Grand Austria Hotel (Virginio Gigli, Simone Luciani)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4053
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 23 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: AkitaInu »

adikom5777 pisze:No. I żeby mi to było ostatni raz... ;)
Mi się też nie podoba marco polo :P

Ale spoko, to po jednej rozgrywce ale zagrał bym jeszcze raz.
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: prz22 »

Po przejrzeniu instrukcji dołączam do tych co widzą mnóstwo Feldo-inspiracji.
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: ChlastBatem »

Zastanawiam się nad tą grą. Niestety napotkałem niezbyt pozytywne komentarze o grze, które potęgują moje rozdarcie.
Spoiler:
Spoiler:
W skrócie: mała interakcja między graczami (dla mnie to na plus, w końcu to euro), brak nowych mechanik... jakby kopia w innej oprawie tematycznej, momentami duży downtime, odczuwalne szczęście czy losowość
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: mig »

ChlastBatem pisze:Zastanawiam się nad tą grą. Niestety napotkałem niezbyt pozytywne komentarze o grze, które potęgują moje rozdarcie.
Spoiler:
Spoiler:
W skrócie: mała interakcja między graczami (dla mnie to na plus, w końcu to euro), brak nowych mechanik... jakby kopia w innej oprawie tematycznej, momentami duży downtime, odczuwalne szczęście czy losowość
Wiesz, mechanicznie to na pewno nie jest żadne odkrycie wielkie. Z tym, że nawet typowe mechaniki dobrze zestawione mogą dać dobry czy bardzo dobry efekt. A co do downtime`u, zbalansowania kart, czy nawet losowości to w sumie nikt po lekturze instrukcji nie jest Ci w stanie odpowiedzieć, bo to trzeba zagrać, żeby zobaczyć jak to zadziała. Pewne rzeczy mogą sugerować jakieś problemy, ale wcale nie muszą one realnie wystąpić. Kup, zagraj, sprawdź i zachowaj albo odsprzedaj (albo opraw w ramkę i powieś na ścianie jako przestrogę, żeby za rok na Essen nie iść w ciemno, tylko poczekać na rzetelne recenzje i dobre ogranie - czyli jakieś kilka miesięcy;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: palladinus »

Grał ktoś na 4 osoby? bo niestety na dwóch gra nie urzekła, niby fajnie, pięknie, ale jak słabo rzucisz to jesteś w czarnej.
Teoretycznie więcej kości powinno losowość nieco bardziej uśrednić.
Skrobnąłem parę słów na blogu:
Essenowy ekspres – Grand Austria Hotel, Automania, ¡Abordaje! (SPIEL 2015)
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Palmer »

U nas grano na 3 i 4 osoby. Nic odkrywczego, ale wszyscy zadowoleni i przyjemnie się grało.

Pamiętałeś o możliwości przerzutu ? ;)
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: palladinus »

Palmer pisze:U nas grano na 3 i 4 osoby. Nic odkrywczego, ale wszyscy zadowoleni i przyjemnie się grało.

Pamiętałeś o możliwości przerzutu ? ;)
Tak, ale trzeba spasować i każdy co pasuje, to przerzuca, więc ten ostani też ma przerąbane. Przyjemnie może i było do czasu jak się słabo zaczęło rzucać.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: cezaras »

palladinus pisze:Grał ktoś na 4 osoby? bo niestety na dwóch gra nie urzekła, niby fajnie, pięknie, ale jak słabo rzucisz to jesteś w czarnej.
hm, a to nie jest tak, że wszyscy czerpią z tej samej puli kości??
czyli jak słabo to wszystkim??
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: palladinus »

cezaras pisze:
palladinus pisze:Grał ktoś na 4 osoby? bo niestety na dwóch gra nie urzekła, niby fajnie, pięknie, ale jak słabo rzucisz to jesteś w czarnej.
hm, a to nie jest tak, że wszyscy czerpią z tej samej puli kości??
czyli jak słabo to wszystkim??
Prawie na pewno nie.
Spoiler:
Ostatnie zdanie inaczej nie miałoby sensu.
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Palmer »

Jak nie jak tak.
Wszyscy mają wspólną pulę kości.

Jak pasujesz, to mówisz pass i czekasz aż reszta zagra. Gdy ponownie dochodzi do Ciebie kolejka, odrzucasz jedną kość z puli, resztę przerzucasz, rozkładasz na polach akcji i wybierasz jedną z kości lub ponownie pasujesz.
Ostatnio zmieniony 15 paź 2015, 14:06 przez Palmer, łącznie zmieniany 1 raz.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: cezaras »

ja sobie to inaczej wyobrażałem (ale jeszcze czekam na swój egzemplarz)
na BGG piszą o pasowaniu

https://www.boardgamegeek.com/thread/14 ... -not-clear
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: palladinus »

Palmer pisze:Jak nie jak tak.
Wszyscy mają wspólną pulę kości.

