Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Leinadus
Posty: 994
Rejestracja: 01 wrz 2018, 19:57
Has thanked: 8 times
Been thanked: 85 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: Leinadus »

bowie pisze: 12 maja 2020, 13:41 Wynegocjowali prawie wszystkie KS exclusivy
W limitowanej ilości 40 sztuk?
Awatar użytkownika
Moonday
Posty: 988
Rejestracja: 25 gru 2015, 12:10
Has thanked: 241 times
Been thanked: 238 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: Moonday »

Ale czekaj - czym miała odkupić swoje winy? Przecież tylko tłumaczenie jest od niej zależne, reszta to zasługa oryginalnego wydawcy. Czy się mylę?
Np. tym, że zdecydowali się wydać tę grę i obyło się to bez żadnych problemów z jakością?
W limitowanej ilości 40 sztuk?
Jak sama nazwa wskazuje, są to exclusivy. Równie dobrze mogłoby być ich zero, a tak 40 osób może się cieszyć tymi dodatkami. Można się oczywiście czepiać aż do śmierci, ja tymczasem będę się cieszył grą :)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Leinadus pisze: 12 maja 2020, 12:27
Dr. Nikczemniuk pisze: 12 maja 2020, 12:10 Właśnie robię unboxing :D
Napiszę tylko że jest to moje najlepiej wydane 220 zeta :!: :!: :!:
Dla mnie Czacha tą grą odkupiła wszystkie swoje winy :wink: Ba, nawet osiągnęła planszówkowy Olimp :D
Ale czekaj - czym miała odkupić swoje winy? Przecież tylko tłumaczenie jest od niej zależne, reszta to zasługa oryginalnego wydawcy. Czy się mylę?
To prawda że ten utwór nie skomponowała Czacha, ale taki wykon jaki dali to czapki z głów.
Jak patrzę na Brassa i teraz na Endeavor to jak mrówka i słoń, a cena praktycznie taka sama. Viticulture przy Endeavorze to też będzie bida z nędzą.
Teraz wszystko co będzie wychodziło za 200zł to każdy będzie porównywał z Endeavorem :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Wyjaśni mi może ktoś co to jest te coś w kształcie litery U, do czego to jest?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: Nidav »

Do niczego, taki śmieszek ze strony wydawcy. Endeavor to pisownia amerykańska i ponoć wiele osób się do nich zgłaszało, żeby zmienili nazwę gry na Endeavour, zgodnie z pisownią brytyjską. Na KSie w trakcie kampanii strech goalem za osiągnięcie 1,000,000 dolarów była literka U, której tak wielu osobom brakowało. Co prawda poziom nie został osiągnięty, ale wydawca miał gest i mimo to dołączył ją do każdego egzemplarza gry ;)
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Zwróciliście może uwagę na to że w instrukcji na str. 11 KONIEC GRY- LICZENIE PUNKTÓW są 2 babole?
- punkty za miasta i szlaki, jest 19 a powinno być 17 (w ENG jest dobrze, w polskiej brak dwóch dysków dlatego wynik się nie zgadza)
- punkty z torów, źle rozmieszczone kostki (w ENG jest dobrze)
Za to w ENG instrukcji są źle policzone punkty za budynki, karty majątku i wolne miejsce specjalne, 14 a powinno być 11.
Nie żebym się miał znęcać nad instrukcją :wink:
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1026
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 433 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: karmazynowy »

Dr. Nikczemniuk pisze: 12 maja 2020, 12:10 Właśnie robię unboxing :D
Napiszę tylko że jest to moje najlepiej wydane 220 zeta :!: :!: :!:
Dla mnie Czacha tą grą odkupiła wszystkie swoje winy :wink: Ba, nawet osiągnęła planszówkowy Olimp :D
A co takiego szałowego jest w tym wydaniu?
Czy dużo drewna czy fajne znaczniki bo nie wiem co jest w sklepowym wydaniu.
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: Jareks1985 »

wpisz sobie na youtube unboxing endeavor, to zobaczysz, dla mnie to jedna z lepiej wydanych gier w tym roku, sporo malowanego drewna, super organizer dobra jakość kartonu
Awatar użytkownika
karmazynowy
Posty: 1026
Rejestracja: 15 lut 2011, 18:26
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 186 times
Been thanked: 433 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: karmazynowy »

