Fief (Philippe Mouchebeuf)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Fief

Post autor: Lubel »

Czy mógłby ktoś wrzucić fotki kart pomocy gracza PL ?
Awatar użytkownika
tencogoniema
Posty: 217
Rejestracja: 09 lis 2004, 13:00
Lokalizacja: Himalaje
Has thanked: 36 times
Been thanked: 14 times

Re: Fief

Post autor: tencogoniema »

gral ktos z dodatkiem polityka?
jakies wrazenia? warto wydrukowac sobie i zagrac?
Awatar użytkownika
yanoo
Posty: 262
Rejestracja: 09 maja 2011, 18:59
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Fief

Post autor: yanoo »

Wprowadza sporo chaosu. Często łapaliśmy się na tym, że ktoś zapominał o wylosowanych cechach. Jedna cecha działa w ten sposób, że przy plagach masz dodatkowe 1/3 szansy, że wystąpi tam, gdzie twój lord, co jednemu z graczy zepsuło zupełnie rozgrywkę (inna sprawa, że zupełnie nie ogarnął jak sobie z tym poradzić) i teraz nie chce grać w Fiefa, bo "to zj...na gra była" :D Dla pozostałych było weselej.

Ja dzięki zdolności złodzieja w zasadzie wygrałem rozgrywkę będąc na starcie udupionym przez kilka wydarzeń - rywal zaryzykował i podzielił kasę na wszystko i nic. Trafiłem pełną pulę, dzięki czemu mogłem błyskawicznie wystawić sporo wojska i kupić tytuły.

Aczkolwiek kolega jeszcze przez długi czas patrzył na mnie krzywo :mrgreen:
This is Stannis Baratheon. The man will fight to the bitter end and then some.

BGG
Awatar użytkownika
tencogoniema
Posty: 217
Rejestracja: 09 lis 2004, 13:00
Lokalizacja: Himalaje
Has thanked: 36 times
Been thanked: 14 times

Re: Fief

Post autor: tencogoniema »

dzieki yanoo, a taktyka? bo inne to jakos nie specjalnie mi podchodza
Awatar użytkownika
yanoo
Posty: 262
Rejestracja: 09 maja 2011, 18:59
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Fief

Post autor: yanoo »

Nie próbowałem jeszcze.
This is Stannis Baratheon. The man will fight to the bitter end and then some.

BGG
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Fief

Post autor: Lubel »

Lubel pisze:Czy mógłby ktoś wrzucić fotki kart pomocy gracza PL ?
ponawiam prośbę.
slawas2001
Posty: 67
Rejestracja: 31 gru 2013, 00:03
Lokalizacja: okolice Tychów, B-B
Been thanked: 1 time

Re: Fief

Post autor: slawas2001 »

Lubel pisze:
Lubel pisze:Czy mógłby ktoś wrzucić fotki kart pomocy gracza PL ?
ponawiam prośbę.
to może lepiej skan :) ?
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Fief

Post autor: Lubel »

slawas2001 pisze:
Lubel pisze:
Lubel pisze:Czy mógłby ktoś wrzucić fotki kart pomocy gracza PL ?
ponawiam prośbę.
to może lepiej skan :) ?
Jak najbardziej może być :)
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Fief

Post autor: Lubel »

No to jak z tymi skanami, ktoś wrzuci ?
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5209
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 275 times
Been thanked: 896 times
Kontakt:

Re: Fief

Post autor: raj »

Grywa ktoś w Fiefa w Warszawie? Chiałbym zagrać i chętnie bym się podłączył lub znalazł chętnych do grania. Mam wersję PL.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
StanleyStone

Re: Fief

Post autor: StanleyStone »

Czy jest szansa na wydanie dodatku Taktyka? I czy faktycznie gracze otrzymują większy wpływ na bitwę?
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5209
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 275 times
Been thanked: 896 times
Kontakt:

Re: Fief

Post autor: raj »

"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Fief

Post autor: Lord Voldemort »

raj pisze:Recenzja na GF
Zaskakująco wysoka nota, jak na grę która powinno sie grać w 6 osób i to przez 4 godziny.
W latach 80-tych to był naprawdę krotki czas rozgrywki ;)
Dzisiaj tez Fryderyk, czy Boże Igrzysko o 3h czasie rozgrywki tracą myszka...
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5209
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 275 times
Been thanked: 896 times
Kontakt:

Re: Fief

Post autor: raj »

A znasz grę tego typu (polityczno-militarną, z naciskiem na politykę), w którą można swobodnie grać w mniej niż maksymalna liczba osób? :)
Tak samo HIS, Republika Rzymska, Churchill, itd, itp.
Niby można na mniej niż max, ale to już nie to.

