Filary Ziemi / The Pillars of the Earth (Michael Rieneck, Stefan Stadler)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: romeck »

kwiatosz pisze:że aż kusi mnie rozfoliowanie leżakującej kopii
Zafoliowana nabiera wartości, szkoda to niweczyć. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: rastula »

grałem ostatnio, po długiej przerwie, z osobami raczej nie wtajemniczonymi głęboko w planszówki (lubią t2R, ostatnio zagraliśmy w Pokolenia).

Zabawa była przednia, moim zdaniem gra się broni doskonale - ma kilka płaszczyzn decyzyjnych, a losowanie pionków vs. płacenie za kolejność to bardzo dobrze wyskalowany mechanizm.

Klasyk i tyle.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4111
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2654 times
Been thanked: 2564 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: Gizmoo »

Za pierwszą rozgrywką, to rzeczywiście jest wrażenie zbierania tylko surowców. "Wezmę klocka, wymienię go na punkty i tyle". Dopiero jak wszyscy poznają mechanizmy gry - zaczyna się wyścig o co lepszych rzemieślników i lepsze karty. Ja nadal się uczę, a między pierwszą a ostatnią rozgrywką miałem dobre 40 punktów różnicy. Jest więc ZNACZĄCY postęp. To tak jak w Stone Age'u - na samym początku wszyscy grają na siebie i interakcji za bardzo nie widać, ale jak poznasz grę, to zaczynasz blokować innym pola - nie po to by samemu zyskać, ale po to, by przeciwnik nie zrealizował swojego planu.

Żeby nie było - nie uważam FZ za ósmy cud świata. Bardzo je lubię, ale ostatnio zakupiłem worker placement, który zdecydowanie bardziej mi się podoba jeśli chodzi o mechanikę (Dolina Królów - Egizia). Dla wytrawnych graczy Filary będą zwyczajnie za proste. Ja akurat lubię taką wagę gier.

Problem z Filarami jest taki (jak i z każdą grą), że jak się pozna lepszy tytuł w gatunku, to zawsze zaniża się ocenę tego, co nas zachwyciło wcześniej. Jak wspominałem - Filary nie są jakieś genialne mechanicznie. Są solidnym tytułem. To, co jest ich wartością to klimat i wygląd.

Aha i rozszerzenie na prawdę wiele zmieniło (przynajmniej dla mnie), a rozgrywka na sześć osób jest po prostu super. Nie wiele jest tytułów na sześcioosobowy skład, w które gra się z podobną frajdą.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: Tomzaq »

Gizmoo pisze:Za pierwszą rozgrywką, to rzeczywiście jest wrażenie zbierania tylko surowców. "Wezmę klocka, wymienię go na punkty i tyle". Dopiero jak wszyscy poznają mechanizmy gry - zaczyna się wyścig o co lepszych rzemieślników i lepsze karty. Ja nadal się uczę, a między pierwszą a ostatnią rozgrywką miałem dobre 40 punktów różnicy. Jest więc ZNACZĄCY postęp. To tak jak w Stone Age'u - na samym początku wszyscy grają na siebie i interakcji za bardzo nie widać, ale jak poznasz grę, to zaczynasz blokować innym pola - nie po to by samemu zyskać, ale po to, by przeciwnik nie zrealizował swojego planu.

Żeby nie było - nie uważam FZ za ósmy cud świata. Bardzo je lubię, ale ostatnio zakupiłem worker placement, który zdecydowanie bardziej mi się podoba jeśli chodzi o mechanikę (Dolina Królów - Egizia). Dla wytrawnych graczy Filary będą zwyczajnie za proste. Ja akurat lubię taką wagę gier.

Problem z Filarami jest taki (jak i z każdą grą), że jak się pozna lepszy tytuł w gatunku, to zawsze zaniża się ocenę tego, co nas zachwyciło wcześniej. Jak wspominałem - Filary nie są jakieś genialne mechanicznie. Są solidnym tytułem. To, co jest ich wartością to klimat i wygląd.

