 10:02

Re: Kolejne euro, głównie na 2 osoby

Post autor: pk1428 »

Zdecydowanie poleciłabym suburbię! Nie wiem czy istnieje możliwość, żeby ta gra mi się znudziła, ponieważ za każdym razem losujemy inny zestaw kafelków. Posiadam wersję spakowaną razem z dodatkiem i gra cieszy mnie za każdym razem tak samo o ile nie bardziej :D
Keyflower'a też mam, ale do suburbii się nie umywa, jak dla mnie na dwie osoby nie gra się tak fajnie jak w suburbię i dopatrzyłabym się negatywnej interakcji w podbieraniu akcji :)
Mam nadzieję, że chociaż troszkę pomogłam :D
Pozdrawiam,

Paulina Płachno
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1730
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 114 times
Been thanked: 86 times

Re: Kolejne euro, głównie na 2 osoby

Post autor: Tomzaq »

Wspaniałe eurosy, które pięknie śmigają we dwie osoby: Trajan, Bora Bora, Bruxelles 1893, Troyes, Caylus, Aquasphere.
Wszystkie godne polecenia i wszystkie spełniają Twoje oczekiwania.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Kolejne euro, głównie na 2 osoby

Post autor: Bea »

Jeśli na dwie osoby i Ciężkie i z budowaniem własnego podwórka to polecam Cavernę, Ora et Labora oraz Fields of Arle.
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Re: Kolejne euro, głównie na 2 osoby

Post autor: glocked »

Mam Keyflower jest fajne :) Grałem tylko na 2 graczy. Minus - zjamuje dużo miesjca na stole :)

Wczoraj kupiłem Alchemików, myślę że warto się zagłębić bo ja po przeczytaniu instrukcji/obejrzeniu gameplayu jestem mega podekscytowany! :) Dziś testuję
dissident
Posty: 79
Rejestracja: 11 sty 2015, 13:39
Lokalizacja: ok. Olsztyn

Re: Kolejne euro, głównie na 2 osoby

Post autor: dissident »

glocked pisze:Mam Keyflower jest fajne :) Grałem tylko na 2 graczy. Minus - zjamuje dużo miesjca na stole :)

Wczoraj kupiłem Alchemików, myślę że warto się zagłębić bo ja po przeczytaniu instrukcji/obejrzeniu gameplayu jestem mega podekscytowany! :) Dziś testuję
Mamy Alchemików.. gra świetna, byliśmy strasznie nią zachwyceni, ale po około 5 grach gierka się znudziła.. niby gra dość rozbudowana, ale ciągle robiło się to samo.. a grając we 2 zaczęło być schematycznie.. w dodatku gra jest na tyle skomplikowana, że nie chciało mi się jej tłumaczyć znajomym. wolałem wyciągnąć coś innego
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Re: Kolejne euro, głównie na 2 osoby

Post autor: glocked »

Czy zasady takie trudne ? Nie wydaje mi się..

Nie znam żadnego euro którego strategię mógłbym wytłumaczyć i pierwszą rozgrywkę zagrać jak np. w wsiąść do pociągu czy munchkina.
Alchemicy są prości ale wymagają strategii a to trzeba zagrać 2-3razy :)

Keyflower w takim razie też Ci się znudzi.

Może sprawdź kanban ? Tam jest wiele wiele dróg do zwycięstwa, przewidywanie ruchów mniej więcje jak w alchemikach(musisz czytać co robi inny gracz) i ciekawy system ewaluacji osiągnięć. Całość w temacie fabryki aut ma swój klimat :)
Awatar użytkownika
Apos
Posty: 996
Rejestracja: 12 sie 2007, 14:42
Lokalizacja: Sosnowiec
Has thanked: 379 times
Been thanked: 811 times
Kontakt:

Re: Kolejne euro, głównie na 2 osoby

Post autor: Apos »

Mogę zasugerować:
- Caylus
- Le Havre
- Rosyjskie Koleje

W każdej z tych gier budujesz własne "podwórko":
- zamek oraz wioskę w Caylusie,
- budynki produkcyjne i przetwórcze, huty, statki w Le Havre
- linie kolejowe oraz przemysł w RK.

