Istanbul / Istambuł (Rudiger Dorn)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 471
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 33 times
Been thanked: 27 times

Re: Istanbul

Post autor: the_ka »

crsunik pisze:Jak z regrywalnością gry? Czy po kilku / kilkunastu grach nie robi się za prosta / oklepana?
różnorodny rozkład płytek powinien zapewnić regrywalność (układ kafelków wg. brązowych, zielonych, niebieskich numerów lub zupełnie losowe ułożenie)
Awatar użytkownika
grabaty_pl
Posty: 397
Rejestracja: 19 sie 2013, 12:29
Kontakt:

Re: Istanbul

Post autor: grabaty_pl »

Chcesz wygrać swój egzemplarz gry Istanbul? Koniecznie zerknij http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 34&t=38303 :wink:

_ _ _


Sklep internetowy Grabaty.pl
biuro@grabaty.pl, 726 407 220
Opinie klientów | Promocje | Przedsprzedaże
Awatar użytkownika
blognawolnyczas
Posty: 34
Rejestracja: 02 lut 2015, 23:05
Kontakt:

Re: Istanbul

Post autor: blognawolnyczas »

ChlastBatem pisze:
blognawolnyczas pisze:Zaglądamy do pudełeczka z Istanbulem od 2 Pionków. Chętnych na fotograficzną podróż zapraszamy do lektury posta: ISTANBUL: co skrywa pudełeczko? (foto unboxing)
Popracuj nad oświetleniem. Momentami elementy są prześwietlone i nic nie widać. Kolorystyka zdjęć też jakaś dziwna i mocno żółta. Radzę robić zdjęcia w dzień jeśli nie posiada się dobrego sprzętu do oświetlenia. Niektóre zdjęcia rozmazane lekko (nieostre)
---------------


Dziękujemy za cenną uwagę. Rzeczywiście jakość zdjęć pozostawiała troszkę do życzenia. Postaraliśmy się je poprawić. Mamy nadzieję, że teraz jest znacznie lepiej:

ISTANBUL: co skrywa pudełeczko? (foto unboxing)
fahrad
Posty: 226
Rejestracja: 24 cze 2015, 10:46
Has thanked: 8 times
Been thanked: 1 time

Re: Istanbul

Post autor: fahrad »

Mam nadzieję, że ostatni raz będę zaprzątał Wam głowę pytaniami odnośnie zasad :D Pojawiła się jednak jeszcze jedna wątpliwość odnośnie wykonywania ruchu i zbierania pomocników. Ruszam z kafla A, gdzie wykonałem akcję i udaję się na kafel B, gdzie również wykonuję akcję. W następnej turze idę na kafel C ,gdzie także wykonuję akcję. Kolejna tura - wracam na kafel A, aby na nim ponownie wykonać akcję. Wracając tylko przechodzę przez kafel B. Pytanie jest takie, czy zbieram tylko pomocnika z kafla A (docelowego), czy też z dwóch kafli (B i A) ?
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Istanbul

Post autor: mig »

fahrad pisze:Mam nadzieję, że ostatni raz będę zaprzątał Wam głowę pytaniami odnośnie zasad :D Pojawiła się jednak jeszcze jedna wątpliwość odnośnie wykonywania ruchu i zbierania pomocników. Ruszam z kafla A, gdzie wykonałem akcję i udaję się na kafel B, gdzie również wykonuję akcję. W następnej turze idę na kafel C ,gdzie także wykonuję akcję. Kolejna tura - wracam na kafel A, aby na nim ponownie wykonać akcję. Wracając tylko przechodzę przez kafel B. Pytanie jest takie, czy zbieram tylko pomocnika z kafla A (docelowego), czy też z dwóch kafli (B i A) ?
Lepiej pytać o zasady w odpowiednim wątku, czyli tutaj: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 82#p619131
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5243
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 527 times
Been thanked: 1851 times
Kontakt:

Re: Istanbul

Post autor: Gambit »

Kilka słów na temat Istanbul ode mnie. Zapraszam do oglądania.
Obejrzyj na ZnadPlanszy
Obejrzyj na YouTube
Awatar użytkownika
Ginet
Administrator
Posty: 222
Rejestracja: 02 cze 2012, 00:20
Has thanked: 2 times
Been thanked: 7 times

Re: Istanbul

Post autor: Ginet »

My dokładamy recenzję Istanbul na GF :wink:
Polecam:
GAMESFANATIC - Największy serwis o grach planszowych i karcianych
NEWS GAMESFANATIC - Najnowsze wieści z planszówkowego świata
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Istanbul

Post autor: romeck »

Czy ktoś może słyszał cokolwiek na temat ewentualnego polskiego wydania dodatku?
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
Martens10
Posty: 136
Rejestracja: 22 mar 2015, 11:59

Re: Istanbul

Post autor: Martens10 »

Czy ANG wersja dodatku Istanbul: Mokka & Bakschisch jest graficznie kompatybilna z wersją od 2Pionków? Czy jedyną różnicą są nazwy w jęz.ang. na kafelkach?
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Istanbul

