Jaką grę wybrać ????

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: maluman »

anjana pisze:Ja taka dość wiekowa jestem i chyba się nie wkomponuję ;-). Zresztą, czy taki zupełnie obcy człowiek może, ot tak po prostu, sobie przyjść i pograć? Bez doświadczenia?
Heh... każdemu dorosłemu, który się interesuje planszówkami wydaje się, że jest wśród rówieśników dziwakiem :)
Ja jestem po 30 i nie zawyżam za nadto średniej wieku na naszych poznańskich spotkaniach, co czyni w Warszawie zapewne ten forumowicz: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 165#p57165 (przy okazji pozdrowienia).
Ale nawet jeśli to i tak napewno przyjmą Cię jak 'swoją'.

Pozdrawiam, m.
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: mst »

Wszystkie 7 warunków spełnia gra Blue Moon City.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Don Simon »

anjana pisze: Ja taka dość wiekowa jestem i chyba się nie wkomponuję ;-). Zresztą, czy taki zupełnie obcy człowiek może, ot tak po prostu, sobie przyjść i pograć? Bez doświadczenia?
Na kazdym spotkaniu wszyscy sa mile widziani.
A srednia wieku uczestnikow (przynajmniej w Warszawie, ale wszedzie jest podobnie) raczej przekracza 25 lat (w przypadku niektorych bardzo przekracza), wiec nie musisz sie bac...

Pozdrawiam
Szymon
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
khaox
Posty: 419
Rejestracja: 13 wrz 2006, 15:20
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: khaox »

anjana pisze: Ja taka dość wiekowa jestem i chyba się nie wkomponuję ;-). Zresztą, czy taki zupełnie obcy człowiek może, ot tak po prostu, sobie przyjść i pograć? Bez doświadczenia?
Wiek chyba nie robi roznicy... zakladajac ze masz powyzej 12 lat (bo to chyba najwyzsza dolna granica gier jaka zauwazylem). Kazde miejsce oferuje inna atmosfere, wiec mozna znalezc cos dla siebie. Ewentualnie mozesz zaznaczyc w wątku, ze mialabys ochote na taka czy inna gre... zwykle mozna sie umowic
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Andy »

Don Simon pisze:srednia wieku uczestnikow (przynajmniej w Warszawie, ale wszedzie jest podobnie) raczej przekracza 25 lat (w przypadku niektorych bardzo przekracza)
Potwierdzam. Znam (osobiście!) przypadek gracza, którego wiek przekracza tę średnią niemal dwukrotnie! Jak dotąd nie zaobserwował on jakichś objawów agresji ze strony młodszych graczy. :wink:
Wszystkie 7 warunków spełnia gra Blue Moon City.
Tak, Blue Moon City jest chyba świetną propozycją, choć nie wyobrażam sobie grania w pojedynkę (wymóg nr 5: "Liczba graczy od 1 w górę"). Ale przy 2, 3 i 4 graczach jest równie dobra.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
anjana
Posty: 3
Rejestracja: 14 lut 2008, 12:37
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: anjana »

Dziękuje wam :). Teraz już prawie wiem :). Idę do sklepu :)
Awatar użytkownika
westwood
Posty: 432
Rejestracja: 04 gru 2007, 02:45
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: westwood »

anjana pisze:Idę do sklepu :)
Najlepiej jeśli przyjdziesz do właściwego sklepu we właściwym czasie [patrz link w moim poprzednim, poście] :wink:
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1133
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 28 times
Been thanked: 127 times

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: kaimada »

Dołączę się do tego topicu.
Zacznę od początku jestem weteranem RISKa :P. gra mi się podoba, ale jest zbyt mało rozbudowana. Oczywiście gramy w "swoją wersję" z sojuszami itp. Zastanawiam się nad nową grą która mogłaby zastąpić RISKa. Kupiłem Bonaparte, ale kompletnie mi nie podeszła. 0 losowości każda walka taka sama gra słaba. Teraz natknąłem się na Hannibal Barkas. Mam kilka pytań:
1) jak jest rozwiązana ekonomia w tej grze?? Są jakieś pieniądze?? Czy armie trzeba utrzymywać?
2) "średnia armia" to ile żetonów w tej grze?? :P
3) czy naprawdę ta gra jest tak samo fajna na 5, 3 i 2 graczy??
Gdzieś czytałem, że zamiast Hannibala lepiej kupić RISKA A.D. 2210. Oczywiście pół forum poleca GOTa, ale w gronie potencjalnych graczy część bardzo słabo zna angielski więc odpada :/.

