Która gra jest najlepsza

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
Vasquez21
Posty: 167
Rejestracja: 21 lip 2004, 14:26
Lokalizacja: Jaworzno
Kontakt:

Post autor: Vasquez21 »

No tak zdecydowanie trzeba się zgodzić z Sasanką, że raczej osoba pytająca powinna bardziej sprecyzować o co jej chodzi. Co do moich typów:

Gra w której trzeba troszkę pokombinować:
Game of Throne (5 graczy, lub 6 z dodatkiem), zdecydowanie najlepsza i najlepiej zbilansowana planszówka w jaką przyszło mi grać. Niestety nie namówimy na nią mamy ;)

Gra towarzyska (dla każdego):
Puerto Rico - Świetna gra. Najlepiej sprawdza się w gronie 3-4 osobowym. Jest bardzo przyjemna dla oka, ma stosunkowo proste zasady tak więc i mama da sie namówić :)
http://www.mgla.pl - ogromny wybór gier bitewnych, gier planszowych i gier karcianych. Jeżeli jesteś w Jaworznie lub okolicach odwiedź nas!
(HUDSON): Hey Vasquez, Have you ever been mistaken for a man?
(VASQUEZ): No... Have you ?
Awatar użytkownika
Niewia
Posty: 9
Rejestracja: 20 mar 2005, 11:21
Lokalizacja: Żagań

Post autor: Niewia »

Ok to postaram sie bardziej zprecyzować. Mam zamiar kupić sobie jakąś grę w granicach ok 200zł (może byc mniej :wink: ) i nie wiem co wybrać (hodzi mi o jakąś startegie na kilka godzin). Gra powinna być mało losowa, żeby można było zajmować jakieś tereny budować armir etc. dlatego typouje właśnie GoT, bo z tego co przeczytałem to tam element losoy jest równy prawie 0.
Tylko szkoda, że do gry potrzeba 5 graczy.
Co do wypowiedzi Sasannki to powiem ci że strasznie mi sie spodobała. Super, porównanie planszówek do jedzenia :lol:. Mogłabyś pisać wiersze :P
Leafdrake
Posty: 54
Rejestracja: 21 cze 2004, 23:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Leafdrake »

Vasquez21 napisał:
No tak zdecydowanie trzeba się zgodzić z Sasanką, że raczej osoba pytająca powinna bardziej sprecyzować o co jej chodzi.
Tak ale skoro ktoś takie pytanie zadaje trzeba przyjąć że w temacie jest niezorientowany i nie potrafi sprecyzować o co jej chodzi.

Trzymając się kulinarnego porównania Sasannki, bedąc w roli kelnera uważam, że należy polecać jednak coś z dań głównych a nie od razu deser albo kanapkę. To może być lekkostrawne danie główne ale jednak danie.
Stąd proponowałem RISK2210, Settlers of Catan albo Puerto Rico (to ostatnie na kredyt bo nie grałem) Przyjżyj się im Niewia bo wydaje mi się że spełniają twoje oczekiwania. Chociaż każda z nich jest trochę inna.

Jeśi chodzi zaś o desery, no to bardzo lubię desery. Sasannka przypomniałaś Brawl, no po prastu rewelacyjny deser :) Zdarzają się na prawdę smakowite. Co do Carcassonne to swoją opinie mogę wstrzymać, faktycznie mam mało doświadczenia z tą grą. Citadels podtrzymuję - deser. Cała seria SilverLine FFG to niestety desery. Zombiaki - chińskie stuletnie jajo, bleee.

Najlepsza gra nie istnieje ale są takie w drugiej połowie drogi do absolutu (jak to ktoś ładnie określił gdzieś na tym forum)

Tak na marginesie:

Wojpajek napisał:
Acha bym zapomniał uwielbiam też grę Die Siedler von Catan. (...) Co do Rycerzy się nie wypowiadam bo nie mam a pewnie te zsą waraci każdej złotówki.
Nie są.
:::efkon:::
Awatar użytkownika
Christian Noir Stein
Posty: 13
Rejestracja: 19 lut 2005, 15:25
Lokalizacja: Polska, Olsztyn
Kontakt:

Post autor: Christian Noir Stein »

