Descent 2ed. - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Descent 2ed.

Post autor: AkitaInu »

Hellraiser pisze:Jestem właśnie po pierwszej grze w Descenta (scenariusz Pierwsza Krew) i nasunęło mi się kilka wątpliwości:
1. Wsparcie: Jako Mroczny Władca mogę pod koniec tury dostawiać 1 goblina na koniec tury przestrzegając limitów grupy. I tu mam pytanie: czy mogę wykorzystywać do tego figurki które zostały pokonane? Tzn. ogólnie jest 5 goblinów. W grze na 2 osoby ( tak jak dzisiaj i tak będę grał w najbliższym czasie najczęściej) limit wynosi 3 gobliny: 2 pomniejsze i jeden potężny więc zostają mi 2 gobliny w odwodzie. W ciągu 2 tur obaj bohaterowie zabili mi 2 gobliny a ja dostawiłem 2 (jeden zabity na turę jeden dostawiony na turę), więc moje "zapasowe" gobliny się skończyły. Czy mogę wykorzystać te pokonane? W instrukcji nic nie ma na ten temat.
2. Moja współgraczka dzięki żetonowi przeszukania zyskała jakiś uzdrawiający eliksir (zapomniałem nazwy),który leczy wszystkie obrażenia, na jego karcie nie było napisane nic o odrzuceniu go po użyciu. Czy oznacza to, że można go używać co turę?
1. Może wprowadzać te które są pokonane ale musisz przestrzegać limitu grupy na 2 osoby, w tym przypadku
2. odwracasz karte rewersem do góry, użycie jednorazowe ;)
smakowy
Posty: 12
Rejestracja: 13 gru 2014, 13:43

Re: Descent 2ed.

Post autor: smakowy »

Dzięki! :) Jeszcze jedno pytanko mam. Ruch dużego potwora zaczyna się z tego pola, na którym skończył poprzedni ruch?
Hellraiser
Posty: 7
Rejestracja: 10 lut 2015, 13:15

Re: Descent 2ed.

Post autor: Hellraiser »

Dzięki wielkie :) Jeszcze jedno pytanie: czy aktywacja potwora to po prostu tura jednej figurki? Pytam bo Ashrian ma zdolność ogłuszenia potwora, który rozpoczyna aktywację na sąsiednim polu. Z góry dziękuję za odpowiedź :)
smakowy
Posty: 12
Rejestracja: 13 gru 2014, 13:43

Re: Descent 2ed.

Post autor: smakowy »

Aktywacja to aktywacja. Po aktywacji masz 2 akcje potworem.
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1293
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Descent 2ed.

Post autor: Nidhogg »

smakowy pisze:Dzięki! :) Jeszcze jedno pytanko mam. Ruch dużego potwora zaczyna się z tego pola, na którym skończył poprzedni ruch?
Nie. Za każdym razem wybierasz z którego pola jakie zajmuje duża figurka zaczynasz liczyć ruch. I po ruchu ustawiasz tak figurkę by zajmowała to pole nie koniecznie tą samą częścią co przed wykonaniem ruchu. Czyli np. masz figurkę co zajmuje 4 pola. zaczynasz liczyć od prawego górnego odliczasz ile tam ma ruchu a potem tam gdzie skończyłeś liczyć stawiasz tak figurkę że to pole przykrywa dolny lewy róg figurki.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Descent 2ed.

Post autor: AkitaInu »

To w sumie ja jeszcze mam pytanie, skoro wątek jest taki aktywny :)

Jeżeli wykonuje ruch dużym potworem i przerywam akcje ruchu atakiem to czy:

1. "rozkładam potwora" -> atakuje -> końćze ruch wybierając znów dowolny kwadrat zajmowany przez potwora? Można w ten sposób naprawde daleko przejść jedną akcją

2. "nie rozkładam potwora" -> atakuje -> kończe ruch ale od tego miejsca w którym go skończyłem, w związku z tym mam mniej łażenia tym potworem :)
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1293
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Descent 2ed.

