Gloomhaven: Szczęki Lwa / Jaws of the Lion (Isaac Chidres)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion (Isaac Chidres)

Post autor: aeiou871 »

Spoiler:
Znam znaczenie przytoczonych słów i przyznaję, że
Spoiler:
jest przekładem wiernym (lecz nie pięknym). Do drugiego z przytoczonych nie miałem zastrzeżeń. Wolałbym, żeby polskie nazwy nie wywoływały zażenowania u współgraczy. Angielskie nazwy nie wywoływały takiego efektu wśród osób biegle władających tym językiem - wydawały się spójne z resztą świata przedstawionego.
pawianlsm
Posty: 191
Rejestracja: 08 gru 2015, 18:26
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 27 times
Been thanked: 43 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion (Isaac Chidres)

Post autor: pawianlsm »

Rozumiem Twoje spostrzeżenia, wiem też, że wszystkim nie dogodzimy, ale to nie jest tak, że tłumaczymy byle jak, tylko nad każdą klasą były dyskusje i "kłótnie" czy taka nazwa pasuje bądź która jest lepsza. (przy JotL nie pomagałem, mówię tutaj głównie o GH).
feniks_ciapek
Posty: 2298
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1605 times
Been thanked: 936 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion (Isaac Chidres)

Post autor: feniks_ciapek »

Np. Opiekunka Pustki albo Kustosz Nicości brzmiałyby lepiej, zgadzam się. W naszym języku takie składanie wyrazów w jeden jest często koślawe.
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 83 times
Been thanked: 194 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion (Isaac Chidres)

Post autor: 13thSON »

Strażniczka Pustki brzmi bardziej kozacko
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1160
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 507 times
Been thanked: 346 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion (Isaac Chidres)

Post autor: Propi »

Czy jest jakaś szansa, żeby w nadchodzącym kwartale gra faktycznie pojawiła się nad Wisłą w rodzimej wersji?
Awatar użytkownika
Blacezard
Posty: 61
Rejestracja: 30 mar 2020, 01:46
Has thanked: 8 times
Been thanked: 12 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion (Isaac Chidres)

Post autor: Blacezard »

Propi pisze: 31 mar 2021, 21:25 Czy jest jakaś szansa, żeby w nadchodzącym kwartale gra faktycznie pojawiła się nad Wisłą w rodzimej wersji?
Gandalfy wskazują na III kwartał dopiero. Brak oficjalnego info od Albi dla nas, ale może sklepy wiedzą nieco więcej.
shuji
Posty: 1287
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 219 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion (Isaac Chidres)

Post autor: shuji »

Albi mi odpisało na FB że przełom września i października jak dobrze pójdzie
Awatar użytkownika
gnysek
Posty: 401
Rejestracja: 30 kwie 2020, 14:28
Has thanked: 40 times
Been thanked: 97 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion (Isaac Chidres)

Post autor: gnysek »

Jak kontener z Chin nie stanie w poprzek kanału ;)
Polato
Posty: 16
Rejestracja: 09 sie 2020, 10:13
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion (Isaac Chidres)

Post autor: Polato »

shuji pisze: 08 kwie 2021, 18:32 Albi mi odpisało na FB że przełom września i października jak dobrze pójdzie
Co?? Z 2Q21 zrobiło się nagle "cieszcie sie jeśli w ogóle w 2021 przyjdzie"? :p
Awatar użytkownika
Propi
Posty: 1160
Rejestracja: 04 sty 2019, 19:06
Has thanked: 507 times
Been thanked: 346 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion (Isaac Chidres)

Post autor: Propi »

Ja dostałem tylko info o "drugiej połowie roku". Czyli na chłopski rozum może na święta ;)
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1119 times
Been thanked: 1283 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion (Isaac Chidres)

Post autor: seki »