I nie rozumiem dlaczego miałoby to być problemem - oceniam własnie taką grę, a nie Fasolki.
Jeżeli Fief miałby być fillerem, albo grą rodzinną, to ocena byłaby dużo niższa.
Ale to jest gra o politykowaniu i wsadzaniu noża w plecy. :)

I znowu. Jak na grę tego typu 4 godziny to bardzo dobry czas.

Fryderyk to zupełnie inna gra, bo tam politykowania za grosz, ustalony sojusz i wszyscy huzia na jednego.
Boże Igrzysko grałem raz, było fajne, choć czegoś mi w nim brakowało - chyba było zbyt umowne.
Ale zupełnie nie zgadzam się z tym, że te gry trącą myszką.

Są po prostu dla niszowej grupy graczy.
Zresztą popatrz na Churchilla, który rzeczywisty czas gry dla pełnej kampanii ma 6-8 godzin.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Fief

Post autor: Lord Voldemort »

raj pisze:A znasz grę tego typu (polityczno-militarną, z naciskiem na politykę), w którą można swobodnie grać w mniej niż maksymalna liczba osób? :)
Tak samo HIS, Republika Rzymska, Churchill, itd, itp.
Niby można na mniej niż max, ale to już nie to.

I nie rozumiem dlaczego miałoby to być problemem - oceniam własnie taką grę, a nie Fasolki.
Jeżeli Fief miałby być fillerem, albo grą rodzinną, to ocena byłaby dużo niższa.
Ale to jest gra o politykowaniu i wsadzaniu noża w plecy. :)

I znowu. Jak na grę tego typu 4 godziny to bardzo dobry czas.

Fryderyk to zupełnie inna gra, bo tam politykowania za grosz, ustalony sojusz i wszyscy huzia na jednego.
Boże Igrzysko grałem raz, było fajne, choć czegoś mi w nim brakowało - chyba było zbyt umowne.
Ale zupełnie nie zgadzam się z tym, że te gry trącą myszką.

Są po prostu dla niszowej grupy graczy.
Zresztą popatrz na Churchilla, który rzeczywisty czas gry dla pełnej kampanii ma 6-8 godzin.
Dla mnie Fief jest gra niezdewelopowana, co bylo jednym z powodow dla ktorych polska wersja nie jest z PHALANX.
Genialny jest glowny temat gry - rodziny, bohaterowie, stolki koscielne i panstwowe, malzenstwa.
Za to duzo "zamulania" w warstwie armii, zarazy, pieniedzy, itp. Spokojnie mozna tam bylo jeszcze popracowac nad unowoczesnieniem gry w tym zakresie.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5209
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 275 times
Been thanked: 896 times
Kontakt:

Re: Fief

Post autor: raj »

Lord Voldemort pisze:Dla mnie Fief jest gra niezdewelopowana, co bylo jednym z powodow dla ktorych polska wersja nie jest z PHALANX.
Genialny jest glowny temat gry - rodziny, bohaterowie, stolki koscielne i panstwowe, malzenstwa.
Za to duzo "zamulania" w warstwie armii, zarazy, pieniedzy, itp. Spokojnie mozna tam bylo jeszcze popracowac nad unowoczesnieniem gry w tym zakresie.
Nie bardzo wiem o jakie zamulanie Ci chodzi i bynajmniej żadnej potrzeby unowocześnienia tam nie widzę.
Powiem wręcz, że jakby zostało to zredukowane do ładnych eurogrowych mechanizmów, to gra straciłaby na klimacie i prawdopodobnie moja ocena byłaby niższa.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Fief

Post autor: Lord Voldemort »

raj pisze: Nie bardzo wiem o jakie zamulanie Ci chodzi i bynajmniej żadnej potrzeby unowocześnienia tam nie widzę.
Powiem wręcz, że jakby zostało to zredukowane do ładnych eurogrowych mechanizmów, to gra straciłaby na klimacie i prawdopodobnie moja ocena byłaby niższa.
Liczenie dochodow, wystawianie wojsk, ruchy, bitwy, zarazy itp. Czulem sie jakbym gral w starozytne Empires in Arms.
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5209
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 275 times
Been thanked: 896 times
Kontakt:

Re: Fief

Post autor: raj »