Aha i rozszerzenie na prawdę wiele zmieniło (przynajmniej dla mnie), a rozgrywka na sześć osób jest po prostu super. Nie wiele jest tytułów na sześcioosobowy skład, w które gra się z podobną frajdą.
Miej rację Gizmoo, miej rację...
Twoje ostatnie zdanie potraktuję jako wyrocznię i gra poleży na półce dopóty, dopóki nie zagram w 6 osób :)
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4111
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2654 times
Been thanked: 2564 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: Gizmoo »

Tomzaq pisze:Twoje ostatnie zdanie potraktuję jako wyrocznię i gra poleży na półce dopóty, dopóki nie zagram w 6 osób :)
Pamiętaj, że dodatek to nie jest tylko dodanie planszy i korzystanie z nowych pól. Przeczytaj wnikliwie instrukcję, bo dodatek zmienia kilka mechanizmów gry. min. Wspomniany tor budowniczych. :wink:
szczudel
Posty: 1438
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 101 times
Been thanked: 142 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: szczudel »

Dziwie się, że pojawiaja się narzekania na losowanie budowniczych.
Przecież bilansuje się tą losowość mozliwościa wykupienia pola na którym sie stoi i od razu połozenia się na planszy.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: romeck »

szczudel pisze:Dziwie się, że pojawiaja się narzekania na losowanie budowniczych.
Przecież bilansuje się tą losowość mozliwościa wykupienia pola na którym sie stoi i od razu połozenia się na planszy.
Chyba balansuje...

Ale gracze nie mają kompletnie wpływu na to kiedy zostaną wylosowani i ile ewentualnie będą musieli zapłacić. I jest to beznadziejne w mojej opinii.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: Tomzaq »

Gizmoo pisze:
Tomzaq pisze:Twoje ostatnie zdanie potraktuję jako wyrocznię i gra poleży na półce dopóty, dopóki nie zagram w 6 osób :)
Pamiętaj, że dodatek to nie jest tylko dodanie planszy i korzystanie z nowych pól. Przeczytaj wnikliwie instrukcję, bo dodatek zmienia kilka mechanizmów gry. min. Wspomniany tor budowniczych. :wink:
Co to było...?
Who is John Galt?
Posiadam
mgladecki
Posty: 29
Rejestracja: 30 lis 2015, 11:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: mgladecki »

Nabyłem grę z dodatkiem i będę jutro grał po raz pierwszy w cztery osoby, później pewnie z dziewczyną we dwoje i dopiero w przyszłości w 5-6. Pytanie do osób, które wielokrotnie grały w grę: czy uważacie, że powinniśmy od początku grać ze wszystkimi dodatkowymi kartami (odrzucając bez patrzenia te nadprogramowe, zgodnie z instrukcją) i bez dodatkowej planszy na 5-6 graczy, czy raczej odseparować karty z dodatku i grać kilka pierwsze partii w samą podstawkę?
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4111
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2654 times
Been thanked: 2564 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: Gizmoo »

Jeżeli się dopiero uczycie - grajcie bez dodatku, bo mnogość opcji może na początku przytłoczyć. Druga sprawa - nie będziecie widzieć tak dokładnie swoich błędnych decyzji. Moim zdaniem zagrajcie przynajmniej dwa razy bez dodatku, a później możecie już spokojnie piłować z dodatkiem.

Jeżeli chodzi o grę w dwie osoby, to raczej bez dodatku. Będzie i tak za dużo luzu. W ogóle ta gra się słabo skaluje na dwie osoby. Żeby było ciasno i żeby było wyzwanie - min. cztery. Choć i tak uważam, że najfajniej jest w sześć osób z dodatkiem. Tylko w takim składzie - dobrze, żeby wszyscy darzyli grę entuzjazmem na podobnym poziomie. No ale to akurat dotyczy każdego tytułu na 6 osób. :wink:
mgladecki
Posty: 29
Rejestracja: 30 lis 2015, 11:32
Lokalizacja: Warszawa

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: mgladecki »

Dzięki za podpowiedź. Spróbujemy bez dodatkowej planszy, ale chyba ze wszystkimi dodatkowymi kartami rzemieślników, przywilejów i wydarzeń.