Niewia - a no właśnie :) Ostatnio mnie na GG Sassanka tez przekonała na zakup GoT ale jednak 5-6 osób nie dam rady zbierać co weekend :(
Więc zdecydowałem się na War of The Ring (i długie i skomplikowane i do gry we dwie osoby i jest pewien element losowości) na razie praca nie pozwala pograć ale w weekend pożądnie ją ze znajomymi przetestujemy :)
Jak już się wszystcy u siebie pożenimy, ustatkujemy to wtedy przyjdzie pora na zakup GoT lub TI3 i spokojnie zawsze się 5-6 znajdzie :)
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Jeszcze ja dodam swoje trzy grosze.
Tak jak napisali przedmówcy, problemem wyboru gry jest dla kogo, jak długi i ile osób.
Możemy podzielić powyższe na grupy:
- wiek graczy - tutaj sprawa jest bardzo plynna, nawet czasami nie zdajemy sobie sprawy jak bardzo. Z jednej strony na pudełku jest informacja np. od lat 10. Biorac to pod uwage mozemy dojsc do wniosku ze ze mlodsi gracze nie dadza sobie rady (nic bardziej mylnego). Z drugiej ze starsi dadza sobie rade (rownie mylne :-)) Inny poglad na ta sprawe to moze sie wydawac ze gra dla graczy od powiedzmy 5 lat musi byc slaba (jesli ktos gra wie ze to nie prawda)... watek jest bardzo ciekawy, moze kiedys sie zmusze i napisze cos wiecej na ten temat.
- jak dlugo chcemy grac? Tu wydaje sie ze sprawa jest prosta. Sa roznego rodzaju gry, jedne konczymy w pol godziny, inne moga trwac kilkanascie. Sa tez gry w ktore mozna grac pol godziny i kilkanascie godzin np. go :-)
Jak napisali przedmowcy mozemy mowic o dwu rodzajach - krotkich (rynek niemiecki) i dlugich - amerykanski. Samemu nalezy sobie odpowiedziec co nas bardziej pociaga. Ja osobiscie bardzo lubie dluzsze gry, ale problemem jest fakt ze raczej nie mam na to czasu. Stad duzo czesciej gram w gry trwajace okolo pol godziny...
- ile osob. To juz jest najbardziej zrozumiale :-) Mamy mozliwosc grania w dwie trzy osoby, nie ma sensu kupowania gry ktora jest naprawde dobra dla pieciu. Mamy pieciu zapalonych graczy... kupujemy dowolna gre :-)

Sa jeszcze problemy poboczne, ktos lubi fantasy, ktos inny czasy drugiej wojny swiatowej itp. itd.

Mam w kolekcji juz troche gier, moge je podzielic na strategiczno-logiczno-abstrakcyjne np. go, othello, qoridor, pyllos itp... oraz gry wieloosobowe (co nie znaczy ze nie mozna grac w dwie). O tych pierwszych nie pisze bo nie wiem czy Cie ten temat interesuje, a z drugich taka mala lista top 5.

- San Marco (idealna dla 3 graczy, czas okolo 1.5h)
- Carcassone (mam kilka dodatkow i gra nabiera rumiencow. Szczegolnie architekci... gra jest o tyle ciekawa ze jest swietna dla 2 i 5 graczy, czas zalezy od dodatkow... podstawowa wersja okolo 0.5h my gramy z dodatkami okolo 1h)
- Drakon (gra dosc krotka -0.5h- ale ma swoj urok, najlepiej od 4 graczy)
- Settlers of Catan - troche na nia narzekam :-) ale nie jest taka zla. Czekam na polskie wydanie i dodatki (3-4 graczy, troche powyzej 1h)
- K2 - to moja produkcja :-) (2-5 graczy okolo 1h)
Na piatym miejscu jesczcze 2 gry bym umiescil Lost Cites (2-3 graczy kilkanascie minut) oraz Cluedo (najlepiej 5 graczy czas... rozny ale powyzej 0.5 h) W ta ostatnia po prostu sie nagralem (tak jak i inna ktorej nie wymieniam Magia i Miecz) Z Cluedo jest problem bo w Polsce jest tylko klasyczne wydanie, wiem ze sa wydania z plansza do przebudowania, wikesza iloscia graczy i narzedzi zbrodni :-)

To wszystko, mam nadzieje ze za bardzo nie przynudzalem.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Post autor: Nataniel »

folko pisze:Lost Cites (2-3 graczy kilkanascie minut)
3 graczy? :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Sasannka
Posty: 59
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:04
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Post autor: Sasannka »

trzeci liczy punkty :]
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Sasannka pisze:trzeci liczy punkty :]
:P

W zasadach przy zestawie jest wersja tylko dla dwu graczy.

