Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: rattkin »

Merry pisze:Ale właśnie o to chodzi. Żeby nie rozwalić gry. Czyli zrobić dodatek, który da więcej frajdy a nie będzie mógł się mieszać z innymi niż gorszy, ale za to zmieszany;-)

Pewnie trudno się niektórym graczom, przyzwyczajonym do innych działań, przyzwyczaić. Rozumiem to;-)
Tylko, że takie rozwiązanie (nawet jeśli mniejszego zła) jest skrajnie nieeleganckie z punktu widzenia designu, szczególnie dobrego designu, do którego przyzwyczaił nas Ignacy.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Maxxx76 »

Ano, trudno się przyzwyczaić do tego, że w grach innych autorów czy wydawnictw dodatki się nie wykluczają i owi autorzy czy wydawcy nie zasłaniają się jakością :-)
Pewnie niektórym autorom gier przyzwyczajonym do innych działań trudno się przyzwyczaić. Rozumiem :-D
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bea »

No to już niestety widzę, że sobie odpuszczę kolejne dodatki :( Za dużo z tym zaczyna się robić ceregieli. Ewentualnie będę kupować same kolejne frakcje (jeśli nie będą wymagały dołączenia poprzednich małych dodatków, wyjęcia dwudziestu kart, dołożenia piętnastu i zmienienia osiemnastu...)
Tomson
Posty: 172
Rejestracja: 04 maja 2014, 18:19
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Tomson »

Bea pisze:No to już niestety widzę, że sobie odpuszczę kolejne dodatki :( Za dużo z tym zaczyna się robić ceregieli. Ewentualnie będę kupować same kolejne frakcje (jeśli nie będą wymagały dołączenia poprzednich małych dodatków, wyjęcia dwudziestu kart, dołożenia piętnastu i zmienienia osiemnastu...)
Mam dokładnie tak samo. Osadnicy to jedna z moich ulubionych gier, 10 na bgg, ale żadnego dodatku kupować nie zamierzam z uwagi na chaos który wprowadzają. Liczyłem na dodatki frakcyjne, ale wyobrażałem je sobie zupełnie inaczej - wyciągam talię z pudełka i po prostu nią gram bez nowych surowców, bez konieczności wtasowywania nowych kart do puli ogólnej i bez konieczności przebudowywania talii przeciwników.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bea »

Tomson pisze: Liczyłem na dodatki frakcyjne, ale wyobrażałem je sobie zupełnie inaczej - wyciągam talię z pudełka i po prostu nią gram bez nowych surowców, bez konieczności wtasowywania nowych kart do puli ogólnej i bez konieczności przebudowywania talii przeciwników.
Dokładnie!

Dziwi mnie trochę ten kierunek. Z początku gra była adresowana do bardziej casualowych graczy (grafika, temat, bardziej przystępne zasady od 51 Stanu). Dodatki natomiast raczej nadają się tylko dla najbardziej wytrwałych geeków jak widzę. Zastanawiam się, czy ich sprzedaż nie będzie drastycznie mniejsza z powodu na format. Ciekawa jestem czy taka polityka opłaci się Portalowi.
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: szutek »

Skoro gra jest adresowana do geeków, którzy zapewnie ostrzą sobie zęby na szumnie zapowiadaną scenę turniejową (której póki co nie widać), to proponowany model budowania talii jest jak dla mnie kompletnie chybiony. Doświadczenie z innych LCG uczy, że większość graczy turniejowo używa pewnych sprawdzonych, mocnych, archetypów talii. Skoro np. karty z jednego pakietu imperialnego będą mocniejsze od innego pakietu, ktory wlasnie wszedl do sklepow, to jaki interes, jako gracz turniejowy, mam w jego kupowaniu skoro na turniej i tak go nie wezmę. Natomiast jako gracz casualowy na samą mysli o wpatrywaniu sie w te malutkie znaczki i skladaniu oprocz wlasnej talii takze talii wspolnej odechciewa mi się kupowac czegokolwiek nowego i wolę grać bez przesadnych kombinacji tym co mam.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: romeck »

Tak sobie czytam i czytam i myślę, że reakcja Pana na końcu tego filmu (ok. 7:25)
https://www.youtube.com/watch?v=nzEswJQyaeI
jest odpowiedzią na wiele powyższych wypowiedzi. :)

(Niektórzy już na pewno to widzieli w temacie "Humor").
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1408
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: raiden25 »

Czytam i czytam pretensje ale nie doszedłem do wątku o co właściwie chodzi, ktoś przybliży sytuacje?

