Splendor (Marc André)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Splendor

Post autor: Bea »

Zet pisze:większość partii grywam w 2 osoby i nudzi mnie wygrywanie 90% z nich.
glocked pisze:Ja mam odwrotnie, 70% partii ja przegrywam i też mnie to nudzi :D
Czyli jednak da się okiełznać losowość w tej grze. :lol:
annajak
Posty: 100
Rejestracja: 03 sty 2014, 02:09

Re: Splendor

Post autor: annajak »

repek pisze:W czym problem z turniejem? Jeśli nawet element losowy jest spory, to przecież można rozegrać 4-5 partii w eliminacjach, a potem ew. dodatkowo jakieś top4 [finał]. To uśrednia losowość.
Dobrze by było. Niestety w eliminacjach, w których brałam udział, tylko zwycięzcy pierwszych (4-os.) partii przechodzili dalej. Może na innych turniejach eliminacyjnych będzie to zorganizowane lepiej...

Z drugiej strony te MP to bardziej zabawa, mająca na celu promocje gry. Dobra okazja, żeby wyciągnąć na konwent "mniej-geekowych" znajomych, bo "będzie turniej w ta prostą grę, którą pokazałem wam wczoraj". Można zabrać dziecko. A jak komuś ta gra nie pasuje jako turniejowa, to nie musi startować. Zawsze można iść na turniej szachowy, albo w brydża ;).
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4779
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Splendor

Post autor: Trolliszcze »

Kurczę, powoli zbliża się południe, a tu jeszcze nie ma żadnych dyskusji, jakim prawem to badziewie dostało Golden Geek Award w kategorii Gra roku?
Ech, już nawet nie można liczyć na porządny flame z rana...
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Splendor

Post autor: pattom »

Trolliszcze pisze:Kurczę, powoli zbliża się południe, a tu jeszcze nie ma żadnych dyskusji, jakim prawem to badziewie dostało Golden Geek Award w kategorii Gra roku?
Ech, już nawet nie można liczyć na porządny flame z rana...
...ale czemu badziewie ?

Sam zastanawiam się nad kupnem tej gry i tylko jej eurowatość mnie powstrzymuje :-) a, że ładnie wygląda to myślę, żeby dla rodzinnego grania była.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Splendor

Post autor: adam_k27 »

Trolliszcze pisze:Kurczę, powoli zbliża się południe, a tu jeszcze nie ma żadnych dyskusji, jakim prawem to badziewie dostało Golden Geek Award w kategorii Gra roku?
Ech, już nawet nie można liczyć na porządny flame z rana...
No właśnie ja się dziwię skąd się biorą zachwyty nad tą grą? Że ma plastykowe żetony? Bo jako gra jest słaba, bądź w najlepszym razie przeciętna. Sucha mechanika ze sztucznie dolepionym tematem, do tego mało regrywalna. Skąd hype na tą grę?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4779
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Splendor

Post autor: Trolliszcze »

pattom pisze:
Trolliszcze pisze:Kurczę, powoli zbliża się południe, a tu jeszcze nie ma żadnych dyskusji, jakim prawem to badziewie dostało Golden Geek Award w kategorii Gra roku?
Ech, już nawet nie można liczyć na porządny flame z rana...
...ale czemu badziewie ?
Żeby była jasność, zanim mnie znowu jakiś smutny użytkownik oskarży o trollowanie - to nie jest moja opinia, to jest moje wrażenie wyniesione ze wszystkich tych wątków typu "Gra, którą wszyscy lubią, a ja nie znoszę". Splendor pojawia się tam z zadziwiającą częstotliwością.
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: splocki »

Osobiście uważam, że jej się należało.
http://winonboard.blogspot.com/2015/01/ ... inusy.html
To oczywiście subiektywna ocena.
Awatar użytkownika
trabiniu
Posty: 232
Rejestracja: 18 gru 2013, 15:39
Been thanked: 1 time

Re: Splendor

Post autor: trabiniu »