Jedna uwaga - są to tytułe średniociężkie, aczkolwiek dla kogoś i tak mogą wydać się wymagające. Każdą z tych gier bez problemu polecę jako eurogry - łatwe do nauczenia, wciągające i rozbudowane, które nie znudzą się szybko.

Osobiście przymierzam się do zakupu CO2, Vinhosa albo Kanbana. Te natomiast kwalifikują się jako "cięższe" eurogry.

ps. detrytusek, Ty co temat to CO2 i Vinhosa chwalisz :D
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Kolejne euro, głównie na 2 osoby

Post autor: detrytusek »

Apos pisze:ps. detrytusek, Ty co temat to CO2 i Vinhosa chwalisz :D
tylko jak ktoś chce ciężkie :D
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4676
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1989 times

Re: Kolejne euro, głównie na 2 osoby

Post autor: warlock »

Polecam Caylusa albo Trajana (z tym, że Trajana nie zaliczyłbym do kategorii ciężkich euro). W tego ostatniego gram często ze swoją dziewczyną i jest bardzo zadowolona (napisałem recenzję, możesz rzucić okiem jak chcesz się dowiedzieć o Trajanie czegoś więcej http://kawanaplansze.blogspot.com/2015/ ... aatka.html ) ;)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Kolejne euro, głównie na 2 osoby

Post autor: rattkin »

Suburbia.
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3387
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1055 times
Been thanked: 2063 times

Re: Kolejne euro, głównie na 2 osoby

Post autor: Ardel12 »

Ciężkie suchary, w które grywam ze swoją połówką:
- CO2
- Badacze Głębin
- Lewis & Clark (no nie taki znowu suchar)

Z wymienionych najczęściej na stole ląduje ostatni tytuł, jest w moim odczuciu najbardziej przystępny. Nie mogę jednak powiedzieć, który z wymienionych tytułów najbardziej mi się podoba. Każdy jest na swój sposób świetny.

Jakbym miał kupować kolejnego suchara to zapewne wybór padłby na Kanban.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1116 times

Re: Kolejne euro, głównie na 2 osoby

Post autor: detrytusek »

Co do Lewisa to niby wszystko się zgadza choć to wcale ciężka gra nie jest ale jej problemem jest to że jak popełnisz błąd to już nie odrobisz. Dość łatwo grać bezpiecznie i po prostu czasem w połowie gry wiadomo kto wygra i partia zaczyna ciążyć.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Kolejne euro, głównie na 2 osoby

Post autor: rattkin »

Zgadza się. To nie jest super dobra gra na 2 osoby.
dissident
Posty: 79
Rejestracja: 11 sty 2015, 13:39
Lokalizacja: ok. Olsztyn

Re: Kolejne euro, głównie na 2 osoby

Post autor: dissident »

metyu pisze:Le Havre, Kawerna, Agricola, Myrmes.
Sprawdziłem Myrmes.. wygląda super...temat jest bardzo ok, wykonanie też. muszę się chyba zastanowić nad tym tutułem.. a do wishlisty trafiły już Trajan, Bora Bora i Le Havre (może lepiej Ora et Labora). Więc chyba jednak nie będzie aż tak ciężko ;)
lechulysy
Posty: 38
Rejestracja: 03 gru 2012, 09:34

Re: Kolejne euro, głównie na 2 osoby

Post autor: lechulysy »

Był czas gdy denerwowała mnie losowość w grach Felda i kupiłem Ora et Labora - gra jest super, ale po kilku partiach znudziła się nam bo scenariusz partii jest podobny - dzięki temu doceniłem losowość w eurosach dzięki czemu gry pozostają na dłużej.
Trajana polecam, Bora Bora nam (dokładnie mi :) ) zupełnie nie podpasowało.
Ostatni ćwiczymy Five Tribes - przyjemna gra, raczej lekka, za to regrywalność ogromna i zagości na dłużej.
ODPOWIEDZ