Post autor: ChlastBatem »

Martens10 pisze:Czy ANG wersja dodatku Istanbul: Mokka & Bakschisch jest graficznie kompatybilna z wersją od 2Pionków? Czy jedyną różnicą są nazwy w jęz.ang. na kafelkach?
Myślisz, że nie ma szans aby 2Pionki wydały dodatek? :<
Awatar użytkownika
Martens10
Posty: 136
Rejestracja: 22 mar 2015, 11:59

Re: Istanbul

Post autor: Martens10 »

ChlastBatem pisze:
Martens10 pisze:Czy ANG wersja dodatku Istanbul: Mokka & Bakschisch jest graficznie kompatybilna z wersją od 2Pionków? Czy jedyną różnicą są nazwy w jęz.ang. na kafelkach?
Myślisz, że nie ma szans aby 2Pionki wydały dodatek? :<

Nie, to nie tak... Po prostu chciałabym zagrać w ten dodatek jak najszybciej, nie czekając aż będzie wersja PL, a wydaje mi się, że jest to gra na tyle niezależna językowo, że spokojnie można te dwie wersje połączyć. Obawiam się tylko jakichś graficznych "psikusów" np. inny kolor ramki kafelka czy coś w tym stylu (angielskie nazwy i tekst mi nie przeszkadzają). Wydaje mi się też, że cenowo już chyba niżej ewentualna PL wersja wydania nie zejdzie. Uprzedzając, nie mam nic przeciwko wydaniu PL (chodzi o czas), po prostu gra spodobała mi się na tyle, że przydałoby się urozmaicić rozgrywkę, najlepiej, już, zaraz... ot co :-)
aigimig
Posty: 410
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Istanbul

Post autor: aigimig »

kilka dni temu na BGG ktoś podał tytuł drugiego dodatku:
Brief und Siegel (Letter & Seal)
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4057
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Istanbul

Post autor: AkitaInu »

aigimig pisze:kilka dni temu na BGG ktoś podał tytuł drugiego dodatku:
Brief und Siegel (Letter & Seal)
A możesz podać jakiegoś linka albo coś takiego ? :)
aigimig
Posty: 410
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Istanbul

Post autor: aigimig »

Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3651
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Istanbul

Post autor: gafik »

Co słychać w Istanbule?

O dawna chciałem kupić, ale jakoś zawsze coś innego wyskoczyło. Teraz jest czas i chęci, ale może już coś nowego pojawił się na rynku?

Jak po roku oceniacie Istanbul w porównaniu do innych gier? Czy może nie ma porównania i gra jest jedyna w swoim rodzaju? Czytam, czytam i kojarzy mi się to z Five Tribes. Można te gry porównać?

Gram głównie w 3 osoby.
Fojtu
Posty: 3396
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 561 times
Been thanked: 1266 times

Re: Istanbul

Post autor: Fojtu »

Ja kupiłem jakiś rok temu i grałem dotychczas 19 razy. Kupiłem ostatnio dodatek, ale nawet nie dlatego, że gra mi się znudziła - jestem po prostu ciekaw czy będzie równie dobry co podstawka (jeszcze nie grałem).

Jak dla mnie porównanie z Five tribes jest kompletnie nietrafione. Z gier, które poznałem Istanbul jest jedyny w swoim rodzaju. Modularny start wymusza inne strategie, trzeba mocno reagować na to co robi przeciwnik, no i główny problem tego, żeby wracać sprawnie po swoje pionki. Wszystko składa się w bardzo spójną całość i jest świetnie zbalansowane (tylko jedna płytka mi się wydaje gorsza od reszty trochę, ale też ma swoje zastosowania).

Koniec końców dla mnie Istanbul łączy parę bardzo ważnych dla mnie cech:
- relatywnie łatwa pierwsza rozgrywka
- jest co pokminić, ale raczej 1-2 tury do przodu a nie grand strategy
- trzeba reagować na ruchy przeciwników, ale nie ma bardzo negatywnej interakcji
- to wszystko mieści się spokojnie w 60 minutach

Jedyne co można mieć grze do zarzucenia to to, że po pierwsze sporo osób nie czuje zbytnio klimatu a po drugie to bardziej doświadczony gracz mocno zmiażdży mniej doświadczonych bo będzie wiedział jak reagować na okoliczności (ale czy to faktycznie wada?).

Sporo grałem na 3 osoby i muszę powiedzieć, że działa bardzo dobrze. Dodatkowo można sobie urozmaicić na 3 osoby specjalnym trybem, ale jeszcze nawet tego nie spróbowałem, mimo tylu gier za pasem.
Awatar użytkownika
michcic
Posty: 190
Rejestracja: 18 paź 2014, 09:43
Has thanked: 13 times
Been thanked: 42 times

Re: Istanbul

Post autor: michcic »

Potwierdzam opinię przedmówcy. Dla mnie to jedna z najlepszych gier rodzinnych: proste zasady, ale żeby grać efektywnie naprawdę trzeba pogłówkować. Z jednej strony należy planować kilka ruchów do przodu, z drugiej cały czas pilnować przeciwników (czy czasem nie chcą zepsuć mojego planu albo czy ja mogę pokrzyżować im szyki). Nie ma jednej wiodącej strategii, bo układ planszy za każdym razem jest inny.

