Agricola (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Tibi
Posty: 123
Rejestracja: 23 lis 2009, 19:16
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: Tibi »

szczudel pisze:Z surowców to tylko lżejsza robi się walka o drewno [niby o gline też ale ona nie jest wcale az tak potrzebna]. Gdyż karty dla 3 osób wcale nie dodaja wszystkich surowców.
Mysle ze po prostu za malo graliscie. A fakt ze wszyscy tak strasznie pragna drewna, wynika z myślenia w waszej grupie - wydaje sie wam ze tak trzeba (wszystkim) wiec drewna brakuje. W agricoli trzeba uzyc tego co jest najbardziej oplacalne w danym momencie/przy danych kartach. Walka o pierwszego gracza zeby zgarnac marne 3 drewna na poczatku tury to strata czasu i punktow na koniec gry. Gralem juz gry w ktorych zaczynalem zbierac drewno dopiero kiedy wszycy zaczynali zajmowac sie innymi rzeczami i wygrywalem bez wiekszych trudnosci.. Wg mnie walka o kazdy inny surowiec (moze poza trzcina - przynajmniej w moich grach) jest rownie zacieta. Fakt dokladania co ture tylko 1 gliny czy 1 kamienia (albo zwierzatka) powoduje ze staja sie duzo cenniejsze z kazda tura.
szczudel
Posty: 1446
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Agricola

Post autor: szczudel »

Nie jest tak że wszyscy walcza o pole "gracz rozpoczynajacy" aby zabrac marne 3 drewna. Nie ma sensu atakowanie drewna gdy jest go mniej niz 6. Bardzo ciekawy jestem taktyki ktora umozliwia "latwe wygranie" bez nowych domowników [gdyż drewno potrzebne jest do budowy domu a rozbudowanie glinanego lub kamiennego za duzo kosztuje] i bez pastwisk z oborami [gdzie ogrodzenia i obory sa z drewna].

Nie twierdze ze nie da sie uzyskac dobrego wyniku przy standardowych zasadach. Twierdze ze ulatwione zasady umozliwaja rozwój expotencjalnie w porownaniu do liniowego ze standardowych zasad.
W tej grze absolutnie liczy sie regula "zlotego srodka". Mozna zignorowac jakąs gałąź gospodarstwa ale na pewno nie powiekszanie rodziny i zbieranie zwierząt a ignorowanie drewna do tego sie sprowadza.

A przedluzanie gry moim zdaniem nie ma mowy gdyż:
-[zgadzajac sie z przedmowca] faktycznie to lepsi tylko poprawia wynik
-eliminuje sie w ten sposob magie tej gry czyli - "jeszcze RAZ" :D
kris1982
Posty: 96
Rejestracja: 18 maja 2010, 02:54

Re: Agricola

Post autor: kris1982 »

Mam dwa pytanka odnośnie rozgrywki:
1. W momencie gdy posiadam np. 2 owce w 2 izbach to czy te zwierzaki podczas 3 fazy żniw tez sie rozmnażają?
2. Co sie dzieję jak 5 kart żebraków zostało zabranych przez graczy a nastepna osoba nie wykarmiła swoich ludzi?
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: Agricola

Post autor: Atamán »

kris1982 pisze:Mam dwa pytanka odnośnie rozgrywki:
1. W momencie gdy posiadam np. 2 owce w 2 izbach to czy te zwierzaki podczas 3 fazy żniw tez sie rozmnażają?
2. Co sie dzieję jak 5 kart żebraków zostało zabranych przez graczy a nastepna osoba nie wykarmiła swoich ludzi?
Bardziej by się to nadało do działu: Zasady - pytania i wątpliwości
Ale póki żaden moderator nie patrzy, to odpowiem:
1.
W izbach to mieszkają członkowie rodziny a nie zwierzęta (można co najwyżej JEDNO zwierze trzymać w domu w charakterze zwierzaka domowego, ale JEDEN na cały dom a nie w każdej izbie). A zwierzaki rozmnażają się niezależnie od tego w jakich częściach gospodarstwa się znajdują (np. jedna owca może być w domu a druga w oborze na drugim końcu gospodarstwa - abyś tylko miał gdzie pomieścić trzecią owcę to będzie git).
2.
Też się kiedyś nad tym zastanawiałem (bo tych 5 kart wydało mi się z początku mało), potem się okazało, że to się raczej nie zdarza (przynajmniej nie powinno!), ale najrozsądniej byłoby gdzieś te ujemne punkty pozapisywać, bo w instrukcji wyraźnie jest napisane, że jedyne elementy, które są fizycznie ograniczone to: członkowie rodziny, obory, ogrodzenia. Pozostałych elementów w teorii jest nieskończoność (a w praktyce jakoś trzeba sobie radzić, by nikomu niczego nie zabrakło - korzystając z żetonów mnożnikowych, zapisując, pamiętając etc.)
szczudel
Posty: 1446
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 102 times
Been thanked: 142 times