EDIT: Chyba, że z jakiegoś powodu lepiej zacząć też bez dodatkowych kart? :P
vigdis
Posty: 98
Rejestracja: 15 sty 2016, 20:21

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: vigdis »

Hej, czy ktos aby nie sprzedaje Filarów? Widzę że nie wszystkim sie spodobały, a ja szukam i szukam ;) Podstawka, ew. z rozszerzeniem, ale w ludzkiej cenie ;)
Andarist
Posty: 446
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: Andarist »

Nam gra bardzo pasuje, niestety rzadko na stole, bo prawie zawsze 5-6 osob mamy. Tez poluje na rozszerzenie badz komplet, ale widze juz od dluzszego czasu, ze marne szanse :(
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: Aville »

Ostatnio się pojawiło na facebookowym bazarze - komplet za 350 zł :twisted:
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 85 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: Tomzaq »

Opchnę za 250 zł komplet. Jaj ktoś chętny to zapraszam na PW
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: veljarek »

To ja też komplet sprzedam ale za 350zl, w końcu "biały Kruk"
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: kwiatosz »

Podstawkę trzymam w folii, dzieciom dom zbuduję za 20 lat za to :mrgreen:
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Miszon
Posty: 2521
Rejestracja: 22 sie 2015, 13:48
Has thanked: 1021 times
Been thanked: 494 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: Miszon »

NO prosze, a ja ze 4 lata temu kupiłem podstawkę na allegro, nową (karty były jeszcze w opakowaniach) za jakieś 80 zł o ile dobrze pamiętam.

Poluję na dodatek, ale pewnie nie upoluję...
planszomania.pl - 10%
(rabat nie działa na pozycje już zrabatowane!)
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: Aville »

Ale jakbyś chciał tę podstawkę sprzedać z zyskiem, to pisz na pw ;)
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2808
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 309 times
Been thanked: 526 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: kaszkiet »

No to jakby co, chętnie kupię sam dodatek :)
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: romeck »

Podstawka. Nie wiem czy aktualne, czy kompletne, nie pytałem:
https://www.olx.pl/oferta/gra-planszowa ... f62a79c013
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
szczudel
Posty: 1438
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 101 times
Been thanked: 142 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: szczudel »

Czemu ta gra wchodzi na takie ceny? Mam ją, jest fajna ale nie rozumiem tego kompletnie.
Moglaby Galakta po prostu dodruk zrobić :P
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: veljarek »

Podstawka jest do dostania na różnych forach, sklepach. Gorzej z dodatkiem.
Był mniejszy nakład i baaaaardzo zmienia gre podstawową, zmniejsza losowość i zwiększa regrywalność
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
szczudel
Posty: 1438
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 101 times
Been thanked: 142 times

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: szczudel »

Najfajnieszą rzeczą w dodatku jest to, że sprawia, że likwiduje efekt bezużytecznego budowniczego ("nie mam gdzie postawić aby coś zyskać"). Same wyprawy krzyżowe sprawiają, że lepiej robotników czasem tam posłać i zdobyć punkty niż zmarnować zdobyte zasoby.

Uważam, że FZ bez dodatku nie są kompletną grą, ale to jeszcze nie powód windowania ceny. Mogę się tylko cieszyć, że szybko podjąłem decyzję o zakupie dodatku :)
vigdis
Posty: 98
Rejestracja: 15 sty 2016, 20:21

Re: Filary Ziemi - Pillars of the Earth

Post autor: vigdis »

veljarek pisze:Podstawka jest do dostania na różnych forach, sklepach. Gorzej z dodatkiem.
Był mniejszy nakład i baaaaardzo zmienia gre podstawową, zmniejsza losowość i zwiększa regrywalność
To ja proszę o adres choć jednego sklepu, gdzie podstawka jest dostępna. W Polsce.
ODPOWIEDZ