Hannibal: Rome vs. Carthage (Mark Simonitch)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
dave8
Posty: 747
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 71 times
Been thanked: 94 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage

Post autor: dave8 »

Może ktoś napisze kilka słów o samej grze?
Fajne to warto kupić?
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1405
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 154 times
Been thanked: 189 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage

Post autor: Błysk »

tomb pisze:Figurki w edycji jubileuszowej jak najbardziej zrozumiałe. Zastanawiałem się, czy może gdyby były do dokupienia, to byłoby lepiej, ale wtedy komplet (gra i figurki) byłby jeszcze droższy.

Doświadczony wydawca uznał, że minimalny nakład polskiej edycji stanowiłby zbyt ryzykowną inwestycję na naszym rynku i choć to może dziwić (mnie trochę zaskoczyła ta informacja) to trzeba się z tym pogodzić. Ja po cichu liczę, że zbiórka okaże się takim sukcesem, że część otrzymanych pieniędzy Phalanksi postanowią zainwestować (zamrozić? stracić?) w postaci polskiej edycji lub pakietu polonizacyjnego. Gest w postaci darmowej wysyłki do Polski wskazuje, że dobra wola ze strony wydawcy jest. Zatem może warto dorzucić się teraz do zbiórki. Ja po wypłacie dołączam.
Nie no generalnie nie jest źle, tylko szkoda, że był taki szum informacyjnym. Darmowa wysyłka jest bardzo miła, ale została "zabita" przez poprzednie błędy i z prezentu zaczyna wyglądać na "Próbę zadośćuczynienia". Oczekiwania zostały nadmuchane a potem balonik brutalnie przebity. W XXI wieku komunikacja z klientem jest już ważna. ;) Ja osobiście nie wesprę, bo z wojennych grałem tylko w Sukcesorów (o jak mi się nie podobali) i jeden prototyp (ten był spoko). Więc ryzyko wydania dla mnie dużej sumy jest nieopłacalne. Dodatkowo moje obawy zwiększa ilość contentu do ceny, która jest MOIM ZDANIEM dosyć słaba. Cóż po MvM nic już nie będzie takie samo. Jednak bardzo chcę, żeby gra się ufundowała i wtedy, spokojnie, powoli, w swoim czasie- KUPIĘ, bo chcę się przekonać, czy tylko Sukcesorzy byli tacy słabi.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage

Post autor: Indar »

Za "Słabych Sukcesorów" to będę gryzł :)
Oczywiście z mocnym żartem, bo każdy ma inny gust i jest to zrozumiałe. Czy H RvsC jest podobne do Sukcesorów, trochę tak i trochę nie - ale w sumie tak. Też masz mechanikę kart, kontrole terenów, dowódców prowadzących wojska. Hannibal jest tylko dla dwóch osób, jest tez bardziej przyjazny dla graczy. Niektórzy narzekają na bitwy w Hannibalu, ale mi pasują - dużo blefu i trochę szczęścia.
Dave, ja powiem że Fajne to - mam edycję AH i uważam za jedną z lepszych gier na półce. Klasyka z gatunku klasycznych gier strategicznych. Ale z doświadczenia wiem że raczej miłośnikom Eurasów nie podchodzi, to zupełnie inna kategoria.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage

Post autor: Lord Voldemort »