Jak pasujesz, to mówisz pass i czekasz aż reszta zagra. Gdy ponownie dochodzi do Ciebie kolejka, odrzucasz jedną kość z puli, resztę przerzucasz, rozkładasz na polach akcji i wybierasz jedną z kości lub ponownie pasujesz.
Zrobiłem za duży skrót myślowy. Zanim wszyscy nie spasują, to jest ta sama pula, z tym że dobry rzut dla jednych może być słaby dla innych.
Jak spasujesz, to musisz czekać, aż pozostali zrobią ruch i pozabierają kości. Następnie przed przerzutem jedną odrzucasz i znów liczysz na szczęście. Jak jesteś np. trzeci w kolejce co spasował, to przed tobą znikną jeszcze trzy kości, więc rzucisz bardzo niewielka ich liczbą. Jaka szansa, że dostaniesz coś korzystnego?
Poza tym przykład też jest rozczulający: "It is Andrea’s turn. She desperately needs new rooms [...]", a potem "She (...) rolls again. She is lucky enough to roll 3 [...]" :)
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: Palmer »

Biorąc pod uwagę jak mocno na siłę, jak i elastyczność poszczególnych akcji wpływają goście hotelowi i pracownicy nie dało się odczuć, że to kości przesądzają o wyniku partii. Wiadomo, że jak doprowadzimy się do sytuacji, że jedynym ratunkiem jest dla nas konkretny wynik na kostce to jest 100% szans, że go nie dostaniemy. Cały myk by do takiej sytuacji nie dopuścić ;)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: BartP »

Ja rozumiem, że jeśli dwaj gracze spasowali, to drugi pasujący nie musi przerzucać, może grać z puli powstałej po rzucie przez pierwszego pasującego.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: palladinus »

Palmer pisze:Biorąc pod uwagę jak mocno na siłę, jak i elastyczność poszczególnych akcji wpływają goście hotelowi i pracownicy nie dało się odczuć, że to kości przesądzają o wyniku partii. Wiadomo, że jak doprowadzimy się do sytuacji, że jedynym ratunkiem jest dla nas konkretny wynik na kostce to jest 100% szans, że go nie dostaniemy. Cały myk by do takiej sytuacji nie dopuścić ;)
Jasne sprawa, nie sądzę, że ta gra jest zepsuta - nic z tych rzeczy. Po prostu nie ma co się spodziewać poziomu Felda. Moim zdaniem GAH jest jakieś dwa poziomy niżej niż taka Bora Bora pod względem kontroli losowości. Nie ma jak zmienić świadomie ich wyniku, ani np. zamieniać kosteczek jednych towarów na inne. Myślę, że to by się przydało.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: palladinus »

BartP pisze:Ja rozumiem, że jeśli dwaj gracze spasowali, to drugi pasujący nie musi przerzucać, może grać z puli powstałej po rzucie przez pierwszego pasującego.
Tak niby napisał jakiś Niemiec na BGG, ale nie jestem pewien czy instrukcja też jest tego samego zdania.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: cezaras »

Palmer pisze: Wiadomo, że jak doprowadzimy się do sytuacji, że jedynym ratunkiem jest dla nas konkretny wynik na kostce to jest 100% szans, że go nie dostaniemy. Cały myk by do takiej sytuacji nie dopuścić ;)
też nie :):):)
jak gramy w 4 osoby i jesteśmy ostatnim zawodnikiem to zostało nam min. 7 kostek
to jest jakaś skrajność,że nic nam nie pasuje ...
wówczas pasujemy, odrzucamy jedną kość
groźba, że nie wypadnie potrzebny nam wynik (ani 6tka będąca jokerem) nie jest jakaś szalona :):):)
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 482
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 398 times
Been thanked: 338 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: cactusse »

Zagrałem raz na dwie osoby.

Spodziewałem się lżejszej wersji Marco Polo, ale Grand Austria Hotel lżejsze nie jest i rozgrywka wraz z odcyfrowaniem zasad trwała solidne dwie godziny.

Generalnie gra jest fajna, aczkolwiek wydaje się być bardziej taktyczna i mniej otwarta niż Marco Polo czy Tzolkin - dużo zależy od kart pomocników jakich dostaliśmy i kart gości jacy lądują na stole. Na oko jest trochę mniej miejsca na strategie ale i tak widać było wyraźnie, że poszliśmy z przeciwnikiem w innych kierunkach i kombinujemy inaczej (on zgarniał punkty w trakcie gry ze swoich pomocników i prestiżowych gości, ja próbowałem spełnić imperatorskie żądania, napchać jak najwięcej wysoko punktowanych pokoi i wystawić punktujących na koniec gry pomocników).

Podoba mi tutaj to samo co w Marco Polo - na początku wydaje się, że masz strasznie mało akcji (całe 14-ście) i dziwisz się po co są znaczniki przekroczenia 150 punktów, ale potem kombosy zaczynają startować i szczeny odbijają się od posadzki z wrażenia.

