Osadnicy: Narodziny Imperium (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Fegat »

www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
Awatar użytkownika
Wertigo
Posty: 159
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:07
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Wertigo »

Tak, to z pierwszego jest nowe. Ten drugi link nie działa.
glocked
Posty: 141
Rejestracja: 07 gru 2014, 23:22
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: glocked »

Sam mam pierwszą edycję, po tym co przeczytałem wolę kupić inną grę, a dość lubianych osadników zostawić tak jak jest(Bez dodatków).

Takze info do portalu - tracicie klientów, drukujcie te cholerne erraty. EOM:-)
Asfur
Posty: 13
Rejestracja: 12 sty 2016, 18:21

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Asfur »

ThereIsNoSpoon
Posty: 2
Rejestracja: 30 mar 2016, 20:22

Osadnicy: Narodziny Imperium - talie

Post autor: ThereIsNoSpoon »

Hej,

Macie może pomysły na talie (decki) z osadnikami? Może jest jakieś miejsce, gdzie to znajdę? Średnio czuje się na siłach, żeby samemu składać, nie moja bajka, często używałem z sieci. A tu nic nie ma.

Chodzi o talie już po Atlantydach.

Z góry dzięki.

There is no Spoon.
Awatar użytkownika
lynwith
Posty: 242
Rejestracja: 27 sty 2015, 22:27
Lokalizacja: Katowice

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium - talie

Post autor: lynwith »

Hmmmm nie żebym marudził czy coś ale...

Przy takim temacie powinnieneś chyba wymienić frakcję jaka Cię interesuje i dopisać z którym dodatkiem ma być talia... W ramach jednej talii frakcyjnej możliwy jest tylko jeden dodatek ;)
Nie wspominając o tym, że na dodatek wychodzi mniej więcej 10 kart, więc wątpię by były kiedykolwiek tematy z ilością możliwych kombinacji dla danej frakcji jak choćby w MTG ;)
ThereIsNoSpoon
Posty: 2
Rejestracja: 30 mar 2016, 20:22

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium - talie

Post autor: ThereIsNoSpoon »

Hm, czekaj - nie mowie o turniejowych, tylko o zwykłych grach.

Ale to spróbuje zrobić 30 :)

(a interesuje mnie Rzym i Barbarzyńcy)
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Marx »

A jednak stało się. Rahdo zrecenzował Osadników :mrgreen:
https://www.youtube.com/watch?v=6wZIBQgX7wU
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bea »

Marx pisze:A jednak stało się. Rahdo zrecenzował Osadników :mrgreen:
https://www.youtube.com/watch?v=6wZIBQgX7wU
Ha ha, a niektórzy twierdzą że w Osadnikach prawie w ogóle nie ma interakcji.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: vojtas »

Marx pisze:A jednak stało się. Rahdo zrecenzował Osadników
Jeśli on myśli, że Osadnicy są wredni, to znaczy, że nie grał jeszcze w naprawdę wredną grę.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4669
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1984 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: warlock »

Dla niego Caylus jest już nie do przełknięcia.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: vojtas »

Niemniej fajnie że dał się strollować. :D
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Bea »

vojtas pisze:
Marx pisze:A jednak stało się. Rahdo zrecenzował Osadników
Jeśli on myśli, że Osadnicy są wredni, to znaczy, że nie grał jeszcze w naprawdę wredną grę.
Nie grał bo nie lubi :).
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Marx »

Śmieszny gość ten Rahdo, ale zawsze chętnie oglądam jego gameplay'e, jest prawie niezawodny pod tym względem. Osadnicy tacy wredni? Cóż, stwierdził, że sam Ignacy dał mu do zrozumienia, że to gra nie dla niego i żony.
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
TTR_1983
Posty: 3942
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: TTR_1983 »

W maju premiera małego dodatku: Osadnicy: Narodziny Imperium - Trzej Przyjaciele z Boiska
Za newsletterem: "Ten Pakiet Imperialny wprowadza do gry mechanikę zestawów. Dzięki niej budując w swoim Imperium zestaw trzech kart w jednym kolorze, będziesz mógł osiągnąć dodatkowe korzyści i uzyskasz nowe sposoby na zdobywanie punktów zwycięstwa.
W pudełku znajdziecie 67 kart, w tym: 13 kart zwykłych, 10 kart rzymskich, 10 kart egipskich, 10 kart barbarzyńców, 10 kart japońskich,10 kart atlantydzkich i 4 karty do gry jednoosobowej."
Ostatnio zmieniony 04 kwie 2016, 15:13 przez TTR_1983, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Marx
Posty: 2420
Rejestracja: 24 sty 2016, 10:50
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 52 times
Been thanked: 17 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Marx »

Czyli jednak nie będzie nowej frakcji, Galów (chociaż rozumiem, że był to tylko żart). Przynajmniej nie w tym dodatku. Fajnie, że udało się w drukarni wydrukować dodatek ;-)
Waiting is the hardest part.

