51. Stan / 51st State (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Odp: 51. stan (51st state)

Post autor: jolietjake »

pezetto pisze:
Luboy pisze:Aha, taki zestaw 51+NE+W+R to chętnie bym kupił. Jako że w NE grałem u kolegi, to chętnie też dorwę swój zestawik, tym bardziej że więcej kart, więcej funu. Powiedziałbym tylko, żeby każdy tytuł był osobno spakowany/oznaczony, żeby można było po swojemu karty dzielić, łączyć i kombinować.
Grałem w ONI i tak mi się spodobało, że drogą kupna nabyłem zestaw 51+NE+W+R. Jakaś mądra głowa podpowie od czego zacząć? Próbować 51 i NE osobno, czy może warto od razu je z czymś połączyć? :wink:
Nie widzę sensu dla którego miałbyś zaczynać w gorszym wariancie, żeby potem móc "poznać moc Zimy". Dawaj najlepszy wariant zasad od początku.

Proponuje zacząć od Nowa Era + Zima i potem dołożyć nowe karty z 51. Stanu, Ruin i minidodatkow.

Ew. jeśli na raz nie chcesz wprowadzać tylu kart to na początek możesz zagrać na zasadach Zimy bez kart lokacji z Zimy.

Rowniez polecam, żebyś grając Zimę używał strony Frozen City dla 51. Stanu i wszystkich 12 liderów, nawet jeśli będziesz grał z lokacjami samej Nowej Ery. W samej Zimie jest tych liderów trochę mało, wiec ja tak grywam.

Pozdrawiam ;)
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Firenski »

A dlaczego niby nie zacząć od pełnego kompletu? :)
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: tomb »

Firenski pisze:A dlaczego niby nie zacząć od pełnego kompletu? :)
Żeby dozować sobie przyjemność. Ale zauważyłem, że jestem w mniejszości.


Co do palenia lokacji - najłatwiej palić Mutantami, to fakt, ale nie dlatego rzadko palimy. Po prostu palenie jest kosztowne (lepiej złupić swoją kartę, bo i tak wszystkich się nie wystawi na stół), a do tego jest prezentem dla przeciwnika (wspominana odbudowa).
Atak na lokacje przeciwnika wykonuję tylko z dwóch przyczyn:
1) jest to wyjątkowo dobra karta dla czyjegoś układu (rzadziej);
2) potrzebuję natychmiast określonych żetonów (częściej).

Zanim zacząłem grać w NE to naczytałem się o tej interakcji, a tu się okazuje, że jest to element marginalny.

Dodam, że pomysł ze zgliszczami jest rewelacyjnym rozwiązaniem (zwłaszcza) z punktu widzenia gry w 3 i więcej osób, bo nie uruchamia się dzięki niej mechanizm "gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta".
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Firenski »

Zagranie pełnym kompletem to jest mega-przyjemność. Po co ją dozować? ;)
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: tomb »

Firenski pisze:Zagranie pełnym kompletem to jest mega-przyjemność. Po co ją dozować? ;)
Co kto lubi. I tu skończę, choć jest jedno porównanie, przychodzące mi do głowy, ale jest przed 22-gą i przed monitorami mogą być dzieci.

Poważnie mówiąc to jeśli ktoś ma grać "raz na ruski rok" to może rzeczywiście zagrać w całość od razu, ale to, że Zima poprawia podstawki, nie oznacza, że te były słabe. Były inne i tylko pod niektórymi względami gorsze. Z tego też powodu u mnie gramy różnie, nie zawsze w wersję full wypas.
Awatar użytkownika
Firenski
Posty: 1300
Rejestracja: 26 sty 2007, 20:36
Lokalizacja: Żory
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Firenski »

No dobra, pełna zgoda. Przecież trochę żartowałem. Faktycznie, zależy co kto lubi. Ja uwielbiam grać w cały komplet :)
Black is the sanctuary of light.

Mój TOP :)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: tomb »

Jeszcze jedno mi się przypomniało. Mimo swojej ach-och-wspaniałości-nieprzeciętności, gra nie jest bez wad i jedna z nich skłoniła nas do eksperymentów z zasadami. Otóż zorientowaliśmy się, że niektóre karty w każdej rozgrywce używamy zawsze w ten sam sposób. (Nie pamiętam nazw, ale np.:
- karty o odległości 1, dające przy podboju dwie karty + 2 surowce, zawsze były łupione i nigdy nie trafiały na stół;
- karty z Zimy, które dają 5 pkt. za odrzucenie 6-ciu surowców w dwóch rodzajach, zawsze staram się zrealizować w ten właśnie sposób).
Szkoda nam było uskuteczniać ciągle te same schematy, więc wymyślamy wariacje na różne okazje.