To się zgadza?

https://youtu.be/ZyOuUrBgpN0

Rozumiem że w wersji sklepowej nie ma wcięć na planszach graczy?
Na półce | Na stole | Na sprzedaż i zamianę (Gdynia) | Podzielę się rabatem: Grybezpradu.eu - 5% | Planszostrefa.pl - 11%
Awatar użytkownika
Jareks1985
Posty: 1089
Rejestracja: 05 cze 2018, 09:01
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 91 times
Been thanked: 132 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: Jareks1985 »

karmazynowy pisze: 12 maja 2020, 21:16 To się zgadza?

https://youtu.be/ZyOuUrBgpN0

Rozumiem że w wersji sklepowej nie ma wcięć na planszach graczy?
tak, to samo
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Jest sens grania w składzie 2 osobowym, ale bez tego bota ?
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: mat_eyo »

Dr. Nikczemniuk pisze: 13 maja 2020, 12:07 Jest sens grania w składzie 2 osobowym, ale bez tego bota ?
Jest, tak zagrałem w weekend dwie partie. Jest trochę luźniej, ale efekt jest taki, że obaj gracze mogą się spokojniej rozwinąć. Jeśli chcesz, żeby było ciaśniej, to dorzuć bota.
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 12 times
Been thanked: 26 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: adalbert »

karmazynowy pisze: 12 maja 2020, 21:16 To się zgadza?

https://youtu.be/ZyOuUrBgpN0

Rozumiem że w wersji sklepowej nie ma wcięć na planszach graczy?
Wcięcia na planszy gracza są tylko i wyłącznie w wersji Commodore z pierwszego KSa. Potem od tego zupełnie odstąpili, nie pamiętam dlaczego. Generalnie te "fajne" planszetki były jednocześnie nieco wygięte.

Taka obserwacja z mojej strony: Endeavor Wiek Żagli/Age of Sail jest grą wyraźnie dłuższą od dawnego Endeavora (posiadam obie wersje). Wynika to z tego, że od początku mamy więcej dysków i możliwości ich pozyskania, a do tego więcej opcji w ogóle (Przedsięwzięcia, możliwość dobierania kart bez odblokowania regionu). Dawnego Endeavora można było bez specjalnego pośpiechu rozegrać w 5 osób w 1,5 godziny.
Wydanie gry stoi rzeczywiście na wysokim poziomie, ze szczególnym uwzględnieniem organizerów. Mam tylko drobną uwagę, że 4 kafle rozszerzeń do toru punktów to za mało.
krwlng
Posty: 438
Rejestracja: 12 sie 2018, 14:15
Has thanked: 111 times
Been thanked: 131 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: krwlng »

adalbert pisze: 14 cze 2020, 12:13 Wcięcia na planszy gracza są tylko i wyłącznie w wersji Commodore z pierwszego KSa. Potem od tego zupełnie odstąpili, nie pamiętam dlaczego. Generalnie te "fajne" planszetki były jednocześnie nieco wygięte.
Właśnie dlatego od tego odeszli - mieli tyle reklamacji w związku z wyginającymi się dwuwarstwowymi planszetkami, że ostatecznie porzucili ten pomysł i nie chcą do tego wracać.
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: osa1908 »