Z nimi przychodzi mi się pożegnać
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4669
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1043 times
Been thanked: 1984 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: warlock »

Tak sobie czytam recenzje Osadników na BGG i natrafiłem na złoty tekst:

"That little guy on the cover isn't coming to give you a hand, he's coming to beat you with his shovel." :D :lol: :mrgreen:
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 315 times
Been thanked: 344 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: tomb »

Pojawił się dodatek promocyjny, który bez problemu każdy może wprowadzić do gry - zawiera ciekawą zasadę głosowania za dociągiem dodatkowej karty w bieżącej rundzie. Głosuje się ludzikami, jeśli ktoś się nie zgodzi, to nikt nie dociąga karty, a wszystkie ludziki wydane na poczet głosowania przepadają bez względu na jego wynik.
Spróbuję zagrać, ale chyba zmienię, że w przypadku głosowania nieudanego ludziki wracają do właścicieli.
TTR_1983 pisze:W maju premiera małego dodatku: Osadnicy: Narodziny Imperium - Trzej Przyjaciele z Boiska [...]
W pudełku znajdziecie 67 kart"
67 kart. A to ciekawe.
Marx pisze:Czyli jednak nie będzie nowej frakcji, Galów (chociaż rozumiem, że był to tylko żart). Przynajmniej nie w tym dodatku.
To, że nowy dodatek będzie mały, nie frakcyjny, było wiadomo wcześniej.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: costi »

tomb pisze:Pojawił się dodatek promocyjny, który bez problemu każdy może wprowadzić do gry - zawiera ciekawą zasadę głosowania za dociągiem dodatkowej karty w bieżącej rundzie. Głosuje się ludzikami, jeśli ktoś się nie zgodzi, to nikt nie dociąga karty, a wszystkie ludziki wydane na poczet głosowania przepadają bez względu na jego wynik.
Spróbuję zagrać, ale chyba zmienię, że w przypadku głosowania nieudanego ludziki wracają do właścicieli.
Bez tego house rula to jest to dodatek pt. "jestem ostatnim graczem więc zabiorę wam po ludziku".
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: rattkin »

tomb pisze:Pojawił się dodatek promocyjny, który bez problemu każdy może wprowadzić do gry - zawiera ciekawą zasadę głosowania za dociągiem dodatkowej karty w bieżącej rundzie. Głosuje się ludzikami, jeśli ktoś się nie zgodzi, to nikt nie dociąga karty, a wszystkie ludziki wydane na poczet głosowania przepadają bez względu na jego wynik.
Spróbuję zagrać, ale chyba zmienię, że w przypadku głosowania nieudanego ludziki wracają do właścicieli..
Jako rules lawyer, patrząc na ten kafelek, wcale z niego nie wynika to co mówisz - chyba, że przytaczasz oficjalną interpretację, ale to wtedy kafelek jest lipnie przetłumaczony. Z kafla wynika, że każdy kładzie po ludziku, jeśli wszyscy się zgodzą, to ciągnie się kartę, a potem usuwa ludziki. Kafelek nie mówi nic o tym, co się dzieje, gdy nie wszyscy się zgodzą. Tak w grach planszowych działa wiązanie słowa "then". Oznacza ono, że następujące zdanie ma logiczny warunek w postaci zdania/zdań poprzedzających. Jeśli tamten warunek nie zachodzi, nie zachodzi także to, co po then. Można się domyślać, co autor miał na myśli, ale też autor mógł napisać to inaczej, bez siania wątpliwości co do zasad. (np. "All <ludzik> placed here are moved back to the general supply at the end of the production phase"). Ale to trzeba w dobre karcianki trochę głębiej pograć, żeby docenić zalety solidnego templatingu.

Swoją drogą, przedziwna zasada. Jak to ktoś już wcześniej napisał, jeśli to się dzieje w kolejności, a nie jednocześnie, to ostatni gracz zawsze powinien odmawiać (przy założeniu maksimum graczy), bo net gain wtedy jest największy (pozbawił przeciwników zasobów za darmo). Jeśli ktoś jest na pozycji przegrywającej to albo nie ma ludzików i nic nie zrobi albo i tak niekorzystne jest dla niego, pozwalać pozostałym graczom dociągać karty i dalej toczyć kulę śnieżną. W efekcie, nie rozumiem, w jakiej sytuacji głosowanie kiedykolwiek by przeszło. Chyba tylko wtedy, gdy wiadomo jest, że topdeckowana karta, to jakaś dobra i spodziewana (nie pamiętam, czy są jakieś efekty pozwalające podejrzeć kartę, połozyć kartę na top)?

