Zaklinacze (Rafał Cywicki, Jacek Gołębiewski)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Zaklinacze (Rafał Cywicki, Jacek Gołębiewski)

Post autor: pan_satyros »

Hardkor pisze: 04 lut 2020, 20:20 Hm cena troche dobija, ale słyszałem dużo dobrego o grze Zaklinacze. Jako osobie, która w planszówki gra długo i doświadczenie gra, ale w ww. grę nie grała lepiej poszukać podstawki i pograć czy pakować w KS, bo SG oraz KSE robią cenowo robotę?
Zarówno w naszej recenzji, jak i w filmie Gambita sprzed lat znajdziecie właściwie wszystkie informacje, których potrzeba do rozważenia zakupu lub nie. Zaklinacze, to gra którą dość łątwo przedstawić, gdyż nie należy do złożonych mechanicznie. Tomek fajnie przedstawił podstawowe założenia i zgadzamy się z jego oceną podstawki. Natomiast każdy kolejny dodatek do Zaklinaczy jest tylko lepszy i ciekawszy.
Widać, że pierwsza była tu całkiem świeża i dobra idea, ale to wraz z kolejnymi inkarnacjami autor nabrał pewności, tworząc talie bardziej różnorodne i kombogenne.
My zdecydowanie polecamy, jako karciankę, która w lżejszej formie oferuje wrażenia podobne do takiego np, Thunderstonea i którą możemy na stół wyciągnąć z każdym kto nie ma awersji na fantasy, bo że załapie zasady to pewne.
Co do ceny - robimy zbiorowe zamówienie, na pewno będzie ciut taniej niż wysyłka solo: viewtopic.php?p=1223171#p1223171
Ostatnio zmieniony 04 lut 2020, 20:33 przez pan_satyros, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4547
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1370 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: Zaklinacze (Rafał Cywicki, Jacek Gołębiewski)

Post autor: Hardkor »

Dodałem oba filmy do obejrzenia i puszcze sobie w wolnej chwili jutro. Od razu pytanie (pewnie się dowiem, ale wole szybciej wiedziec, zanim zaczne czytac o grze)- jaki limit graczy jest w grze oraz czy mozna go w jakis sposób zwiększyć?
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Zaklinacze (Rafał Cywicki, Jacek Gołębiewski)

Post autor: pan_satyros »

Hardkor pisze: 04 lut 2020, 20:32 Dodałem oba filmy do obejrzenia i puszcze sobie w wolnej chwili jutro. Od razu pytanie (pewnie się dowiem, ale wole szybciej wiedziec, zanim zaczne czytac o grze)- jaki limit graczy jest w grze oraz czy mozna go w jakis sposób zwiększyć?
Limit to 4 osoby i raczej bym na więcej nie polecał - za dużo by trzeba ogarniać u innych. Ta gra mimo, że dość prosta, skupia się na wyścigu o punkty, a to wymaga uwagi i obserwowania przeciwnika. Byłoby też prawdopodobnie dość "nudno", gdyby tę prostą mechanikę rozwodnić jeszcze dłuższym oczekiwaniem na ruch. Obserwować to jedno, ale podejmować decyzje raz na 5 graczy, to już zbyt wiele chyba.
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4547
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1370 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: Zaklinacze (Rafał Cywicki, Jacek Gołębiewski)

Post autor: Hardkor »

No i jest pierwszy problem, bo ja najczesciej mam wlasnie powyzej 4 osob :X
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Zaklinacze (Rafał Cywicki, Jacek Gołębiewski)

Post autor: pan_satyros »

Hardkor pisze: 04 lut 2020, 20:43 No i jest pierwszy problem, bo ja najczesciej mam wlasnie powyzej 4 osob :X
heh no niestety nie każda gra jest dla każdego, ale nie ma co się kopać z koniem, na szczęście gier jest tyle, że nie trzeba się do żadnej przekonywać na siłę ;)
Awatar użytkownika
Hardkor
Posty: 4547
Rejestracja: 15 paź 2019, 11:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1370 times
Been thanked: 875 times
Kontakt:

Re: Zaklinacze (Rafał Cywicki, Jacek Gołębiewski)

Post autor: Hardkor »

Poczytam na dniach i dam znać ci w zbiórce :)
Posiadam najwyższy (3%) rabat w aleplanszowki - jeśli chce skorzystać to daj znać. Jestem prawie ciągle przy komputerze (praca zdalna), więc szybko odpiszę :)
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Zaklinacze (Rafał Cywicki, Jacek Gołębiewski)