Trolliszcze pisze:Kurczę, powoli zbliża się południe, a tu jeszcze nie ma żadnych dyskusji, jakim prawem to badziewie dostało Golden Geek Award w kategorii Gra roku?
Ech, już nawet nie można liczyć na porządny flame z rana...

pewnie spisek... wiadomych sił :)

prostota zasad, stosunkowo dobra jakość wydania i cena zrobiły swoje. ale tak czy siak to musi być wypadek przy pracy, bo gra nie zasługuje na laury. Ciekawe ile się tego sprzedało ?
Awatar użytkownika
Trolliszcze
Posty: 4779
Rejestracja: 25 wrz 2011, 18:25
Has thanked: 69 times
Been thanked: 1039 times

Re: Splendor

Post autor: Trolliszcze »

Ja bym do minusów dorzucił mimo wszystko cenę, przerażająca jak na tę zawartość - chyba ją robią te pokerowe sztony...
EDIT: IMHO o wygranej decydowała popularność, bo ludzie oceniają tylko to, co znają - a Splendor pojawia się dosłownie wszędzie, bo łatwy, szybko można go nauczyć, mimo wszystko w niegroźnej cenie (acz i tak za wysokiej w stosunku do zawartości)... Idealna gra, żeby wprowadzić kogoś nowego albo zaprezentować na konwencie/festiwalu/w knajpie, bo po 3 minutach można grać.
Awatar użytkownika
trabiniu
Posty: 232
Rejestracja: 18 gru 2013, 15:39
Been thanked: 1 time

Re: Splendor

Post autor: trabiniu »

splocki pisze:Osobiście uważam, że jej się należało.
http://winonboard.blogspot.com/2015/01/ ... inusy.html
To oczywiście subiektywna ocena.

no nie.... 11. emocje ?! jakie emocje ? chyba gdy mi kawa wystygnie....
co do minusów to nieśmiało dopisałbym koszmarną losowość tego tytułu.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Splendor

Post autor: adam_k27 »

splocki pisze:Osobiście uważam, że jej się należało.
http://winonboard.blogspot.com/2015/01/ ... inusy.html
To oczywiście subiektywna ocena.
Ja bym zaliczył do minusów:

- sporą cenę w stosunku do zawartości.
- na siłę przyklejony temat
- regrywalność (dwa razy zdarzyło mi się zagrać i o ile grało się w miarę przyjemnie to zdecydowanie nie miałem ochoty na drugą partię)
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Splendor

Post autor: espresso »

Mnie Splendor nawet przypadł do gustu, ale do gry roku sporo mu brakuje. Ot, taki fajny odmóżdżacz po pracowitym dniu.
Trolliszcze pisze:IMHO o wygranej decydowała popularność, bo ludzie oceniają tylko to, co znają - a Splendor pojawia się dosłownie wszędzie, bo łatwy, szybko można go nauczyć, mimo wszystko w niegroźnej cenie (acz i tak za wysokiej w stosunku do zawartości)... Idealna gra, żeby wprowadzić kogoś nowego albo zaprezentować na konwencie/festiwalu/w knajpie, bo po 3 minutach można grać.
Dokładnie - taki urok wszelkich plebiscytów.
Awatar użytkownika
Wothan
Posty: 525
Rejestracja: 02 lis 2009, 10:11
Lokalizacja: Mazury
Has thanked: 5 times
Been thanked: 16 times

Re: Splendor

Post autor: Wothan »

Ta gra jest tak słaba, że odmawiam gry gdy znajomi chcą w nią zagrać, a to jedyny taki przypadek (no może jeszcze Catan). Słaba, prostacka mechanika, zero klimatu, nie ma nic zachęcającego w tej grze. Zauważyłem, że podoba się kobietom (bo świecidełka?) i nowicjuszom. Jak dla mnie Złota Malina 2014 wśród gier.
Awatar użytkownika
Valarus
Posty: 1270
Rejestracja: 27 lut 2013, 23:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 14 times
Been thanked: 20 times

Re: Splendor

Post autor: Valarus »

adam_k27 pisze: Ja bym zaliczył do minusów:

- sporą cenę w stosunku do zawartości.
- na siłę przyklejony temat
- regrywalność (dwa razy zdarzyło mi się zagrać i o ile grało się w miarę przyjemnie to zdecydowanie nie miałem ochoty na drugą partię)
To świetnie podsumowuje moją opinie.
Pierwsza partia - ej, fajne to nawet.
Druga partia - hmmm, ale będzie tu coś więcej?
Trzecia partia - serio? To wszystko? Tylko tyle?

