Le Havre (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
XLR8
Posty: 1685
Rejestracja: 16 lis 2020, 18:11
Has thanked: 281 times
Been thanked: 882 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: XLR8 »

warlock pisze: 08 lip 2023, 22:37 Obrazek

Odkupiłem tę grę po raz trzeci. Ostatni raz grałem w Le Havre w 2017 roku i stwierdziłem, że czas sprawdzić, czy po 6 latach coś się zmieniło w odczuciach ;). No i się nie zmieniło - jak dla mnie Ora et Labora miażdży Le Havre jeśli chodzi o frajdę z grania w zasadzie w każdym aspekcie.

Karmienie w Le Havre wydaje mi się nienaturalnie sztuczne i jakoś tak niepasujące do tego co się w tej grze robi. Sama gra jest dość nużąca/powtarzalna w ramach niekrótkiego czasu, jaki trzeba przy niej spędzić. Ora et Labora też jest długa, ale łamigłówka przestrzenna w niej dodana sprawia, że podejmowane decyzje są po prostu bardziej angażujące/wielopłaszczyznowe.

Tak jak moja druga połówka bardzo lubi grać praktycznie we wszystkie duże gry Uwe tak stwierdziła, że do Le Havre nie wróci, bo ją znudziło na amen ;). Ja zagram na pewno jeszcze jedną partyjkę, bo obiecałem kumplowi że sprawdzimy ten tytuł. Nie wiem, może podczas partii z drugim geekiem okaże się, że Le Havre pokaże jakieś inne oblicze, ale na ten moment wrażenia mam takie, że ten design został po prostu zastąpiony przez gry, które Uwe stworzył później.

Na wielki plus zasługuje prostota zasad i świetna płynność gry - przy dwóch graczach tury mijają błyskawicznie. No i gigantyczny stos budynków specjalnych jest świetny, w każdej partii pojawi się coś unikalnego.

W życiu nie powiem, że to jest zła gra. Ale no coś tu po prostu nie może zaiskrzyć, Le Havre to takie 6-7/10 i za cholerę nie mogę sprawić, żeby poszło wyżej - a bardzo bym chciał, bo żadnej gry nie odkupowałem tak często :D.
Ja odkupiłem dwa razy i te same wrażenia. Wczoraj myślałem czy by nie wykupić trzeci raz i dzisiaj przeczytałem Twojego posta i się nieźle uśmiałem 😂
Choć teraz zasiales ziarno z tą Orą... 😅
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1010
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 750 times
Been thanked: 230 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Beskid »

Te gry dosyć często konkurowały o względy graczy i z tym miażdżeniem czy pierwszym wyborem bywa różnie
https://boardgamegeek.com/thread/102966 ... -et-labora
https://boardgamegeek.com/thread/141870 ... vre/page/2
warlock pisze: 08 lip 2023, 22:37 bardzo bym chciał, bo żadnej gry nie odkupowałem tak często :D.
sprawdziliście w trzech graczy?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: warlock »

Nie wyobrażam sobie czerpać jakąkolwiek radochę z grania w to na więcej niż 2 osoby uwagi na 7 tur w rundzie dzielone na liczbę graczy. "Dwie akcje i karmienie" nie brzmi jak coś, czego chciałbym doświadczyć ;).
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 726
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 184 times
Been thanked: 228 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: bardopondo »

Ale karmienie przy mądrej grze robi się samo albo prawie samo. Na 3 jest bardzo dobrze.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1040 times
Been thanked: 1975 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: warlock »

Na pewno wchodzi więcej ciekawych budynków. Ale czas gry może być już zaporowy ;).

Raczej nie sprawdzę, jak juz to pogram jeszcze na 2.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1010
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 750 times
Been thanked: 230 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: Beskid »

czas rozgrywki +30-40 minut, warto. Ora też sprawdźcie na trzech i porównaj wrażenia
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 576 times
Been thanked: 1027 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: RUNner »

warlock pisze: 09 lip 2023, 06:49 Nie wyobrażam sobie czerpać jakąkolwiek radochę z grania w to na więcej niż 2 osoby uwagi na 7 tur w rundzie dzielone na liczbę graczy. "Dwie akcje i karmienie" nie brzmi jak coś, czego chciałbym doświadczyć ;).
Im więcej graczy, tym mniej trzeba mieć jedzenia. Jedna wizyta w wędzarni czy rzeźni i nie musisz sobie zawracać głowy przez pół gry. Ale najważniejsze są przecież okręty, bo bez nich gra sprowadza się do desperackiego farmienia. Wtedy faktycznie nudno się gra i do tego przegrywa.
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1026
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 433 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: karmazynowy »

Tak tylko odkopię aby przypomnieć, że ta świetna gra jest na etapie wyczerpania nakładu, zostały jakieś resztki (jeszcze w ludzkich cenach) a dodruk moim zdaniem jest mocno wątpliwy. Jak ktoś nie ma to polecam się zainteresować! :)
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 331 times
Been thanked: 76 times

Re: Le Havre (Uwe Rosenberg)

Post autor: asiok »

No i znowu się udało odpalić. W skrócie - o jakie to dobre!

Przez całą rozgrywkę emocje.

Proste reguły - bez miliona reguł/regułeczek/wyjątków. Ogromna regrywalność - jak zawsze zachwycam się jak może zmienić rozgrywkę tak prosta sprawa jak zmiana kolejności dostępności budynków.

Świetny mechanizm zbierania surowców - czy już brać? Czy wytrzyma do mojej kolejnej kolejki?

Zdecydowany top w mojej kolekcji!

PS No i ważne cechy:

- jeżeli chcecie zagrać tylko raz czy dwa - naprawdę nie warto. Tej gry trzeba się nauczyć - inaczej będziemy jak "dzieci we mgle" ;)
- to gra maksymalnie trzyosobowa - w większym składzie nie warto. Dla mnie -najlepiej w 3, bardzo fajnie w 2, w 4 i 5 nie będę grał.
- no i nie bójcie się pożyczek :)

Ufffff... Nie wiem czy pisałem ale.. o jakie to dobre!
ODPOWIEDZ