Post autor: rattkin »

Ja jestem w ogóle bardzo zaskoczony, że do tej gry są kampanie jedna za drugą. To jest fajna gra "za stówkę" do zagrania raz od wielkiego dzwonu, zbieranie do tego dodatków wydaje mi się zupełnie zbędne. W sumie fajnie, że im się to jakoś kręci, ale z drugiej strony nie bardzo pojmuję - jak :)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Zaklinacze (Rafał Cywicki, Jacek Gołębiewski)

Post autor: pan_satyros »

rattkin pisze: 04 lut 2020, 21:54 Ja jestem w ogóle bardzo zaskoczony, że do tej gry są kampanie jedna za drugą. To jest fajna gra "za stówkę" do zagrania raz od wielkiego dzwonu, zbieranie do tego dodatków wydaje mi się zupełnie zbędne. W sumie fajnie, że im się to jakoś kręci, ale z drugiej strony nie bardzo pojmuję - jak :)
ej no, przecież maksymalny pledge jest "za stówkę" xD a że to jest KS, to jaka metoda sprzedaży taka "stówka" ;)
A tak serio, dodatki dają niegłupie nowe mechaniki, i jestem w stanie sobie wyobrazić, że ta gra naprawdę może się dobrze sprawdzać wśród fanów "WoWopodobnego" fantasy i okazjonalnych graczy.
Sporo jest gier, które na jeszcze mniej zawiłej mechanice robią kokosy. Tu mamy przynajmniej mechanikę może prostą, ale dobrze zrozumianą i wykorzystywaną, bez sprzedawania jej jako odkrycie roku.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Zaklinacze (Rafał Cywicki, Jacek Gołębiewski)

Post autor: rattkin »

Ale sama gra na BGG ma ocenę 7.1, a więc dość marną. Więc nie wiem jak to tam jest z tym "sprawdzaniem się". Szczególnie, że to właściwie nawet nie jest karcianka - płaci się za całkiem dużo kart, a nie można ich nawet potrzymać w ręku :)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Zaklinacze (Rafał Cywicki, Jacek Gołębiewski)

Post autor: pan_satyros »

rattkin pisze: 04 lut 2020, 22:37 Ale sama gra na BGG ma ocenę 7.1, a więc dość marną. Więc nie wiem jak to tam jest z tym "sprawdzaniem się". Szczególnie, że to właściwie nawet nie jest karcianka - płaci się za całkiem dużo kart, a nie można ich nawet potrzymać w ręku :)
Wśród znanych mi polskich recenzentów i znajomych przyjęła się pozytywnie, a że ocena na bgg jest jaka jest? cóż sam dałem podstawce 7.5
Może dzięki szerszej promocji gra trafi teraz pod nowe strzechy i ocena podskoczy? Kto wie.
Specyfika rozgrywki sprawia, że cześć osób, przyzwyczajona do typowych karcianek, może uznać ten brak talii za wadę lub coś co ich uwiera. Szczególnie, że pierwsza edycja, na podstawowych zasadach potrafiła się dłużyć. Warianty wprowadzone później zdecydowanie poprawiają flow rozgrywki.
Tom z Dice Tower również wspominał swego czasu, że w swojej grupie ma zarówno sympatyków, jak i znudzonych tym tytułem.
slawslom
Posty: 75
Rejestracja: 06 kwie 2010, 09:15
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 7 times

Re: Zaklinacze (Rafał Cywicki, Jacek Gołębiewski)

Post autor: slawslom »

Wprawdzie grałem tylko w polską wersję, ale też jestem totalnie zaskoczony, że tyle tego wychodzi - wg mnie oprócz ładnych grafik ta gra nic ciekawego w sumie nie wnosi - jest bardzo solidna, można zagrać ale jakiś większych emocji nie wzbudza - na bgg dałem 6 - może te dodatki (Overlords?) ją jakoś mocno ulepszają.
Awatar użytkownika
noowy
Posty: 465
Rejestracja: 07 paź 2004, 16:28
Has thanked: 72 times
Been thanked: 142 times

Re: Zaklinacze (Rafał Cywicki, Jacek Gołębiewski)

Post autor: noowy »

