Prezent dla taty - konkretne wymagania

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Danzi93
Posty: 28
Rejestracja: 18 gru 2014, 00:15
Lokalizacja: Warszawa

Prezent dla taty - konkretne wymagania

Post autor: Danzi93 »

Witajcie,

Szukam gry planszowej jako prezentu dla taty ( prawie 50 na karku :D). Kiedyś sporo razem graliśmy w różne tytuły i dlatego pomyślałem, że dobra gra będzie świetnym i oryginalnym prezentem :)

Graliśmy w gry miedzy innymi takie jak:

Ryzyko
Jenga
Cluedo
Othello - bardzo dużo partii
Osadnicy z Catanu
Rummikub
Monopoly
Szachy
Memoir'44
Potwory w Tokio

Większość łatwych, ale były również tytuły wymagające większego skupienia.

Zależy mi na grze:

- łatwej do wytłumaczenia, z mała ilością zasad
- o nie zbyt dużej losowości
- nie zbyt długiej, myślę, że takiej do ok 1h
- regrywalnej
- fajnie żeby była na 2-4 graczy


Moje typy:

Kolejka - nie grałem, ale podobno bardzo fajna i łatwa
Dixit - jak wyżej
Carcassone - mam kilka partii za sobą, dość łatwa i wciągająca, jako plus zaliczam też to, że jest do niej dużo dodatków.
Tikal - z opisów i recenzji zapowiada się ciekawie


Która z tych gier będzie waszym zdaniem najlepsza ? Ewentualnie może macie jakieś inne ciekawe tytuły?
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Prezent dla taty - konkretne wymagania

Post autor: josiu »

Osadnicy Narodziny Imperium lub Five Tribes powinny byc dobrym wyborem.
Mikele
Posty: 98
Rejestracja: 28 maja 2013, 15:20
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prezent dla taty - konkretne wymagania

Post autor: Mikele »

Odniosę się tylko do Dixita - moim zdaniem gra jest świetna, ale 4 osoby to minimum, żeby było fajnie.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Prezent dla taty - konkretne wymagania

Post autor: cezaras »

Kolejka - nie grałem, ale podobno bardzo fajna i łatwa
Dixit - jak wyżej
Carcassone - mam kilka partii za sobą, dość łatwa i wciągająca, jako plus zaliczam też to, że jest do niej dużo dodatków.
Tikal - z opisów i recenzji zapowiada się ciekawie
Kolejka - moim zdaniem to taka sobie gra, która wygrywa klimatem. Moim zdaniem klimat to za mało by mówić o regrywalności
Carcassone - tak, to klasyk, który nie zawodzi
Dixit - na dwie osoby nie pójdzie, na trzy to też mało atrakcyjna gra
Tikala nie znam

jako gry rodzinne, dla kogoś bez większego doświadczenia dodatkowo poleciłbym bez wahania:
- Stone Age (Epoka kamienia)
- Ingenious (Geniusz)
- zazwyczaj polecam też Wsiąść do pociągu (Tcket to ride), ale w tym przypadku wersja mocno zależy od liczby graczy (a nie znam takiej, która by doskonale chodziła i w 2 i w 4 osoby). W każdym razie to na pewno do zastanowienia, bo klasyczna wersja Europa gorzej chodzi na dwie osoby (jest zbyt "luźno na planszy"), ale cały czas chodzi dobrze.
- mniej naturalnym wyborem, ale za to genialnym będą Zamki Burgundii... niestety tu jest minus, że pierwsze partie nijak nie zmieszczą się w godzinę....
- i żeby dalej coś oryginalnego, to popatrz na Rosyjskie Koleje :)
- skoro Othello i szachy, to świetnym pomysłem może być coś logicznego Abalone, Tzaar, Zertz - tylko, ze to gry tylko i wyłącznie na dwie osoby
- na dwie osoby hitem będzie dzisiejsza premiera czyli "7 cudów świata - pojedynek" na wieęej osób potrzebne by było zwykłe "7 cudów"
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Prezent dla taty - konkretne wymagania

Post autor: Pixa »

Na dwie osoby "Kolejka" jest slaba. Fun zaczyna sie od 4-5 graczy. Wsiasc do pociagu to dobry pomysl, ale zle sie skaluje. Europa i Usa sa fajne od 3 osob w gore, a na 2-3 osoby dobrze sie sprawdza Nordic Counries.

