Race for the Galaxy - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: macike »

Net pisze:Jeśli mam żetony prestiżu na płytce Lidera Prestiżu (zdobytymi w danej turze) oraz poza płytką, to płacąc żetonami prestiżu płacę którymi? Jest to o tyle istotne, że jeśli muszę płacić żetonami z płytki to na początku nowej tury mogę ich nie mieć na płytce, więc nie otrzymam bonusu w postaci dodatkowej karty, jeśli natomiast mogę płacić żetonami z ręki łapię się pod bonus (jeśli nadal oczywiście będę liderem).
Gdyby ktokolwiek odmówił bonusu, bo skonsumowany został (chyba nie ma innej możliwości, jest?) jedyny punkt prestiżu, to znaczyłoby, iż ten ktoś pozbawiony jest tak zwanego chłopskiego rozumu.

Żeton po to leży na płytce, aby oznaczyć zdobycie go w bieżącej rundzie. Istotą reguły jest, iż "samotny" Prestige Leader (PL), który w zakończonej właśnie rundzie zdobył co najmniej 1 punkt prestiżu, dostaje bonusową kartę. Wszelka polemika oparta o brak żetonu na kafelku jest niezrozumieniem tao gry.
IMNSHO znacznik PL nie jest niezbędny - da się policzyć posiadane punkty prestiżu, a kwestię uzyskania/bądź nie punktu w zakończonej właśnie rundzie da się odtworzyć z pamięci. To jak listewki do siły militarnej - które są IMNSHO zbędne - narzędzie pomocnicze, a nie element mechaniki.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
gyro
Posty: 40
Rejestracja: 06 lut 2012, 09:13
Lokalizacja: Kielce

Re: Race for the galaxy

Post autor: gyro »

Witam
Kolejne moje pytanie - tym razem odnośnie karty ALIEN DEPARTURE POINT(z III dodatku) i fazy pierwszej tj. odrzuć katę z reki za 1 punkt prestiżu. Czy jeśli wybiorę 2 razy akcję eksploracji czyli 8kart do przeglądania z tego zatrzymuje 2 karty(bonusy z innych kart pomijam) to po wyborze kart mogę odrzucić dwie karty z reki za 2 pkt. prestiżu, czy tylko jedną za 1 pkt prestiżu? Może pytanie wyda się dziwne ale w innych akcjach np. eksploracji czy kolonizacji takie punkty liczą się podwójnie - tj. jeśli skolonizuje świat produkcyjny to otrzymam punkt prestiżu - wyjątek konsumpcja gdzie punkty prestiżu się nie podwaja(potraja).
Dziękuję za wszystkie odpowiedzi.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: macike »

W 2p nie gram, tym chętniej się wypowiem.

EDIT: za radą wc usunąłem tę kompromitującą wypowiedź... :oops:
Ostatnio zmieniony 18 lut 2013, 19:54 przez macike, łącznie zmieniany 1 raz.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Race for the galaxy

Post autor: wc »

gyro pisze:ALIEN DEPARTURE POINT(z III dodatku) i fazy pierwszej tj. odrzuć katę z reki za 1 punkt prestiżu. Czy jeśli wybiorę 2 razy akcję eksploracji czyli 8kart do przeglądania z tego zatrzymuje 2 karty(bonusy z innych kart pomijam) to po wyborze kart mogę odrzucić dwie karty z reki za 2 pkt. prestiżu, czy tylko jedną za 1 pkt prestiżu? Może pytanie wyda się dziwne ale w innych akcjach np. eksploracji czy kolonizacji takie punkty liczą się podwójnie - tj. jeśli skolonizuje świat produkcyjny to otrzymam punkt prestiżu - wyjątek konsumpcja gdzie punkty prestiżu się nie podwaja(potraja).
Akcja eksploracji ZAWSZE następuje tylko raz.
Nawet jak zagrasz obie karty, to nie są to 2 akcje, tylko jedna z większym, skumulowanym bonusem.
W związku z tym oczywiście możesz odrzucić tylo jedną kartę za jeden prestiż.
I - bardzo ważne - możesz tę kartę odrzucić tylko PRZED dobraniem nowych kart.
Innymi słowy - jak przed eksploracją nie masz kart na ręce - to nie ma opcji zdobycia prestiżu.
Bo nie można odrzucić karty zdobytej w tej fazie.

