(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Havelock
Posty: 238
Rejestracja: 13 wrz 2008, 16:57
Lokalizacja: Ciężkowice/Gdynia

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Havelock »

Przywiozłem CC:Pacific, jest ktoś z was chętny zagrać w tym tygodniu (ósmego wyjeżdżam i nie będzie mnie na spotkaniach).
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 601 times
Been thanked: 950 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Dzieki za info. Szkoda, ze nie dam rady wygospodarować czasu. Ciekaw jestem tego CCP.

[wystukalem w telefonie]
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1635
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 101 times
Been thanked: 152 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Highlander »

Havelock pisze:Przywiozłem CC:Pacific, jest ktoś z was chętny zagrać w tym tygodniu (ósmego wyjeżdżam i nie będzie mnie na spotkaniach).
Ech za późno informacja, też nie dam rady. Tym bardziej że w tym tygodniu nie było planowanego spotkania. Może następnym razem się uda.

P.S.

Dla zainteresowanych będącą na stanie muzeum grą AVL, czyli "A Victory Lost" - garść przemyśleń historycznych co do jej konstrukcji:

http://www.strategie.net.pl/viewtopic.p ... 40#p336440
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 601 times
Been thanked: 950 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Widzę, że koledzy na strategiach wyczuli krew (znaczy się: temat :D ;) )
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 601 times
Been thanked: 950 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Drodzy,

zapraszam na jutrzejsze spotkanie do Bifora, pierwsze po przerwie świąteczno-noworocznej :)
Jakieś deklaracje obecności?
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1635
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 101 times
Been thanked: 152 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Highlander »

Odi pisze:Jakieś deklaracje obecności?
Planuję się zjawić. Wreszcie Gdańsk :)
Awatar użytkownika
niepooczach
Posty: 169
Rejestracja: 26 lip 2008, 09:17
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 22 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: niepooczach »

Po długiej przerwie w końcu mam zamiar się pojawić. W co macie zamiar zagrać? Pytam, bo pewnie przyda mi się szybkie przypomnienie zasad, żeby nie zamulać za bardzo.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1635
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 101 times
Been thanked: 152 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Highlander »

Jeśli Odi przyjdzie "na lekko", to pewnie coś z: T&T, CC, AVL.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 601 times
Been thanked: 950 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Świetna wiadomość :)

Raczej CC, Triumph&Tragedy (Maciek, weź TT ze sobą), może wezmę też Pola Flandrii.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1635
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 101 times
Been thanked: 152 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Highlander »

Odi pisze:Świetna wiadomość :)
(...) może wezmę też Pola Flandrii.
Przez chwilę pomyślałem że Pola Arle, czyli że przechodzisz na "euracze" ;)
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Valarus »

Z ciekawości - w T&T gracie na setupie z pierwszej czy drugiej edycji?

(jeżeli ktoś się nie orientuje, zmiany w drugiej edycji - ZSRR startuje bez pełnej armii piechoty, Zachód ma dodatkowy poziom piechoty w Karaczi i dodatkową fortecę na Gilbrartarze).
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1635
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 101 times
Been thanked: 152 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Highlander »

Valarus pisze:Z ciekawości - w T&T gracie na setupie z pierwszej czy drugiej edycji?
(jeżeli ktoś się nie orientuje, zmiany w drugiej edycji - ZSRR startuje bez pełnej armii piechoty, Zachód ma dodatkowy poziom piechoty w Karaczi i dodatkową fortecę na Gilbrartarze).
Jak gram, to tylko wg drugiej edycji. Zachód i tak ma wystarczająco ciężko. Dodatkowo uznajemy ogłoszone poprawki na mapie (typu: nowe miasta, rzeki i góry). Odi nakleił też dostępnego w sieci "patcha" na planszę w postaci "cieśnin Azorskich" na Atlantyku ;)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 601 times
Been thanked: 950 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Będzie nowa koleżanka, która chciałbym chyba najpierw w jakieś historyczne euro wkręcić.
Proponuję zatem T&T dla Maćka, Sławka i Janka, albo może QG, a potem coś mocniejszego? :)

Zresztą, zobaczymy na miejscu. Wezmę kilka rzeczy z różnej mańki.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2515
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Jan_1980 »

Źle oceniasz moje zdolności intelektualne. Lżejsze jest piękniejsze.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 601 times
Been thanked: 950 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Wczorajsze spotkanie w naszym sympatycznym gronie, wzbogaconym o koleżankę Magdę, przebiegało pod znakiem gier lżejszych: Wiarusów i Quartermaster Generala.