Polecam gre,jest fenomenalna nie wem czemu jest tak cicho o tej grze,jedynie Gambit zrobil recenzje zdecydowanie gra zasluguje na wieksza uwage recenzentow.Prygotowanie gry jest bardzo szybkie,rozegranie gry w cztery osoby wariant bez dodatku exploits to 1 godzina z kawalkiem.Moim zdaniem minimum 3 graczy,2 graczy i boot sredno mi sie gra.Male dodatki tez sa fajne,dodatkowa szosta karta na kazdy kontynent(nie Europa) i 5 budynkow ktore mozna nabyc tylko pod warunkiem jak sie ma szesc obecnosci na danym kontynencie super sprawa.
Awatar użytkownika
NestorZolo
Posty: 333
Rejestracja: 29 lis 2019, 08:14
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 506 times
Been thanked: 123 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: NestorZolo »

osa1908 pisze: 15 cze 2020, 07:27 Polecam gre,jest fenomenalna nie wem czemu jest tak cicho o tej grze,jedynie Gambit zrobil recenzje zdecydowanie gra zasluguje na wieksza uwage recenzentow.Prygotowanie gry jest bardzo szybkie,rozegranie gry w cztery osoby wariant bez dodatku exploits to 1 godzina z kawalkiem.Moim zdaniem minimum 3 graczy,2 graczy i boot sredno mi sie gra.Male dodatki tez sa fajne,dodatkowa szosta karta na kazdy kontynent(nie Europa) i 5 budynkow ktore mozna nabyc tylko pod warunkiem jak sie ma szesc obecnosci na danym kontynencie super sprawa.
Ja jeszcze oglądałem recenzje "pogramy" i "humigraj". A jak z ciężkością tej gry? Bardzo trzeba móżdżyć?
1.GWT, 2.BrassB, 3.Madeira, 4.Wildcatters, 5.ProjektGaja, 6.Skymines, 7.KlanyKaledonii, 8.Yokohama, 9.Endeavor, 10.Tyrrants, 11.Hansa, 12.A&K
Atk
Posty: 1401
Rejestracja: 01 kwie 2020, 16:33
Has thanked: 498 times
Been thanked: 286 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: Atk »

Również polecam U nas już ograna nawet trochę że wszystkimi dodatkami i jest tak dobra że już 2 komplet wjechał w ekipie a mimo to ludzie chcą kolejne sobie kupować

Lipa że się kończy
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: osa1908 »

NestorZolo pisze: 15 cze 2020, 07:35
osa1908 pisze: 15 cze 2020, 07:27 Polecam gre,jest fenomenalna nie wem czemu jest tak cicho o tej grze,jedynie Gambit zrobil recenzje zdecydowanie gra zasluguje na wieksza uwage recenzentow.Prygotowanie gry jest bardzo szybkie,rozegranie gry w cztery osoby wariant bez dodatku exploits to 1 godzina z kawalkiem.Moim zdaniem minimum 3 graczy,2 graczy i boot sredno mi sie gra.Male dodatki tez sa fajne,dodatkowa szosta karta na kazdy kontynent(nie Europa) i 5 budynkow ktore mozna nabyc tylko pod warunkiem jak sie ma szesc obecnosci na danym kontynencie super sprawa.
Ja jeszcze oglądałem recenzje "pogramy" i "humigraj". A jak z ciężkością tej gry? Bardzo trzeba móżdżyć?
Jest pare kombinacji,nie jest to bardzo ciezki tytul.Zazwyczaj jak gra sie skonczy potem wszczyscy chca zagrac jeszcze raz.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: mat_eyo »

Gra jest świetna, ja ze swojej strony mogę tylko polecić. Prosta do wytłumaczenia, ledwie kilka dostępnych do wyboru akcji, ale pozwala to pogłówkować. Zdecydowanie nie jest to mózgożer, ale gry nie można też nazwać prostacką. Jak na jej długość, to liczba i ciężar decyzji do podjęcia są więcej niż zadowalające.