tomb pisze:Figurki w edycji jubileuszowej jak najbardziej zrozumiałe. Zastanawiałem się, czy może gdyby były do dokupienia, to byłoby lepiej, ale wtedy komplet (gra i figurki) byłby jeszcze droższy.
W figurkach najdrozsza jest forma. Koszt krancowy kazdego kolejnego tysiaca maleje. Figurki beda plastikowe, wiec z ekonomicznego punktu widzenia nie bylo sensu robic z nich add-ona.
A figurki na nowej planszy prezentuja sie wspaniale. Dobieralismy tez kolory, tak zeby ladnie wygladaly niepomalowane.
Doświadczony wydawca uznał, że minimalny nakład polskiej edycji stanowiłby zbyt ryzykowną inwestycję na naszym rynku i choć to może dziwić (mnie trochę zaskoczyła ta informacja) to trzeba się z tym pogodzić. Ja po cichu liczę, że zbiórka okaże się takim sukcesem, że część otrzymanych pieniędzy Phalanksi postanowią zainwestować (zamrozić? stracić?) w postaci polskiej edycji lub pakietu polonizacyjnego. Gest w postaci darmowej wysyłki do Polski wskazuje, że dobra wola ze strony wydawcy jest. Zatem może warto dorzucić się teraz do zbiórki. Ja po wypłacie dołączam.
Na pewno warto. Kampania rozwija nam sie bardzo dobrze. Ale to tak naprawde od Was zalezy, czy bedzie sens robic polska edycje, czy nie. Tutaj sensowny naklad to znacznie ponad 500 sztuk...
Kciuk na BGG nic nie kosztuje (no moze 2 sekundy Waszego czasu), a projektowi przynosi konkretne korzysci.
A my z graczami bardzo chetnie chcemy sie nimi podzielic, co widac chociazby w kazdym kolejnym streczu.

Wszystkie strecze polepszaja zawartosc pudelka. Tak robilismy w Magnatach na wspieram.to i takie podejscie preferujemy na KS.
Co oczywiscie nie wyklucza pojawienia sie add-onow za jakis czas na stronie kampanii.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage

Post autor: tomb »

Lord Voldemort pisze: Dobieralismy tez kolory, tak zeby ladnie wygladaly niepomalowane.
I wybraliście dwa najlepsze - ja gram czerwonym, żona niebieskim. Zawsze dodatkowy argument przy zakupie.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage

Post autor: Dellas »

Kciuk na BGG nic nie kosztuje (no moze 2 sekundy Waszego czasu), a projektowi przynosi konkretne korzysci.
A my z graczami bardzo chetnie chcemy sie nimi podzielic, co widac chociazby w kazdym kolejnym streczu.
Może warto pomyśleć o stretchach społecznościowych (TT, FB, BGG, itd...). Pomogłoby to zmobilizować zarówno bakerów jak i graczy którzy nie kupią a chętnie podadzą dalej.
Natomiast elementy do kciukowania też warto jakoś graczom/bakerom/sympatykom wskazać. Chciałbym kliknąć w BGG, ale co? Obrazek (który?), grę (fan, subscribe), wydawnictwo (fan, subscribe), post ?
"BGG the hotest" to bardzo dobry element do zwrócenia uwagi na rzesze geeków, a wbrew pozorom dość łatwo zrobić pik na top3.
Wszystkie strecze polepszaja zawartosc pudelka. Tak robilismy w Magnatach na wspieram.to i takie podejscie preferujemy na KS.
Uważam, że odejście od exclusivów to dobry krok.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4049
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage

Post autor: AkitaInu »

Jak na razie nie ma z sg nic co by zachecalo do wsparcia jako ze wszystko bedzie w pudle z gra ktore bedzie w sklepach tak?

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage

Post autor: Lord Voldemort »

Dellas pisze:Chciałbym kliknąć w BGG, ale co? Obrazek (który?), grę (fan, subscribe), wydawnictwo (fan, subscribe), post ?
"BGG the hotest" to bardzo dobry element do zwrócenia uwagi na rzesze geeków, a wbrew pozorom dość łatwo zrobić pik na top3.
https://boardgamegeek.com/image/3517011 ... s-carthage
Ten obrazek poprosimy kciukowac. Z gory wielkie dzieki :!:
AkitaInu pisze:Jak na razie nie ma z sg nic co by zachecalo do wsparcia jako ze wszystko bedzie w pudle z gra ktore bedzie w sklepach tak?
W wersji retail dodatek Sun of Macedon i Price of Failure bedzie do nabycia oddzielnie. W kampanii darmowo dodajemy do gry.
No i oczywiscie w kampanii nieco taniej. SCD gry to okragle 99 USD. Mozna tylko zgadywac, jaki bedzie kurs dewiz w listopadzie 8)
Najpierw gre otrzymaja wspierajacy, potem dopiero pojawi sie w "normalnym" handlu. Wiec argumenty za wsparciem na kampanii sa.