Tytuł zdecydowanie nie dla mnie. Jednocześnie uważam, że głównym problemem tego tytułu jest właśnie cena. Za 80-100 zł dostajemy duże pudło, w którym prawie nie ma gry. Moim zdaniem powinno być to sprzedawane z mniejszymi żetonami i w woreczku jak Jungle Speed czy Time's up, za jakieś 50 zł.
Awatar użytkownika
mr.big
Posty: 330
Rejestracja: 26 kwie 2013, 13:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times

Re: Splendor

Post autor: mr.big »

A nam gra się podoba i wysoko ja oceniłem ze względu na prostotę i dynamikę.

Jak chcemy coś dłuższego i mózgożernego to wybieramy inną grę. Jedna z lepszych gier jeśli chodzi o czas rozgrywki do 30 minut. Zagra każdy, bo zasady proste. My najczęściej graliśmy w 3 osoby: żona, ja i dziecko 9 lat. Po około 20-stu rozgrywkach daliśmy jej trochę odpocząć, ale upłynęło z miesiąc od ostaniej rozgrywki i z chęcią zagrałbym ponownie :D
Minusem dla mnie jest cena, która jest trochę za wysoka patrząc na zawartość. Rozwiązaniem jest zakup używki :D
Klimatu może i nie ma, ale też jest zaje...... :wink:

Z niecierpliwością czekamy na dodatek :D
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1727
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 113 times
Been thanked: 86 times

Re: Splendor

Post autor: Tomzaq »

Podpisuję się pod powyższym postem. Ponadto niektóre rozgrywki są naprawdę emocjonujące.
Who is John Galt?
Posiadam
annajak
Posty: 100
Rejestracja: 03 sty 2014, 02:09

Re: Splendor

Post autor: annajak »

Również się podpisuję pod tym, co powyżej.

Zakładając, że ten wątek ma służyć głównie osobom, które planuję grę kupić, a najwięcej kupujących to tacy, którzy: zagrali w kilka / kilkanaście gier, coś tam zgooglowali, weszli na to forum (bo skierowało ich google), może otarli się o bgg i jeśli robią to mniej więcej teraz to może zobaczą wyniki BoardGameGeek Golden Geek Awards, to powiem tak...

Jeśli ktoś zobaczył, że Splendor wygrał w kategorii Gra Roku, a skoro w poprzednich latach wygrywały Terra Mystica, Eclipse i Dominant Species i myśli, że Splendor jest świetną grą (pewnie średnio-ciężką) i koniecznie trzeba ją mieć, to JEST W BŁĘDZIE.

IMHO Splendor to:
- świetna MAŁA i SZYBKA gra z zerowym progiem wejścia (mimo, że spakowana w duże pudełko)
- dorosłych i dzieci, nawet młodszych, niż to, co jest napisane na pudełku
- świetny gateway dla dzieci (wprowadzenie do bardziej zaawansowanych mechanik, nauka, że karty się kupuje, że potem coś dają, że w grze mogą być jawne cele i walka o nie, itd),
- bywa zaciekle i mimo, że u nas na stole pojawia się jako filler, to najczęściej parta kończy się tym, że komuś zabrakło dosłownie pół ruchu i chce się odegrać (syndrom jeszcze jednej partii),
- klimat? Nie, nie ma w niej klimatu! Zbieramy symbole i gramy na punkty. Grafik narysował kolorowe kamienie szlachetne. Równie dobrze, bo to mogły być kółka i trójkąty. A arystokraci, to karty celów, po zrealizowaniu którego punty dostaje ten i tylko ten, kto zrobił to najszybciej.
- losowość: na 2 osoby jest ok, na 4 robi się zdecydowanie bardziej losowo, ale do przeżycia, mając na uwadze, jaka to gra.
- negatywna interakcja ogranicza się do podebrania karty lub blokowania żetonów.