Post autor: Nidhogg »

AkitaInu pisze:To w sumie ja jeszcze mam pytanie, skoro wątek jest taki aktywny :)

Jeżeli wykonuje ruch dużym potworem i przerywam akcje ruchu atakiem to czy:

1. "rozkładam potwora" -> atakuje -> końćze ruch wybierając znów dowolny kwadrat zajmowany przez potwora? Można w ten sposób naprawde daleko przejść jedną akcją

2. "nie rozkładam potwora" -> atakuje -> kończe ruch ale od tego miejsca w którym go skończyłem, w związku z tym mam mniej łażenia tym potworem :)
Ogólnie to odpowiedź 1 za każdym razem jak duży potwór kończy lub przerywa ruch to się rozkłada (jak nie może się "rozłożyć" to nie może skończyć/przerwać tam ruchu).

Tylko że potwory nie mogę przerwać ruchu (str. 11) by zaatakować a potem go wznowić tak mogą tylko bohaterowie (str. 8 ).

Za to ja mam pytanie do ożywieńca bo w tym wątku wcześniej było że ożywieniec może wykonać albo dwie akcje ruchu albo ruch + atak.
Jednak w instrukcji na stronie 17 jest napisane że chowańce mogą wykonać akcje ruchu + ewentualnie akcję wynikające z ich karty i z tego wynika że ożywieniec może albo wykonać ruch albo ruch + atak nie może dwukrotnie wykonać ruchu. Dobrze to interpretuje ?
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Descent 2ed.

Post autor: AkitaInu »

Nidhogg pisze:
AkitaInu pisze:To w sumie ja jeszcze mam pytanie, skoro wątek jest taki aktywny :)

Jeżeli wykonuje ruch dużym potworem i przerywam akcje ruchu atakiem to czy:

1. "rozkładam potwora" -> atakuje -> końćze ruch wybierając znów dowolny kwadrat zajmowany przez potwora? Można w ten sposób naprawde daleko przejść jedną akcją

2. "nie rozkładam potwora" -> atakuje -> kończe ruch ale od tego miejsca w którym go skończyłem, w związku z tym mam mniej łażenia tym potworem :)
Ogólnie to odpowiedź 1 za każdym razem jak duży potwór kończy lub przerywa ruch to się rozkłada (jak nie może się "rozłożyć" to nie może skończyć/przerwać tam ruchu).

Tylko że potwory nie mogę przerwać ruchu (str. 11) by zaatakować a potem go wznowić tak mogą tylko bohaterowie (str. 8 ).

Za to ja mam pytanie do ożywieńca bo w tym wątku wcześniej było że ożywieniec może wykonać albo dwie akcje ruchu albo ruch + atak.
Jednak w instrukcji na stronie 17 jest napisane że chowańce mogą wykonać akcje ruchu + ewentualnie akcję wynikające z ich karty i z tego wynika że ożywieniec może albo wykonać ruch albo ruch + atak nie może dwukrotnie wykonać ruchu. Dobrze to interpretuje ?

A właśnie że mogą :) tutaj jest z angielskiego FAQ:

Q: May large monsters interrupt a move action with another action (e.g., open door, attack) after hey have shrunk to 1x1 but before they have spent a movement point so that they can expand in a direction different than their orientation before the move action? See post for description of proposed mechanic: (1)

A: Allowed! (1)


I z oficjalnego FAQ:

Q: When a large monster interrupts its movement to perform an action, does
the figure have to be placed on the map in all empty spaces?
A: Yes, a large monster cannot interrupt its movement unless it can be
placed on the map and all the spaces it occupies are empty spaces.


W sumie sam sobie odpowiedziałem :)


Co do ożywieńca to zgadzam się, ruch i atak. Jedyną ich akcją jest ruch chyba że na karcie jest napisane inaczej. Ja się zastanawiałem ostatnio czy czasem chowanie nie może wykonać albo ruchu albo ataku ... ale doszedłem do wniosku że ta akcja na karcie to dodatkowa akcja.
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1293
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Descent 2ed.

