znów coś dla dwojga :)

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
joanna_er
Posty: 4
Rejestracja: 23 sty 2017, 15:54

znów coś dla dwojga :)

Post autor: joanna_er »

Wiem, że podobnych wątków jest tu mnóstwo, przejrzałam większość, ale ciągle nie wiem.
Więc...
Szukam gry dla mnie i męża - gramy tylko we dwójkę.
Dopiero wchodzimy w świat planszówek, jesteśmy początkujący, ale z tego w co graliśmy do tej pory podobało nam się
K2 i Ticket to ride:Europe.

Gra może być trochę bardziej skomplikowana, ogarniemy :) wolałabym bez interakcji negatywnej, czas rozgrywki ok 1h (ale może być więcej), co do tematyki wszystko oprócz fantasy :)

Pomożecie?
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: znów coś dla dwojga :)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Zamki Burgundii- moja żona lubi w to grać, zresztą ja też :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: znów coś dla dwojga :)

Post autor: TV3 »

Mr Jack - moja żona lubi w to grać, zresztą ja też :wink:
joanna_er
Posty: 4
Rejestracja: 23 sty 2017, 15:54

Re: znów coś dla dwojga :)

Post autor: joanna_er »

Mr.Jack - zastanawiałam się nad ta gra.
Zamki - no nie wiem, tyle osób poleca, ale jakoś mnie nie przekonuje.

A co myślcie o Listach z Whitechapel?
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: znów coś dla dwojga :)

Post autor: TV3 »

Doskonałe.
joanna_er
Posty: 4
Rejestracja: 23 sty 2017, 15:54

Re: znów coś dla dwojga :)

Post autor: joanna_er »

A jak z regrywalnością? Nie nudzi się zbyt szybko?
A może do tego 7 Cudów świata: Pojedynek? Choć obawiam się, czy to nie gra na kilka razy.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: znów coś dla dwojga :)

Post autor: TV3 »

Dobrze trafiasz, moim zdaniem ;))
Sądzę, że nie - Listy nie nudzą się szybko. O regrywalność bym się nie martwił.
Nawiązując do tego trafiania - 7 Cudów - Pojedynek to również bardzo dobra gra. Nie rozumiem tylko tego "kilka razy". Jeśli chodzi o kilka razy pod rząd - jak najbardziej. Partia to jakieś 30 minut.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: znów coś dla dwojga :)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

joanna_er pisze:Mr.Jack - zastanawiałam się nad ta gra.
Zamki - no nie wiem, tyle osób poleca, ale jakoś mnie nie przekonuje.

A co myślcie o Listach z Whitechapel?
Zamki też mnie nie przekonywały, ale teraz wiem że było warto.
7CŚ Pojedynek to też świetna gra.
Listy, nie wiem czy zabawa nie jest lepsza w większym gronie.
Polecił bym jeszcze Concordia i Orlean (wersja pl już niedługo).
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Elemenek
Posty: 375
Rejestracja: 27 wrz 2016, 16:29
Lokalizacja: Cracovia
Has thanked: 31 times
Been thanked: 107 times

Re: znów coś dla dwojga :)

Post autor: Elemenek »

Listy najlepiej działają na dwie osoby (nie ma syndromu lidera).
Pojedynek jest idealny dla par. Ja z dziewczyna rozegraliśmy przeszło 60 partii w podstawkę i nigdy nie bylo nudno, zawsze coś nowego. Teraz dokupiliśmy dodatek (Panteon) i rozgrywka jest znów miodna :).
Zwróć uwagę na Osadnicy Narodziny Imperium albo 2 de Mayo.
Awatar użytkownika
kinioo
Posty: 629
Rejestracja: 01 kwie 2016, 10:25
Has thanked: 64 times
Been thanked: 57 times

Kinioo

Post autor: kinioo »

Powiem Co u nas w parze z zonka sie sprawdza:

1. 7 Cudów Pojedynek
2. Pandemia
3. Dominion
4. Osadnicy NI
5. Krwawa Oberża
6. Jaipur (wakacyjnie)
7. Mr Jack Pocket (wakacyjnie)

Wlasnie siadamy do pierwszej rozgrywki w Mr Jack W Nowym Jorku.