Przesunięcia terminów to obecnie nic wyjątkowego. Taką sytuację mamy obecnie w wielu branżach. A w sporej część z nich oprócz dużego opóźnienia przerzuca się duży wzrost kosztów na klienta końcowego. Także, tak. Ciekawe czy byliby chętni aby zamiast opóźnienia otrzymać grę w innej jakości wykonania i z dużo wyższą ceną. To jest jedyna alternatywa dla opóźnień. Klient kręci nosem na opóźnienie w wydaniu gry. A jednocześnie fabryki z kilkudziesięcio milionową produkcją rocznie, zatrudniające kilkadziesiąt i więcej pracowników ma problem z ciągłością produkcji z uwagi na całkowity brak dostępności komponentów montażowych bądź 50-60% dynamiką wzrostu cen stali w ciągu jednego kwartału. Wydanie gry opóźni się kilka miesięcy? Nie ma co robić z igły widły.
Ostatnio zmieniony 09 kwie 2021, 07:37 przez seki, łącznie zmieniany 1 raz.
shuji
Posty: 1287
Rejestracja: 23 kwie 2014, 19:47
Has thanked: 36 times
Been thanked: 219 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion (Isaac Chidres)

Post autor: shuji »

Myślę że nie ma co się pienić, im na pewno zależy żeby to wydać jak najszybciej. Nie wydaje mi się żeby coś zawalili, po prostu czekają na transport
Awatar użytkownika
spongePepp
Posty: 109
Rejestracja: 16 lut 2021, 22:14
Has thanked: 80 times
Been thanked: 64 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion (Isaac Chidres)

Post autor: spongePepp »

Swoją drogą czy ktoś z narzekających na obsuwę ukończył już całe Gloomhaven? :) Ja Jaws of the Lion kupię na pewno, jak wyjdzie po polsku, ale nie wiem czy zdążę przejść Gloomhaven do tego czasu, a ze znajomymi zrobiliśmy już 20 scenariuszy! :)
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion (Isaac Chidres)

Post autor: aeiou871 »

spongePepp pisze: 09 kwie 2021, 11:29 Swoją drogą czy ktoś z narzekających na obsuwę ukończył już całe Gloomhaven? :) Ja Jaws of the Lion kupię na pewno, jak wyjdzie po polsku, ale nie wiem czy zdążę przejść Gloomhaven do tego czasu, a ze znajomymi zrobiliśmy już 20 scenariuszy! :)
Myślę, że dla wielu potencjalnych kupców Jaws of the Lion będzie wstępem do Gloomhaven. GH odstrasza ceną i progiem wejścia, a dzięki JotL-owi można się przekonać, czy taki system komuś odpowiada bez angażowania tak wielkich środków finansowych i/lub intelektualnych.
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 795
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 113 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion (Isaac Chidres)

Post autor: pavel »

aeiou871 pisze: 09 kwie 2021, 11:33
spongePepp pisze: 09 kwie 2021, 11:29 Swoją drogą czy ktoś z narzekających na obsuwę ukończył już całe Gloomhaven? :) Ja Jaws of the Lion kupię na pewno, jak wyjdzie po polsku, ale nie wiem czy zdążę przejść Gloomhaven do tego czasu, a ze znajomymi zrobiliśmy już 20 scenariuszy! :)
Myślę, że dla wielu potencjalnych kupców Jaws of the Lion będzie wstępem do Gloomhaven. GH odstrasza ceną i progiem wejścia, a dzięki JotL-owi można się przekonać, czy taki system komuś odpowiada bez angażowania tak wielkich środków finansowych i/lub intelektualnych.
Cena używanego Gloomhaven'a, to około 350zł. Za ten kontent, to jak za darmo. Próg wejścia...Jak na takiego klamota, to 25 min. i możesz zaczynać. Instrukcja jest bardzo przejrzysta. Z całym szacunkiem dla Jaws of the Lion, bo to dobry tytuł, ale Isaac myślał jednak o tych biednych osobach, co otworzyli Gloomhavena i złapali się za głowy i rzekli: Matko bosko, co teraz mam zrobić. Ilość przedmiotów w Gloomie nie świadczy o jego złożoności i trudności. A takie recenzje Jaws of the Lion jak AsiaOnTable, wypaczają coś takiego jak słowa "próg wejścia", czy trudna gra, bo straszy nas 40 stronnicową instrukcją i podkreśla "grubą czcionką", JotL to gra dla nowych graczy, natomiast Gloomhaven nią nie jest.
aeiou871
Posty: 982
Rejestracja: 18 kwie 2017, 11:12
Has thanked: 314 times
Been thanked: 435 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion (Isaac Chidres)

