Res Arcana (Thomas Lehmann)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2444
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 533 times
Been thanked: 460 times
Kontakt:

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Jiloo »

Zet pisze: 27 kwie 2021, 12:40 1. Nie jestem pewien, czy w angielskiej podstawce te alternatywne karty nie były tylko w przedsprzedaży/pierwszym druku
Dokładnie tak, alternatywne karty do podstawki były dostępne tylko w przedsprzedaży.
Tych kart z dodatku w ogóle nie kojarzę, a dodatek brałem jak tylko się pojawił w sprzedaży.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
marcin8509
Posty: 161
Rejestracja: 10 lis 2014, 12:58
Has thanked: 97 times
Been thanked: 13 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: marcin8509 »

Nowy dodatek na horyzoncie :), oficjalne info ze stronki Sand Castle Games

Spoiler:
:), ach ta cenzura.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2444
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 533 times
Been thanked: 460 times
Kontakt:

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Jiloo »

marcin8509 pisze: 20 maja 2021, 11:34 Nowy dodatek na horyzoncie :), oficjalne info ze stronki Sand Castle Games
Na horyzoncie to jest jakoś od marca, bo wtedy pisali o tym na swoim FB (ktoś w wątku już wspominał).
Na BGG ktoś wrzucił link do sklepu, który prowadzi przedsprzedaż z datą premiery 5 lipca. Jednak wątpię żeby to było oficjalne, bo na BGG dodatek nie ma jeszcze nawet swojej strony.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
marcin8509
Posty: 161
Rejestracja: 10 lis 2014, 12:58
Has thanked: 97 times
Been thanked: 13 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: marcin8509 »

:), ach ta cenzura.
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Pompa85 »

Czy w nowym druku poprawiono rozmiar kart z dodatku względem podstawki?
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: dwaduzepe »

Pompa85 pisze: 20 lip 2021, 16:07 Czy w nowym druku poprawiono rozmiar kart z dodatku względem podstawki?
mam podstawke i dodatek i szczerze mowiac nie mam pojecia o co chodzi:)
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Pompa85 »

dwaduzepe pisze: 20 lip 2021, 18:14
mam podstawke i dodatek i szczerze mowiac nie mam pojecia o co chodzi:)
pierwszy druk dodatku miał karty większe niż podstawka
menelobej
Posty: 406
Rejestracja: 01 gru 2019, 22:33
Has thanked: 92 times
Been thanked: 203 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: menelobej »

Pompa85 pisze: 20 lip 2021, 20:53
pierwszy druk dodatku miał karty większe niż podstawka
Mam podstawkę z pierwszego druku i dodatek, wszystko opakowane w koszulki Arcane Tinmen i powiem szczerze, że nie widać różnicy w takim przypadku.
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: dwaduzepe »

Pompa85 pisze: 20 lip 2021, 20:53
pierwszy druk dodatku miał karty większe niż podstawka
u mnie tego nie ma, a mam pierwszy druk dodatku
Pompa85
Posty: 163
Rejestracja: 07 sie 2018, 23:14
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Pompa85 »

radarek pisze: 23 paź 2020, 13:56 Faktycznie, karty z dodatku są minimalnie szersze i dłuższe od tych z podstawki. Zmierzyłem suwmiarką i różnice to 0.30mm w szerokości i 0.45mm w długości. Dodatkowo rewersy różnią się minimalnie odcieniem.
Dla mnie te różnice nie robią różnicy :P. Bez koszulek prawie niezauważalne, w koszulkach w ogóle. Różnica kolorów także nie do wypatrzenia.

Poniżej zdjęcie pokazujące różnicę w szerokości (karty są dosunięte na równo lewymi krawędziami do linijki).

Obrazek
to jest pokazane jaka jest różnica
Uncle_Grga
Posty: 561
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Uncle_Grga »

Jakie znaczenie ma szerokość karty monumentu względem karty artefaktu? Przecież tych talii się nie miesza? I jeszcze mierzyć suwmiarką...?

Wtf?
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: dwaduzepe »

Pompa85 pisze: 21 lip 2021, 21:51
to jest pokazane jaka jest różnica
aha czyli nie ma praktycznie zadnej roznicy
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8777
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2362 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Curiosity »

Jak można powiedzieć przy grze karcianej, że różnica w rozmiarze i kolorze kart nie ma znaczenia?
Jest to niechlujstwo wydawcy i powinno być piętnowane. Osobiście wszystko koszulkuję, a tu dodatkowo musiałem jeszcze postarać się o koszulki z nieprzezroczystym rewersem. To dodatkowe wydatki, ale nieeeee, nie ma problemu.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
mineralen
Posty: 978
Rejestracja: 01 gru 2019, 19:07
Has thanked: 576 times
Been thanked: 647 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: mineralen »

Temat błędów wydruku kolejny raz sprowadzany do absurdu.