W Wiarusów udało się nawet wreszcie wygrać, i ponownie przytrafiło mi się to w składzie pięcioosobowym i po rozegraniu pierwszej rundy prawie na czysto (tzn. właściwie wszyscy użyli swoich zdolności specjalnych w pierwszej misji, dzięki czemu zeszliśmy z wielu kart i potem do końca udawało się w miarę spokojnie kontrolować sytuację). Wydaje się, że powinniśmy w 5 osób grać jednak z 30-kartową talią doświadczeń. Inaczej jest chyba za łatwo.

Tyle o wiarusach i czym prędzej przechodzę do Quartermaster Generala, rozgrywka w którego (wersja podstawowa, bez dodatków) była chyba jedną z najciekawszych w całej historii naszych spotkań. Rozpoczęło się mocno, bo już w pierwszej kolejce Maciek, grający Niemcami, wyszukał sobie w talii i wyłożył Blitzkrieg, dzięki czemu atakował i budował swoje armie w jednej turze. Co prawda kosztem jednej karty, ale dawało mu to na początku niesamowitego, ofensywnego kopa. Jako gracz sowiecki, postawiłem na statusy umożliwiające szybsze budowanie, ale próby kontrataków spełzły na niczym - po kilku turach Niemcy byli w Moskwie i na Ukrainie, biorąc co turę 6-7 pkt.

Spokojnie, ale bardzo przytomnie rozpoczął gracz brytyjski (Sławek), od razu wystawiając armie w Indiach i Australii (ta w dalszej fazie gry została zdobyta przez Japonię), dzięki czemu od początku UK nieźle punktowało. Japonia (Janek) tradycyjnie ruszyła na Chiny i na Pacyfik, też od początku nieźle punktując.
Gracz amerykański (Magda) już w drugiej turze wystawiła wojsko w Seczuanie, przez co USA kasowało spokojnie 6 pkt/runda.

Szybkie postępy Niemców i wyzerowanie punktowe Sowietów, a także konsekwentne punktowanie przez Włochów sprawiły jednak, że Oś rozpoczęła dość mocny odjazd w punktach. W okolicach połowy gry ich przewaga nad Aliantami dotykała kończącej grę wartości 30 punktów, momentami (przed kolejką USA) ją nawet przekraczając. Pomimo - jak się wydawało - doskonałej sytuacji - w tych wielkich zwycięstwach kiełkował już zaczątek późniejszej porażki.
Przede wszystkim gracz niemiecki mocno się na Sowietach wykrwawił. konieczność ciągłej walki z wciąż odradzającymi się krasnoarmiejcami sukcesywnie zmniejszała liczbę kart w talii niemieckiej. Dzięki statusowi umożliwiającemu pozostawanie bez zaopatrzenia, Sowieci mogli się nie obawiać odcięcia od zaopatrzenia, nieustannie stwarzając dla Niemców zagrożenie [nastąpiła tu z mojej strony pewna pomyłka i małe zamieszanie, ale bez większych konsekwencji dla całej rozgrywki, choć Maciek będzie mieć pewnie inne zdanie ;)]. Eventem Sowieci usunęli także armię japońską w Chinach, co skwapliwie wykorzystali Amerykanie, powiększając swój zarobek do 8 pkt/runda. Po cichu do akcji w Europie włączyli się Brytyjczycy, jak to Maciek określił: 'Skubiąc niemiecką łydkę". Prawda była jednak taka, że tym skubaniem udało się Brytyjczykom zaangażować kolejne kilka kart niemieckich i dać trochę oddechu Sowietom. Brytyjskie działania doprowadziły w końcu do usunięcia Niemców i Włochów z Europy Zachodniej, Italii. Wciąż jeszcze Oś zachowała jednak ok 20-punktową przewagę w punktach.
I w tym momencie Magda (USA) trąciła mnie ramię i pokazując kartę "Zmiana teatru działań" zapytała: "Czy mogę wystawić się tutaj?", po czym jej palec powędrował w kierunku włoskiego buta.
Byliśmy uratowani :D
W oczyszczonej z Włochów Italii wylądowała armia amerykańska wraz z towarzyszącą jej flotą, ściągnięte wprost z Pacyfiku. W kolejnej turze sąsiadujące z Italią Niemcy padły ofiarą burzy ogniowej (Nalot "Firestorm" - odrzucenie 7 kart), co skróciło ich zasoby do zaledwie dwóch kart na ręce. USA zbierały z planszy po 10 punktów, a Sowieci mogli przejść wreszcie do kontrofensywy swoimi ostatnimi sześcioma kartami (z których 3 to Land battle :D). Ostatecznie, mimo podwójnej obsady Ukrainy i Europy Wschodniej przez Niemców i Włochów, udało się Armii Czerwonej odzyskać Moskwę i zacząć robic jakieś małe punkciki (2 PZ/runda), a co ważniejsze - usunąć Włochów z Ukrainy i odciąć ich tym samym od zaopatrzenia. Turę później spadli z mapy z braku zaopatrzenia. Brytyjczycy zajęli Niemcy, a Amerykanie uparcie bombardowali oba kraje członkowskie Osi, dzięki statusowi umożliwiającemu Amerykanom zagranie z discardu dowolnej karty kosztem czterech.