K.
Sorki za brak polskich znakow....
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: znów coś dla dwojga :)

Post autor: Leszy2 »

joanna_er pisze:Mr.Jack - zastanawiałam się nad ta gra.
Zamki - no nie wiem, tyle osób poleca, ale jakoś mnie nie przekonuje.
Zamki, ale Szalonego Króla!
Awatar użytkownika
pabloviega
Posty: 131
Rejestracja: 08 mar 2012, 13:35
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: znów coś dla dwojga :)

Post autor: pabloviega »

A może Agricola? We dwie osoby niewiele ponad 1h. Jest to trochę bardziej ambitny tytuł, w starej edycji instrukcja była bardzo kiepsko napisana, ale może w nowej to poprawili. Negatywnej interakcji praktycznie brak.
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: znów coś dla dwojga :)

Post autor: josiu »

My gramy też tylko we dwójkę i największą ilość partii rozegraliśmy w: Zamki Burgundii, Zamki Szalonego Króla Ludwika, 7 Cudów-Pojedynek, Roll for the Galaxy, Dominion, Namiestnik, Osadnicy NI.
joanna_er
Posty: 4
Rejestracja: 23 sty 2017, 15:54

Re: znów coś dla dwojga :)

Post autor: joanna_er »

Tak dużo gier, tak mało monet :)
No dobra więc
- na pewno albo Mr Jack albo Listy (czytałam, że do Mr Jacka częściej chce się wracać (może przez mniejszą mózgożerność?, nie wiem), a dla nas to bardzo ważne, więc może jednak listy na poźniej - tylko tutaj - zwykły czy nowy jork?)

I zwrócilismy jeszcze uwagę na
- 7 cudów pojedynek
- Dziedzictwo: Testament Diuka de Crecy
- Osadnicy NI
- Five Tribes

I tu nie wiem co wybrać w pierwszej kolejności, co jest najbardziej regrywalne?
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: znów coś dla dwojga :)

Post autor: krzyss »

A może Innowacje? Podobno na dwie osoby chodzi bardzo dobrze.
Sam mam ją w planie kupić.
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
żagiel
Posty: 165
Rejestracja: 12 lis 2015, 21:40

Re: znów coś dla dwojga :)

Post autor: żagiel »

Listy to chyba gra na więcej niż 1 h
+1 Zamki Burgundii i Króla Ludwika
Five Tribes wg mnie nie chodzi dobrze na 2 osoby. Dużo lepiej na 3-4 bo jest więcej kombinowania.
Zobacz jeszcze Wyspę Skye
Awatar użytkownika
Ardel12
Posty: 3370
Rejestracja: 24 maja 2006, 16:26
Lokalizacja: Milicz/Wrocław
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 2036 times

Re: znów coś dla dwojga :)

Post autor: Ardel12 »

żagiel pisze:Five Tribes wg mnie nie chodzi dobrze na 2 osoby. Dużo lepiej na 3-4 bo jest więcej kombinowania.
Całkowicie się nie zgadzam. Na dwie osoby możliwe jest utworzenie do 4 ruchów pod rząd (jeśli przebijemy przeciwnika monetami) i wykonanie prawdziwie kosmicznych kombosów. Pomijając, że na dwie osoby jest się w stanie rozplanować swój ruch, tak w 3 i 4 osoby gra całkowicie zapobiega nawet możliwości ułożenia sobie planu (plansza zmienia się bardzo dynamicznie). Granie powyżej 2 graczy powoduje przeważnie ogromny downtime.

Z mojej strony:
7 cudów pojedynek
Five Tribes (szczególnie dobry na 2 graczy)
Ghost Stories (świetna i bardzo trudna kooperacja)
Roll for the Galaxy
Paeonia
Posty: 89
Rejestracja: 13 lis 2016, 23:18
Been thanked: 3 times

Re: znów coś dla dwojga :)

Post autor: Paeonia »