Z klimatem też nie jest tak źle. Gra jest o wyścigu kupców o jak najszybsze zgromadzenie określonej liczby rubinów i naprawdę czuć, że trzeba się spieszyć.

Nie mam dodatku, natomiast sprawdziłem wariant zaawansowany i działa bardzo dobrze. Po ponad 20 rozgrywkach, gra mi się nie znudziła i chętnie wracam do niej raz na kilka tygodni. Krótko mówiąc bardzo polecam. :)
Członek Stowarzyszenia Pamper - Grupa Testerska - organizatora Designer Camp.
Game developer w wydawnictwie Go On Board.

Dziękuję za pomoc w zakupach: grabash4u, Quaku, Banan2, donmakaron
tomasz86
Posty: 104
Rejestracja: 23 sty 2016, 23:26
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time

Re: Istanbul

Post autor: tomasz86 »

Witam,

Jedna karta bonusowa ma taki opis: W 1. fazie swojej tury nie przesuwaj swojego stosu Kupca z danej Lokacji. W celu wykonania akcji musisz normalnie pozostawić/zabrać Pomocnika (tak jakbyś dopiero poruszył się do tej Lokacji)

Nie rozumiem do końca. Czyli na kafelku na koniec wszsytkiego pozostaną dwaj pomocnicy?
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4057
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 23 times

Re: Istanbul

Post autor: AkitaInu »

tomasz86 pisze:Witam,

Jedna karta bonusowa ma taki opis: W 1. fazie swojej tury nie przesuwaj swojego stosu Kupca z danej Lokacji. W celu wykonania akcji musisz normalnie pozostawić/zabrać Pomocnika (tak jakbyś dopiero poruszył się do tej Lokacji)

Nie rozumiem do końca. Czyli na kafelku na koniec wszsytkiego pozostaną dwaj pomocnicy?
Jak jeden tam juz jest (pomocnik) to wlazisz na niego :)
Fojtu
Posty: 3396
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 561 times
Been thanked: 1266 times

Re: Istanbul

Post autor: Fojtu »

Zachowujesz się tak, jakbyś przyszedł na to pole z innego, czyli jeżeli masz osobno asystenta z poprzedniej tury to go zbierasz, jeżeli nie, to musisz zostawić. Najlepiej podnieść swój stosik i zrobić tak, jakbyś przyszedł z pola obok :)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Istanbul/Istambuł

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Miał ktoś okazję przetestować kościaną wersję?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
wajwa
Posty: 2236
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 269 times
Been thanked: 418 times
Kontakt:

Re: Istanbul/Istambuł

Post autor: wajwa »

Dr. Nikczemniuk pisze:Miał ktoś okazję przetestować kościaną wersję?
Zagrałem.
Generalnie moje podejście do tego typu gier tzn. kościanych/karcianych wersji podstawek jest .... jak do dodatków ;-) wiadomo : dojonko :D to jednak muszę przyznać , że jest to całkiem przyjemne pudełko z rodziny Istanbul.
Mechanika banalna: rzucasz kośćmi [zaskoczenie] i masz dwie akcje , a tu już wybory (w przeciwieństwie do mechaniki) niebanalne : można zbierać towary (ananasy , dywany itp. cuda jak w podstawce) , można dobierać karty z bonusami , można zainwestować w kafelki z dopalaczami typu +akcja +kasa +joker i takie tam , można wreszcie i nawet trzeba wyhaczać rubiny jak w podstawce ...
Oczywiście jako danie wieczoru absolutnie nie , ale w oczeiwaniu na ekipę , albo na dobitkę jak najbardziej :-)
Nawet bym powiedział , że polecam ;-)
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Istanbul/Istambuł

Post autor: ChlastBatem »

Jestem po 3-4 partiach. Gra całkiem przyjemna ale trzeba mocno się nastawić, że jest to festiwal losowości. Interakcja pomiędzy graczami mniejsza w porównaniu do protoplasty. Jak dla mnie stary Istanbul jest o wiele lepszy. Mimo lekkiego zawodu i tak zakupię grę.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Istanbul/Istambuł

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Czyli nada się do radosnego i niedługiego turlania a przy tym nie będzie za proste?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
wajwa
Posty: 2236
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 269 times
Been thanked: 418 times
Kontakt:

Re: Istanbul/Istambuł

Post autor: wajwa »

Dr. Nikczemniuk pisze:Czyli nada się do radosnego i niedługiego turlania a przy tym nie będzie za proste?
Jak najbardziej
Always look on the bright side of life
ODPOWIEDZ