E tam, szybko i sprawnie to leciało.
Jak to niewiele liczenia skojarzyło Ci się z EiA, to ja nie wiem w jak bardzo uproszczoną wersję EiA musiałeś grać. :)
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Fief

Post autor: Lord Voldemort »

raj pisze:E tam, szybko i sprawnie to leciało.
Jak to niewiele liczenia skojarzyło Ci się z EiA, to ja nie wiem w jak bardzo uproszczoną wersję EiA musiałeś grać. :)
Empires in Harm, znasz takie cos? Mi chodzi o nienowoczesne mechanizmy.
To jakby odpalic po latach syrenke, czy trabanta i mowic, ze dwusuow jako naped w ogole sie nie zestarzal :P
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5209
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 275 times
Been thanked: 896 times
Kontakt:

Re: Fief

Post autor: raj »

Lord Voldemort pisze:Empires in Harm, znasz takie cos?
Ale co to ma do rzeczy? To jak porównywanie liczenia w podstawówce (Fief) z liczeniem na studiach (EiA/EiH).
Lord Voldemort pisze:Mi chodzi o nienowoczesne mechanizmy.
To jakby odpalic po latach syrenke, czy trabanta i mowic, ze dwusuow jako naped w ogole sie nie zestarzal :P
Liczenia nie ma zbyt wiele i nie rozumiem po co chcesz je demonizować.
Czy można było to unowocześnić? Pewnie tak. Czy jest taka potrzeba? Nie.
Każdy bez problemu był w stanie błyskawicznie policzyć swoje podatki.
Ja nie widzę problemu.
Oczywiście możesz twierdzić, że twoim zdaniem policzenie 7 prowincji i 3 młynów to problem. Twoja sprawa.
Dla mnie to nie był problem, co więcej - moim zdaniem - ładnie się to wpasowuje klimat gry.
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Lubel
Posty: 628
Rejestracja: 17 gru 2011, 13:58
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 5 times

Re: Fief

Post autor: Lubel »

Moim zdaniem w Fiefie dużo robi klimat. Zasady nie są skomplikowane, poza kilkoma niuansami. Jest wszystkiego po trochu, ekonomii, strategii, bitew, knucia, trochę losowości (karty), i masa klimatu (zwłaszcza jak ktoś ma budyneczki 3D). Grałem dotychczas 2 razy (5 osób i 4 osoby), w 4 osoby jest co najwyżej średnio, w 5 gra się dobrze, pewnie w 6 jeszcze lepiej, ale 5 wystarcz moim zdaniem. Czas zlatuje, nie czuje się upływających 3-4h. Trzeba reagować na to co robią inni i spróbować się z kimś zbratać. Gra jest fajna, ciekawa. U mnie mocne 8.
Awatar użytkownika
Lord Voldemort
Posty: 866
Rejestracja: 17 sty 2006, 16:45
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 2 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Fief

Post autor: Lord Voldemort »

No to skoro Fief ma 8, to az strach pomyslec ile dostanie Mare Nostrum, gdzie deweloperzy zdecydowanie bardziej sie popisali :)
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5209
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 275 times
Been thanked: 896 times
Kontakt:

Re: Fief

Post autor: raj »

Lord Voldemort pisze:No to skoro Fief ma 8, to az strach pomyslec ile dostanie Mare Nostrum, gdzie deweloperzy zdecydowanie bardziej sie popisali :)
Mare Nostrum będzie kto inny u nas recenzował. :) Ale możesz mi dać egzemplarz dodatkowy to się przekonasz. :wink:
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 729
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 148 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Fief

Post autor: Munchhausen »

Swego czasu ostro się nakręcałem na ten tytuł, ale szanse na to, że znajdę wśród znajomych jeszcze pięć osób, które będą chętne na czterogodzinną rozgrywkę, są bliskie zeru... Chętnie przytuliłbym za to podobną grę o zawieraniu mariaży w średniowiecznej Europie, ale ze znacznie krótszym czasem rozgrywki. Pozostaje ogrywać Crusader Kings 2...
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5209
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 275 times
Been thanked: 896 times
Kontakt:

Re: Fief

Post autor: raj »

Munchhausen pisze:Chętnie przytuliłbym za to podobną grę o zawieraniu mariaży w średniowiecznej Europie, ale ze znacznie krótszym czasem rozgrywki.
Poszukaj tego https://boardgamegeek.com/boardgame/137 ... ow-emperor
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
ODPOWIEDZ