A pisze w sprawie żetonów z dodatku Atlantydzi. Mamy tam 3 rodaków żetonów:
Obrazek
Są one dwustronne i pytanie czy po obu stronach nie powinno być takich samych znaczników? Bo mam kilka znaczników które maja z jednej strony także a z drugiej tą niebieska zębatkę (podstawowa technologia). Nie grałem jeszcze w ten dodatek bo leży od 2 miesięcy na pułcę. Ale czy to nie błąd w druku?
toblakai
Posty: 1287
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 231 times
Been thanked: 250 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: toblakai »

Nie wiem czy to błąd czy nie, ale czasami przydaje się większa różnorodność żetonów. Zawsze można odwrócić jak szukasz odpowiedniej technologii :)
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1408
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: raiden25 »

toblakai pisze:Nie wiem czy to błąd czy nie, ale czasami przydaje się większa różnorodność żetonów. Zawsze można odwrócić jak szukasz odpowiedniej technologii :)
Tak, wiem ale chciałem aby ktoś sie wypowiedział czy tez tak ma :)
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1408
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: raiden25 »

Aha no i prośba o przybliżenie problemu z błędami jakimiś w grze i ewentualną poprawką gry bo nie jestem w temacie a robię właśnie wypraske do gry z pianki i nie wiem czy kończyć czy do śmietnika :P
Ostatnio zmieniony 15 mar 2016, 20:30 przez raiden25, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
YuZ
Posty: 328
Rejestracja: 09 gru 2009, 20:39
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 8 times
Been thanked: 23 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: YuZ »

A do Ciebie prośba o edytowanie postów zamiast pisania jednego pod drugim i zwrócenie uwagi na ortografię.

Zmiany do reguł i poprawione karty są dostępne TUTAJ.
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1408
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: raiden25 »

YuZ pisze:A do Ciebie prośba o edytowanie postów zamiast pisania jednego pod drugim i zwrócenie uwagi na ortografię.

Zmiany do reguł i poprawione karty są dostępne TUTAJ.
Poprawione i dzięki :)
$więcik
Posty: 41
Rejestracja: 27 mar 2015, 12:23
Been thanked: 7 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: $więcik »

szutek pisze:Skoro gra jest adresowana do geeków, którzy zapewnie ostrzą sobie zęby na szumnie zapowiadaną scenę turniejową (której póki co nie widać), to proponowany model budowania talii jest jak dla mnie kompletnie chybiony. (...) Skoro np. karty z jednego pakietu imperialnego będą mocniejsze od innego pakietu, ktory wlasnie wszedl do sklepow, to jaki interes, jako gracz turniejowy, mam w jego kupowaniu skoro na turniej i tak go nie wezmę.
Trudno mi się zgodzić. Ostatnio w Warszawie mieliśmy turniej, w trakcie którego można było korzystać z dodatków określoną liczbę razy - zmusza to graczy do znajomości wszystkich dodatków i umiejętnego wybierania w zależności od tego przeciwko jakiej frakcji grają oraz własnych preferencji. W obecnej sytuacji jest to dość oczywiste (nie wybiorę Japończyków z kartami z Atlantydów przeciwko Rzymowi z KPP), ale wkrótce to się zmieni wraz z kolejnymi dodatkami.

Nie ma turniejów? Róbmy własne i skoro mamy różne karty, różne pakiety to ustalajmy na nich zasady tak, aby rzeczywiście na nich udowadniać, że umie się grać wszystkimi kartami i wszystkimi frakcjami.
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 16 times
Been thanked: 32 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: szutek »

$więcik pisze:
szutek pisze:Skoro gra jest adresowana do geeków, którzy zapewnie ostrzą sobie zęby na szumnie zapowiadaną scenę turniejową (której póki co nie widać), to proponowany model budowania talii jest jak dla mnie kompletnie chybiony. (...) Skoro np. karty z jednego pakietu imperialnego będą mocniejsze od innego pakietu, ktory wlasnie wszedl do sklepow, to jaki interes, jako gracz turniejowy, mam w jego kupowaniu skoro na turniej i tak go nie wezmę.
Trudno mi się zgodzić. Ostatnio w Warszawie mieliśmy turniej, w trakcie którego można było korzystać z dodatków określoną liczbę razy - zmusza to graczy do znajomości wszystkich dodatków i umiejętnego wybierania w zależności od tego przeciwko jakiej frakcji grają oraz własnych preferencji. W obecnej sytuacji jest to dość oczywiste (nie wybiorę Japończyków z kartami z Atlantydów przeciwko Rzymowi z KPP), ale wkrótce to się zmieni wraz z kolejnymi dodatkami.

