Neptun

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Neptun

Post autor: Rune »

Mamy już chwilę po targach w Essen, to może ktoś się podzieli wrażeniami z rozgrywek w grę Neptun od wydawnictwa Queen Games?

Obrazek

W tym roku udało im się zebrać pieniądze na platformie kickstarter aby wydać ten tytuł. Wielkiego szału może nie było ale z drugiej strony chcieli 10.000 zielonych, a zebrali 34.000. Podobno solidna gra rodzinna. Graliście? Możecie coś napisać?

Moje pudło przypłynęło dzisiaj :)
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Neptun

Post autor: palladinus »

Mnie się gra spodobała, choć rzeczywiście ciężar raczej rodzinny. Ma jeden element, za którym przepadam w grach, mianowicie po wybraniu karty miasta z dostępnej puli, trzeba od razu zdecydować, w której z pięciu tur tam dopłyniemy. Ponieważ trasy opierają się na metrykach, dzięki temu nie mamy ciągłego paraliżu decyzyjnego, który mógłby być nieznośny, gdybyśmy planowali pięć lokalizacji na raz. Sam mechanizm poruszania po morzu jest raczej prosty, bo opiera się na odejmowania odległości między miastami od możliwości ruchu wynikającego z zagranej karty. Fajny jest twist z wiatrem, który z tury na turę może ulec nieprzewidywalnej zmianie i ograniczyć nieco nasz ruch. Autor zdradził nam pomysł z testów, który on preferuje, ale wydawca przyjął inne rozwiązanie. Ale to dla zaawansowanych wyjadaczy ;)

Porty są oznaczone kolorami, którymi przyporządkowane są tory na których rywalizujemy.
Niby nic bardzo odkrywczego, ale fajna zabawa. QG może nie wydaje hitów, ale trzyma cały czas przyzwoity poziom.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 25 times
Been thanked: 44 times

Re: Neptun

Post autor: Vester »

Z Neptunem jest taki myk, że z 3 dodatkami Queenies gra dostaje dużego kopa. Radzę zdobyć albo poczytać o nich na stronie kickstartera w updates.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Neptun

Post autor: Rune »

A o co chodzi z tym 3 dodatkiem - Mozaika? W opisie z akcji na kickstarterze nic nie mogę wyłowić na ten temat. Wszystkie dodatki były dostępne w Essen?
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4720
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Neptun

Post autor: BartP »

palladinus pisze:QG może nie wydaje hitów, ale trzyma cały czas przyzwoity poziom.
No Queen Games akurat wydaje sporo gier, a pośród nich zdarzają się hity: Szogun, Alhambra, Kingdom Builder, Escape, Fresco... Ponad 20 ich gier jest w top 1000, więc o czymś to świadczy.

Zauważyłem, że ogólnie nie opłaca się ich gier wspierać na KS, więc czekam cierpliwie, aż się pojawią w normalnej sprzedaży, w szczególności na Orcs, Orcs, Orcs, jak trochę opadnie cena; a opadnie ;], bo tak zawsze jest z ich grami.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Neptun

Post autor: Rune »

Co, jak co ale poziom cen przy starcie również trzymają stosunkowo wysoki :lol: Orki zdecydowanie muszą obniżyć swoje wymagania finansowe abym przygarnął je pod swoje skrzydło.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Neptun

Post autor: TTR_1983 »

BartP pisze:
palladinus pisze:QG może nie wydaje hitów, ale trzyma cały czas przyzwoity poziom.
No Queen Games akurat wydaje sporo gier, a pośród nich zdarzają się hity: Szogun, Alhambra, Kingdom Builder, Escape, Fresco... Ponad 20 ich gier jest w top 1000, więc o czymś to świadczy.

Zauważyłem, że ogólnie nie opłaca się ich gier wspierać na KS, więc czekam cierpliwie, aż się pojawią w normalnej sprzedaży, w szczególności na Orcs, Orcs, Orcs, jak trochę opadnie cena; a opadnie ;], bo tak zawsze jest z ich grami.
masz rację. Taki Escape: Zombie city na KS 60$+ 15 wysyłka a w Essen 30 EUR.
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Neptun

Post autor: Rune »

Wysyłka niektórych gier z KS, to w ogóle jakiś kosmos. Czasami bywa też tak, że kwota za wysyłkę do UE jest jakaś tam, a do Polski i innych krajów bloku wschodniego jeszcze inna.
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Neptun

Post autor: palladinus »

BartP pisze: Ponad 20 ich gier jest w top 1000, więc o czymś to świadczy.
No właśnie, że wydają bardzo dużo dobrych gier, które trzymają poziom. Najwyższą średnią ma Szogun 7.62 no i powiedzmy, że to jest hit, ale relatywnie mało mają takich gier w swoim portfolio.

QG zrobiło z KS platformę przedsprzedażową w USA, ale wystarczy chwile poczekać i na amazon.de ceny wracają do normy. Raczej nie śledziłem ich akcji na KS, ale to ciekawe, że dali tam dodatki, które nie są dostępne gdzie indziej. Może trzeba jednak przyjrzeć się Neptunowi.
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Neptun

Post autor: TTR_1983 »

na przykładzie polskich wydań Escape i Kingdom Buildera widać, że da się znacznie taniej. Liczę na owocną współpracę Rebela z QG.
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4720
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Neptun

Post autor: BartP »

Nadal trzymam się zdania, że QG ma wiele hitów za pasem, o czym świadczą Spiel des Jahres dla ich gier, liczne dodatki, bix boxy itd.
siefczyk
Posty: 371
Rejestracja: 11 gru 2012, 09:36

Re: Neptun

Post autor: siefczyk »

Zagrałem na 5 osób i oceniam grę jako bardzo przyjazny tytuł familijny okraszony dość dużą losowością, którą można próbować jakoś ograniczać. Mechanizm z ustalaniem kolejności miast docelowych, "nieróża" wiatrów a raczej sposób ustalania siły 'dmuchania' ;-) , jak i zmienna kolejność przy dobieraniu lokacji&towarów&pływania fajnie się zazębiają się fajnie i ma się z gry niezłą frajdę. Gra się 3 takie same rundy, w których zmienia się tylko sposób punktowania (w pierwszej tylko pierwsi w świątyniach, w drugiej za miejsca 1 i 2, a w trzeciej za miejsca 1-3). Do tego dochodzi kilka zmiennych startowych i gra wydaje się być przyjemną lżejszą grą, której zasady można wyłożyć w 7 minut. Bardzo ładnie wydana, trzymają wysoki poziom :-) niestety nie grałem z dodatkami.

Największą frajdę mieliśmy przy podliczaniu końcowym gdzie pkt rozłożyły się +/- 1m. 68 pkt , 2-3m. ok 40 (chyba 1 pkt różnicy między nimi), 4m. 12 pkt i 5m. 7pkt - uśmialiśmy się zdrowo, że udało mi się wyrzeźbić średnio ponad 2 pkt/rundę :-):-):-)
Aville
Posty: 254
Rejestracja: 04 paź 2016, 09:19
Been thanked: 4 times

Re: Neptun

Post autor: Aville »

Czy ktos mial okazje zagrac od czasu ostatniego postu? Jak sie sprawdza rodzinnie? Jak sie skaluje?
ODPOWIEDZ