Terraformacja Marsa (Jacob Fryxelius)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 251 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: jax »

Grałem w jedną nową mapę.  Spore odświeżenie po ponad 20 rozgrywkach na podstawce, ale to raczej z powodu nowych tytułów i nagród niż samej mapy, bo co to ma za znaczenie czy ocean jest tu czy tam albo czy premia tytanu jest w tym czy innym miejscu?  W podstawce nie zauważyłem wpadania w schematy jeśli chodzi o zapełnianie mapy.

Natomiast w związku z nowymi tytułami i nagrodami, to chyba najfajniej byłoby zrobić kartonowe żetony, na których byłyby one wszystkie (z podstawki i nowych map) i przed każdą rozgrywką losować, które wejdą do gry.  Żetony przykryłyby nagrody/tytuły wydrukowane na planszy i zapewniłoby to świetną różnorodność rozgrywek.  Są 2 tytuły związane stricte z mapą (dot. południowej pólkuli) i tu byłoby do ustalenia czy używamy ich na mapie podstawowej czy nie.  Reszta powinna działać uniwersalnie.  Pewnie w przyszłości wyprodukuję takie żetony.  Dziwię się, że zaproponowali tego pomysłu sami autorzy gry.

 
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1221
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 474 times
Been thanked: 444 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Shodan »

Hellas & Elysium jest pewnym odświeżeniem rozgrywki, ale z pewnością więcej oczekuję po Venus Next. Nowe tytuły i nagrody wymuszają modyfikację strategii. Poza tym gramy rodzinnie w systemie trójmeczy na wszystkich planszach po kolei, z których sumujemy zdobyte punkty i dopiero wtedy ogłaszamy ostatecznego zwycięzcę: Megaterraformatora ;-)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Na razie jedna partia na stronie niebieskiej (Hellas). Ja uważam, że nowa plansza daje spory powiew świeżości (na pewno wart swojej ceny - sam zapłaciłem ze zniżkami ok.33 zł, więc w ogóle nie ma dyskusji), żona jednak twierdzi, że nie poczuła dużej różnicy. Może wynika to z faktu, że (jak zwykle) grałem średnią liczbę kart, tym razem skupiając się na szybkim wykładaniu oceanów i strategicznym stawianiu żetonów specjalnych, zaś moja rywalka wyłożyła całą furę kart, rozbudowując zdolności swojego konsorcjum. Partia skończyła się, po raz pierwszy, idealnym remisem.

Co do pomysłu losowania tytułów i nagród. Z początku wydał mi się atrakcyjny, teraz już nie jestem tego taki pewien. Zastanawiam się, czy nie dochodziłoby do kombowania się pewnych zadań (np. tytuł dla posiadającego 8 symboli budowy oraz nagroda dla posiadającego najwięcej takich symboli na koniec gry). Taka sytuacja mogłaby losowo sprzyjać temu, komu dobrałyby się odpowiednie karty i byłyby po drodze z planem gry - i 10 pkt. w zasadzie zagwarantowane. Teraz wszystko jest dość rozstrzelone, nie ma wyraźnie silniejszych kierunków rozwoju.

Na koniec o zasadach do dodatku - minimalna ilość tekstu, w zasadzie żadnych nowinek, ale sądzę, że niekonsekwentne zapisy mogą być powodem rozjazdów w interpretacji. Generalna zasada brzmi - symbole na czerwonych kartach nie mają żadnego znaczenie po zagraniu tej karty. Zatem karty wydarzeń nie liczą się w określaniu nagród i tytułów. Niestety anglojęzyczny wydawca, a za nim Rebel, podkreślili tę zasadę tylko przy części nagród i tytułów, co - idę o zakład - przekona niektórych graczy, że czerwone karty nie liczą się tylko tam, gdzie wyszczególniono to w zasadach.
Gdyby ktoś miał wątpliwości co do ostatniej kwestii - na bgg jeden z braci wyjaśnia sprawę.