Ze swojej strony polece Suburbia - fajnie sie skaluje, ciekawy temat rozbudowy miasta, niezbyt trudne reguly. +1 takze dla Fiive Tribes i Osadnikow Narodziny Imperium.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1112 times

Re: Prezent dla taty - konkretne wymagania

Post autor: detrytusek »

Carcassonne, 7 cudów świata - pojedynek - +1 do tych tytułów
Rosyjskie koleje wg mnie już będą za trudne. Tikal jest gdzieś pośrodku. To dobra gra aczkolwiek jak dla mnie zbyt losowa. Miałem rozgrywki gdzie przeciwnik dobrze grał ale przegrał sromotnie bo nie miał szczęścia. Kolejka na 2 osoby słyszałem słaba. Carcassonne to pewniak. Łatwa jak zaskoczy to jest mnóstwo dodatków. Zamki są świetne ale znów mam wrażenie, że mogą być za trudne (choć to w sumie łatwa gra ale na pewno prób wejścia mają większy niż np Carcassonne). Od siebie dorzucę Cytadelę.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Prezent dla taty - konkretne wymagania

Post autor: Bea »

Tikal jest fajny ale gra się dość długo.
Polecę Splendor. Carcassonne tez będzie odpowiednie. Jeśli to może być coś na dwie osoby tylko, to bardzo fajnym wyborem byłaby Agricola: Chłopi i ich zwierzyniec.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Prezent dla taty - konkretne wymagania

Post autor: Lothrain »

Dołączę się do poleceń Splendoru. Od siebie dorzucę jeszcze Qwirkle.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Prezent dla taty - konkretne wymagania

Post autor: bukimi »

Też polecę Splendor i Carcassonne. Obie mają dużą regrywalność i skalowalność.

Kolejka bardzo się podobała moim rodzicom (akurat wpasowuje się w klimat tego pokolenia), ale potwierdzam, że gra rozwija skrzydła dopiero przy dużej liczbie graczy.

Osadnicy: Imperium moim zdaniem może być zbyt złożone. Zasady niby proste, ale ogarnięcie zależności między kartami i umiejętność tworzenia "kombosów" może być trudne nawet dla szachisty. Mam tę grę i przez myśl mi nie przeszło zaprosić rodziców do partyjki.

Z niewymienionych dotychczas, rodzicom bardzo podeszło "Speicherstadt" - prosta gra licytacyjna z banalnymi zasadami punktowania. Przy dwóch osobach wprawdzie nie jest aż tak regrywalna, ale przy 3 już bardzo.
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 444
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 30 times
Been thanked: 44 times

Re: Prezent dla taty - konkretne wymagania

Post autor: grabol »

Widzę, że Ryzyko i Memoir'44 były grane, to może coś w klimacie IIWŚ? Quartermaster General, 2-6 graczy, 90 min., proste zasady. Recenzja na gamesfanatic.

Boże Igrzysko: Magnaci. 2-5 graczy, 90 min., zasady bardzo przystępne.
Awatar użytkownika
easy
Posty: 73
Rejestracja: 08 lut 2012, 12:59
Lokalizacja: Wieliczka
Has thanked: 5 times

Re: Prezent dla taty - konkretne wymagania

Post autor: easy »

Hej, ja grywam od czasu do czasu z ojcem więc być może moje wskazówki nieco pomogą :)

Generalnie odpadają karcianki z dużą ilością symboli/tekstów (wspomniani Osadnicy pewnie będą za trudni, mojemu tacie nie podeszło 7 cudów świata bo za dużo ikonek na których trzeba się skupiać).