P.S. Nie wiem czy pamietacie, ale drewniane dworki do Magnatow to dolozylismy od siebie, bo sie na kampanii nie ufundowaly...
babayaga0
Posty: 78
Rejestracja: 12 sty 2015, 22:23
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 5 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage

Post autor: babayaga0 »

Czy gra będzie dostępna na normalnych zasadach w sklepach po tym jak ją wydacie? Na razie nie mam środków na wsparcie, ale pod koniec roku powinno być lepiej :)
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4049
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage

Post autor: AkitaInu »

Lord Voldemort pisze:
AkitaInu pisze:Jak na razie nie ma z sg nic co by zachecalo do wsparcia jako ze wszystko bedzie w pudle z gra ktore bedzie w sklepach tak?
W wersji retail dodatek Sun of Macedon i Price of Failure bedzie do nabycia oddzielnie. W kampanii darmowo dodajemy do gry.
No i oczywiscie w kampanii nieco taniej. SCD gry to okragle 99 USD. Mozna tylko zgadywac, jaki bedzie kurs dewiz w listopadzie 8)
Najpierw gre otrzymaja wspierajacy, potem dopiero pojawi sie w "normalnym" handlu. Wiec argumenty za wsparciem na kampanii sa.

P.S. Nie wiem czy pamietacie, ale drewniane dworki do Magnatow to dolozylismy od siebie, bo sie na kampanii nie ufundowaly...
Ok, ale większość ludzi wie że gra nie będzie sprzedawana za 99$ w polskich sklepach, czyli za niecałe 400zł :) Wy też dobrze o tym wiecie :D

Podejrzewam że za ok 300zł będzie się ją dało kupić, z tego co mi się wydaje były już takie gry z SCD 99$ a potem chodziły po 300zł ;)

Przykład - Scythe kosztuje na stronie 351zł a w np. jednym sklepie jest po 288 bez 8% które czasami jest w weekend - czyli finalnie za ok 265zł. Prawie 100zł taniej niż w sklepie. O ten punkt widzenia mi chodzi.

Mówienie że gra jest teraz tańsza to nie do końca prawda :)

Co do 2 dodatków to jasne, one są dorzucone i to jest fajna sprawa. Ale wydaje mi się że na razie po prostu niezbyt się opłaca kupować na kicku, nawet z darmową wysyłką do polski :) Podkreślam - WYDAJE mi się bo nie wiem jak to finalnie się ukształtuje ;)
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage

Post autor: Lord Voldemort »

babayaga0 pisze:Czy gra będzie dostępna na normalnych zasadach w sklepach po tym jak ją wydacie? Na razie nie mam środków na wsparcie, ale pod koniec roku powinno być lepiej :)
Miejmy nadzieje. Scythe zakladalismy ze bedziemy przez rok sprzedawac, a poszedl jak woda.
Teraz plynie nowy kontener i jeszcze sie upewniam, czy to prawda co mi sprzedaz melduje... odnosnie % jaki nam zostal do wolnej sprzedazy.

BTW dzieki za kciuka na BGG. Wasz szybki respons robi wrazenie na nas :!:
AkitaInu pisze: Ok, ale większość ludzi wie że gra nie będzie sprzedawana za 99$ w polskich sklepach, czyli za niecałe 400zł :) Wy też dobrze o tym wiecie :D

Podejrzewam że za ok 300zł będzie się ją dało kupić, z tego co mi się wydaje były już takie gry z SCD 99$ a potem chodziły po 300zł ;)

Przykład - Scythe kosztuje na stronie 351zł a w np. jednym sklepie jest po 288 bez 8% które czasami jest w weekend - czyli finalnie za ok 265zł. Prawie 100zł taniej niż w sklepie. O ten punkt widzenia mi chodzi.