Polecam od pierwszej partii grać z Przedsięwzięciami. Podstawową grę tłumaczy się na tyle łatwo, że te kilka dodatkowych zasad nie powinno nikogo zabić, zwłaszcza, że odblokują się dopiero w drugiej części gry. Dodają za to nowe opcje, źródła punktów i co najważniejsze, sprawiają że w końcówce gry niektóry "martwe" akcje dostają drugie życie.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2362
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: karawanken »

Uf dobrze zrobiłem, że kupiłem swój egzemplarz wcześniej. Leży zafoliowany i czeka na dzień ojca kiedy go od dzieci dostanę. Już się nie mogę doczekać. Swoją drogą to trochę dziwnie na rynku się zrobiło. Jak nie kupisz czegoś od razu to czekasz nie wiadomo do kiedy na dodruk (ja tak mam z Everdell). Ja rozumiem, że to ograniczanie potencjalnych strat przez wydawnictwa. Ale np. Czacha chyba nigdy nie robiła dodruków swoich gier.
Awatar użytkownika
Arachion
Posty: 413
Rejestracja: 18 wrz 2016, 15:33
Has thanked: 409 times
Been thanked: 205 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: Arachion »

mat_eyo pisze: 15 cze 2020, 09:01
Polecam od pierwszej partii grać z Przedsięwzięciami.
Jest jakiś ranking przedsięwzięć?
Lepszy/gorszy
Prostszy/...
Na początek/...

Coś od czegoś można zacząć?
Gra potrafi być na śmierc i życie dlatego nie chcieliśmy jeszcze odwracać swojej uwagi
Sucharzysta
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5611
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 798 times
Been thanked: 1244 times
Kontakt:

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: mat_eyo »

Nie grałem ze wszystkimi, więc nie pomogę. Widzę, że w instrukcji również nie ma sugerowanych na start, więc proponuję zrobić to, co ja robiłem - wylosować trzy ;)
Awatar użytkownika
konradstpn
Posty: 870
Rejestracja: 22 sie 2017, 12:11
Has thanked: 203 times
Been thanked: 305 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: konradstpn »

karawanken pisze: 15 cze 2020, 09:42 Uf dobrze zrobiłem, że kupiłem swój egzemplarz wcześniej. Leży zafoliowany i czeka na dzień ojca kiedy go od dzieci dostanę.
Prezent, o którego istnieniu i zawartości obdarowujący dowiadują się jako ostatni. Życie jes piękne... :D
Gram, więc jestem.
Awatar użytkownika
karawanken
Posty: 2362
Rejestracja: 28 wrz 2014, 19:53
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 75 times
Been thanked: 96 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: karawanken »

konradstpn pisze: 15 cze 2020, 14:22
karawanken pisze: 15 cze 2020, 09:42 Uf dobrze zrobiłem, że kupiłem swój egzemplarz wcześniej. Leży zafoliowany i czeka na dzień ojca kiedy go od dzieci dostanę.
Prezent, o którego istnieniu i zawartości obdarowujący dowiadują się jako ostatni. Życie jes piękne... :D
Akurat leży na widoku i wszyscy wiedzą co to jest. Mimo moich usilnych próźb (argument, że trzeba zagrać i podzielić się wrażeniami na forum bo przecież ludzie czekają na opinie, też się pojawił) rodzina jest nieprzejednana i odmawia wydania wcześniej prezentu.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Endeavor (Carl de Visser, Jarratt Gray)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Arachion pisze: 15 cze 2020, 12:49
mat_eyo pisze: 15 cze 2020, 09:01
Polecam od pierwszej partii grać z Przedsięwzięciami.
Jest jakiś ranking przedsięwzięć?
Lepszy/gorszy
Prostszy/...
Na początek/...

Coś od czegoś można zacząć?
Gra potrafi być na śmierc i życie dlatego nie chcieliśmy jeszcze odwracać swojej uwagi
Na początek najlepiej wybrać te przedsięwzięcia przy których będzie jak najmniej tłumaczenia :D
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
ODPOWIEDZ