W dziwnych kierunkach ta gra jest rozciągana, jakoś nie mogę tego zrozumieć.
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4778
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1037 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: Trolliszcze »

Tekst tego mini-dodatku brzmi:
"During each Production phase, each player MAY AGREE to place 1 worker on this tile"
a nie:
"During each Production phase, each player MAY PLACE".
W mojej opinii oznacza to, że gracze zwyczajnie deklarują, czy chcą położyć ludzika. Jeżeli wszyscy zadeklarują, że chcą, kładą po ludziku i biorą po karcie. Jeżeli nie wszyscy zadeklarują, że chcą położyć ludzika, to nie kładzie nikt i nikt nie dostaje karty.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: rattkin »

Hm, to prawda. W takim kontekście kafelek ma sens, bo then zajdzie zawsze.
Awatar użytkownika
orzeh
Posty: 1282
Rejestracja: 04 lut 2015, 10:05
Lokalizacja: Mysłowice
Has thanked: 127 times
Been thanked: 194 times
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: orzeh »

TTR_1983 pisze:W maju premiera małego dodatku: Osadnicy: Narodziny Imperium - Trzej Przyjaciele z Boiska
Za newsletterem: "Ten Pakiet Imperialny wprowadza do gry mechanikę zestawów. Dzięki niej budując w swoim Imperium zestaw trzech kart w jednym kolorze, będziesz mógł osiągnąć dodatkowe korzyści i uzyskasz nowe sposoby na zdobywanie punktów zwycięstwa.
W pudełku znajdziecie 67 kart, w tym: 13 kart zwykłych, 10 kart rzymskich, 10 kart egipskich, 10 kart barbarzyńców, 10 kart japońskich,10 kart atlantydzkich i 4 karty do gry jednoosobowej."
Myślicie że będzie przystosowany do gry z KPP?
podstawa+KPP+TPB ?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 315 times
Been thanked: 344 times

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: tomb »

Trolliszcze pisze:Tekst tego mini-dodatku brzmi:
"During each Production phase, each player MAY AGREE to place 1 worker on this tile"
a nie:
"During each Production phase, each player MAY PLACE".
No, tak. Pominąłem "agree". Wydało mi się za to naturalnym, że głosujemy poprzez np. jednoczesne otwarcie dłoni pustej lub z ludzikiem, co przy braku utraty pionków nie jest już zasadą konieczną. Przepraszam za zamotanie.

Dla mnie taki drobny dodatek do zasad jest fajnym pomysłem - można stosować lub nie i wprowadza równomierne skutki dla wszystkich.
Za to nie przemówiły do mnie żetony eksploracji, choć nie grałem jeszcze z nimi, jedynie czytałem teksty.
Flogiston pisze:1. W fazie Produkcji następnej rundy wymień ten żeton na 1 chłopka. Następnie zwróć ten żeton do puli Ekspedycji.
2. W fazie Produkcji następnej rundy wymień ten żeton na 1 drewno i 1 kamień. Następnie zwróć ten żeton do puli Ekspedycji.
3. W fazie Produkcji następnej rundy wymień ten żeton na 2 dowolne karty. Następnie zwróć ten żeton do puli Ekspedycji.
4. W fazie Wypatrywania następnej rundy wybierasz swoją pierwszą kartę Zwykłą zanim zrobi to Pierwszy Gracz. Następnie zwróć ten żeton do puli Ekspedycji.
Żeton Eksploracji nie przysługuje graczowi, który kończy rundę jako ostatni. Można używać wszystkich co rundę lub też w ilości liczby graczy losując co rundę inne.
Wyobrażam sobie, że mogą znaczącą namieszać w rozgrywce - zwłaszcza żeton dający karty byłby u nas atrakcyjny. Co prawda pierwszy wybiera ktoś potencjalnie najsłabszy (pierwszy skończył fazę akcji), ale różnice potrafią tu być znikome, a dopałka w postaci dwóch kart to według mnie kosmos. Do gry domowej pewnie ok, dla równych doświadczonych graczy raczej nie.

Ale nie zmienia to faktu, że takie drobne dodatki do gier bardzo mnie cieszą. Pod warunkiem, że są do kupienia lub wykonania samemu.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
sztefyn
Posty: 687
Rejestracja: 17 wrz 2014, 18:00
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Osadnicy: Narodziny Imperium (Imperial Settlers)

Post autor: sztefyn »

Czy dodruk Osadników trafił już do sklepów planszówkowych? Czy tylko narazie jest w sklepiku Portalu?

Chciałbym kupić tą drugą edycję (podobno poprawioną), ale w sklepach brak info w tytułach czy opisach, że to nowy nakład.
Nadal wiszą stare fotki pudełka (bez nowego loga Portalu i nagród za grę).
"Nie śpię, bo trzymam kredens. Z planszówkami." :)
Kolekcja gier BGG | Sprzedam/Wymienię | Kupię
ODPOWIEDZ