Re: Agricola

Post autor: szczudel »

Ok. Chciałem sie sprawdzic i zagralem 2 razy solo w 100% zgodnie z instrukcją [czyli w tym wariancie na który narzekałem]. Za pierwszym razem miałem 46pkt a za 2 juz 66pkt. Czyli wynk calkiem niezły. Werdykt: da sie grać ale trzeba się zupełnie przestawić z podejściem. Zauważyłem że grając solo zbiera się tyle gliny że to właśnie ja opłaca się rozbudowywać domostwo a drewno zostawić na ogrodzenia/obory i usprawnienia.
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Agricola

Post autor: konev »

szczudel pisze:Ok. Chciałem sie sprawdzic i zagralem 2 razy solo w 100% zgodnie z instrukcją [czyli w tym wariancie na który narzekałem]. Za pierwszym razem miałem 46pkt a za 2 juz 66pkt. Czyli wynk calkiem niezły. Werdykt: da sie grać ale trzeba się zupełnie przestawić z podejściem. Zauważyłem że grając solo zbiera się tyle gliny że to właśnie ja opłaca się rozbudowywać domostwo a drewno zostawić na ogrodzenia/obory i usprawnienia.
Jeżeli chcesz się sprawdzić z innymi to dawno, dawno, dawno temu był konkurs na GamesFanatic, kto wykręci najwięcej punktów w Agricoli solo przy określonym układzie.
Tutaj masz stronę konkursu: http://www.gamesfanatic.pl/konkurs-kapu ... gricolowy/
Tylko nie patrz od razu na podsumowanie, tylko zobacz ile Tobie uda się punktów wykręcić przy tym ustawieniu :)
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Agricola

Post autor: cezaras »

Emczak pisze: Faktycznie kiedy przypomnę sobie jak mina rzednie towarzystwu przy wystawianiu Sprzedawcy Mięsa (+1 jedzenia za każde zabite przez innego gracza zwierzę przy grze w 5 daje naprawdę duuużo)
cześć,

też tak interpretujecie tę kartę ??
wykopuje temat, bo właśnie mieliśmy dyskusję na ten temat - i interpretacja była następująca: ta karta przy dosłownej interpretacji jest przegięta, więc grajmy tak, że za każde pieczenie mięsa (niezależnie ile sztuk) przez dowolnego z przeciwników, właściciel otrzymuje jedną żywność.
Ale nie byliśmy przekonani, więc dzisiaj do rana sprawdzam.

BTW: a nie wiecie jak ta karta nazywała się po angielsku??, bo na BGG pod Meat seller pisza o zupełnie innej karcie (jak masz piec możesz w nim upiec zwierzę)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Agricola

Post autor: Geko »

Zapodaj literę (talia) i numer karty, to zobaczymy, co da się zrobić.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Agricola

Post autor: cezaras »

Geko pisze:Zapodaj literę (talia) i numer karty, to zobaczymy, co da się zrobić.
K 299 :)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Agricola

Post autor: Geko »

Tako rzecze kompedium na BGG:

Slaughterman
(3–5 players) K299
Whenever another player converts 1 or more animals
into food, you receive 1 food from the general
supply. In the feeding phase of the harvest, you
are the last player to feed your family (so you can
benefit if other players slaughter).
) If you convert an animal yourself, you receive no
additional food.
) If both the Slaughterman and the Slaughterhouse
I97 are on the table, the owners of these
two cards feed their families in current turn
order.


Czyli rozumiem, że dostajesz żarcie za każdym razem, gdy ktoś zabija jedno lub więcej zwierząt. A nie za każde zabite zwierze. Czyli najpierw źle ją interpretowaliście (nie wiem, jaki jest polski tekst, czy nie zmyla), ale logika dobrze wam podpowiadała.