Moja ocena 9 - tak, zawsze chcę w nią zagrać. Zawsze, kiedy pojawia się ku temu okazja / kiedy ktoś proponuje, czyli jako filler, jako gra którą gramy z dziećmi znajomych zanim one pójdą spać, a my zagramy w coś większego. I nie, nie jest to gra, dla której byśmy się umówili na sesję, lub gra, w którą byśmy grali cały wieczór. Oceniam grę w takiej kategorii, w jakiej jest. Czy warto kupić? Jeśli macie mocno ograniczony budżet i kupienie Splendora spowoduje, że nie możecie kupić innej dużej i cieższej gry, to nie. Ale jeśli szukacie gry, takiej jak opisałam powyżej, to zdecydowanie tak.

A co do samej nagrody. Zaskoczenie, ale pewnie zaskoczenie byłoby podobne, gdyby jakakolwiek inna gra wygrała równocześnie w kategorii "gra roku" i "rodzinna gra roku". Z czego może wynikać taki wynik?
- coraz więcej w gronie głosujacych jest casuali, którzy nie lubią cięższych tytułów (wśród golden geeków, coraz mniej geeków)
- głosowali głównie Amerykanie (strzelam, ale pewnie tak) - może część "lepszych" tytułów nie była jeszcze u nich dostępna? (znowu strzelam, nie wiem, jak jest z dostepnością poszczególnych gier)

Może czas na osobną kategorię "Heavy game of the year" (do tej pory myślałam, że rozróżnienie na family i grę było wystarczające), albo może trzeba zaostrzyć kryteria dla zostania GoldenGeek'iem, albo bycia dopuszczonym do głosowania (dla mnie zapłacenie paru groszy za awatar to trochę za mało do traktowania opinii takiej osoby jako geeka, ale to, że ktoś ocenia co roku kilkadziesiąt gier, już prędzej... W ogóle po to jest to głosowanie? Nie może system wygenerować statystyk? Lista gier wydanych w 2014 znana... kto jest GoldenGeekiem wiadomo...

Dobra... za dużo blabla, za mało o grze ;).
makiavell
Posty: 18
Rejestracja: 23 kwie 2013, 14:14

Re: Splendor

Post autor: makiavell »

Czy jest na jakimś portalu możliwość pogrania w Splendor online?
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Splendor

Post autor: Bary »

Czy ma ktoś doświadczenie z trybem solo dla Splendoru? Pewnie około 50% moich gier opierałoby się na tym trybie i zastanawiam się czy warto zakupić tytuł przy takich założeniach.
Ostatnio zmieniony 18 maja 2015, 22:15 przez Bary, łącznie zmieniany 1 raz.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
shashwyq
Posty: 9
Rejestracja: 25 sty 2015, 13:01

Re: Splendor

Post autor: shashwyq »

makiavell pisze:Czy jest na jakimś portalu możliwość pogrania w Splendor online?
Tutaj można pograć w ubogą graficznie wersję http://splendor.wwwbgs.com/
Osobiście testowałem tylko przez chwilkę.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Splendor

Post autor: espresso »

Bary pisze:Czy ma ktoś doświadczenie z trybem solo dla Splendoru? Pewnie około 50% moich gier opierałoby się na tym trybie i zastanawiam się czy warto zakupić tytuł przy takich założeniach.
Oficjalnego trybu solo nie ma, a na BGG można znaleźć co najmniej 3 różne wersje fanowskie. Testowałam jedną, była całkiem w porządku, jeżeli ktoś lubi układać pasjansa. Interakcja w Splendorze ma jednak spore znaczenie dla rozgrywki (podbieranie kart i blokowanie żetonów), w wariancie solo zupełnie się to traci (grałam w wariant, w którym mamy "licznik tur" zaimplementowany przez odrzucanie żetonów z dostępnej puli). Widziałam jeden wariant z wirtualnym graczem, ale nie lubię takich rozwiązań, więc nie testowałam.
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Splendor