Ardel12 pisze:
żagiel pisze:Five Tribes wg mnie nie chodzi dobrze na 2 osoby. Dużo lepiej na 3-4 bo jest więcej kombinowania.
Całkowicie się nie zgadzam. Na dwie osoby możliwe jest utworzenie do 4 ruchów pod rząd (jeśli przebijemy przeciwnika monetami) i wykonanie prawdziwie kosmicznych kombosów. Pomijając, że na dwie osoby jest się w stanie rozplanować swój ruch, tak w 3 i 4 osoby gra całkowicie zapobiega nawet możliwości ułożenia sobie planu (plansza zmienia się bardzo dynamicznie). Granie powyżej 2 graczy powoduje przeważnie ogromny downtime.
Calkowicie popieram przedmowce :D
Five Tribes dziala swietnie na 2 osoby.
Kolekcja
brak polskich liter ;)
Awatar użytkownika
josiu
Posty: 290
Rejestracja: 06 sty 2012, 22:34
Been thanked: 2 times

Re: znów coś dla dwojga :)

Post autor: josiu »

Kurcze, dodam jeszcze od siebie jedną rzecz. W poprzednim poście pisałem jakie gry lądują u nas na stole najczęściej, ale muszę podać jeden tytuł w któru jeszcze nie grałem, a na który czekam i skreślam dni w kalendarzu i aż dziwo bierze, że nikt o tej grze nie wspomniał: TERRAFORMACJA MARSA !
Edit: Teraz dopiero zobaczyłem, że czas rozgrywki ma być około 1 godziny. Czas rozgrywki w TM to po poznaniu zasad chyba około 2h, ale tak czy siak trzeba tę grę polecić.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: znów coś dla dwojga :)

Post autor: TV3 »

joanna_er pisze:- na pewno albo Mr Jack albo Listy (czytałam, że do Mr Jacka częściej chce się wracać (może przez mniejszą mózgożerność?, nie wiem), a dla nas to bardzo ważne, więc może jednak listy na poźniej - tylko tutaj - zwykły czy nowy jork?)
Listy to taki suty, porządny posiłek, który je się raz na jakiś czas. Niektórzy, jak tu pisali, mieszczą się w pudełkowych 90 minutach. Nie mam pojęcia jak :). Mi z reguły kilka godzin na tym upływa. Wg mnie to nie gra do grania co dzień po 3 razy.
Mr Jack to przyzwoity hamburger. Ze dwa pod rząd, może trzy się wciśnie. Na więcej zazwyczaj nie mam siły - bo to jednak mózgożerek dość intensywny jest. Po 2-3 partiach mózg sugeruje mi odpoczynek ;).

7 Cudów Pojedynek - w to z kolei można łupać po kilka razy. Szybkie to, bardzo dobre. Można jako odskocznię od dłuższego tytułu.
Dziedzictwo Testament - to zabawna, sympatyczna gra w mezalianse i takie tam. Jedyne, na co zwróciłbym uwagę (i co było powodem, że grę sprzedałem) to to, że historie rodzinne budowane przez jednego z graczy aż proszą się o to, by drugi gracz zwracał na nie uwagę. U nas wyglądało to w sumie trak, że każdy sobie budował to swoje drzewo i nie za bardzo interesował się, kto z kim spłodził dziecko u współgracza. Każdy sobie sam grał praktycznie. To tak... moim zdaniem.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4672
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1044 times
Been thanked: 1986 times

Re: znów coś dla dwojga :)

Post autor: warlock »

7 Cudów Pojedynek i Osadnicy: Narodziny Imperium mają negatywną interakcję, a tego autorka nie chce.

Ja się nieco wyłamię ze standardowych polecanek i zaproponuję ULM - do rozegrania w 45 minut, świetne dla początkujących par imo ;). Gra jest wprawdzie zależna językowo (z kartami w j. angielskim), ale zrobiłem robocze tłumaczenie wszystkich kart i instrukcji, do pobrania na boardgamegeeku (musiałabyś założyć tam konto).

https://3trolle.pl/gry-planszowe/strate ... &results=1 - ULM

I w razie czego materiały do pobrania ;)
https://boardgamegeek.com/filepage/1417 ... trukcja-pl
https://boardgamegeek.com/filepage/141802/ulm-karty-pl
https://boardgamegeek.com/filepage/1417 ... z-historii
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: znów coś dla dwojga :)

Post autor: TV3 »

warlock pisze:7 Cudów Pojedynek i Osadnicy: Narodziny Imperium mają negatywną interakcję, a tego autorka nie chce.
Owszem, ale tylko w 2 i pół przypadkach:
- cud, który zabiera brązową kartę
- cud, który zabiera szarą kartę
- cud, który zabiera 3 bodaj żetony (to to pół przypadku)
Coś jest, ale niewiele tego. Nie wydaje mi się, aby te negatywne kwestie były bardziej negatywne niż w posiadanym K2, gdzie delikwent może uznać, że nie rusza tyłka z danej pozycji powodując tym samym śmierć przeciwnika, bo biedak nie miał jak zejść i załatwił go brak tlenu na przykład ;).