Możliwe, że nie doskwiera wam marnowany potencjał kart, bo macie różne pomysły na nie, ale u nas miksowanie zasad głównych i/lub puli kart doskonale odświeża formułę.
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: mate00 »

Mógłbym jeszcze dodać kilka kart, które w polu umowy dają 1PZ. Nigdy nie wykładamy ich na stół, lecz zawsze lądują jako umowa pod kartą frakcji.
bleble630
Posty: 43
Rejestracja: 16 lis 2010, 15:06
Been thanked: 11 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: bleble630 »

powermilk pisze:Na iOS-a i Androida nawet. Najpóźniej na wakacje tego roku. Ponoć ma być wcześniej, bo mają grywalną betę. Trzewik mówił na PortalKonie.

Wiadomo coś na ten temat?
UncleLion
Posty: 512
Rejestracja: 19 lut 2010, 13:37
Has thanked: 7 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: UncleLion »

W ostatnim Vlogu Portalu była informacja że są jakieś problemy z developerem i jest gigantyczna obsuwa.... Deklaracje odnośnie terminów nie padły.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Veridiana »

toblakai
Posty: 1277
Rejestracja: 19 mar 2014, 13:57
Has thanked: 227 times
Been thanked: 242 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: toblakai »

Ja po sobie widzę, że tekst się sprawdza lepiej jeżeli chodzi o płynność rozgrywki. W Osadnikach: NI na początku czytałem karty dzięki czemu nie było problemu z przebiegiem rozgrywki - brak sprawdzania i uczenia się ikonek - a teraz już po rozegraniu dziesiątek gier i tak się rozpoznaje karty na 'strzał oka' więc ikonki nie są aż tak potrzebne.

Dla okazjonalnego gracza tekst w większości przypadków będzie bardziej przyjazny, a dla zapalonego gracza nie powinno to robić różnicy bo po 20-tu rozgrywkach i tak będzie znał wszystko na pamięć.
Awatar użytkownika
lb_lb
Posty: 209
Rejestracja: 30 mar 2009, 18:07

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: lb_lb »

Ja tam uwazam, ze 51 Stan rozpoczal u mnie hate do portalu.

praca ... 51 stan .... praca dodatek praca praca dodatek .... praca praca praca Osadnicy Imperium gra skonczona.
ja sie pytam, dlaczego nie mozna bylo 51 stanu dopracowac? Takie dojenie klientow. W tej chwili 51 stan zalega na wyprzedazy bo sklepy sie pozbywaja lezakow z magazynow po 40 zlotych.
No przepraszam najmocniej...

Poprzysiegalem sobie, ze nie kupie Osadnikow Imperium do swojej kolekcji poki nie sprzedam 51 stanu. I co... i 51 stan lezy... zdojono... ostatnio jedyna oferta kupna 30 zl. tyle jest teraz ta gra warta..
Poprostu byla nie udana.. konczona na szybko i dopiero skonczona w postaci Osadnikow Imperium:D
Moze jednak zaczac robic porzadnie a nie na odwal sie. Rozumiem, ze pieniadze sa wazne, ale gdzies trzeba postawic granice.

O tyle w temcie, ulalo mi sie...
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 646 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: pan_satyros »

lb_lb pisze:
O tyle w temcie, ulalo mi sie...
Już bez przesady. Nieudana gra?
Świetne recenzje, bardzo dobry wariant solo, wiele pochlebnych opinii od graczy na konwentach.
Nieudana była chyba tylko instrukcja i po części liderzy. Cała reszta wad ginęła pod fantastyczną mechaniką i regrywalnością.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: tomb »

Liderzy są super, ale dopiero z Zimą. A w podstawce powinni być opisani jako wariant.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6131
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 646 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: pan_satyros »

tomb pisze:Liderzy są super, ale dopiero z Zimą. A w podstawce powinni być opisani jako wariant.
Stąd napisałem "po części" ;)
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Banan2 »

pan_satyros pisze:
lb_lb pisze:
O tyle w temcie, ulalo mi sie...
Już bez przesady. Nieudana gra?
Świetne recenzje, bardzo dobry wariant solo, wiele pochlebnych opinii od graczy na konwentach.
Nieudana była chyba tylko instrukcja i po części liderzy. Cała reszta wad ginęła pod fantastyczną mechaniką i regrywalnością.
+1 To bardzo dobra gra.

Czy ja dobrze rozumiem, że musi się znaleźć 51 chętnych, którzy zapłacą po 159 PLN, żebyśmy mogli poznać zestawienie różnic pomiedzy starą i nową wersją?! No chyba, że ja nie rozumiem oferty :wink:
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
mate00
Posty: 196
Rejestracja: 19 sty 2014, 20:10
Lokalizacja: Łódź

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: mate00 »

Czytam uważnie cały wątek i coraz bardziej cieszę się, że nigdy mi nie przyszło do głowy, żeby sprzedać NE. To jedna z moich pierwszych gier w ogóle i do tej pory nie spotkałem tak genialnej karcianki. Z całej serii, nie mam tylko 51S. Też uważam, że instrukcja jest do bani. Też mnie denerwowała ikonografia i błędy na kartach. Za każdym razem jak gramy w zestawie NE + Zima + Ruiny, muszę się upewniać w instrukcji co do działania kart. Kiedyś się w końcu zbiorę i założę wątek z wypisanymi wszystkimi kartami, do których mam wątpliwości - roztrzygniemy je wspólnie. :) Ale generalnie gra jest prosta i daje niesamowicie dużo radochy.