Cytuje Jacka Nowaka z innego postu na forum:
ja_n pisze: A propos "jedynej wady" LC wspomnianej w powyższej recenzji: na BGG można znaleźć zarówno wariant dla 3 graczy (całkiem sensowny - rozdajemy po 7 kart, każdy układa karty przed sobą a na planszy układa odrzucone, koszt rozpoczęcia koloru zmniejszamy z 20 do 15 pkt), jak i zasady dla 4 graczy (trzeba mieć drugi zestaw).
Probowalem i gra sie fajne, stad pisze 2-3 osoby :-)
Awatar użytkownika
Sasannka
Posty: 59
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:04
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Post autor: Sasannka »

hehe, coś mi świtało, że będzie to wyglądało jak brawl dla 3 osób ;) Ale pomysł bardzo ciekawy, wart wypróbowania.
Awatar użytkownika
Pete
Posty: 7
Rejestracja: 01 wrz 2004, 00:22
Lokalizacja: Germany, near Ravensburg

Post autor: Pete »

Niewia pisze:Dlaczemu Pete pisze po angielsku? Może nie jest polakiem? :lol: Było by fajnie - chyba uczy sie poslkiego że rozumie o czym gadamy na forum. :wink:
Niewia,

Nie jestem polakiem. I am from Germany, ich bin aus Deutschland. I live in Friedrichshafen, about 20 km away from Ravensburg, where board games from Ravensburger are produced.

But from time to time I am in Poland (Silesia and Warszawa) visiting friends. And this forum I have found by chance. Someone showed me the website of gry-planszowe.

Some polish language I know, but it would take me a very long time to create proper sentences po polsku. That means that alot more polish language I understand than I am able to write. Please appologize me for this.

I could write in german, too, but I think that more forum users rather would understand english than german. Or should we create a poll to determine this? :)

If You have questions about board games in Germany, feel free to ask.

Best regards.
Pete
Dudman
Posty: 70
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:19
Lokalizacja: Nowy Sącz
Been thanked: 1 time

Post autor: Dudman »

Just write in english pliiz ; )
Awatar użytkownika
Niewia
Posty: 9
Rejestracja: 20 mar 2005, 11:21
Lokalizacja: Żagań

Post autor: Niewia »

Ok. So, what are you thinking about Risk 2210? :wink: Mój angielski nie jest na tyle zaawansowany więc spytam sie po polsku: Czy w to dobrze gra sie we trójke - czwórke? To już ostatnie moje pytanie w tym temacie :P
Leafdrake
Posty: 54
Rejestracja: 21 cze 2004, 23:42
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Leafdrake »

RISK2210 jest zaprojektowany od dwóch do pieciu osób. Oczywiście przy pieciu jest najlepiej (największa interakcja i najciekawsze relacje między graczami). Z doświadczenia mogę stwierdzić, że przy czterech graczach równiez świetnie działa i nic nie traci. Przy trzech i dwóch to już nie jest to.
Dodam, że jestem wielkim fanem tej gry, jest po prostu doskonała!

Z grami dla trzech osób jest zawsze najwiekszy problem. Takich gier jest najmniej. Zazwyczaj gry projektuje się dla dwóch albo od razu dla 5 - 6 osób. Znajdzie się też kilka dla czterech w sam raz ale dla trzech jest trudno coś znaleźć.

Może to jest materiał na osobny topic? "Optymalna gra dla trzech"

Z myślą o trzech osobach mogę z czystym sumieniem polecić Settlers of Catan. Wielokrotnie testowałem z udziałem trzech graczy. Przy samej podstawce (bez statków) liczba trzech jest wręcz optymalna. Bo przy czterech panuje tłok na wyspie i limit 12 -14 punktów zwycięstwa powoduje że w pewnym momencie nie ma miejsca na rozwój. Statki rozładowują ten natłok. Z tym dodatkiem w trzy osoby też się gra doskonale.
:::efkon:::
Awatar użytkownika
Uiek
Posty: 99
Rejestracja: 30 sie 2004, 11:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Uiek »

a ja nadal będę upierał sięprzy swoim ;) dla trzech osób fajnymi grami są Carcassonne i Jaskinia Trolla :D
Awatar użytkownika
Pete
Posty: 7
Rejestracja: 01 wrz 2004, 00:22
Lokalizacja: Germany, near Ravensburg

Post autor: Pete »

Niewia pisze:Ok. So, what are you thinking about Risk 2210?
I must admit that this Risk2210 I do not know (yet).
I know Risk (Risiko, by Parker, in the 70ies/80ies), some kind of war game, and this game I did not like at all.
Hm, I was checking some website ( http://www.howei.de/risk2210.html ), and it says that Risk2210 is based on Risk. So in this case I am pretty sure that I won't be a fan of this game. But contents of game are very rich: 2 boards, 10 dice, 455 figures, 180 cards, ...
Niewia pisze:Czy w to dobrze gra sie we trójke - czwórke?
"trojke", "czworke"? I have no dictionary with me at the moment :(
Could someone translate this question please? Dziekuje.
Awatar użytkownika
Sasannka
Posty: 59
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:04
Lokalizacja: Trójmiasto
Kontakt:

Post autor: Sasannka »

Pete pisze:I have no dictionary with me at the moment :(
Could someone translate this question please? Dziekuje.
dwojke - (game) for two players
trojke - (game) for three players
czworke - for four players

"gramy we dwojke" - we play this game both

:)
Pozdrawiam!