Aha, i warto zapamiętać, żeby tytuły i nagrody punktować od prawej do lewej. Wtedy łatwo spełnimy warunki pierwotnych zasad (najpierw nagrody, potem tytuły - do tej pory nie miało to znaczenia), jak i wymóg ostaniej nagrody na stronie Elysium.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bary »

Uff, wiele partii musiało zostać rozegrane, zanim poczułem, że można już z czystym sumieniem usiąść do recenzji Terraformacji Marsa. Zapraszam więc do lektury!
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: tomb »

Z recenzji:
W tym okresie zapowiedziane zostały premiery trzech dużych tytułów o wspomnianej (tj. marsjańskiej) tematyce i chyba większość środowiska liczyło się z faktem, że będą one ze sobą rywalizować. [...] I tak do pojedynku stanęli: Pierwsi Marsjanie (Portal), Martians: A Story of Civilization (Red Imp) i Terraformacja Marsa od wydawnictwa Rebel. [...] Sukcesowi tytułu w mojej opinii dopomogło szczęście. Problemy i poślizgi bezpośrednich konkurentów przełożyły się na redukcję liczby odebranych przez konkurencję klientów.
Nie wiem, jak większość środowiska, ale ja nigdy nie postrzegałem tych tytułów jako rywalizujących ze sobą. Nie tematyka, a mechanika definiuje wspólnego odbiorcę. No i wniosek, że Terraformacji było łatwiej, bo ukazała się jako pierwsza, uważam za przesadzony. Ciekawe, ilu klientów przestało interesować się np. Pierwszymi Marsjanami, bo wcześniej kupiło TM?

Ale podsumowanie
I tym właśnie jest dla mnie Terraformacja Marsa - silną pozycją, która dzięki swojej uniwersalności i jakości rozgrywki, którą oferuje, zaspokoi gusta każdego bardziej zaawansowanego gracza.
bardzo mi się podoba. Celnie.


Przy okazji, pojedynek to rywalizacja w parach, jeden na jeden.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bary »

tomb pisze:Z recenzji:
W tym okresie zapowiedziane zostały premiery trzech dużych tytułów o wspomnianej (tj. marsjańskiej) tematyce i chyba większość środowiska liczyło się z faktem, że będą one ze sobą rywalizować. [...] I tak do pojedynku stanęli: Pierwsi Marsjanie (Portal), Martians: A Story of Civilization (Red Imp) i Terraformacja Marsa od wydawnictwa Rebel. [...] Sukcesowi tytułu w mojej opinii dopomogło szczęście. Problemy i poślizgi bezpośrednich konkurentów przełożyły się na redukcję liczby odebranych przez konkurencję klientów.
Nie wiem, jak większość środowiska, ale ja nigdy nie postrzegałem tych tytułów jako rywalizujących ze sobą. Nie tematyka, a mechanika definiuje wspólnego odbiorcę. No i wniosek, że Terraformacji było łatwiej, bo ukazała się jako pierwsza, uważam za przesadzony. Ciekawe, ilu klientów przestało interesować się np. Pierwszymi Marsjanami, bo wcześniej kupiło TM?
Wspólnego odbiorcę może definiować zarówno tematyka, jak i mechanika- czysto subiektywna kwestia. Pamiętam, że nawet na tym forum toczyły się dyskusje, na który tytuł się zdecydować. Oczywiście masz prawo uznawać mój argument za przesadzony. To jedynie moja opinia. :)
tomb pisze:Przy okazji, pojedynek to rywalizacja w parach, jeden na jeden.
Masz rację, dzięki! Zmienię to odpowiednio.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: wc »

No to trzymając się faktów - w tym samym czasie zapowiedziana była czwarta gra, Wiertła Skały Minerały z GFP - też o Marsie.
Więc ten wyścig o palmę pierwszeństwa toczył się wśród 4 wydawnictw.
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bary »

wc pisze:No to trzymając się faktów - w tym samym czasie zapowiedziana była czwarta gra, Wiertła Skały Minerały z GFP - też o Marsie.
Więc ten wyścig o palmę pierwszeństwa toczył się wśród 4 wydawnictw.
Z tego co pamiętam, to gra została zapowiedziana nieco wcześniej i sama zbiórka na nią odbyła się jakoś na początku 2016. Generalnie jednak nie brałem tego tytułu pod uwagę głównie ze względu na fakt, że tam temat Marsa został nieco "doklejony".
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Maly.drukarz
Posty: 457
Rejestracja: 08 lip 2017, 19:25
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Maly.drukarz »

Cześć ...
Tak dla zainteresowanych i fanów Terraformacji Marsa zostawiam linka do zbiórki na fanowskie plasznetki nagród i tytułów.
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 55&t=52795

pozdrawiam
Awatar użytkownika
kastration
Posty: 1218
Rejestracja: 08 kwie 2015, 21:37
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 108 times
Been thanked: 430 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: kastration »

Stworzyłem pewną korporację na część króla psów, uwielbianego wśród moich współgraczy. Zastanawiam się jednak, czy nie jest zbyt mocna, bo była w akcji i szło jej nawet dobrze. Chciałem posłuchać ewentualnego potwierdzenia moich obaw lub ich obalenia na tzw. pierwszy rzut oka.