Planszówki, które wymagają sporo tłumaczenia (nawet pomimo prostych zasad) są niezbyt chętnie przyjmowane (wspomniane Zamki Burgundii, Rosyjskie Koleje a nawet Magnaci moim zdaniem nie dostarczą oczekiwanego funu bo mają za dużo zasad).

Sprawdzone pewniaki:
Ticket to Ride/Wsiąść do pociągu - my gramy w wersję USA (najprostsze zasady) i jest to absolutny hit. Jak pytam ojca w co chce zagrać to zazwyczaj są to "pociągi". Gra się najlepiej w więcej osób, ale gra dobrze chodzi w każdym składzie (w mojej opinii)
Carcassone
Patchwork (to tylko na 2 osoby)
Splendor
Dixit (tu im więcej osób tym lepiej, a na 2 nie działa)
Geo
Posty: 1
Rejestracja: 08 paź 2015, 14:25

Re: Prezent dla taty - konkretne wymagania

Post autor: Geo »

By spełnić wymagania dotyczące zasad, losowości, czasu, regrywalności i opcji na 2-4 graczy polecam grę Gruba Ryba! firmy 9Planet (dostępna w sklepach Barda.)

Jeśli ktokolwiek z rodziny jest pasjonatem wędkarstwa to zakocha się w grafikach a reszta w prostej, ale dającej emocje mechanice. U nas gra się 2 zestawami by było dłużej i ciekawie :)

Zdecydowanie starszym nie polecam Kolejki (sami przeżyli ten okres i u mnie z rodzicami nadziałem się na złą reakcję) podobnie Ticket to Ride gdzie nie ma Polski - prawie przez to straciłem szansę na granie w rodzinie.

Pozytywnie odbierana przez starszych była Epoka Kamienna wymieniona wcześniej.
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Prezent dla taty - konkretne wymagania

Post autor: Kin@a »

Jak Tata nie przepada za łowieniem ryb, a za to uwielbia grzyby, to też z gier się znajdzie coś o tej tematyce: dwuosobowa karcianka "Na grzyby" :)


A poważnie - może K2? (od 1 do 5 graczy)
Bardzo klimatyczna, wchodzimy na górę - znaczy nasi himalaiści wchodzą...muszą zdobyć szczyt i przetrwać do końca 18-dniowej wyprawy
Kilka wariantów gry: łatwiejszy i trudniejszy (zimowy, letni).






Również polecam Ticket to Ride, Metropolię z dodatkami, Cytadelę, Carcassonne, Kolejkę, Dixita, Qwirkle...

Sprawdzają się w grach ze "starszymi osobami", ale nie tylko.
Geo pisze: Zdecydowanie starszym nie polecam Kolejki (sami przeżyli ten okres i u mnie z rodzicami nadziałem się na złą reakcję) podobnie Ticket to Ride gdzie nie ma Polski - prawie przez to straciłem szansę na granie w rodzinie.
Poważnie w edycji europejskiej TtR nie ma Polski? :shock: A w polskim wydaniu?

Ja mam edycję USA jubileuszową.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Prezent dla taty - konkretne wymagania

Post autor: cezaras »

Geo pisze: Pozytywnie odbierana przez starszych była Epoka Kamienna wymieniona wcześniej.
naprawdę bez złośliwości ale z ciekawością od jakiego wieku mniej więcej zaczynają się "starsi"??
chyba, że to kolokwialne miano rodziców...
Awatar użytkownika
Danzi93
Posty: 28
Rejestracja: 18 gru 2014, 00:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prezent dla taty - konkretne wymagania

Post autor: Danzi93 »

Dziękuje wszystkim za podpowiedzi, zaraz sprawdzę polecone gry :)
Awatar użytkownika
Patyk
Posty: 324
Rejestracja: 15 mar 2015, 10:43
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Prezent dla taty - konkretne wymagania