Post autor: aeiou871 »

pavel pisze: 09 kwie 2021, 12:30
aeiou871 pisze: 09 kwie 2021, 11:33
spongePepp pisze: 09 kwie 2021, 11:29 Swoją drogą czy ktoś z narzekających na obsuwę ukończył już całe Gloomhaven? :) Ja Jaws of the Lion kupię na pewno, jak wyjdzie po polsku, ale nie wiem czy zdążę przejść Gloomhaven do tego czasu, a ze znajomymi zrobiliśmy już 20 scenariuszy! :)
Myślę, że dla wielu potencjalnych kupców Jaws of the Lion będzie wstępem do Gloomhaven. GH odstrasza ceną i progiem wejścia, a dzięki JotL-owi można się przekonać, czy taki system komuś odpowiada bez angażowania tak wielkich środków finansowych i/lub intelektualnych.
Cena używanego Gloomhaven'a, to około 350zł. Za ten kontent, to jak za darmo. Próg wejścia...Jak na takiego klamota, to 25 min. i możesz zaczynać. Instrukcja jest bardzo przejrzysta. Z całym szacunkiem dla Jaws of the Lion, bo to dobry tytuł, ale Isaac myślał jednak o tych biednych osobach, co otworzyli Gloomhavena i złapali się za głowy i rzekli: Matko bosko, co teraz mam zrobić. Ilość przedmiotów w Gloomie nie świadczy o jego złożoności i trudności. A takie recenzje Jaws of the Lion jak AsiaOnTable, wypaczają coś takiego jak słowa "próg wejścia", czy trudna gra, bo straszy nas 40 stronnicową instrukcją i podkreśla "grubą czcionką", JotL to gra dla nowych graczy, natomiast Gloomhaven nią nie jest.
Nie wiem, dlaczego przytaczasz ceny używanego GH, ale zgadzam się, że ta gra ma wyjątkowo korzystny stosunek zawartości do ceny, niezależnie od tego, czy kupisz nową czy używaną. Weź pod uwagę jednak, że dla wielu graczy nadal istnieje bariera psychologiczna powstrzymująca ich przed kupnem gry powyżej jakiegoś progu cenowego i prawdopodobnie GH jest powyżej takich progów.

Może jestem ograniczony umysłowo, ale nie wyobrażam sobie rozpoczęcie rozgrywki w GH po 25 minutach - sama instrukcja ma 82 strony i - mimo przejrzystości - nie tłumaczy wszystkich zawiłości (stąd liczne tematy z pytaniami na forach i obszerne FAQ na BGG). Mam za sobą 75 scenariuszy w GH i 25 w JotL, a nadal zdarza mi się w trakcie rozgrywki zapomnieć o którejś z reguł lub zapisywać przypadki, w których miałem wątpliwości czy dobrze pokierowałem ruchem potwora.
Awatar użytkownika
Shodan
Posty: 1231
Rejestracja: 24 cze 2017, 20:15
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 476 times
Been thanked: 445 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion (Isaac Chidres)

Post autor: Shodan »