Post autor: Nidhogg »

Zmyliło mnie to że w opisie jakie akcje mogą wykonać bohaterowie jest dopisane zdanie przy akcji ruchu, że mogą ją przerwać by wykonać inną akcję a potem ją wznowić. Przy opisie potworów tego zdania nie ma. Przy opisie chowańca jest napisane że też może przerywać ruch tak jak bohaterowie. Jednak po ponownym przeczytaniu opisu samej akcji ruchu wynika z niej że potwory nie mogą tylko wydawać zmęczenia (perzcież żadne potwór nie może być zmęczony pod czujnym okiem mrocznego władcy :)) by dostać dodatkowe punktu ruchu.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Descent 2ed.

Post autor: AkitaInu »

Dokładnie :)

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Awatar użytkownika
donPedro
Posty: 205
Rejestracja: 21 lut 2015, 14:41
Been thanked: 1 time

Re: Descent 2ed.

Post autor: donPedro »

Gdzie znajduje się opis jak działa "Ogłuszenie"? Przeczytałem instrukcję, ale chyba mi to gdzieś umknęło.
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Descent 2ed.

Post autor: AkitaInu »

Na karcie stanu :)

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1293
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Descent 2ed.

Post autor: Nidhogg »

Tylko pamiętaj (mnie opis na karcie zmylił) że ogłuszenie zabiera jedną akcję nie całą turę.
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
Awatar użytkownika
donPedro
Posty: 205
Rejestracja: 21 lut 2015, 14:41
Been thanked: 1 time

Re: Descent 2ed.

Post autor: donPedro »

W sumie dziwi mnie, że nie ma tego w instrukcji, tylko na karcie, bo jeden z bohaterów ma przecież taką zdolność.
Awatar użytkownika
pk4
Posty: 12
Rejestracja: 30 sty 2015, 13:05
Lokalizacja: Wrocław

Re: Descent 2ed.

Post autor: pk4 »

Rozpoczęliśmy rozgrywkę i pewnie znajdzie się parę pytań, ale na razie nurtuje mnie jedno: Czy OL odrzuca wszystkie karty z ręki między przygodami i w fazie przygotowania przygody dobiera nową czy może też zostawia kardy z poprzedniej przygody na następną potyczkę?

Mroczny władca musi pamiętać, aby przed dobraniem startowej ręki
kart potasować swoją talię (w tym nowe karty).

Tyle jest w instrukcji, chyba, ze coś przeoczyłem
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Descent 2ed.

Post autor: AkitaInu »

pk4 pisze:Rozpoczęliśmy rozgrywkę i pewnie znajdzie się parę pytań, ale na razie nurtuje mnie jedno: Czy OL odrzuca wszystkie karty z ręki między przygodami i w fazie przygotowania przygody dobiera nową czy może też zostawia kardy z poprzedniej przygody na następną potyczkę?

Mroczny władca musi pamiętać, aby przed dobraniem startowej ręki
kart potasować swoją talię (w tym nowe karty).

Tyle jest w instrukcji, chyba, ze coś przeoczyłem
1. Jeżeli przygodę rozumiesz jako dwa spotkania to tak. Na początku każdej przygody ciągnie z talii karty równe liczbie graczy, pomiędzy spotkaniami zostawia karty na ręce.

2. Nowe karty czyli te które ewentualnie kupił za PDki. Trzeba je wtasować do talii i pociągnąć karty przed przygoda.
crus221
Posty: 197
Rejestracja: 04 sie 2014, 13:53
Been thanked: 1 time

Re: Descent 2ed.

Post autor: crus221 »

Hej mam 3 pytania na które nie znalazłem odpowiedzi (bądź mi umknęła) w instrukcji.
1. Jeśli walczymy i wyrzucimy wzmocnienia to musimy je wykorzystać czy możemy prze chomikować do następnej tury?
2. Czy przy potworach mw posiadających strzałeczkę w prawo możemy je wykorzystać dla każdego potwora osobno czy tylko dla grupy potworów aktywnych?
3. Czy obrót potworów może być tylko o 90st czy np przejść smokiem 3 pola i zrobić obrót o 180st gdzie ogon potwora będzie o 5pól dalej?
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1293
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Descent 2ed.