Sasannka :]
Awatar użytkownika
Pete
Posty: 7
Rejestracja: 01 wrz 2004, 00:22
Lokalizacja: Germany, near Ravensburg

Post autor: Pete »

Ah dziekuje bardzo Sasannka,

somehow I thought that this must have something to do with numbers.
(uff, numbers are very difficult po polsku)

So let me list my favourite games again considering numbers of player. Uwaga, this is my individual view of ideal number of players:

- Einfach Genial
http://www.spielarchiv.de/spiel/e/einfa ... genial.htm
The more players are taking part, the bigger the size of the board will be, and the more tactical each player must think. Ideal number of players: 3. Maximum 4 players

- Carcassonne and all its variants
Well it depends, mostly 2 or 3 players (Maximum 5 or 6 players).
The more tiles are in the game, the more players can play more efficiently.
Also, it will be much more difficult to gain points.
Die Burg can be played by 2 players only.

- Zug um Zug (Ticket to Ride)
I think ideal number of players for this game would be 3 (Maximum players 5). Same as Carcassonne, the more ppl playing the harder it will get to fulfill the cards.

- Heimlich & Co (probably my all time favourite, in the origional version of 1986) http://www.spielarchiv.de/spiel/h/heiml ... ich&co.htm
In this game it makes alot of more fun the more players are playing. It can be played by 6 ppl. Each player only knows his color, but all colors will be moved. And if there are less than 6 players, 1 or 2 additional colors are playing to make it more difficult to get to know who is playing with which color.

- Shark http://www.spielarchiv.de/spiel/s/shark/shark.htm
This type of game is somehow like Monopoly and deals on the Stock Market Exchange. Here once again ideal number of players would be 3. Maximum players 4 or 5.

- Villa Paletti http://www.spielarchiv.de/spiel/v/villa ... aletti.htm
Ideal amount of players: 4

- Rummikub
starting from 2 to 4. With 4 players it is more thrilling, because it takes a very long while to collect the tiles, and then all of a sudden each player is opening almost at the same time, and game will be finished very quickly.

- Tri-Ominos http://www.spielarchiv.de/spiel/t/triom ... ominos.htm
It can be played by 4. I suggest 3.

- Magalon http://www.spielarchiv.de/spiel/m/magalon/magalon.htm
Maximum amount of players: 4, but I have only played this game with total of 3 players. So no experiences.

- Alaska http://www.spielarchiv.de/spiel/a/alaska/alaska.htm
3 or 4. A little bit similar to Siedler, Alaska must be occupied with ice, containers transported, avoided the ice bear, and in the end the ice will melt again, Containers my flood into the sea.

- Lost Cities http://www.spielarchiv.de/spiel/l/lostc ... cities.htm
Well this is for 2 players only.

- Looping Louie (another all time favourite) http://www.spielarchiv.de/spiel/l/loopi ... glouie.htm
In this game a plane is spinning/flying/jumping around. And the aim of this game is to chase chicken (chips) with the plane. The plane gets hit by small ramps. In the game are 4 ramps, so 1 for each player. Less than 4 players does not make sence in this game, and fun will be very limited then.

Best Regards
Pete
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Post autor: folko »

Pete pisze:Ah dziekuje bardzo Sasannka,

- Einfach Genial
http://www.spielarchiv.de/spiel/e/einfa ... genial.htm
The more players are taking part, the bigger the size of the board will be, and the more tactical each player must think. Ideal number of players: 3. Maximum 4 players
Pete
This game looks very interesting and I have questions :-)
How much is it in Germany ?
Awatar użytkownika
Uiek
Posty: 99
Rejestracja: 30 sie 2004, 11:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Uiek »

Trio-mino
I'd like to try this... How much does it costs in Germany?
Awatar użytkownika
Pete
Posty: 7
Rejestracja: 01 wrz 2004, 00:22
Lokalizacja: Germany, near Ravensburg

Post autor: Pete »