macike pisze: W 2p nie gram, tym chętniej się wypowiem.
Jak rozumiem faza I jest uruchamiana dwukrtonie - zatem dwukrotnie można odrzucić kartę za punkt prestiżu. Ale, jak rozumiem w każdej dobierasz karty i odrzucasz [a nie raz dobierasz sumę kart za obie].
Punkty prestiżu nie ulegają mnożnikowi konsumpcji, ale dwukrotne odpalenie konsumpcji tak samo pozwala dwukrotnie skonsumować towary na prestiż.
Oj Maciuś, skasuj ten post bo to samo mijanie się z prawdą ;-)
Nie ma 2 akcji eksploracji, nie ma 2 akcji konsumpcji!
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
gyro
Posty: 40
Rejestracja: 06 lut 2012, 09:13
Lokalizacja: Kielce

Re: Race for the galaxy

Post autor: gyro »

oki thx.
Net
Posty: 14
Rejestracja: 20 paź 2012, 11:05

Re: Race for the galaxy

Post autor: Net »

wc pisze:Oj Maciuś, skasuj ten post bo to samo mijanie się z prawdą ;-)
Nie ma 2 akcji eksploracji, nie ma 2 akcji konsumpcji!
Cytat z instrukcji:
"Każdy z graczy wykorzystuje pełny zestaw dziewięciu kart akcji i na początku każdej rundy wybiera dwie spośród nich."
Skoro mogę wybrać dwie akcje Rozwoju lub dwie akcje Kolonizacji to dlaczego wybór dwóch akcji Eksploracji czy Konsumpcji ma być nazwany jedną akcją? Cytat z instrukcji mówi wyraźnie o wyborze dwóch akcji spośród dziewięciu, więc dlaczego są dwie akcje Kolonizacji i Rozwoju, a nie ma Eksploracji i Konsumpcji? Czyżbym ponownie nie rozumiał tao gry? Jak to jest?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 802 times
Been thanked: 1252 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mat_eyo »

Nieprzypadkowo w talii dwuosobowej masz po dwie identyczne karty rozwoju i kolonizacji. Jeśli wybierzesz dwa razy rozwój/kolonizację to ta faza będzie zagrana dwa razy a Ty dwa razy rozegrasz ją z bonusem. Jeśli np wybierzesz produkcję i Twój przeciwnik tez to nadal rozgrywana jest tylko jedna taka faza (każdy gracz wybrał ją raz bo nie ma w talii akcji więcej jej kart) ale obaj rozegrają ją z bonusem. Natomiast jeśli zagrasz obie karty eksploracji to ta faza nadal jest rozgrywana raz ale dostajesz bonus z obu kart, czyli ciągniesz osiem kart i zostawiasz sobie dwie.
Ostatnio zmieniony 22 lut 2013, 09:31 przez mat_eyo, łącznie zmieniany 1 raz.
Indar
Posty: 1057
Rejestracja: 25 sty 2013, 22:17
Lokalizacja: Łomża
Has thanked: 11 times
Been thanked: 39 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Indar »

mat_eyo pisze:Nieprzypadkowo w talii dwuosobowej masz po dwie identyczne karty rozwoju i kolonizacji. Jeśli wybierzesz dwa razy rozwój/kolonizację to ta faza będzie zagrana dwa razy a Ty dwa razy rozegrasz ją z bonusem. Jeśli np wybierzesz produkcję i Twój przeciwnik tez to nadal rozgrywana jest tylko jedna taka faza (każdy gracz wybrał ją raz bo nie ma w talii akcji więcej jej kart) ale obaj rozegrają ją z bonusem. Natomiast jeśli zagrasz obie karty eksploracji to ta faza nadal jest rozgrywana raz ale dostajesz bonus z obu karty, czyli ciągniesz osiem karty i zostawiasz sobie dwie.
Dokładnie tak.
Net
Posty: 14
Rejestracja: 20 paź 2012, 11:05