To nie jest błąd wydawcy, a fabryki. Nawet trudno to nazwać błędem, bo w produkcji czegokolwiek jest coś takiego jak granica tolerancji.

Przegrałem w tę grę kilkadziesiąt partii z dodatkiem i nie zauważyłem jakiejkolwiek różnicy. Różnicę zauważyłem dopiero jak ludzie na forum wstawiali zdjęcia. Ale jak zagrałem niedawno, to zupełnie o tym zapomniałem i też nie widziałem różnicy ani w rozmiarze ani w kolorze.
Jak z odległości minimum pół metra głowy od talii widzicie różnice w wielkości kart, które nie sięgają nawet pół milimetra to ja wam gratuluję ponadprzeciętnie dobrego wzroku. Zachowujecie się jakbyście grali na pieniądze w kasynie w to Res Arcana.
Uncle_Grga
Posty: 561
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Uncle_Grga »

Dokładnie tak jest. Zakoszulkowalem karty ale w koszulki przezroczyste. Zapisalem min 72 partie (scorepal), rozegrałam więcej, bo czasem czegoś nie zapiszę.. ile z dodatkiem? Pewnie więcej niż połowę.. nigdy ani ja, ani współgracze nie zauważyli różnicy. Ani w szerokości karty, ani w odcieniu rewersu..

No więc zupełnie szczerze pytam: jakie znaczrnie maja opisane różnice (jeśli wystepują, bo sam nie zadałem sobie trudu sprawdzania) dla mnie jako gracza czy animatora rozgrywek? Odpowiedź jest prosta: żadne..

Czy komuś to może przeszkadzać? Jeśli zauważy w trakcie gry to gratuluję sokolego oka. Pytanie jak tę wiedzę przekuje na przewagę w grze..

Zatem podtrzymuję wcześniejszą opinię: dla mnie ten konkretny przypadek nie ma znaczenia. Nie zauważyłem, nie podejmowałem kroków zaradczych, na rozgrywkę nie wpływa.. nie mam powodów by twierdzić inaczej. Wszystko!
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8777
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2362 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Curiosity »

Uncle_Grga pisze: 22 lip 2021, 10:37 No więc zupełnie szczerze pytam: jakie znaczrnie maja opisane różnice (jeśli wystepują, bo sam nie zadałem sobie trudu sprawdzania) dla mnie jako gracza czy animatora rozgrywek? Odpowiedź jest prosta: żadne..
Ciekawe. Piszesz, że nie zadałeś sobie trudu sprawdzenia, czy są różnice, ale za to wiesz na pewno, że ich nie ma. Często ferujesz takie wyroki w ciemno? Bo trochę głupio to brzmi.
Czy komuś to może przeszkadzać? Jeśli zauważy w trakcie gry to gratuluję sokolego oka. Pytanie jak tę wiedzę przekuje na przewagę w grze..

Tak, to może przeszkadzać i przeszkadza w kilku aspektach. Zacznę od wrażeń estetycznych. Wierz mi, że istnieją osoby z wyższym poczuciem estetyki niż Ty i im to będzie przeszkadzać. Biorąc talię kart do ręki i wyczuwając nierówności można odczuć dyskomfort. Ty koszulkujesz, ja też koszulkuję, a ile osób tego nie robi?

Jestem w stanie odróżnić rewersy leżących obok siebie kart w 10 na 10 przypadków. Znając dobrze talię i zawartość podstawki/dodatków, mogę domyślić się, jaką kartę za chwilę dobiorę. Jeśli przykładowo chciałbym kupić monument w ciemno i widzę, że na górze jest karta z dodatku, to już na 100% wiem, że nie będzie to Pustynia (3PZ), bo ona jest w podstawce. Jeśli gra jest w fazie "punkt w tą, albo w tamtą", to nie podejmę ryzyka, tylko kupię na pewniaka odkrytą "dwójkę". To samo z artefaktami. Mam na ręce jakiegoś Smoka, ale w mojej talii jest Smocza Uzda. Smoka potrzebuję wystawić najdalej w przyszłej turze. W mojej talii zostały dwie karty. Co jest na wierzchu? Widzę po odcieniu (i/lub rozmiarze), że karta z dodatku, zatem nie ma co zwlekać z zagraniem smoka.