Nie chodzi o cenę, tylko czasożerność i jednak pewien próg wejścia. Zamierzam grać z dzieciakami (11, 15 lat) i o samouczku w JOTL słyszałem wiele dobrego. Poza tym nie mamy czasu ogrywać takiej kobyły jak Gloomhaven, bo zależy nam żeby na stół trafiały także inne gry z kolekcji, a nie jeden tytuł przez najbliższe dwa lata ;-). Dlatego JOTL wydaje się rozsądną alternatywą, a wypada poznać system, który okupuje 1 i 6 miejsce w rankingu BGG.
Awatar użytkownika
13thSON
Posty: 647
Rejestracja: 26 mar 2015, 10:19
Has thanked: 83 times
Been thanked: 194 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion (Isaac Chidres)

Post autor: 13thSON »

Shodan pisze: 09 kwie 2021, 13:16 Nie chodzi o cenę, tylko czasożerność i jednak pewien próg wejścia. Zamierzam grać z dzieciakami (11, 15 lat) i o samouczku w JOTL słyszałem wiele dobrego. Poza tym nie mamy czasu ogrywać takiej kobyły jak Gloomhaven, bo zależy nam żeby na stół trafiały także inne gry z kolekcji, a nie jeden tytuł przez najbliższe dwa lata ;-). Dlatego JOTL wydaje się rozsądną alternatywą, a wypada poznać system, który okupuje 1 i 6 miejsce w rankingu BGG.
Mam dokładnie takie same zdanie, z tym że w mojej ekipie są 3 osoby dorosłe, czasami mamy czas na to żeby się spotkać na kampanię raz na miesiąc, czasami 2 razy, a czasami 0. W oryginalne Gloomhaven gralibyśmy chyba do emerytury. Dlatego właśnie chcę kupić JotL i sprawdzić dlaczego ten Gloomhaven taki fajny, a jednocześnie zaangażować się w kampanię na ok. 2 lata ;)
Chcesz podziękować za wykonaną pracę? Postaw kawkę :) https://buycoffee.to/13thson
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 795
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 113 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion (Isaac Chidres)

Post autor: pavel »

No sęk w tym, że Jaws of the Lion, to nie Gloomhaven.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion (Isaac Chidres)

Post autor: mat_eyo »

Dla mnie również duży Gloomhaven jest za duży. Nie za trudny, nie ze zbyt wysokim progiem wejścia, a za duży. Nie chcę inwestować aż tylu godzin w jedną grę. Moje maksimum na kampanię to między kilkanaście a niskie dwadzieścia rozgrywek. Tak to wyglądało np. przy Podróżach przez Śródziemie. Jaws of the Lion kupiłem i na razie jestem zadowolony.
Awatar użytkownika
pavel
Posty: 795
Rejestracja: 09 sie 2015, 13:45
Lokalizacja: EU
Has thanked: 74 times
Been thanked: 113 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion (Isaac Chidres)

Post autor: pavel »

Isaac rozegrał to mistrzowsko. Wiedział gdzie leży problem dla niektórych graczy w Gloomhaven. Nie dość, że zadowolił wszystkich, to jeszcze przez Jaws of the Lion zdobył, grono nowych fanów.
Skid_theDrifter
Posty: 581
Rejestracja: 25 mar 2017, 19:53
Has thanked: 26 times
Been thanked: 182 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion (Isaac Chidres)

Post autor: Skid_theDrifter »

mat_eyo pisze: 09 kwie 2021, 16:11 Dla mnie również duży Gloomhaven jest za duży. Nie za trudny, nie ze zbyt wysokim progiem wejścia, a za duży. Nie chcę inwestować aż tylu godzin w jedną grę.
Postrzeganie Gloomhaven jako "za dużego" ma tyle różnych aspektów! Ja na przykład jestem z tych, którzy lubią mieć jedną "lifestylową" grę. Problem jednak polega na tym, że jest ich tyle, że fizycznie bym nie przerobił, nawet jakbym tylko grał. Dlatego Gloomhaven nie jest za duże samo z siebie - wręcz przeciwnie, wydaje się "w sam raz" - ale w kontekście reszty egzystencji jest nie do przetworzenia. Szkoda mi tylko tych wszystkich rozbudowanych gier, które chcą powoli się rozwijać i zaprzątać myśli swoich odbiorców przez długi czas, może nawet całymi latami. Ogromna konkurencja, przy której "jakość" systemów się brutalnie weryfikuje. Ale rozumiem w pełni pragnienie twórców do tworzenia takich rzeczy. Nawet podzielam, wbrew własnemu rozsądkowi.