Post autor: Nidhogg »

crus221 pisze:Hej mam 3 pytania na które nie znalazłem odpowiedzi (bądź mi umknęła) w instrukcji.
1. Jeśli walczymy i wyrzucimy wzmocnienia to musimy je wykorzystać czy możemy prze chomikować do następnej tury?
2. Czy przy potworach mw posiadających strzałeczkę w prawo możemy je wykorzystać dla każdego potwora osobno czy tylko dla grupy potworów aktywnych?
3. Czy obrót potworów może być tylko o 90st czy np przejść smokiem 3 pola i zrobić obrót o 180st gdzie ogon potwora będzie o 5pól dalej?

1. wzmocnienia wykorzystujesz w trakcie ataku nie możesz ich "chomikować"
2. każdy potwór w trakcie ataku może jako wzmocnienie wykorzystać to co ma w zdolnościach. Czyli np. każdy goblin (o ile kest koło potężnego potwora) może dodać jako wzmocnienie zasięg lub serduszka.
3. ustawienie figurki potwora nie ma znaczenia, potwór może atakować nawet ogonem :). Ale odpowiadając na Twoje pytanie to tak możesz obrócić potwora jak Ci się podoba (o ile możesz go tam postawić).
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
crus221
Posty: 197
Rejestracja: 04 sie 2014, 13:53
Been thanked: 1 time

Re: Descent 2ed.

Post autor: crus221 »

Dzięki za odp ale sprecyzuje 2 pytanie bo nie do końca o to mi chodziło. Przykładowo mamy 4 barghesty na planszy czy każdy z nich może użyć skowytu? oraz czy co ture możemy tego używać na każdym osobniku? Oczywiście w ramach ataku.
crus221
Posty: 197
Rejestracja: 04 sie 2014, 13:53
Been thanked: 1 time

Re: Descent 2ed.

Post autor: crus221 »

Może ktoś rozwiązać ostatnią wątpliwość bo za 2h rozpoczynam kampanie :)
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4060
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 7 times
Been thanked: 25 times

Re: Descent 2ed.

Post autor: AkitaInu »

Skowyt to nie atak. Tak, mozesz uzywac co ture każdym

_____________________________
Wysłane z telefonu, przepraszam za błędy ;)
K.K.
Posty: 13
Rejestracja: 05 paź 2013, 21:49

Re: Descent 2ed.

Post autor: K.K. »

Witam
Mam takie dwa pytanka i może ktoś mi pomoże:
1. Czy na jednego potwora można zagrać dowolną liczbę kart mrocznego władcy o ile mają inne nazwy? np. Furię i Zryw jednocześnie?
2. Czy potwór może wykonać w turze 2 akcję, tj. akcję specjalną (która nie jest atakiem) i później normalny atak?
Awatar użytkownika
Nidhogg
Posty: 1293
Rejestracja: 13 cze 2013, 20:36
Lokalizacja: Romb Kujawski
Has thanked: 84 times
Been thanked: 49 times

Re: Descent 2ed.

Post autor: Nidhogg »

K.K. pisze:Witam
Mam takie dwa pytanka i może ktoś mi pomoże:
1. Czy na jednego potwora można zagrać dowolną liczbę kart mrocznego władcy o ile mają inne nazwy? np. Furię i Zryw jednocześnie?
2. Czy potwór może wykonać w turze 2 akcję, tj. akcję specjalną (która nie jest atakiem) i później normalny atak?
1. tak
2. tak
7% rabatu - 3Trolle
10% rabatu - Planszostrefa
Zbiórki gdzie jestem organizatorem: tu
crus221
Posty: 197
Rejestracja: 04 sie 2014, 13:53
Been thanked: 1 time

Re: Descent 2ed.

Post autor: crus221 »

Hej wczoraj grałem pierwszy raz i mam jedno proste pytanie, czy ja źle gram czy to normalne, że przegrałem drugie spotkanie śmierć na skrzydłach (gram MW) nie mając nawet okazji posiadania własnej tury? powiem że 1spotkanie przegrałem. a mianowicie gra 1vs1, 2 bohaterów jak mi zadali obydwoje maksymalne obrażenia przy moim pechu 0 tarcz, mój bos się poskładał.
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Descent 2ed.

Post autor: Fegat »

Jeżeli Śmierć na skrzydłach to te spotkanie z Belthirem, gdzie gracze mają go zabić, to tak. Można to przegrać w 1 turze :D :lol:
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
ODPOWIEDZ