Dziwię się, że musze tłumaczyć takie oczywistości.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
radarek
Posty: 152
Rejestracja: 02 cze 2019, 23:47
Has thanked: 16 times
Been thanked: 55 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: radarek »

Uncle_Grga pisze: 21 lip 2021, 22:12 Jakie znaczenie ma szerokość karty monumentu względem karty artefaktu? Przecież tych talii się nie miesza? I jeszcze mierzyć suwmiarką...?

Wtf?
Akurat takie karty mi się wzięły. Pozostałe karty z tego dodatku mają taki sam rozmiar jak ta karta monumentu.
_leigam_
Posty: 951
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 197 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: _leigam_ »

To i tak macie dobrze, ja niestety widzę różnice w odcieniu także w przezroczystych koszulkach. Muszę się starać na to nie patrzeć.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Dice Settlers +promka Wyspa dinozaurów Calico+promka Twisted Fables ALL-IN + mata i inne
Uncle_Grga
Posty: 561
Rejestracja: 30 lis 2019, 12:07
Has thanked: 86 times
Been thanked: 284 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Uncle_Grga »

Curiosity pisze: 22 lip 2021, 10:50
Uncle_Grga pisze: 22 lip 2021, 10:37 No więc zupełnie szczerze pytam: jakie znaczrnie maja opisane różnice (jeśli wystepują, bo sam nie zadałem sobie trudu sprawdzania) dla mnie jako gracza czy animatora rozgrywek? Odpowiedź jest prosta: żadne..
Ciekawe. Piszesz, że nie zadałeś sobie trudu sprawdzenia, czy są różnice, ale za to wiesz na pewno, że ich nie ma. Często ferujesz takie wyroki w ciemno? Bo trochę głupio to brzmi.
Polecam przeczytać to co napisałem ze zrozumieniem.

Nie napisałem, że nie ma różnic. Napisałem, że: 1) nie dostrzegłem, 2) intencjonalnie nie sprawdzałem. To po pierwsze.

Po drugie, nie twierdzę, ze roznic nie ma. Nawet tryb warunkowy oznacza, że dopuszczam ich istnienie. Co więcej, jeden z forumowiczów pokazał zdjęcia, więc to nie jest przedmiot dyskusji.

Po trzecie w końcu napisałem, że w tym konkretnym przypadku, czyli RA i dodatku, dla mnie osobiście, sprawa nie ma znaczenia. I dodałem zdanie końcowe, w którym pytam osoby, dla których fakt ten ma znaczenie - w jaki sposób wiedzę na temat pochodzenia karty są w stanie wykorzystać dla rozgrywki w RA.

W końcowej części odpowiadasz na zadane pytanie. Rozumiem. Zakladam, ze roznice widzisz nawet na pojedynczej karcie na stosie kart. Gratuluję wzroku i przenikliwosci. Ja tego na szczęście nie zauważam. I pozostaję przy swoim zdaniu.

I nie przekonuj mnie, że powinienem albo mam inne zdanie w tej sprawie. Bo nie mam..
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: dwaduzepe »

_leigam_ pisze: 22 lip 2021, 11:04 To i tak macie dobrze, ja niestety widzę różnice w odcieniu także w przezroczystych koszulkach. Muszę się starać na to nie patrzeć.
no, ale jaka to jest informacja, ze widzisz czy karta jest z dodatku czy podstawki, przeciez i tak nie wiesz co na niej jest
_leigam_
Posty: 951
Rejestracja: 25 kwie 2018, 20:19
Has thanked: 112 times
Been thanked: 197 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: _leigam_ »

dwaduzepe pisze: 22 lip 2021, 11:34
_leigam_ pisze: 22 lip 2021, 11:04 To i tak macie dobrze, ja niestety widzę różnice w odcieniu także w przezroczystych koszulkach. Muszę się starać na to nie patrzeć.
no, ale jaka to jest informacja, ze widzisz czy karta jest z dodatku czy podstawki, przeciez i tak nie wiesz co na niej jest
a grasz z draftem?

Zresztą curiosity też odpowiedział wcześniej na twoje pytanie.
Preferuje: średnie/ciężkie euro, rywalizacja. Gram we wszystko :D
Niezwiązany z branżą.