W razie wątpliwości polecam: http://www.boardgamegeek.com/filepage/3 ... compendium
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Agricola

Post autor: cezaras »

dzięki bardzo
faktycznie tekst angielski rozwiewa wszelkie wątpliwości

na polskiej karcie jest:
"Za każdym razem, gdy któryś z graczy przetwarza zwierzę na żywność, otrzymujesz 1 żywność z zasobów ogólnych (...)"
już nie tak jednoznacznie jak po angielsku "1 or more"
dodatkowo w części polskich kart są zapisy typu "co najmniej jedno pole", które też są jednoznaczne, a brak tego co najmniej dawał właścicielowi karty nadzieję, że się obeżre mięsem :)
ale teraz już wszystko jasne dzięki,
kompedium już na kompie będę wiedział jak szukać i wszystko będzie jasne :)
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Agricola

Post autor: Geko »

No tak, polski tekst wręcz wprowadza w błąd. Ale przy tylu kartach z tekstem drobne wpadki są nieuniknione.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Gregov
Posty: 5
Rejestracja: 23 lis 2010, 20:59

Re: Agricola

Post autor: Gregov »

Witam.
Wczoraj wraz ze swoją rodziną po wszelkich uroczystościach wigilijnych zagraliśmy wspólnie w Agricolę.
Oczywiście graliśmy w wersji rodzinnej tzn bez kart pomocników i małych usprawnień. Grało się fajnie i całkiem długo. Ciężko było ustalić w którym kierunku rozwijać swoją gospodarkę rolną/hodowlaną gdyż jakoś nie specjalnie działały prawa podaży i popytu.

Chciałem zadać kilka pytań ponieważ instrukcja jest jaka jest :)
Czy można przenosić swoje zwierzęta? Mam powiedzmy taką sytuację. Korzystam z Akcji "1 Owca" i umieszczam ją w izbie. W kolejnych etapach po zebraniu drewna i wybudowaniu zagrody chciałbym aby się tam pasła i ewentualnie dostawiono jej tam partnera ;) Czy jest możliwość przenoszenia zwierząt z izb lub pomiędzy zagrodami?

Kolejne pytanko:
Zauważyłem, że rogi plansz graczy są już lekko uszkodzone. Czy ma ktoś jakiś pomysł jak rogi plansz zabezpieczyć?

I na sam koniec podsumowanie gry.
+ tematyka gry
+ fantastyczna grywalność / sporo możliwości rozgrywki
+ dobrze wykonane elementy gry
- dużo rozkładania
- ciężka do zrozumienia instrukcja
- niektóre elementy gry takie jak żywność nieporęczne/lub się rozklejają.

Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
abadura
Moderator
Posty: 6540
Rejestracja: 07 gru 2009, 10:22
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 28 times
Been thanked: 9 times
Kontakt:

Re: Agricola

Post autor: abadura »

Zdaje mi się, że można przenosić zwierzęta dowolnie jak się chce (zachowując oczywiście legalne układy).

Rozkładanie nie wydaje mi się długie. Na przykład Osadników rozkładam i składam dużo dłużej. Ale jak przechowujesz surowce? Ja na przykład kupiłem plastikowe pudełko z przegródkami i tam ma posortowane już ładnie, także tylko otwieram i są wszystkie łatwo dostępne. No i sprzątanie nie jest problemem, bo na bieżąco wszystko tam odkładam.

Nie zauważyłem też problemów zużycia, ale mało gram (brak współgraczy... :().
maciek_slon
Posty: 20
Rejestracja: 28 lis 2010, 23:13

Re: Agricola

Post autor: maciek_slon »

Gregov pisze: Zauważyłem, że rogi plansz graczy są już lekko uszkodzone. Czy ma ktoś jakiś pomysł jak rogi plansz zabezpieczyć?
Narożniki introligatorskie?

http://allegro.pl/zlote-narozniki-8-szt ... 11169.html
http://www.marketeo.pl/Oferta/Narożniki ... 40852.html
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Agricola

Post autor: arturion »

abadura pisze:Nie zauważyłem też problemów zużycia, ale mało gram (brak współgraczy... :().
A tryb solo, to nie łaska?! :D
Saluton amikoj!
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Agricola

Post autor: Geko »

arturion pisze:
abadura pisze:Nie zauważyłem też problemów zużycia, ale mało gram (brak współgraczy... :().
A tryb solo, to nie łaska?! :D
Łaska, tylko ileż można. Dwa, trzy razy? Nie ma porównania do grania z ludźmi.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
TomuSS
Posty: 188
Rejestracja: 13 lip 2009, 17:46

Re: Agricola

Post autor: TomuSS »

Geko pisze:
arturion pisze:
abadura pisze:Nie zauważyłem też problemów zużycia, ale mało gram (brak współgraczy... :().
A tryb solo, to nie łaska?! :D
Łaska, tylko ileż można. Dwa, trzy razy? Nie ma porównania do grania z ludźmi.
Długo nie można, ale opcja jest. I to bardzo przyjemna.
A zabawa, posunąłbym się do tego określenia, jest przednia...
Muszę się przyznać, że więcej grałem solo niż w kilka osób... Oczywiście gier było mnóstwo, ale jednak to solo pograłem najwięcej...
M&T
Posty: 137
Rejestracja: 02 sty 2010, 20:11
Has thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: M&T »

Witam

Pytam dla pewności. Czy kartę „Podsumowanie etapów” (na której odwrocie widnieją zasady punktacji) używa się w trakcie gry podobnie jak niebieskich kart rund?