Post autor: Patyk »

A może jakiś coop? Np. Flashpoint albo Pandemia

Wysłane z mojego Grand X In przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7340
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 460 times
Been thanked: 1112 times

Re: Prezent dla taty - konkretne wymagania

Post autor: detrytusek »

Kin@a pisze: Poważnie w edycji europejskiej TtR nie ma Polski? :shock: A w polskim wydaniu?
Jest Warszawa, która jest na jednym terenie z całym wschodem. Może to niektórym osobom przeszkadzać.
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Prezent dla taty - konkretne wymagania

Post autor: Pixa »

i Danzing, ale jak zaznaczono (?) w instrukcji mapa jest z 1912 roku, wiec dlaczego Polska mialaby tam byc?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Kin@a
Posty: 1272
Rejestracja: 27 lip 2015, 16:22
Has thanked: 16 times
Been thanked: 138 times

Re: Prezent dla taty - konkretne wymagania

Post autor: Kin@a »

Pixa pisze:i Danzing, ale jak zaznaczono (?) w instrukcji mapa jest z 1912 roku, wiec dlaczego Polska mialaby tam byc?

Aha, zapomniałam, że grę osadzono w tym czasie...
Hmm...w sumie dobrze, że mam USA :wink: tam zmiany tak nie rażą.
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Prezent dla taty - konkretne wymagania

Post autor: Tony23 »

a może Voyages of Marco Polo?

proste zasady, szybka rozgrywka, żadnych odkrywczych mechanik dla zapalonych graczy, ale sporo pewnie nowości jeśli faktycznie wymieniłaś gry w które graliście.

minusem pewnie może być cena
Awatar użytkownika
Danzi93
Posty: 28
Rejestracja: 18 gru 2014, 00:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prezent dla taty - konkretne wymagania

Post autor: Danzi93 »

Ok dzięki za propozycje, po waszych komentarzach odnośnie gier wybrałem 3 :

- Splendor
- Carcassone
- Magnaci

Stone Age myślę, że byłby fajny, ale nigdzie nie mogę znaleźć nowego do kupienia przez co odpada.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Prezent dla taty - konkretne wymagania

Post autor: Pixa »

Magnaci - na dwie osoby slaba, w wiecej nie gralem. Zreszta byl duzy hype, a gra przecietna.

A co myslisz o Suburbia?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Prezent dla taty - konkretne wymagania

Post autor: bukimi »

Też odradzam Magnatów. Gra ma taką sobie regrywalność, a przede wszystkim mechanizm licytacji wygląda na ciekawy w minimum 3 osoby, a osobiście polecam 4. Grałem w ten tytuł w takim gronie i nie widzę tu potencjału dla gry dwuosobowej...
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: Prezent dla taty - konkretne wymagania

Post autor: josiu »

Z tych co wybrałeś polecam Splendor. Choć u nas po jakichś 30 rozgrywkach zaczął się "przejadać"... Nadal będę obstawał nad Osadniki NI. 7 cudów świata Pojedynek też wydaję się być bardzo dobrą pozycją (tylko na dwóch graczy). Ewentulnie możesz poczekać na wyjście gry "Namiestnik". Wg wydawnictwa powinno być pod koniec miesiąca.
Awatar użytkownika
Danzi93
Posty: 28
Rejestracja: 18 gru 2014, 00:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Prezent dla taty - konkretne wymagania

Post autor: Danzi93 »

No to magnaci odpadają :) niestety do 22.10 muszę już mieć grę na miejscu więc dłużej nie mogę czekać. Suburbia jest ciekawym tytułem, ale pytanie czy pobije carcassone albo splendor w regrywalności? 7 cudów pewnie będzie super, ale na 2 graczy... Osadnicy już trochę przejedzony temat przeze mnie, dziesiątki albo i setki partii rozegranych :)

Myślę jeszcze o jednej grze, pokój 25...
ODPOWIEDZ