Teraz jest Pn, 23 paź 2017, 09:51

Strefa czasowa: UTC + 1

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2083 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 80, 81, 82, 83, 84
Autor Wiadomość
PostNapisane: Wt, 29 sie 2017, 17:45 
Użytkownik wspierający

Grałem w jedną nową mapę.  Spore odświeżenie po ponad 20 rozgrywkach na podstawce, ale to raczej z powodu nowych tytułów i nagród niż samej mapy, bo co to ma za znaczenie czy ocean jest tu czy tam albo czy premia tytanu jest w tym czy innym miejscu?  W podstawce nie zauważyłem wpadania w schematy jeśli chodzi o zapełnianie mapy.

Natomiast w związku z nowymi tytułami i nagrodami, to chyba najfajniej byłoby zrobić kartonowe żetony, na których byłyby one wszystkie (z podstawki i nowych map) i przed każdą rozgrywką losować, które wejdą do gry.  Żetony przykryłyby nagrody/tytuły wydrukowane na planszy i zapewniłoby to świetną różnorodność rozgrywek.  Są 2 tytuły związane stricte z mapą (dot. południowej pólkuli) i tu byłoby do ustalenia czy używamy ich na mapie podstawowej czy nie.  Reszta powinna działać uniwersalnie.  Pewnie w przyszłości wyprodukuję takie żetony.  Dziwię się, że zaproponowali tego pomysłu sami autorzy gry.

G. B. Shaw

PostNapisane: Wt, 29 sie 2017, 18:06 

Hellas & Elysium jest pewnym odświeżeniem rozgrywki, ale z pewnością więcej oczekuję po Venus Next. Nowe tytuły i nagrody wymuszają modyfikację strategii. Poza tym gramy rodzinnie w systemie trójmeczy na wszystkich planszach po kolei, z których sumujemy zdobyte punkty i dopiero wtedy ogłaszamy ostatecznego zwycięzcę: Megaterraformatora ;-)

PostNapisane: Pt, 01 wrz 2017, 10:42 
Użytkownik wspierający

Na razie jedna partia na stronie niebieskiej (Hellas). Ja uważam, że nowa plansza daje spory powiew świeżości (na pewno wart swojej ceny - sam zapłaciłem ze zniżkami ok.33 zł, więc w ogóle nie ma dyskusji), żona jednak twierdzi, że nie poczuła dużej różnicy. Może wynika to z faktu, że (jak zwykle) grałem średnią liczbę kart, tym razem skupiając się na szybkim wykładaniu oceanów i strategicznym stawianiu żetonów specjalnych, zaś moja rywalka wyłożyła całą furę kart, rozbudowując zdolności swojego konsorcjum. Partia skończyła się, po raz pierwszy, idealnym remisem.

Co do pomysłu losowania tytułów i nagród. Z początku wydał mi się atrakcyjny, teraz już nie jestem tego taki pewien. Zastanawiam się, czy nie dochodziłoby do kombowania się pewnych zadań (np. tytuł dla posiadającego 8 symboli budowy oraz nagroda dla posiadającego najwięcej takich symboli na koniec gry). Taka sytuacja mogłaby losowo sprzyjać temu, komu dobrałyby się odpowiednie karty i byłyby po drodze z planem gry - i 10 pkt. w zasadzie zagwarantowane. Teraz wszystko jest dość rozstrzelone, nie ma wyraźnie silniejszych kierunków rozwoju.

Na koniec o zasadach do dodatku - minimalna ilość tekstu, w zasadzie żadnych nowinek, ale sądzę, że niekonsekwentne zapisy mogą być powodem rozjazdów w interpretacji. Generalna zasada brzmi - symbole na czerwonych kartach nie mają żadnego znaczenie po zagraniu tej karty. Zatem karty wydarzeń nie liczą się w określaniu nagród i tytułów. Niestety anglojęzyczny wydawca, a za nim Rebel, podkreślili tę zasadę tylko przy części nagród i tytułów, co - idę o zakład - przekona niektórych graczy, że czerwone karty nie liczą się tylko tam, gdzie wyszczególniono to w zasadach.
Gdyby ktoś miał wątpliwości co do ostatniej kwestii - na bgg jeden z braci wyjaśnia sprawę.

Aha, i warto zapamiętać, żeby tytuły i nagrody punktować od prawej do lewej. Wtedy łatwo spełnimy warunki pierwotnych zasad (najpierw nagrody, potem tytuły - do tej pory nie miało to znaczenia), jak i wymóg ostaniej nagrody na stronie Elysium.

Kupię Ginkgopolis z dodatkiem, promosy do Onirim i Sylvion i inne

PostNapisane: Śr, 20 wrz 2017, 17:11 
Użytkownik wspierający

Uff, wiele partii musiało zostać rozegrane, zanim poczułem, że można już z czystym sumieniem usiąść do recenzji Terraformacji Marsa. Zapraszam więc do lektury!