Zdolność korporacji to: przeciwnicy nie mogą usuwać Twoich jednostek zwierząt, a każda karta z symbolem zwierząt i/lub nauki kosztuje Cię -2 ME (żeby ją wprowadzić w życie).

Co myślicie?
"Człowiek bez religii, jest jak ryba bez roweru"
Mia San Mia!
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1629
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 146 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Highlander »

W końcu, po roku przymierzania się, zagrałem pierwszy raz w tę w grę w 4 osoby, z korporacjami ale bez draftu i tych dodatkowych kart projektów korporacyjnych. Dwóch graczy znało tę grę, dwóch grało pierwszy raz.

W skrócie:
1) Dociągnąłem dobre karty na początku, które ładnie się spasowały z moją korporacją. Moją "zasługą" jako gracza było tylko to że przeczytałem ich opisy i kupiłem te, które pasowały do (jednej z wcześniej wybranych) dwóch losowych korporacji. Tak samo postępowałem później - z dolosowań taktycznie kupowałem to, co pasowało pod korporację lub już posiadane technologie. Jak się dociągało badziewie, to nie kupowałem nic i zagrywałem karty z zapasu.
2) Koleżanka która znała grę z kolei dociągała od początku dużo kart negatywnej interakcji i ładowała te asteoridy we mnie, bo miałem najlepszy start. W sumie słusznie ale atak był na moje zasoby a nie na mój silnik więc niewiele mnie to spowolniło. Ja może i bym chciał oddać "wet za wet", ale przez CAŁĄ grę nie dociągnąłem żadnej takiej agresywnej karty poza jakąś "powodzią" która już była bez sensu bo wszystkie oceany wyszły na mapę a koleżanka nie miała miasta przy wolnym "slocie" na ocean więc zemsty nie było.

Wygrałem +10 punktów nad resztą graczy bez większej satysfakcji, bo czułem że niewiele miałem w tej grze możliwości planowania ani też wyboru ścieżki rozwoju. Odnoszę wrażenie że o strategii na daną grę i Twoich możliwościach decyduje losowy dociąg kart. To co możesz zrobić to taktyczna analiza co rundę jak optymalnie dokupić i zagrywać karty. Ciut więcej można planować odnośnie rozstawiania swoich miast i lasów na planszy aby zoptymalizować punktację, ale to i tak podlega taktycznym zmianom co rundę.

Byłem też zaskoczony wygraną, bo w grze nie liczy się na bieżąco punktów i w sumie nie wiadomo czy ma się przewagę czy nie. Tym bardziej że każdy ogarniał raczej swój "folwark" i nie miał czasu na analizowanie co mieli przeciwnicy (tym bardziej jeśli nie dociągnął kart ataku, mały to miało sens).

Grafika biedna, nierówne ilustracje na kartach (wiem, to subiektywne odczucie, ale wymiękłem przy jakimś zdjęciu pieska-pudelka jako "zwierzęcia domowe" - czar budowany przez kosmiczne instalacje albo mikroby prysł).

Czy ja coś w mechanice tej gry przeoczyłem? To niby piąta gra na świecie wg rankingu BGG, a tego nie odczułem. Czy powinienem zagrać w wersję z dodatkowymi kartami? Czy to pomoże na moją bolączkę, że "moją grą steruje losowy dociąg kart"?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4776
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1031 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Trolliszcze »

One word: draft. On właśnie do tego służy. Wtedy nie ma sytuacji, że jeden zaczyna z samymi pięknie kombiącymi się kartami, a drugi z ręką pełną asteroid. Podzielilibyście się tym wszystkim, każdy by dostał na rękę trochę negatywnej interakcji, każdy trochę silniczka i byłoby (IMHO) znacznie ciekawiej.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: rattkin »

You, Sir, have just experienced reality distortion field. Czasem trzeba po prostu pamiętać *dlaczego* coś może być popularne.
deco200
Posty: 68
Rejestracja: 30 kwie 2017, 23:12
Has thanked: 23 times
Been thanked: 11 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: deco200 »