Moja konkluzja na razie z obcowania z JotL jest taka, że jest w miarę satysfakcjonujące. Brakuje mi trochę rozmachu, ale nie można mieć wszystkiego jak się wybiera świadomie mniejsze doświadczenie - dlatego tytuł się broni. System przyjął się dobrze, mapy są ciekawe (i bardzo ładne!), choć najwięcej frajdy sprawia nam wykorzystywanie terenu przeciw wrogom. Kojarzy mi się to trochę z "Into the Breach". Może wołałbym jeszcze więcej nacisku na takie numery. Ze scenariuszy z którymi obcowałem nie podobał mi się tylko #23. Od strony designu nie ma z nim nic złego, jest całkiem zmyślny, ale w praktyce wydawał się przekombinowany i wyjątkowo "fiddly" - a jest to jakość po krawędzi której GH chodzi często, ze swoją wielością systemów do manualnego zarządzania. Jego abstrakcyjność wyrywała nas z doświadczenia, o.
Kal-El83
Posty: 1149
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 242 times
Been thanked: 132 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion (Isaac Chidres)

Post autor: Kal-El83 »

aeiou871 pisze: 09 kwie 2021, 11:33

Myślę, że dla wielu potencjalnych kupców Jaws of the Lion będzie wstępem do Gloomhaven. GH odstrasza ceną i progiem wejścia, a dzięki JotL-owi można się przekonać, czy taki system komuś odpowiada bez angażowania tak wielkich środków finansowych i/lub intelektualnych.
Jakbyś pisał o mnie =)
Czekam na JotL i mam nadzieję, że siądzie tak mocno, że z wywieszonym ozorem polecę po GH =)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 576 times
Been thanked: 1027 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion (Isaac Chidres)

Post autor: RUNner »

Mi Gloomhaven nie bardzo podszedł. Za długi setup, zbyt monotonne przygody (zupełnie jakbym grał w tanki na pegazusie!). Wersję skróconą biorę pod uwagę, bo setup krótszy i mniej zawartości (dla mnie zaleta).
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
Irr3versible
Posty: 992
Rejestracja: 09 cze 2019, 01:03
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów
Has thanked: 627 times
Been thanked: 543 times

Re: Gloomhaven: Jaws of the Lion (Isaac Chidres)

Post autor: Irr3versible »

Jaws spokojnie czeka na swoją kolej, pewnie w okresie wakacyjnym rozpoczniemy kampanię w dwie osoby. Gloomhaven bawiłem się na kompie, system mi się podoba ale... Dla mnie jest też za długi i zbyt powtarzalny, brakuje różnorodności w celach a sama fabuła nie potrafi utrzymać momentu przez 60 plus misji. (Oczywiście to opinie z wielu rezencji, gameplayów i bgg, własne doświadczenie jest minimalne)

Jotl ma być pełnym testem mechaniki i czerpania przyjemności przez tylko kilkanaście misji. Jeśli znudzi mnie fabula/cele to zakończę swoje doświadczenie z świetnym systemem z wielkim meh. Jeśli siadzie, to spoglądam na Frosthaven - Glooma już nikt nie poprawi w w/w kwestiach. Obsługa gry nie jest dla mnie problemem, są liczne pomoce które można wykorzystać (aplikacje czy choćby dobry organizer).
ODPOWIEDZ