Folko,

The prize for Einfach Genial is around EUR 20,- (80,- zl) in the shops here in Germany. And this game does not look only interesting, it is also very interesting and fun to play :)

Each tile consists of 2 hexagonal fields with different colors.
8 of these You will have on Your bank all the time during the game by drawing new tiles after laying them down. You lay these tiles on the board, mostly to corresponing colors. The more tiles with matching colors will lay in the surrounding of the tile, the more points someone will get.
And You should gain points for every colors. This is shown on the score card by colored cubes.
But be aware, the winner of the game will be the player, whose cube on the score card with the least points will be better than the worst counting cube of the opponent players.
On the picture of http://www.spielarchiv.de/spiel/e/einfa ... genial.htm You can see the tiles, the board, the bank, and the score card.
Also You can see the white ring (3 player game) and the grey ring (4 player game). So the board increases with amount of players.
This game is quite strategic :)

It had been played once by the Club of Mensa, and people there liked it alot. In case You do not know about this Club. Members of this club are people with very high IQ.

Uiek,

Tri-Ominos is an older game (I think in the 80ies) and right now it is very rarely seen in the shops. In addition there had been different versions of this, luxury, and regular.
The luxury version came in a Triangle box even.

On http://www.spielarchiv.de/spiel/t/triomino/triomino.htm You can see the actual version which might be available in shops today. I think this version costs around EUR 16,- (64,- zl). It is distributed by Peri now (Austrian editor).

Tri-Omino is like Domino, only that there are 3 sides that must match from time to time, because of the triangle shaped tiles. On tiles are numbers, different combinations starting with 0-0-0, 0-0-1, ..., 1-4-5, ... up to 5-5-5.
And for each tile put You will receive points. If You cannot put a tile You must draw one from the staple, which will give You minus.
By ending a hexagonal figure, or a "Bridge", You will get extra points.
And the first player that reaches a total of 400 points will win the game.
But it is also possible to loose 150 points in one game. A game consists of several rounds, and several games are played to reach the 400 points.

I think that's about it. Any more?

Best Regards
Pete

By the way, for all fans of Zug um Zug, this month will be the Europa-Edition in Germany available. It shows the map of Europe with extended and additional rules. Also now possible to play with 6 players. Prize I do not know yet.
Awatar użytkownika
Uiek
Posty: 99
Rejestracja: 30 sie 2004, 11:40
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Uiek »

Europa-Edition in Germany available. It shows the map of Europe with extended and additional rules. Also now possible to play with 6 players. Prize I do not know yet.
it costs about 40 euro in pre-order in Europe (shipping fee included)

Thx for information about those games Pete :)
Awatar użytkownika
Pete
Posty: 7
Rejestracja: 01 wrz 2004, 00:22
Lokalizacja: Germany, near Ravensburg

Post autor: Pete »

Helou :)

Concerning "ktora gra jest najlepsza" You should not only ask on best game to play with best numbers of players. You should also ask about age of players. If this game is a family game or for adults only...

Zug um Zug Europa Edition costs EUR 30,- in shops overhere in Germany.

Best Regards
Pete
Awatar użytkownika
Niewia
Posty: 9
Rejestracja: 20 mar 2005, 11:21
Lokalizacja: Żagań

Post autor: Niewia »

Pete pisze:
You should also ask about age of players.
Age of players - 13+
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Post autor: ja_n »

Hehe, ponieważ wątek podryfował w dziesiątki różnych kierunków, postanowiłem odpowiedzieć wprost na zadane w temacie pytanie (choć biorąc pod uwagę treść postu inicjującego, moja odpowiedź będzie OT). Najlepsza gra, nie do pobicia, pod każdym względem, dla każdej niemal liczby graczy (od 2 do 7):

Bohnanza.

Uważam tak już od wielu miesięcy, moja kopia Bohnanzy (na tym forum można znaleźć datę zakupu - po moim triumfalnym poście na ten temat) już jest mocno przybrudzona (choć to jedyne ślady zużycia), a ciągle gramy w Bohnanzę przy każdej niemal okazji. Bohnanza prawie zawsze otwiera a często także zamyka spotkanie z planszówkami. A na dodatek cena za tę grę jest doprawdy niewygórowana (choć nie uświadczysz Bohnanzy w Polsce niestety)...
Awatar użytkownika
szymon15121998
Posty: 23
Rejestracja: 15 lip 2009, 16:25
Lokalizacja: Tokarnia

Re:

Post autor: szymon15121998 »

wole gre szogun jest ona bardzo fajna i przemyslana .na planszomani kosztuje tylko 119 zl z promocja na przesylke
ODPOWIEDZ