Tajniacy / Codenames (Rebel)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Tajniacy / Codenames (Rebel)

Post autor: BartP »

Po raz pierwszy grałem w tę grę bodaj w 10 osób czy coś takiego (wszyscy chcieli grać) i było super. Rzeczywiście była to bardziej zabawa niż gra, ale bawiłem się przednio. Myliliśmy przeciwników, dyskutowaliśmy w grupie, jak ktoś poszedł po piwko, to reszta drużyny ciągnęła dalej. W takich sytuacjach gra też się świetnie spisuje.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Tajniacy / Codenames (Rebel)

Post autor: RunMan »

Ja tam przychylam się do głosowania z BGG - dla mnie najlepszym składem do grania jest 6-8 osób. Zdecydowanie lepiej gra się jako szef, gdy podpowiedzi trafiają do >1 osoby. Choć na moją ocenę wpływ może mieć fakt, że przeważnie grywam w Tajniaków w ramach spotkań planszówkowych w pubie i siada nas wtedy do gry ~8-12 osób - zawsze podchodzę do Tajniaków jak do zabawy, jeszcze nigdy nie siadałem do niej z wielkim parciem na móżdżenie i zwycięstwo, bo od tego wolę inne gry.
Awatar użytkownika
Zefireq
Posty: 297
Rejestracja: 20 lut 2016, 08:15
Has thanked: 7 times
Been thanked: 4 times

Re: Tajniacy / Codenames (Rebel)

Post autor: Zefireq »

Ja dosyć często grałem w 4 osoby (2 pary) i wtedy gra była bardzo fajna, przyjemnie się grało, ale brakowało jej tego, co mam w rozgrywkach ze znajomymi (~6 osób) - wtedy szefowi często baardzo ciężko utrzymać kamienną twarz jak słyszy, jak inni się głowią ;)
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Tajniacy / Codenames (Rebel)

Post autor: RunMan »

Właśnie, byłbym o tym zapomniał - przecież najlepszą częścią bycia szefem jest przysłuchiwanie się dyskusjom współgraczy, obserwowanie dokąd meandrują ich pomysły, liczenie na to, że jednak zmienią zdanie gdy niebezpiecznie zbliżają się do mordercy (a przecież moje skojarzenie absolutnie na niego nie wskazuje!). Jak dla mnie gra rozwija skrzydła minimum przy 6 graczach, unikam grania w Tajniaków w czwórkę.
Paeonia
Posty: 89
Rejestracja: 13 lis 2016, 23:18
Been thanked: 3 times

Re: Tajniacy / Codenames (Rebel)

Post autor: Paeonia »

Moim zdaniem absolutne minimum to 6 osob. Im wiecej tym lepiej, jest mnostwo zabawy przy probach sprowadzenia na manowce druzyny przeciwnej, czego sobie nie wyobrazam zupelnie na 4 osoby.

Pierwszy raz jak gralam w Tajniakow to bylo w grupie ponad 10-osobowej. Tez zgadzam sie z glosowaniem z bgg, ze najbardziej optymala liczba to 6 (minimum) i 8 graczy, przy czym w 10 albo 12 tez dziala swietnie. W przypadku licz nieparzystych jakis gracz moze byc graczem "przechodnim" :D
Kolekcja
brak polskich liter ;)
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Tajniacy / Codenames (Rebel)

Post autor: zakwas »

mat_eyo pisze:6 moim zdaniem jest optymalnie, 8 już zależy od grupy, więcej to raczej bez sensu. Chyba, że 9 i wariant na 3 grupy - czerwoni, niebiescy i szarzy ;)
Dla mnie 4 minimum a 6 maksimum (i optimum przy okazji, bo dyskusje i odmienne skojarzenia to sól tej gry moim zdaniem). Przy większej liczbie graczy gra staje się ciut niewygodna - trudno usadzić wszystkich przy stole, żeby każdy dobrze widział karty i miał do nich w miarę swobodny dostęp.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Tajniacy / Codenames (Rebel)

Post autor: Olgierdd »

W 4 osoby gra się bardzo dobrze, ale to już jest zupełnie inna gra. Przestaje być wesołą imprezówką, a staje milczącą rywalizacją.
zix
Posty: 257
Rejestracja: 12 paź 2015, 16:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Tajniacy / Codenames (Rebel)

Post autor: zix »

Co do ilości graczy - 6 i 8 jak najbardziej ok.
W 10 też graliśmy i było wesoło :)
12 - może być za dużo, jednak tego jeszcze nie testowałem
$więcik
Posty: 41
Rejestracja: 27 mar 2015, 12:23
Been thanked: 7 times

Re: Tajniacy / Codenames (Rebel)

Post autor: $więcik »

Wariant:

Jeżeli idzie Wam za łatwo, można podnieść mocno poprzeczkę wybierając słowa tylko na jedną literę alfabetu. Niby nic się nie powinno zmienić, a jednak robi się bardzo trudno, szczególnie dla szefa...
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Tajniacy / Codenames (Rebel)

Post autor: kastration »

Dzięki za rady, kupiłem, zagrałem, jest naprawdę świetnie, szybko i intensywnie. Trafiona imprezówka.
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
ODPOWIEDZ