Gdyby ktos sie jeszcze nie orientowal, to dodruk jest juz dostepny, mozna kupowac ;) (sam wlasnie to zrobilem :D).
Pizmak01
Posty: 35
Rejestracja: 15 lut 2017, 14:15
Lokalizacja: Gorzów
Been thanked: 9 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Pizmak01 »

Co więcej, dzisiaj Rebel wysłał „Wenus”. Jak ktoś zamawiał to sprawdźcie maila.
Awatar użytkownika
Geoburak
Posty: 323
Rejestracja: 29 wrz 2017, 14:32
Has thanked: 12 times
Been thanked: 11 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Geoburak »

Pizmak01 pisze:Co więcej, dzisiaj Rebel wysłał „Wenus”. Jak ktoś zamawiał to sprawdźcie maila.
do mnie jeszcze nie wysłali :(
reynmar
Posty: 60
Rejestracja: 04 gru 2016, 08:44

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: reynmar »

Geoburak pisze:do mnie jeszcze nie wysłali :(
Ja dostałem info, ze przygotowano paczkę do wysłania. Tak wiec czekanie do piątku pewnie, jutro wolne i masakra na drogach wiec pewnie coś się opóźni.
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: koczkodan »

deco200 pisze:Gdyby ktos sie jeszcze nie orientowal, to dodruk jest juz dostepny, mozna kupowac ;) (sam wlasnie to zrobilem :D).
czy pozlacane kostki z dodruku rowniez szybko sie scieraja i traca barwe czy poprawili to?
Awatar użytkownika
konrad.rymczak
Posty: 998
Rejestracja: 26 cze 2016, 14:09
Has thanked: 173 times
Been thanked: 48 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: konrad.rymczak »

koczkodan pisze:
deco200 pisze:Gdyby ktos sie jeszcze nie orientowal, to dodruk jest juz dostepny, mozna kupowac ;) (sam wlasnie to zrobilem :D).
czy pozlacane kostki z dodruku rowniez szybko sie scieraja i traca barwe czy poprawili to?
Użyli prawdziwego złota, to rozwiązało problem :roll:
Kupię: Eclipse 2nd - Galactic Counselor
koczkodan
Posty: 232
Rejestracja: 21 cze 2017, 12:38
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: koczkodan »

fajnie.

a tak serio?
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: sidmeier »

A tak serio - bo widzę że wielu nabija posty nie mając nic sensownego do powiedzenia w życiu - to nie poprawili, bo i jak to mieli zrobić. Nie ich wina, za tą cenę gry. Albo zaczniesz grać ostrożnie, albo jedzenie czipsów, a potem dopiero gra. Kostki są ok. Nie zniewalają, ale nie są też bublem, więc szanuj.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Bary »

koczkodan pisze:
deco200 pisze:Gdyby ktos sie jeszcze nie orientowal, to dodruk jest juz dostepny, mozna kupowac ;) (sam wlasnie to zrobilem :D).
czy pozlacane kostki z dodruku rowniez szybko sie scieraja i traca barwe czy poprawili to?
Te z pierwszego dodruku też się ścierają.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Fiacik
Posty: 435
Rejestracja: 24 wrz 2013, 09:59
Has thanked: 66 times
Been thanked: 63 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: Fiacik »

One są marnej jakości, ale nie wiem co trzeba zrobić, żeby zetrzeć z nich farbę :D
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3353
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1270 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: seki »

Fiacik pisze:One są marnej jakości, ale nie wiem co trzeba zrobić, żeby zetrzeć z nich farbę :D
Potwierdzam. Nie wiem jak trzeba by grać by zdzierać farbę z tych kostek. Mam pierwszy dodruk i nie zauważyłem by kostki matowiały czy traciły farbę. Są drobne stłuczenia od nowości ale przy normalnym użytkowaniu farba trzyma się mocno.
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 386 times
Been thanked: 452 times

Re: Terraformacja Marsa (Rebel)

Post autor: KamradziejTomal »

Tak na marginesie to nie wystarczy psiknąć lakierem błyszczącym żeby wszystko zabezpieczyć przed ścieraniem?

Może ktoś próbował?

Cały czas siedzi mi ta gra w pamięci ale niska jakość mnie cały czas hamuje.
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
ODPOWIEDZ