Podobnie jak gath, mam ją ZAKOSZULKOWANĄ i nie sprzedam jej nigdy. Jeśli macie okazję - kupujcie bez wahania.
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Tygrys69 »

Czymś się podziele;) Właśnie stałem się posiadaczem NE+51+Winter+Ruiny+Promosy. Przy czym karty po za 51 nie wyjęte z foli. Całość w stanie idealnym, normalnie nie wiem jak za te pudełka się zabrać ;)
Focus!
Awatar użytkownika
Toudi
Posty: 1089
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:21
Has thanked: 3 times
Been thanked: 2 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Toudi »

Tygrys69 pisze:Czymś się podziele;) Właśnie stałem się posiadaczem NE+51+Winter+Ruiny+Promosy. Przy czym karty po za 51 nie wyjęte z foli. Całość w stanie idealnym, normalnie nie wiem jak za te pudełka się zabrać ;)
A gdzie yo kupiles? :)
Ronin125
Posty: 11
Rejestracja: 08 lip 2015, 17:05

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Ronin125 »

Jak wychodziła neuroshima hex 3.0 to dostaliśmy lepszą oprawę graficzną oraz poprawioną instrukcję i też leciała masa hejtów ze strony graczy. A to, że jest to samo tylko z lepszą grafiką albo, że dodatki nie pasują stylistycznie i trzeba będzie więcej pieniędzy wydać. Zawsze znajdzie się jakiś powód do narzekania. I tak jestem przekonany, że sprzedaż gry będzie zadowalająca jak w przypadku NH 3.0.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: tomb »

Tygrys69 pisze:Czymś się podziele;) Właśnie stałem się posiadaczem NE+51+Winter+Ruiny+Promosy. Przy czym karty po za 51 nie wyjęte z foli. Całość w stanie idealnym, normalnie nie wiem jak za te pudełka się zabrać ;)
A ja właśnie skończyłem partię graną na identycznym zestawie. Dwie godziny gry we dwójkę, talia przerobiona ledwie w 1/3 i wynik cały czas prawie równy przez pięć rund. Jednak strategiczne ustawienie przed szóstą rundą na bonusowanie z cech i błąd przeciwnika przy dobieraniu kart (podniosłem kartę, która pozwoliła mi wziąć 3 karty ze stosu kart odrzuconych z powrotem na rękę) pozwoliły mi odskoczyć na ponad 20 punktów. Dobra partia.
Ronin125 pisze:Jak wychodziła neuroshima hex 3.0 to dostaliśmy lepszą oprawę graficzną oraz poprawioną instrukcję i też leciała masa hejtów ze strony graczy. A to, że jest to samo tylko z lepszą grafiką albo, że dodatki nie pasują stylistycznie i trzeba będzie więcej pieniędzy wydać. Zawsze znajdzie się jakiś powód do narzekania. I tak jestem przekonany, że sprzedaż gry będzie zadowalająca jak w przypadku NH 3.0.
Czyli nie wiesz, jak głębokie zmiany funduje wydawca tym razem i nie rozumiesz starych fanów rozczarowanych odmiennym postrzeganiem zabiegu odświeżenia serii. A że master set jest grą bardzo dobrą i znajdzie wielu fanów, do których sam może będę należał, to nie wątpię.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Tygrys69
Posty: 197
Rejestracja: 18 lip 2013, 11:04
Lokalizacja: Słupsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 5 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Tygrys69 »

Toudi pisze:
Tygrys69 pisze:Czymś się podziele;) Właśnie stałem się posiadaczem NE+51+Winter+Ruiny+Promosy. Przy czym karty po za 51 nie wyjęte z foli. Całość w stanie idealnym, normalnie nie wiem jak za te pudełka się zabrać ;)
A gdzie yo kupiles? :)
Tu na forum;) Dałem ogłoszenie o chęci zakupu;) Teraz potrzebuje kolejnego zestawu dla kolegi.

Apropo słów o Neuro 3.0. Ja mam całość w 2.5 + kilka armii w 3.0 i gra się bez problemu. W przypadku MS już starych ruin nie dołączysz.
Focus!
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: tomb »

W Rebelu angielska podstawka 51.Stanu za 30 zł. To świetna okazja dla posiadaczy Nowej Ery i Zimy, żeby mogli dokupić liderów, którzy dodają rozgrywce ognia.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
AnaCross
Posty: 105
Rejestracja: 21 lis 2015, 20:21
Been thanked: 1 time

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: AnaCross »

A ja trochę z innej beczki ^ ^
Dziękuję Portalu, że wznawiasz ten tytuł :D Dzięki temu mogłam starą edycję tanio na Rebelu kupić i w ogóle go poznać. Teraz pozostaje skompletować dodatki :3
Dziś grałam w 51. Stan pierwszy raz i jestem zachwycona. To co mi przeszkadzało w RaceFTG czyli ikonografia, tutaj jest przejrzysta i czytelna :) Zajęło mi trochę przebrnięcie przez instrukcję ale było warto ^ ^
ODPOWIEDZ