W każdym razie może masz rację i dobrze być świadom takich 2 czy 3 zagrań w 7 Cudach i ocenić, czy to już za dużo, czy jeszcze nie.
Ostatnio zmieniony 25 sty 2017, 09:23 przez TV3, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
yac00b
Posty: 259
Rejestracja: 19 sty 2017, 09:49
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 4 times

Re: znów coś dla dwojga :)

Post autor: yac00b »

żagiel pisze:Listy to chyba gra na więcej niż 1 h
+1 Zamki Burgundii i Króla Ludwika
Five Tribes wg mnie nie chodzi dobrze na 2 osoby. Dużo lepiej na 3-4 bo jest więcej kombinowania.
Zobacz jeszcze Wyspę Skye
O to to! Według mnie Wyspa Skye również chodzi bardzo fajnie na dwie osoby. Z narzeczoną grywamy dość regularnie, końcowe wyniki są prawie zawsze bardzo zbliżone, a czas gry wychodzi właśnie ok. 1h.

Wspomniane wcześniej 7 Cudów Świata: Pojedynek to kolejna gra, którą bardzo polecam
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4672
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1044 times
Been thanked: 1986 times

Re: znów coś dla dwojga :)

Post autor: warlock »

TV3 pisze:
warlock pisze:7 Cudów Pojedynek i Osadnicy: Narodziny Imperium mają negatywną interakcję, a tego autorka nie chce.
Owszem, ale tylko w 2 i pół przypadkach:
- cud, który zabiera brązową kartę
- cud, który zabiera szarą kartę
- cud, który zabiera 3 bodaj żetony (to to pół przypadku)
Coś jest, ale niewiele tego. Nie wydaje mi się, aby te negatywne kwestie były bardziej negatywne niż w posiadanym K2, gdzie delikwent może uznać, że nie rusza tyłka z danej pozycji powodując tym samym śmierć przeciwnika, bo biedak nie miał jak zejść i załatwił go brak tlenu na przykład ;).

W każdym razie może masz rację i dobrze być świadom takich 2 czy 3 zagrań w 7 Cudach i ocenić, czy to już za dużo, czy jeszcze nie.
Dodaj do tego militaria, które powodują, że przeciwnik traci monety. A także całą mechanikę kupowania kart surowców, które możemy kupować tylko i wyłącznie po to, żeby przeciwnik miał drożej (a sami ich nie potrzebujemy ;)). Do tego dochodzą ofensywne karty bóstw z dodatku ;).

Cała konstrukcja gry ma mega konfrontacyjny charakter jeśli się jej bliżej przyjrzeć, szczególnie w porównaniu do klasycznych 7 Cudów w wariancie dwuosobowym, które są zdecydowanie łagodniejsze ;).

Generalnie the Castles of Burgundy i Pięć Klanów to świetne gry "drugiego kroku", zawsze godne polecenia. Nieskończona wręcz grywalność ;).
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: znów coś dla dwojga :)

Post autor: TV3 »

Słusznie, jeszcze monety na czerwonym torze.
Natomiast kwestia kupowania takich czy innych kart to już naciągane moim zdaniem. W Stone Age jak będę łaził na pole (żywność), to przeciwnik (który w związku z tym tam nie poszedł) też będzie miał gorzej, bo więcej poświęci czasu/akcji na pójście na polowanie. Ale czy to od razu negatywna interakcja?
Podobnie kwestia dodatku - o którym póki co nie było mowy :).

Kwestia konfrontacyjnego charakteru - owszem, ale jaka to znów konfrontacja porównując do Mr Jack'a i Listów z Whitechapel?

Reasumując - nie upieram się, że 7 Cudów Pojedynek to łagodny baranek. Jednak, moim zdaniem, nie trzeba przeceniać możliwości wbijania szpilek w tyłek w tym tytule. Akupunktura taka co najwyżej ;)
ODPOWIEDZ