Re: Race for the galaxy

Post autor: Net »

Wydaje mi się, że przyczyną nieporozumienia jest nieprecyzyjne wyjaśnienie.
wc napisał:
"Nie ma 2 akcji eksploracji, nie ma 2 akcji konsumpcji!"
a powinno być: "Są 2 akcje(karty) eksploracji, i 2 akcje(karty) konsumpcji, ale tylko jedna faza!"
Czy tak?
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 802 times
Been thanked: 1252 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mat_eyo »

Tak!
Ponadto są dwie karty konsumpcji ale nie wiem czy można zagrać je obie, tzn najpierw handlować a później konsumować dobra za PZx2
Net
Posty: 14
Rejestracja: 20 paź 2012, 11:05

Re: Race for the galaxy

Post autor: Net »

mat_eyo pisze:Tak!
Ponadto są dwie karty konsumpcji ale nie wiem czy można zagrać je obie, tzn najpierw handlować a później konsumować dobra za PZx2
Sądzę, że jest to jak najbardziej poprawne zagranie: akcje są dwie i dwa bonusy, ale faza jedna.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Nataniel »

Dokladnie tak jest.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 802 times
Been thanked: 1252 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mat_eyo »

Ok występowałem w roli odpowiadającego na pytanie i przy okazji się czegoś dowiedziałem :) wydaje mi się, że w partii dwuosobowej nigdy nie zagrywałem obu konsumpcji ale może dlatego, że ogólnie rzadko korzystam z handlu.
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 802 times
Been thanked: 1252 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mat_eyo »

Wczoraj dołączyłem do podstawki pierwszy dodatek i mam pytanie odnoście jednego ze światów startowych, mianowicie Ancient Race.
Cytat z polskiej instrukcji The Gathering Storm:
"Świat początkowy Ancient Race posiada zdolność początkową, która wymaga od posiadacza karty, przed wyborem akcji podczas pierwszej rundy, odrzucenia trzech kart zamiast czterech." (pogrubienie moje).

Teraz cytat z polskiej instrukcji podstawki:
"Rozdaj każdemu z graczy po sześć zakrytych kart. Następnie każdy z nich przegląda je, wybiera i odrzuca dwie zakryte karty na stos
kart odrzuconych."

Szczerze to nie wiem gdzie jest błąd i nie wiem jak mam grać z Ancient Race.

a) zamiast 2 kart odrzucam 3 i moja ręka startowa składa się z 3 kart zamiast 4 jak u przeciwników (świat startowy mnie ogranicza)
b) zamiast 2 kart odrzucam 1 i moja ręka startowa składa się z 5 kart zamiast 4 jak u przeciwników (świat startowy daje mi bonus)
c) odrzucam 3 karty a przeciwnicy odrzucają 4 więc moja ręka startowa składa się z 3 karty a przeciwników z 2 kart (chyba największy bezsens z wymienionych)

Proszę bardziej doświadczonych graczy o podpowiedź. Btw dodatek jest fajny, karty celów sporo wnoszą, wczoraj wygrałem właśnie dzięki nim, zgarnąłem 3 z sześciu :)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3240
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 71 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: Veridiana »

wersja A 8)

Miało być "odrzucenia trzech kart zamiast dwóch" albo "zredukowania ręki do trzech kart zamiast czterech". pewnie gdzieś po drodze zmieniono zamysł co do zdania i została hybrydka ;)
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 802 times
Been thanked: 1252 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mat_eyo »

Ok to teraz pytanie po co mi taki świat startowy? Jedyny sensowny pomysł to od razu sprzedać z niego towar za 4 karty więc na czysto jesteśmy do prozdu o trzy karty po pierwszej rundzie. Tak czy inaczej średnie IMO.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

To nie jest takie średnie. ;) A jeśli Ci się jeszcze szykuje zielona strategia (która wraz z dodatkami robi się coraz mocniejsza) to w ogóle...