No i jeszcze mam pytanie o grę na 2 graczy. Mam Axis & Allies minatures. Niestety nie podpasowała ona moim "przeciwnikom". Teraz się zastanawiam nad inną 2-osobówką. Widziałem Memoira, ale tam ta walka bardzo dziwnie rozwiązana jest wg mnie :P. Czy Neuroshima HEX jest tak dobra jak o tym mówią?? :P

I ostatnie zakładająć, że zostaje przy A&A który z boosterów najlepiej dokupić?
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2820
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 105 times
Been thanked: 160 times
Kontakt:

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Ink »

seba90 pisze:Oczywiście pół forum poleca GOTa, ale w gronie potencjalnych graczy część bardzo słabo zna angielski więc odpada :/.
GoT na dniach (no dobra, na miesiacach) bedzie wychodzil po polsku. Dolaczam sie do grona polecajacego.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1133
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 28 times
Been thanked: 127 times

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: kaimada »

A to tak po chłopsku czemu GoT a nie Hannibal?? ;)
I czy naprawdę jest zero losowości w bitwach GOTA?
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: maluman »

seba90 pisze:A to tak po chłopsku czemu GoT a nie Hannibal?? ;)
GoT to klasyka. Gra będąca klasą sama dla siebie (chociaż zawierająca wiele mechanizmów z Diplomacy).
Dla osób ostro grających w RISK'a GoT brzmi jak najlepsze możliwe Next-Step game.
Ja ze swojej strony polecałbym również Struggle of Empires - świetne sojusze, dużo walki. Bardzo lubię tą grę, ale rzadko w nią mogę grać.
Już raz się naciąłeś na polskiej produkcji, więc aby nie zniechęcić się do nowszych planszówek proponuję zdecydowanie GoT, a później ewentualnie ponownie pomyśleć o Hannibal Barkas.
Poza tym warto gry próbować przed zakupem.

pozdrawiam, m.
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
waffel
Posty: 2600
Rejestracja: 26 lip 2007, 14:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 8 times

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: waffel »

W GoT angielskiego jest bardzo mało. Wystarczy jedna osoba do wytłumaczenia zasad, kart Westeros i kart dowódców, poza tym nie trzeba nic czytać. Ja widzę jako wadę raczej to, co sprawia, że sam gram bardzo rzadko - chodzi w zasadzie tylko na 5 osób.
EstEst
Posty: 282
Rejestracja: 02 sty 2007, 13:29
Lokalizacja: Kraków

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: EstEst »

Z dodatkami jest grywalna w inną liczbę GoTa, ale skalowalność faktycznie jest jednym z niewielu słabych punktów tej gry - jak dla mnie genialnej.

0 losowości to dla mnie pozytyw - dla Ciebie negatyw. Tylko, że to 0 losowości rozwiązane jest zupełnie inaczej niż w Bonapartem. Bitwy polegają na tym, że do siły bojowej dorzucacie w ciemno, dokładnie jedną kartę, dodającą siłę, i kart nie można używać wielokroć (tak, że trzeba wybrać moment, kiedy chce się użyć najsilniejszej). Tak więc każda bitwa jest inna - taka "pokerowa" (jeśli on zagra najsilniejszą kartę i ja też, to wygram bitwę, więc pewnie nie będzie chciał takiej marnować i zagra jakąś słabszą, więc może wystarczy mi do zwycięstwa także słabsza karta...A z drugiej strony co będzie jak on zagra tę silniejszą???)

Ja polecam i GoTa i Hannibala. GoTa bardziej, ale Hannibal się lepiej skaluje - no i już jest po polsku ( i jest tańszy ;) )
Sługa Koła. Młot na humanistów. Miecz w ręku dyrekcji.

Gry EstEsta
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: kwiatosz »

GoTa polecam jak również, ale zakładam, że i Diplomacy warto polecić, skoro to pierwowzór :) A w Hobbicie pojawiło się za niecałe 100plnów ostatnio
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
kaimada
Posty: 1133
Rejestracja: 06 sty 2007, 13:58
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 28 times
Been thanked: 127 times

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: kaimada »

To pytania o GoTa:
1) jak jest rozwiązana ekonomia w tej grze?? Są jakieś pieniądze?? Czy armie trzeba utrzymywać?
2) "średnia armia" to ile żetonów, pionków czy tam co tam jest w tej grze?? Jak została liczebność wojsk rozwiązana?
3) Diplomacy nie widziałem ale mam Dyplomacje w domu :P. Taka polska gra strategiczno - ekonomiczna. Była tam faza akcji i żetony każdy gracz rzucał spodem do góry tak że nikt nie wiedział co gdzie kładzie przeciwnik i było tam parę żetonów zmyłek ( tzw. blanków). Czy dobrze rozumiem, że w GoCie rozkazy są zrobione tak samo?
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Don Simon »

Polska instrukcja jest na stronie REBELA:

http://www.rebel.pl/product.php/1,302/1 ... ones-.html

Zapoznaj sie z nia i nie bedziesz musial o nic pytac.
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: JAskier »

Panie i panowie, potrzebuję pilnie świetnej gry dla 8 latki. Najlpiej by była dosyć gadżeciarska i miała jakąś fajną tematykę (odpadają wszelkie gry logiczne/strategiczne etc.). Owa 8 latka to moja siostra, która już w kilkanaście tytułów grała, ale swoją kolekcję ma mocno ubogą : http://www.boardgamegeek.com/viewcollec ... letter=ALL . Dodam, że do jej ulubionych tytułów zaliczają się:
Blefuj
Haste Bock
Jenga
Trybiki
Poratujcie! (Na razie w oczy rzuciła mi się Villa Paletti dla niej)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: mst »