Nieoficjalne FAQ do O:NI.

PostNapisane: Śr, 20 wrz 2017, 17:45 
Użytkownik wspierający

Z recenzji:
Cytuj:
W tym okresie zapowiedziane zostały premiery trzech dużych tytułów o wspomnianej (tj. marsjańskiej) tematyce i chyba większość środowiska liczyło się z faktem, że będą one ze sobą rywalizować. [...] I tak do pojedynku stanęli: Pierwsi Marsjanie (Portal), Martians: A Story of Civilization (Red Imp) i Terraformacja Marsa od wydawnictwa Rebel. [...] Sukcesowi tytułu w mojej opinii dopomogło szczęście. Problemy i poślizgi bezpośrednich konkurentów przełożyły się na redukcję liczby odebranych przez konkurencję klientów.

Nie wiem, jak większość środowiska, ale ja nigdy nie postrzegałem tych tytułów jako rywalizujących ze sobą. Nie tematyka, a mechanika definiuje wspólnego odbiorcę. No i wniosek, że Terraformacji było łatwiej, bo ukazała się jako pierwsza, uważam za przesadzony. Ciekawe, ilu klientów przestało interesować się np. Pierwszymi Marsjanami, bo wcześniej kupiło TM?

Ale podsumowanie
Cytuj:
I tym właśnie jest dla mnie Terraformacja Marsa - silną pozycją, która dzięki swojej uniwersalności i jakości rozgrywki, którą oferuje, zaspokoi gusta każdego bardziej zaawansowanego gracza.

bardzo mi się podoba. Celnie.

Przy okazji, pojedynek to rywalizacja w parach, jeden na jeden.

Kupię Ginkgopolis z dodatkiem, promosy do Onirim i Sylvion i inne

PostNapisane: Śr, 20 wrz 2017, 17:59 
Użytkownik wspierający

tomb napisał(a):
Z recenzji:
Cytuj:
W tym okresie zapowiedziane zostały premiery trzech dużych tytułów o wspomnianej (tj. marsjańskiej) tematyce i chyba większość środowiska liczyło się z faktem, że będą one ze sobą rywalizować. [...] I tak do pojedynku stanęli: Pierwsi Marsjanie (Portal), Martians: A Story of Civilization (Red Imp) i Terraformacja Marsa od wydawnictwa Rebel. [...] Sukcesowi tytułu w mojej opinii dopomogło szczęście. Problemy i poślizgi bezpośrednich konkurentów przełożyły się na redukcję liczby odebranych przez konkurencję klientów.

Nie wiem, jak większość środowiska, ale ja nigdy nie postrzegałem tych tytułów jako rywalizujących ze sobą. Nie tematyka, a mechanika definiuje wspólnego odbiorcę. No i wniosek, że Terraformacji było łatwiej, bo ukazała się jako pierwsza, uważam za przesadzony. Ciekawe, ilu klientów przestało interesować się np. Pierwszymi Marsjanami, bo wcześniej kupiło TM?

Wspólnego odbiorcę może definiować zarówno tematyka, jak i mechanika- czysto subiektywna kwestia. Pamiętam, że nawet na tym forum toczyły się dyskusje, na który tytuł się zdecydować. Oczywiście masz prawo uznawać mój argument za przesadzony. To jedynie moja opinia. :)

tomb napisał(a):
Przy okazji, pojedynek to rywalizacja w parach, jeden na jeden.

Masz rację, dzięki! Zmienię to odpowiednio.

PostNapisane: Śr, 20 wrz 2017, 22:43 
Użytkownik wspierający

No to trzymając się faktów - w tym samym czasie zapowiedziana była czwarta gra, Wiertła Skały Minerały z GFP - też o Marsie.
Więc ten wyścig o palmę pierwszeństwa toczył się wśród 4 wydawnictw.

PostNapisane: Cz, 21 wrz 2017, 00:39 
Użytkownik wspierający

wc napisał(a):
No to trzymając się faktów - w tym samym czasie zapowiedziana była czwarta gra, Wiertła Skały Minerały z GFP - też o Marsie.
Więc ten wyścig o palmę pierwszeństwa toczył się wśród 4 wydawnictw.
Z tego co pamiętam, to gra została zapowiedziana nieco wcześniej i sama zbiórka na nią odbyła się jakoś na początku 2016. Generalnie jednak nie brałem tego tytułu pod uwagę głównie ze względu na fakt, że tam temat Marsa został nieco "doklejony".

Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 2083 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 80, 81, 82, 83, 84

Strefa czasowa: UTC + 1