Spróbuj, sprawdź. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Olgierdd »

To dobry świat, bo jest bardzo elastyczny. Docenia się go szczególnie przy kolejnych dodatkach, które dają coraz bardziej wyspecjalizowane światy startowe do konkretnych strategii (a wybieranie z góry ścieżki, którą się podąży jest trochę ryzykowne).
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5612
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 802 times
Been thanked: 1252 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mat_eyo »

Dziś po raz pierwszy spróbowałem klika razy zagrać z robotem, statystyka to 100% przegranych :( niestety to tylko moja słaba gra bo wszystkie zasady zastosowałem raczej dobrze.
Mam tylko pytanie odnośnie żetonów z technologią <6> kiedy należy liczyć je za 6 punktów a kiedy za 9? W instrukcji jest tylko napisane "zależnie od wybranego poziomu trudności" ale przy opisie poziomów trudności tego nie ma.
Furia
Posty: 730
Rejestracja: 27 lut 2012, 23:13

Re: Race for the galaxy

Post autor: Furia »

Mam podobne statystyki. :P Ostatnio dopiero raz udało mi się wygrać na najłatwiejszym poziomie. Punkty za technologie bodajże na najłatwiejszym liczysz za 6 a na pozostałych dwóch za 9.
Viv
Posty: 27
Rejestracja: 14 mar 2013, 13:22

Re: Race for the galaxy

Post autor: Viv »

Szanowni Gracze i Graczki

Z dużym wyprzedzeniem zapowiadamy Trzeci Miniturniej RFTG, który się w Warszawie 11 maja od godziny 16.

Turnieje 1 i 2 (marzec i kwiecień) całkiem się udały, choć chętnie spotkalibyśmy się w większym gronie. Turniej majowy będzie obejmował dodatki 1 i 2, gra z celami oraz na 2 akcje na rundę.

Szczegóły na: Strona główna » Rozgrywki ligowe, turnieje, gry przez forum (PBF) » Turnieje

Pozdrawiam Serdecznie i zapraszam na miniturniej!
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 122 times
Been thanked: 131 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: maciejo »

Furia pisze: Punkty za technologie bodajże na najłatwiejszym liczysz za 6 a na pozostałych dwóch za 9.
A dokładnie są to 3 poziomy trudności:

łatwy 1 x 6 PZ
średni 2 x 6 PZ
trudny 3 x 9 PZ


Co do statystyk to zanim nie wprowadziłem kart z innych dodatków to było tak 50 na 50.Niestety teraz to katastrofa 100 procent w dupe :twisted:
Z mojej strony polecam tyko podstawke i ewentualnie pierwszy dodatek :idea: Z dwóch pozostałych tylko pasujące światy początkowe :wink:

powodzenia :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

maciejo pisze:A dokładnie są to 3 poziomy trudności:

łatwy 1 x 6 PZ
średni 2 x 6 PZ
trudny 3 x 9 PZ
+ 2 potencjalnie istniejące poziomy 3x6PZ i 2x9PZ.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8779
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2686 times
Been thanked: 2365 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Curiosity »

"The Brink of War"

Czy nie uważacie, że funkcja Lidera Prestiżu jest nieco przegięta? W teorii: 2-3 wyłożone (odpowiednie) karty i mamy małą fabryczkę PZ-ek.
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mbork »

Curiosity pisze:"The Brink of War"

Czy nie uważacie, że funkcja Lidera Prestiżu jest nieco przegięta? W teorii: 2-3 wyłożone (odpowiednie) karty i mamy małą fabryczkę PZ-ek.
Tak z ciekawości: teoria teorią, a czy Szanowny Kolega sprawdził tę fabryczkę *w praktyce*? (Chętnie pomogę, jak co;).)
ODPOWIEDZ