Post autor: ko2a »

espresso pisze:
Bary pisze:Czy ma ktoś doświadczenie z trybem solo dla Splendoru? Pewnie około 50% moich gier opierałoby się na tym trybie i zastanawiam się czy warto zakupić tytuł przy takich założeniach.
Oficjalnego trybu solo nie ma, a na BGG można znaleźć co najmniej 3 różne wersje fanowskie. Testowałam jedną, była całkiem w porządku, jeżeli ktoś lubi układać pasjansa. Interakcja w Splendorze ma jednak spore znaczenie dla rozgrywki (podbieranie kart i blokowanie żetonów), w wariancie solo zupełnie się to traci (grałam w wariant, w którym mamy "licznik tur" zaimplementowany przez odrzucanie żetonów z dostępnej puli). Widziałam jeden wariant z wirtualnym graczem, ale nie lubię takich rozwiązań, więc nie testowałam.

Mógłbyś prazybliżyć ten wariant solo - ale bez fikcyjnego gracz??
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: Splendor

Post autor: ko2a »

espresso pisze:
Bary pisze:Czy ma ktoś doświadczenie z trybem solo dla Splendoru? Pewnie około 50% moich gier opierałoby się na tym trybie i zastanawiam się czy warto zakupić tytuł przy takich założeniach.
Oficjalnego trybu solo nie ma, a na BGG można znaleźć co najmniej 3 różne wersje fanowskie. Testowałam jedną, była całkiem w porządku, jeżeli ktoś lubi układać pasjansa. Interakcja w Splendorze ma jednak spore znaczenie dla rozgrywki (podbieranie kart i blokowanie żetonów), w wariancie solo zupełnie się to traci (grałam w wariant, w którym mamy "licznik tur" zaimplementowany przez odrzucanie żetonów z dostępnej puli). Widziałam jeden wariant z wirtualnym graczem, ale nie lubię takich rozwiązań, więc nie testowałam.

Mógłbyś prazybliżyć ten wariant solo - ale bez fikcyjnego gracz?
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Splendor

Post autor: espresso »

Mogłabym. Wariant znalazłam na BGG. Generalnie gra przebiega według standardowych zasad, ale przygotowujemy od 3 do 6 żetonów z każdego koloru (im więcej, tym łatwiej), wszystkie żetony złota i dwóch kupców. Akcje wykonujemy tak, jak w standardowej grze, ale po każdej odrzucamy z gry jeden żeton z puli (lub z własnych żasobów, jeżeli pula jest pusta). Celem jest zdobycie 15 punktów, zanim odrzucimy ostatni żeton.
Alternatywny cel gry: po odrzuceniu ostatniego żetonu, musimy mieć możliwość zakupu wszystkich 12 kart, dostępnych na stole.
Awatar użytkownika
arturpe
Posty: 469
Rejestracja: 12 lis 2014, 21:11
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Splendor

Post autor: arturpe »

adam_k27 pisze:
splocki pisze:Osobiście uważam, że jej się należało.
http://winonboard.blogspot.com/2015/01/ ... inusy.html
To oczywiście subiektywna ocena.
Ja bym zaliczył do minusów:

- sporą cenę w stosunku do zawartości.
- na siłę przyklejony temat
- regrywalność (dwa razy zdarzyło mi się zagrać i o ile grało się w miarę przyjemnie to zdecydowanie nie miałem ochoty na drugą partię)
Po kilku partiach klasyfikuje jako grę, w którą można grać z dziećmi 5+ oraz jako gateway. Niestety, ludzie grając w to jako grę wprowadzającą mają trochę wypaczone wrażenie o współczesnych planszowkach. Postrzegają je bowiem jako powazniejszą odmianę nie wiem..... chinczyka? :)
ODPOWIEDZ