Czyli w 1 etapie mogę np. pozyskać owcę ale nie mogę pozyskać np. kamienia (który mogę pozyskać od etapu 2). Będąc w etapie np. 3 mogę wykonać każdą z akcji, od etapu 1-3 ale żadnej z etapu 4-6 itd. Czy tak właśnie funkcjonuje karta „Podsumowanie etapów”?
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Agricola

Post autor: arturion »

M&T pisze:Witam

Pytam dla pewności. Czy kartę „Podsumowanie etapów” (na której odwrocie widnieją zasady punktacji) używa się w trakcie gry podobnie jak niebieskich kart rund?

Czyli w 1 etapie mogę np. pozyskać owcę ale nie mogę pozyskać np. kamienia (który mogę pozyskać od etapu 2). Będąc w etapie np. 3 mogę wykonać każdą z akcji, od etapu 1-3 ale żadnej z etapu 4-6 itd. Czy tak właśnie funkcjonuje karta „Podsumowanie etapów”?
Eeee...? Toż to jest przecież zwykła karta pomocnicza pokazująca, jakie akcje można wykonywać w trakcie gry. :mrgreen:
Saluton amikoj!
M&T
Posty: 137
Rejestracja: 02 sty 2010, 20:11
Has thanked: 2 times

Re: Agricola

Post autor: M&T »

Arturion, tak to jest, jak się czegoś dokładnie nie sprawdzi. Oczywiście masz racje, sprawdziłem niebieskie karty rund i wszystko się zgadza.

Nie miałem okazji jeszcze zagrać, przeczytałem zaledwie instrukcję. Ok., już wszystko jasne :wink:
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Agricola

Post autor: Geko »

TomuSS pisze: Długo nie można, ale opcja jest. I to bardzo przyjemna.
A zabawa, posunąłbym się do tego określenia, jest przednia...
Ano przednia, bo zawsze jesteś pierwszy :wink: Oczywiście solówka to fajna opcja - pozwala trochę zapoznać się z grą. Ale z ludźmi gra się o wiele lepiej, co chyba nie jest odkrywczym stwierdzeniem.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Gregov
Posty: 5
Rejestracja: 23 lis 2010, 20:59

Re: Agricola

Post autor: Gregov »

Chciałbym rozwiązać swój problem z Kamiennym i Glinianym Piecu.
W drugiej części tych kart napisane jest: Po zagraniu tej karty możesz natychmiast wykonać akcję Upiecz chleb co to dokładnie oznacza? Czy przy korzystaniu z dużego usprawnienia i kupnie tego pieca mogę z tej opcji skorzystać? Czy może po prostu mówię wszystkim, że zagrywam kartę?
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 357 times
Been thanked: 639 times

Re: Agricola

Post autor: bogas »

Gregov pisze:Chciałbym rozwiązać swój problem z Kamiennym i Glinianym Piecu.
W drugiej części tych kart napisane jest: Po zagraniu tej karty możesz natychmiast wykonać akcję Upiecz chleb co to dokładnie oznacza? Czy przy korzystaniu z dużego usprawnienia i kupnie tego pieca mogę z tej opcji skorzystać? Czy może po prostu mówię wszystkim, że zagrywam kartę?
W momencie kupna karty możesz od razu upiec chleb. Taki bonusik.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Agricola

Post autor: BloodyBaron »

bogas pisze:
Gregov pisze:Chciałbym rozwiązać swój problem z Kamiennym i Glinianym Piecu.
W drugiej części tych kart napisane jest: Po zagraniu tej karty możesz natychmiast wykonać akcję Upiecz chleb co to dokładnie oznacza? Czy przy korzystaniu z dużego usprawnienia i kupnie tego pieca mogę z tej opcji skorzystać? Czy może po prostu mówię wszystkim, że zagrywam kartę?
W momencie kupna karty możesz od razu upiec chleb. Taki bonusik.
jakże ważny, jakże kluczowy :)
_________
Moje gry
ODPOWIEDZ