Czy po KS jest szansa na poszczególne pudełka (podstawka i dodatki) w wersji PL w naszych sklepach?
Już parę razy przymierzałem się do zakupu, teraz byłaby na to bardzo dobra okazja i chętnie bym grę wypróbował, ale wolałbym zacząć od podstawki i dopiero jeśli zaskoczy zaopatrywać się w kolejne dodatki.
Darken
Posty: 124
Rejestracja: 17 wrz 2007, 21:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Zaklinacze (Rafał Cywicki, Jacek Gołębiewski)

Post autor: Darken »

Hej

Dzięki za zainteresowanie grą. Jeżeli chodzi o analizę zmiań między wersjami, polecam obejrzeć materiał On Table.
https://youtu.be/0StKbDEdhPs?t=333

Jeżeli chodzi o wydanie sklepowe na Polskę, to jeszcze nie mam żadnych informacji poza tymi, że chcemy aby takie się pojawiło. :)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Zaklinacze (Rafał Cywicki, Jacek Gołębiewski)

Post autor: pan_satyros »

slawslom pisze: 05 lut 2020, 10:15 Wprawdzie grałem tylko w polską wersję, ale też jestem totalnie zaskoczony, że tyle tego wychodzi - wg mnie oprócz ładnych grafik ta gra nic ciekawego w sumie nie wnosi - jest bardzo solidna, można zagrać ale jakiś większych emocji nie wzbudza - na bgg dałem 6 - może te dodatki (Overlords?) ją jakoś mocno ulepszają.
Podstawowa mechanika nie zmienia się mocno w dodatkach i jeśli idea zakupu kart po to, by kompletować sobie coraz lepsze kombo, zarządzając tym co w danym momencie daje ci skila a co musisz częściowo poświęcić, ci nie odpowiada, to raczej podtrzymasz ocenę, może dasz plusik. Natomiast jeśli podstawowa mechanika Ci się podobała, ale oczekiwałeś ciekawszych kombinacji wraz z kolejnymi partiami, to oba dodatki bardzo dobrze to rozwijają, dając nowe możliwości w turach, znacznie ciekawsze połączenia między kartami oraz specjalne zdolności dla graczy na start.
Wroobel
Posty: 370
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 34 times
Been thanked: 18 times

Re: Zaklinacze (Rafał Cywicki, Jacek Gołębiewski)

Post autor: Wroobel »

Z tego co wyczytałem to mi by wystarczyła podstawka + pierwszy duży dodatek - najlepiej w jakimś jednym pudełku z ładnym insertem gdzie będzie można posegregować talie. Szkoda że takiej wersji nie można na razie zamówić :(
Odyssey i East Quest to już IMHO trochę udziwnienie.
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Zaklinacze (Rafał Cywicki, Jacek Gołębiewski)

Post autor: pan_satyros »

Wroobel pisze: 05 lut 2020, 14:51 Z tego co wyczytałem to mi by wystarczyła podstawka + pierwszy duży dodatek - najlepiej w jakimś jednym pudełku z ładnym insertem gdzie będzie można posegregować talie. Szkoda że takiej wersji nie można na razie zamówić :(
Odyssey i East Quest to już IMHO trochę udziwnienie.
Mimo wszytko Odyssey ma moim zdaniem jedne z najfajniejszy talii w tej grze + świetny wariant banery i klasy, który daje na start każdemu dodatkowe zdolności. Do tego wydarzenia, które dodają trochę różnorodności dociągowi nowych kart nic nie udziwniając.

Coopa jeśli nie chcesz możesz w ogóle nie rozgrywać (bo istotnie jego doklejenie odczuwa się najbardziej), a i tak cena dodatku będzie adekwatna do jego wkładu w zwykłą rozgrywkę. Skoro swego czasu dodatek "śmierć w szlamie", dający 2 nowe talie kosztował 35 zł to tu za 3x tyle plus nowe opcje gameplayowe można spokojnie te 115 zł dać. Naturalnie jeśli na tyle podobają się komuś Zaklinacze ;)
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 331
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Zaklinacze (Rafał Cywicki, Jacek Gołębiewski)

Post autor: skiba »

Kampania się dzisiaj kończy. Wydaje mi się, że wszystkie przygotowane cele zostaną odblokowane, bo ma moje oko brakuje tylko lepsiejszych znaczników siły :-)
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
Awatar użytkownika
Kurczu
Posty: 373
Rejestracja: 16 mar 2010, 18:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 349 times
Been thanked: 83 times

Re: Zaklinacze (Rafał Cywicki, Jacek Gołębiewski)

Post autor: Kurczu »

Trochę zabrakło do znaczników siły, ale w komentarzach wydawca napisał, że i tak je dodadzą 🙂
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Zaklinacze (Rafał Cywicki, Jacek Gołębiewski)