W krótkim czasie Niemcy bez kart stały się jedynie obserwatorem wydarzeń (ok 14 tury), Włosi z pusta talią i ręką zostali wyeliminowani kilka tur później, a Alianci (choć ostatecznie z Włoch musieli się ewakuować), zbierali sporo punktów i usuwali też punkty Osi. O dziwo - do końca w grze z kartami była Japonia, zbierając niezłe punkty do końca, ale nie miało to już żadnego znaczenia. W 19 turze przegoniliśmy oś, ostatecznie wygrywając chyba kilkunastoma punktami.

Doskonała partia.
QG wciąż nie potrafi nam się znudzić.
Właściwie każdy gracz zrobił co mógł i zagrał bardzo dobrze. Sowietów uratowały statusy z budowaniem i zaopatrzeniem. Niemcy grali naprawdę dobrze i agresywnie, Włosi i Japończycy też. Bardzo mądrze poczynał sobie Sławek, grając Brytyjczykami, i Magda - Amerykanami (grała bardzo samodzielnie). Ja, przy takiej ofensywie niemieckiej, nie dałem się Niemcom zupełnie wyeliminować, na końcu dokładając także cegiełkę do zwycięstwa.

Za tydzień Caffe Anioł! :)

PS
Janku, powodzenia w wyprawie i wracaj na kolejne rozgrywki :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 601 times
Been thanked: 950 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Kto się wybiera do Caffe Anioł?
Tym razem proponuję coś cięższego: może Combat Commander? Mogę też przynieść Stawkę i kontynuować proces nauczania zasad.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1635
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 101 times
Been thanked: 152 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Highlander »

Odi pisze:Kto się wybiera do Caffe Anioł?
Ja raczej nie dam rady, bo nie zdążę wrócić z delegacji.
Odi pisze:Tym razem proponuję coś cięższego: może Combat Commander? Mogę też przynieść Stawkę i kontynuować proces nauczania zasad.
Co to za czasy nastały, gdy przygodowy CC stał się czymś cięższym :) Strach pomyśleć czym są wtedy klasyczne gry wojenne hex-and-counter :)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 601 times
Been thanked: 950 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Czasu twardych wargamerskich strategii to jeszcze do tej pory w ogóle nie mieliśmy. Ale idziemy w tym kierunku. Powoli :)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4076
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 284 times
Been thanked: 171 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze:Kto się wybiera do Caffe Anioł?
Ja jeszcze nie wiem bo mam jutro po pracy kilka spraw rodzinnych.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Muzeum II WŚ
Posty: 33
Rejestracja: 16 lip 2014, 08:39

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Muzeum II WŚ »

Z przyjemnością informujemy o nawiązaniu współpracy z klubem KROLM w Gdańsku-Oliwie, ul. Poczty Gdańskiej 3. Dołącza on do dwóch pozostałych lokali, w których prowadzimy spotkania z historycznymi i wojennymi grami planszowymi.