Mówienie że gra jest teraz tańsza to nie do końca prawda :)

Co do 2 dodatków to jasne, one są dorzucone i to jest fajna sprawa. Ale wydaje mi się że na razie po prostu niezbyt się opłaca kupować na kicku, nawet z darmową wysyłką do polski :) Podkreślam - WYDAJE mi się bo nie wiem jak to finalnie się ukształtuje ;)
Patrzac na to transakcyjnie, to moze byc roznie z tymi cenami.
Generalnie to chcemy budowac spolecznosc na tyle szeroka, zeby moc bez obaw i w odpowiednim nakladzie wydawac takze nasze autorskie projekty, jak chociazby wspomnianych Teutonow.

Pytanie, czy wolisz isc w pierwszym szeregu, ryzykujac ale i przezywajac pewna przygode (zaraz bedzie fajny update na kampanii). Czy tez bezpiecznie kampowac na tylach, czekajac az kurz bitewny opadnie. Sa za i przeciw. Lepiej gry nie kupic, niz kupic i byc niezadowolonym. Hannibal to gra wojenna.
Z pomoca WRSa pracujemy nad ulatwiaczem (Playbook) dla eurograczy, ale nie jest to euro, nie jest ameri, nie jest XXX, po prostu fajna gra wojenna.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2622
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage

Post autor: sqb1978 »

Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage

Post autor: Lord Voldemort »

sqb1978 pisze:Dawać te kciuki ludzie :) https://boardgamegeek.com/image/3517011 ... s-carthage
Dziekujemy :!:
Awatar użytkownika
Comandante
Posty: 572
Rejestracja: 21 lip 2004, 15:49
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage

Post autor: Comandante »

A ja mam inne spostrzeżenie dotyczące kupowania takich dużych gier. Zazwyczaj w towarzystwie kupuje je jedna osoba a gra w nią całe bractwo. No i pytanie brzmi: czy ja chce mieć TĘ konkretną grę na półce, czy wolę żeby miał ją kolega, a ja w zamian kupię inną, której on nie ma. Mnie w wielu takich przypadkach koledzy wyprzedzali a ja zostawalem bez ulubionej gry bo jaki sens było kupować coś, co już wszyscy mają. To taki ciekawy mechanizm psychologiczny, przez który nie kupiłem pierwszej edycji Hannibala ;)
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage

Post autor: kastration »

Patrząc po wynikach kampanii zaczynam mieć wątpliwości jednak czy się nie włączyć. Skoro wersja PL raczej nie wchodzi w grę, to jakie są szanse na pakiet polonizacyjny, uwzględniając świetne tempo kampanii obecnie? Ogromne, bardzo duże, duże, średnie, czy mierne? Atrakcyjnie wyglądają mini-dodatki, które trzeba by osobno kupić (swoją drogą, ich cena wydaje się przesadzona), a tu będą w wersji podstawowej (mimo że z kosztami wysyłki). Tanio nie wychodzi, ale czy ten pakiet polonizacyjny wydawnictwo jest w stanie na chwilę obecną ocenić procentowo przybliżenie choć szanse?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
shaigan
Posty: 311
Rejestracja: 13 paź 2015, 12:32
Lokalizacja: Pruszków
Has thanked: 22 times
Been thanked: 9 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage

Post autor: shaigan »

Przecież już napisali, że przy 1000 - pełna wersja PL, 500 - pakiet polonizacyjny. W tej chwili są 32 pledge (trzydzieści dwa) z Polski, ale nie wiadomo nawet czy wszyscy chcą wersje PL. Minął okres miodowy teraz liczba wsparć poleci jak to ma w zwyczaju, trochę wróci na koniec. Skończy się optymistycznie patrząc na max 4tysiącach. Teraz sobie odpowiedz jaka jest szansa na pakiet polonizacyjny.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3410
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage

Post autor: Lothrain »

Liczyłem po cichu na polonizację, dlatego sprzedałem swój poprzedni egzemplarz Hannibala. Szkoda, że się nie uda, bo obecny jedyny partner do grania takich tytułów jest angielsko niekumaty. Będę dopingował z trybun.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5205
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 274 times
Been thanked: 895 times
Kontakt:

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage

Post autor: raj »

Lord Voldemort pisze:1 chetny na edycje polska - komplet instrukcji i kart PL w plikach PDF do darmowego pobrania.
Czy dobrze zrozumiałem, że to nie będzie lista kart tylko normalne karty z polskim tekstem do samodzielnego wydrukowania?
Jeżeli tak, to dla wielu osób mogłoby to rozwiązać problem braku polonizacji.
Ostatnio zmieniony 22 kwie 2017, 15:01 przez raj, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Comandante
Posty: 572
Rejestracja: 21 lip 2004, 15:49
Has thanked: 6 times
Been thanked: 22 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage

Post autor: Comandante »

Nie widze problemu, zeby to byly karty.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5205
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 274 times
Been thanked: 895 times
Kontakt:

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage

Post autor: raj »

No to wydaje mi się, że to znacznie upraszcza kwestię polonizacji. Wydrukowanie kolor na grubym papierze A4 to 2-2,5 zł w co lepszym punkcie ksero/małej poligrafii. Później tylko wyciąć.
Owszem trzeba się trochę narobić i jakość nie ta, ale po wsadzeniu w koszulki powinno być OK.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage

Post autor: Dellas »

Takie pytanie do ekipy Phalanx. Czy będzie można zagrać/zobaczyć Hannibala na nadchodzącym Pyrkonie?
Awatar użytkownika
ozy
Posty: 3283
Rejestracja: 13 mar 2006, 18:25
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 7 times
Been thanked: 74 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage

Post autor: ozy »

Niestety nie. Z racji profilu imprezy nastawiamy się bardziej na Scythe oraz HUNGER. :)
Farewell, leave the shore to an ocean wide and untamed
Hold your shield high, let the wind bring your enemy your nightmare
Awatar użytkownika
Dellas
Posty: 626
Rejestracja: 28 kwie 2014, 13:50
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 63 times
Been thanked: 14 times

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage

Post autor: Dellas »

Z racji profilu imprezy nastawiamy się bardziej na Scythe oraz HUNGER.
Dzięki za info. To tak dopytam bom ciekaw:
1. Jaki to profil ma Pyrkon dla gier planszowych, że niektóre gry są eksponowane? (bo zauważyłem, że Phalanx to nie jedyne wydawnictwo które używa takiego "profilowania")
2. Są jakieś najbliższe konwenty w PL na jakich będziecie eksponować Hannibala?
andy h
Posty: 75
Rejestracja: 16 lut 2014, 23:08
Has thanked: 1 time

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage

Post autor: andy h »

Qrde Phalanxi - lubię Was bardzo, szczególnie za Mare Nostrum, które uwielbiam, ale Wasze działania związane z Hannibalem są co najmniej dziwne. Nie będzie mnie na Pyrkonie, ale jak to możliwe, by na imprezie tej rangi nie promować gry, która właśnie ruszyła na KS??? Hannibal to nie fantasy ale mimo wszystko...
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Hannibal: Rome vs. Carthage

Post autor: Indar »

Hannibal to nie Euro, miłośnicy GWT raczej nie są targetem dla tej gry - stad rozumiem że wolą promować gry bardziej... Euro/Ameri? Hanibal to bardziej gra na "Pola Chwały" czy też "Strategosa" - i tam pewnie będzie promowana.
ODPOWIEDZ