Losowość kostek nam nie przeszkadzała - czasem były rundy gdzie np. wypadała masa mało przydatnych piątek, ale po ogarnięciu zasad pasowania pasowaliśmy często i gęsto, co pozwalało w miarę swobodnie dobić się do wymarzonej akcji (aczkolwiek stres jest i warto mieć alternatywy).
Natomiast mój przeciwnik narzekał na losowość pomocników, albowiem dopiero w ostatniej rundzie dostał punktujących na koniec gry, ale z drugiej strony wyniki były dosyć zbliżone (ok 152 do 168), ja zwycięską przewagę uzyskałem dosyć ryzykowną ostatnią turą którą wykonałem "na styk" (aczkolwiek mogła mnie spokojnie utopić gdyby finalne pasowanie i przerzut nie dało mi 1 na kostkach), no i w zaawansowanych zasadach jest draft początkowych pomocników co definitywnie powinno rozwiązać problem.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: cezaras »

W weekend zagraliśmy w 4 osoby.
Wszyscy gracze zachwyceni (albo niemalże zachwyceni) - a wiadomo wygrała tylko jedna osoba, więc to nie tylko kwestia wyniku.
Warto mieć długofalową strategię, ale jej realizację trzeba podporządkowywać w zależności od dostępnych kostek, gości, pomocników.
U nas wygrały osoby, które postawiły na realizację celów politycznych, aczkolwiek zdajemy sobie sprawę, że graliśmy bardzo nieoptymalnie i kolejna rozgrywka poszła by zupełnie inaczej.

Chociaż mechanika jest zupełnie inna, to porównanie z Zamkami Burgundii nie jest bez sensu. "Feeling" jest bardzo podobny, chociaż w GAH więcej zależy od nas i pojedyncza decyzja "więcej waży".
Myślę, że dla fanów eurogier o ciężkości średniej lub średniej plus, to znakomita pozycja.
Losowość jest, ale dotyka wszystkich dokładnie tak samo, czyli raczej powinniśmy mówić o losowości w aspekcie zmiany warunków rozrywki. Radzenie sobie w ramach tych zmiennych warunków jest kwintesencją tej gry i działa znakomicie....

Dwa niewielkie minusy:
- tory pieniędzy umieściłbym na głównej planszy, tak żeby było widać jak stoimy (skoro tor cesarza się dało, to i tu byłoby wygodniej i przejrzyściej)
- na dachu są tabelki mówiące o premiach za zajęcie grupy pokoi. Nawet jak popatrzymy na obie strony hotelu, to nie wszystkie grupy występują. Nic to nie zmienia w rozgrywce, ale powoduje wrażenie, że ktoś czegoś nie dopatrzył... albo już się przygotowywał do rozszerzenia... (chyba, że są jacyś specjalni goście / pracownicy, którzy dodają coś do liczenia, ale nie zauważyłem)

Reasumując:
Shakespeare podobał nam się bardzo
7 cudów - pojedynek jeszcze bardziej
Isle of Skye - troszkę mniej (chociaż w swojej kategorii wagowej to niezły tytuł)
ale póki co to dla mnie Grand Austria Hotel jest grą tegorocznego Essen. i będziemy sumiennie weryfikować te pierwsze wrażenia...
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: KubaP »

cezaras pisze: - na dachu są tabelki mówiące o premiach za zajęcie grupy pokoi. Nawet jak popatrzymy na obie strony hotelu, to nie wszystkie grupy występują. Nic to nie zmienia w rozgrywce, ale powoduje wrażenie, że ktoś czegoś nie dopatrzył... albo już się przygotowywał do rozszerzenia... (chyba, że są jacyś specjalni goście / pracownicy, którzy dodają coś do liczenia, ale nie zauważyłem)
Nie przejrzałem wszystkich kart, ale może są pomocnicy, którzy pozwalają budować na innych kolorach?

Dla mnie też generalnie świetny tytuł, nie mogę się doczekać kolejnej partii.
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 482
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 398 times
Been thanked: 338 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: cactusse »

Podobnie jak w Zamkach Burgundii, na jednej stronie plansz graczy układ pokoi jest identyczny, natomiast na drugiej stronie jest indywidualny układ, specyficzny dla każdego planszy. "Czwórki" na indywidualnych stronach u różnych graczy są w różnych kolorach (no prawie, żółty jest bodajże dwa razy... ;-) ).
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: evenstar »

Ktoś sie orientuje czy gra będzie dostępna w jakimś sklepie z wysyłką od zaraz? Póki co znalazłam tylko z wysyłką do 30 dni.
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: adikom5777 »

Była dostępna do przedwczoraj :) trzeba chwilkę poczekać
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: evenstar »

adikom5777 pisze:Była dostępna do przedwczoraj :) trzeba chwilkę poczekać
ach dobrze :)

Po przeczytaniu instrukcji wydaje się dość klimatyczna, czy ma sie poczucie bycia hotelarzem podczas gry :wink: :?:
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Grand Austria Hotel

Post autor: cezaras »

evenstar pisze:
Po przeczytaniu instrukcji wydaje się dość klimatyczna, czy ma sie poczucie bycia hotelarzem podczas gry :wink: :?:
trzeba by Wielkiej wyobraźni .... (i to przez duże "W")
ODPOWIEDZ