Post autor: pan_satyros »

Nom :) fajnie poszło. Wersja na wypasie. Teraz mam tylko zagwozdkę - ang czy pl?
PL tłumaczenie jest super, ale znów w ang bywa sporo trudnych do przełożenia żartów.
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 331
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Zaklinacze (Rafał Cywicki, Jacek Gołębiewski)

Post autor: skiba »

Ktoś może już dostał jakieś info o dostawie? Na KSie już coś tam spływa, są pierwsze głosy niezadowolenia nawet.
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
sailehhh
Posty: 29
Rejestracja: 13 sie 2020, 22:18
Has thanked: 8 times

Re: Zaklinacze (Rafał Cywicki, Jacek Gołębiewski)

Post autor: sailehhh »

skiba pisze: 12 sty 2021, 15:14 Ktoś może już dostał jakieś info o dostawie? Na KSie już coś tam spływa, są pierwsze głosy niezadowolenia nawet.
Nie za bardzo widzę głosy niezadowolenia:
https://boardgamegeek.com/boardgame/299 ... ?comment=1
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6133
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 652 times
Been thanked: 513 times
Kontakt:

Re: Zaklinacze (Rafał Cywicki, Jacek Gołębiewski)

Post autor: pan_satyros »

sailehhh pisze: 12 sty 2021, 17:32
skiba pisze: 12 sty 2021, 15:14 Ktoś może już dostał jakieś info o dostawie? Na KSie już coś tam spływa, są pierwsze głosy niezadowolenia nawet.
Nie za bardzo widzę głosy niezadowolenia:
https://boardgamegeek.com/boardgame/299 ... ?comment=1
Mowa o wypowiedziach w sekcji komentarzy KSa: https://www.kickstarter.com/projects/11 ... t/comments

Głównie pojawiają się wzmianki o:
- niskiej/gorszej jakości kart
- innym kształcie kart (innym zaokrągleniu niż starsze wersje)
- niskiej jakości plastikowych żetonów
- naklejeniu naklejki informującej o rodzaju pledga bezpośrednio na karton, a nie na folię (zostawia ślad przy próbie zdjęcia)
- zbyt niskich przekładkach, które są podobno zbyt małe nawet dla kart bez koszulek (karty częściowo je zakrywają)
- braku humorystycznych opisów talii na przekładkach, które były w poprzedniej edycji :(
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 331
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Zaklinacze (Rafał Cywicki, Jacek Gołębiewski)

Post autor: skiba »

No i też ktoś tam wspomniał, że karty z dodatku są innej jakości niż te z podstawki. Ale też unboxingi oglądałem i się ludziom podobało. To też nie jest gra o złote galoty, a karty wsadzone w koszulki będą mniej więcej takie same, więc "who cares". Tylko lekki niesmak pozostanie, bo pytanie o jakość i zgodność komponentów z poprzednimi wydaniami gry na pewno padało, a się CHYBA okazuje, że w ramach samego All-In Pledge karty są różnych krojów albo jakości :S
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
Awatar użytkownika
skiba
Posty: 331
Rejestracja: 13 kwie 2018, 07:17
Has thanked: 24 times
Been thanked: 211 times

Re: Zaklinacze (Rafał Cywicki, Jacek Gołębiewski)

Post autor: skiba »

Dostałem maila:
Nothing to worry about, there is just a small delay in the shipping of the Polish language version of the game.
Szkoda, że nie poinformowali o tym nigdzie :S
Boîte à Jeux: ilu2112
BGA: mskiba
BoardGameGeek: mskiba
TTA: ilu2112
Awatar użytkownika
krisow
Posty: 378
Rejestracja: 01 maja 2006, 23:37
Has thanked: 17 times
Been thanked: 64 times

Re: Zaklinacze (Rafał Cywicki, Jacek Gołębiewski)

Post autor: krisow »

Jeszcze licznik punktów ma przesunięte cyfry, tak, że nie są centralnie umieszczone w wycięciu. Nie wiem czy to ogólny problem czy iluś tam egzemplarzy. Wydawnictwo opublikowało komentarz i nie widzi problemu w zbyt niskich przekładkach, a przesunięcie na liczniku oceniają na 3mm i jest to w granicach normy.

EDYCJA: Wydawca obiecał wymienić przekładki na nowe.
Ostatnio zmieniony 12 lut 2021, 16:54 przez krisow, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