Zdecydowanie Niagara - jest wprawdzie trochę logiczno-taktyczna ale za to także mocno gadżeciarska z kapitalną tematyką i dodatkowo łatwo dostępna - mój 7-latek (pomimo dostępu do ponad setki innych gier) jest nią nieustannie zachwycony.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Jacek_PL »

JAskier pisze:Panie i panowie, potrzebuję pilnie świetnej gry dla 8 latki. Najlpiej by była dosyć gadżeciarska i miała jakąś fajną tematykę
Dosyć gadżeciarska i z fajną tematyką dla małych dziewczynek jest planszówka Świat WITCH. Wygląd ma bardzo ładny i jak najbardziej dopasowany do tematyki, niestety wykonanie pod względem trwałości nie przedstawia się już takie dobrze. Gra ma dosyć ciekawą mechanikę - zero kostek, specjalne zasady ruchu i karty zdarzeń, chociaż wydaje mi się, że ten ostatni element jest trochę na siłę wepchnięty. Jeśli siostra jest fanką tego serialu to jest to tytuł must have :)
Awatar użytkownika
JAskier
Posty: 728
Rejestracja: 16 kwie 2006, 15:31
Lokalizacja: Toruń
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: JAskier »

Niagara odpada bo mam ją :). Czyli jest pierwsza propozycja - Świat Witch, czekam na kolejne... Z góry dzięki.
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: skanna »

Nasza ośmiolatka z przyjemnością grywa we Wsiąść do pociągu (Europa), Fasolki i Osadników, ale raczej trudno je nazwać gadżeciarskimi. Za to pomimo miłości do Witch, w grę grała raz i nie pała chęcią powtórzenia (choć nie wykluczam, że była to również kwestia tego, z kim grała ;-) )
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: mst »

Proponuję przyglądnięcie się grze Barbarossa, w której rywalizacja polega na odgadywaniu nazw ulepionych (z modeliny) przez przeciwników przedmiotów. Nie jest logiczna ani strategiczna, jest oryginalnie gadżeciarska a zamiast tematyki ma mnóstwo zabawy.
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Dandee
Posty: 208
Rejestracja: 21 lut 2008, 22:47
Lokalizacja: Łowicz - Mińsk Mazowiecki

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: Dandee »

Z mojej strony gry godne polecenia osmiolatce.
Testowane na 6 i 7-miolatce:

Fasolki - może i mało gadżeciarskie ale zabawne i bez ograniczeń wiekowych
Osadnicy - i heksy, i karty, i kostki, dobra rodzinnie
Wilki i owce - proste reguły, kolorowe, "odjechane" hippisowskie owieczki, lżejszy klimat od carcassonne

pozdrawiam
"Fabricati diem, punk"
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: mst »

Dandee pisze:Wilki i owce - proste reguły, kolorowe, "odjechane" hippisowskie owieczki, lżejszy klimat od carcassonne
IMHO Carcassonne też warte rozważenia - pomimo, że tematyka Wilków i Owiec jest przystępniejsza dla 8-latki to sama rozgrywka jest "łagodniejsza" w C (chociażby przez to, że punktują także niezamknięte drogi i miasta). Gadżeciarskiego sznytu dodają kolejne dodatki (ale niestety zmniejszają nieco łagodność :) ).
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
xar
Posty: 5
Rejestracja: 31 lip 2008, 08:51

Re: Jaką grę wybrać ????

Post autor: xar »

Podłączam się do tematu :)
Chciałbym prosić was o pomoc w wyborze optymalnej planszówki :) Grać będziemy najczęściej w 2-4 osoby, z czego 3 mają doświadczenie w RPG, warhammer 40k, natomiast jedna osoba raczej zielona - powoli zostaje wdrażana :) Tyle tytułem wstępu :) W grę wchodzą planszówki przygodowe w klimatach fantasy (szeroko pojętego ;P) lub po prostu zabawne :) Zastanawiałem się nad tytułami:

- Doom (bardzo szeroko pojęte fantasy)
- Arkham Horror (uwielbiam lovecrafta :))
- Talisman 4ed.
- Descent
- Prawo Dżungli
- Pandemic

Ewentualnie gry detektywistyczne :) Na wszystko mam coś około 200 zł.
Trudno jest mi jednak się zdecydować na grę, bo tak: arkham może jednak mimo wszystko nie przypaść do gustu mojej partnerce ;) podobnie z doomem. Tu dodatkowo martwię się trochę małą liczbą scenariuszy. Czy ciężko taki scenariusz przygotować samemu? Tzn. czy 20-30 minut wystarczy? :)
Descent też chyba korzysta ze scenariuszy no i jest najdroższy... A Talisman... chyba ta gra ma najgorszy stosunek cena/zawartość pudełka? Prawie 150 zł za planszę i karty? W doomie czy descencie w podobnej cenie jest mnóstwo figurek :)

Ciężko mi się na coś zdecydować... Czy ktoś mógłby coś mi doradzić, wskazać błędy w rozumowaniu, ewentualnie zaproponować jakąś inną planszówkę? :) Z góry dzięki :)
ODPOWIEDZ