Spotkania w KROLM zamierzamy realizować w nieco innej formule, niż w pozostałych lokalizacjach. Będą one poświęcone jednej-dwóm wybranym grom, które na spotkaniu obecne będą w kilku egzemplarzach. Obowiązywać będą także wcześniejsze zapisy, zbierane w KROLMie lub zgłaszane na adres mailowy edukacja@muzeum1939.pl.
Obecni na spotkaniu przedstawiciele Muzeum wytłumaczą zasady i będą czuwać nad przebiegiem rozgrywek.
Spotkania w KROLMie odbywać będą się mniej więcej raz na miesiąc, w czwartki, i nie ingerują w grafik tradycyjnych spotkań (Bifor i Cafe Anioł - wtorki).

Pierwsze spotkanie już 2 lutego, w czwartek, w godz. 17.00-22.30

Zapraszamy na spotkanie z grą planszową Wings of Glory. Gra odtwarza walki powietrzne z okresu II wojny światowej. Do dyspozycji uczestników ponad 30 modeli samolotów (myśliwce, bombowce), scenariusze i wolne pojedynki.
System Wingos of Glory jest pierwowzorem popularnej gry figurkowej X-Wing i może stanowić dla fanów tej gry wartą zobaczenia ciekawostkę.

Spotkanie odbędzie się w klubie KROLM (ul. Poczty Gdańskiej 3, Gdańsk-Oliwa), w godz. 17.00-22.30. Liczba miejsc ograniczona - zgłoszenia prosimy nadsyłać na adres mailowy: edukacja@muzeum1939.pl. Zapraszamy!

Obrazek
tomasz_zet
Posty: 44
Rejestracja: 08 sty 2016, 13:37
Lokalizacja: Gdynia

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: tomasz_zet »

W trwających bitwach sesji jednak uda mi się choć na chwilę dostać przepustkę i zejść z linii frontu a tym samym pojawić się na jutrzejszym spotkaniu ;-)
Tyle, że mózg wymęczony od istniejących już działań taktycznych to do niczego cięższego nie chcę zasiadać i się wdrażać. Drugim tego powodem jest też fakt, że najprawdopodobniej przyprowadzę kolegę, który tymczasowo jest w Trójmieście w innym terminie niż zazwyczaj tylko weekendowo.

Nie wiem jak tam frekwencja itd. ale proponowałbym np. T&T tyle, że brakuje 3'ciego ;-)
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 601 times
Been thanked: 950 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

A ten kolega zupełnie świeży w grach, czy tylko w wojennych będzie debiutował?
T&T wypożyczone.

Coś się znajdzie :)
tomasz_zet
Posty: 44
Rejestracja: 08 sty 2016, 13:37
Lokalizacja: Gdynia

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: tomasz_zet »

Zupełnie świeży w grach to nie, a i do pewnych wojennych zasiadał jak np. Ryzyko - ale to chyba I'wsza wojna jak się nie mylę gdy kiedyś coś wspominał. :wink:
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6470
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 601 times
Been thanked: 950 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Jeśli będzie Mirek, proponuję 2 x Holdfast (front wschodni i north africa) lub Holdfast i CC. Jeśli będziemy we trójkę, to...
Pomyślę :)
Może dawno nie widziany CoH? Albo Wyścig do Renu?
tomasz_zet
Posty: 44
Rejestracja: 08 sty 2016, 13:37
Lokalizacja: Gdynia

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: tomasz_zet »

Myślę, że taki Holdfast Russia czy CoH to dobry wybór :)
ODPOWIEDZ