Nie ma turniejów? Róbmy własne i skoro mamy różne karty, różne pakiety to ustalajmy na nich zasady tak, aby rzeczywiście na nich udowadniać, że umie się grać wszystkimi kartami i wszystkimi frakcjami.

Ja jakbym jeszcze w trakcie turnieju mial zonglowac kartami i przebudowywac talie co rozgrywke to bym hopla dostał. W mojej ocenie wskazane przez Ciebie rozwiązanie ma ewentualną rację bytu tylko przy tak malej ilosci dodatkow jaka jest obecnie. Co jednak gdy będzie ich więcej ? Ograniczenie wyboru gracza do 2-3 dodatkow ? (wtedy wracamy
do punktu wyjscia, albo intensywny "power creep" albo brak motywacji do kupna nowosci). Czy moze obowiązek przynoszenia pelnej kolekcji na turniej i posiadania przygotowanej talii dla kazdej frakcji ? Nie dla mnie takie klocki.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: romeck »

Tym bardziej, że "własne" turnieje to coś innego niż oficjalne. Własne turnieje i homerules to każdy ma w domu co wieczór, a nie w tym rzecz przecież.
Ostatnio zmieniony 16 mar 2016, 09:35 przez romeck, łącznie zmieniany 1 raz.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: rattkin »

$więcik pisze:(...) to ustalajmy na nich zasady tak, aby rzeczywiście na nich udowadniać, że umie się grać wszystkimi kartami i wszystkimi frakcjami.
Zupełnie nie na tym polega granie turniejowe.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Pixa »

Trzecia partia Atlantydami za mna. 110 punktow. Generalnie grajac innymi frakcjami WIELE razy zaledwie kilkukrotnie przekroczylem setke (rekord to bodajze 112 Egiptem). Tutaj mam nieograna talie, polowy kart nie znam i wykrecam taki wynik. Jestem generalnie zawiedziony Atlantydami - sa wyraznie za prosci do prowadzenia, zetony technologii niwieluja kiepski dociag. Bez wielkiego wysilku wykrecilem te 110 punktow. W sumie przykro - produkt jest moim zdaniem niedotestowany i wypuszczony na szybko, byle trzymac sie planow wydawniczych.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
vincentblack
Posty: 286
Rejestracja: 17 lut 2014, 17:52
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 13 times
Been thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: vincentblack »

Pixa pisze:byle trzymac sie planow wydawniczych.
Nie żartuj proszę :)
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Pixa »

OK, byle obsuwa w planach wydawniczych byla mniejsza :-)
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Fegat »

Jest już dostępna ta nowa podstawka?
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1408
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: raiden25 »

raiden25 pisze:Czytam i czytam pretensje ale nie doszedłem do wątku o co właściwie chodzi, ktoś przybliży sytuacje?

A pisze w sprawie żetonów z dodatku Atlantydzi. Mamy tam 3 rodaków żetonów:
Obrazek
Są one dwustronne i pytanie czy po obu stronach nie powinno być takich samych znaczników? Bo mam kilka znaczników które maja z jednej strony także a z drugiej tą niebieska zębatkę (podstawowa technologia). Nie grałem jeszcze w ten dodatek bo leży od 2 miesięcy na pułcę. Ale czy to nie błąd w druku?
Potwierdzi mi ktoś powyższe? Będę wdzięczny.
Awatar użytkownika
Wertigo
Posty: 159
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:07
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Wertigo »

Fegat pisze:Jest już dostępna ta nowa podstawka?
Tak
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Maxxx76 »

Niektóre żetony mogą spełniać dwie funkcje, zależnie od sytuacji :-D
Awatar użytkownika
raiden25
Posty: 1408
Rejestracja: 07 kwie 2015, 11:48
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 29 times
Been thanked: 47 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: raiden25 »

Maxxx76 pisze:Niektóre żetony mogą spełniać dwie funkcje, zależnie od sytuacji :-D
dzieki :)
ODPOWIEDZ