NA SPRZEDAŻ Dice Settlers +promka Wyspa dinozaurów Calico+promka Twisted Fables ALL-IN + mata i inne
dwaduzepe
Posty: 687
Rejestracja: 27 maja 2020, 14:27
Has thanked: 125 times
Been thanked: 254 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: dwaduzepe »

_leigam_ pisze: 22 lip 2021, 12:02
dwaduzepe pisze: 22 lip 2021, 11:34
_leigam_ pisze: 22 lip 2021, 11:04 To i tak macie dobrze, ja niestety widzę różnice w odcieniu także w przezroczystych koszulkach. Muszę się starać na to nie patrzeć.
no, ale jaka to jest informacja, ze widzisz czy karta jest z dodatku czy podstawki, przeciez i tak nie wiesz co na niej jest
a grasz z draftem?

Zresztą curiosity też odpowiedział wcześniej na twoje pytanie.
ok draft jest jakims wytlumaczeniem, akurat nie gram z nim. Odpowiedz wyzej widzialem, ale byla tak bezsensowna, ze ciezko komentowac. Natomiast co do draftu to pewnoe ma to znaczenie
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8777
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2362 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Curiosity »

dwaduzepe pisze: 22 lip 2021, 12:24 Odpowiedz wyzej widzialem, ale byla tak bezsensowna, ze ciezko komentowac.
O, dziękuję za konstruktywną krytykę. Jak widać na razie tylko Ty miałeś problem z odnalezieniem w niej sensu. Nie bój się pytać, chętnie odpowiem na nurtujące Cię pytania.

A tak już bez złośliwości: jeśli w jakimkolwiek momencie gry jesteś w stanie stwierdzić co jest na awersie karty, która leży rewersem do góry, to jest coś nie tak (wyłączając oczywiście sytuację, gdy masz na stosie ostatnią kartę). Jak już pisałem w poprzednim poście, można to teoretycznie stwierdzić na każdym etapie gry. Zakładając, że trafiły Ci się w talii np. dwie karty z dodatku a reszta z podstawki, widzisz po rozmiarze kart i odcieniu kiedy wejdą do gry. A jeśli została Ci w talii tylko jedna taka karta, wtedy wiesz DOKŁADNIE co i kiedy wyjdzie. Możesz pod tą kartę rozplanować i podporządkować jej całą turę, starając się pozyskać dokładnie te zasoby, które są potrzebne do jej wykupienia.

W sytuacji, gdyby nie było żadnych różnic między kartami, musiałbyś podjąć ryzyko. A tak, to mając kilka opcji pozyskania surowców (które się wzajemnie wykluczają), możesz iść na pewniaka np. w potrzebny Ci ogień, zamiast w życie, czy śmierć czy wodę.

EDIT: oczywiście przeglądasz swoje karty przed rozpoczęciem rozgrywki? Bo po Twoim poście to mam wrażenie, że dostajesz te 8 kart, tasujesz je bez oglądania i grasz "w ciemno".
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8777
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2362 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: Curiosity »

Trolling został usunięty. Gdybym nie był bezpośrednio zaangażowany w dyskusję, na pewno byłoby ostrzeżenie.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1533
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 303 times
Been thanked: 646 times

Re: Res Arcana (Thomas Lehmann)

Post autor: EsperanzaDMV »

Odkopię temat, bo w sumie nikt na niego nie odpowiedział - czy jest ktoś w stanie (np. z Rebela?) odpowiedzieć na pytanie, czy karty z drugiego dodatku będą miały rewersy jaśniejsze jak w przypadku podstawki, czy takie ciut ciemniejsze jak w przypadku pierwszego dodatku? Czy może jeszcze inny odcień? :lol:

Jako posiadacza pierwszej edycji zarówno podstawki, jak i dodatku, jest to dla mnie katastrofa teraz grać w Res Arcana[...] BartP ciął. Grając z draftem, jak mam w talii swoje 8 kart (przykładowo trafiło mi się 6 kart z podstawki i 2 z dodatku) i po rewersie widzę, że następna karta będzie z dodatku (TAK, NAPRAWDĘ WIDAĆ CIEMNIEJSZY ODCIEŃ GOŁYM OKIEM, tego się nie odzobaczy, i pamiętając, co się wydraftowało na początku, zatem mam 50% szans że to będzie ta karta którą chcę/potrzebuję), to odechciewa się grać, bo to naprawdę nie ma sensu...
Szkoda, że Rebel tak zamiótł sprawę pod dywan. Mnie właśnie przeszkadza nawet bardziej ta różnica w odcieniach rewersów, niż sama szerokość kart, ale naprawdę ten błąd drukarski przeszkadza w grze, no ale dla Rebela wszystko jest ok...
ODPOWIEDZ