Chicago Express /Wabash Cannonball (John Bohrer)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Chicago Express

Post autor: janekbossko »

czyli wszystko przemawia za! no to problem z gowy RT nie wart ceny kiedy CE mozna kupic za 99 zl
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chicago Express

Post autor: steady »

Się cieszę, że pomóc mogłem :).
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3079
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: Chicago Express

Post autor: cezner »

W CE jeszcze nie grałem, ale na pewno niedługo zagram bo trochę się przyczyniłem do tego braku w grachplanszowych.
Natomiast ostrożny byłbym co do tego stwierdzenia, ze RT nie wart jest tych pieniędzy. Moim zdaniem RT to doskonała gra pociągowa i jak ktoś lubi tego typu gry, to na pewno nie będzie zawiedziony.
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Chicago Express

Post autor: sipio »

Dobrze rozumiem, że w fazie rozwoju hexów (trzecia w instrukcji, niebieska), to gracz wybiera tylko jedną opcję (albo city/mountain/forest albo industrial city) i rozwija tylko jeden hex?
Bo przy drugiej fazie - rozwoju linii - napisane jest o trzech a w tej trzeciej nic nie jest napisane poza "Players may develop game hexes" i zastanawia się nad tą liczbą mnogą.
Pi)tS
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Chicago Express

Post autor: yosz »

w fazie rozwojów rozwijasz jeden hex

w fazie budowy linii możesz wykorzystać do trzech lokomotyw jednej linii
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6484
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 609 times
Been thanked: 963 times

Re: Chicago Express

Post autor: Odi »

Jak grać w tą grę?

:|

Wczoraj Chicago Express zadebiutował podczas spotkania w gdańskim Schronie. Partia trzyosobowa (wg BGG gra najlepiej wypada w konfiguracji właśnie 3- i 4-osobowej). Nie jestem zachwycony. Zupełnie nie było tego, czym gra miała niszczyć, a więc 'efektu krótkiej kołdry'. Zarówno gracze, jak i kompanie kolejowe, pieniędzy miały w bród. Wszyscy rozwijali się elegancko zgodnie z założonym planem i tyle. Potem policzyliśmy pieniądze. Jak dla mnie - nudnawo.

Zastanawiam się jednak, czy nie graliśmy źle?

Na pewno popełniliśmy jeden błąd w zasadach - dopuściliśmy możliwość budowania linii przez gracza, który nie posiada akcji danej kompanii. Ale nie wpłynęło to na grę, bo i tak żaden z graczy z tej możliwości nie skorzystał.
Zastanawia mnie co innego.... Czy gracz rozpoczynający licytację, musi zacząć ją od ceny zgodnej z aktualną wartością akcji kompanii, czy może OD RAZU podyktować wyższą cenę? W instrukcji jest napisane "The selecting player must bid at least minimum bid or pass". Czyli, że niby można nie przejmować się ceną minimalną, i od razu - rozpoczynając aukcję - można rzucić dowolną sumę. A że każdy miał sporo pieniędzy, przeto często przebitki były dwu- lub trzykrotne, w stosunku do ceny minimalnej, no i można było samodzielnie je pompować. Kompanie miały full kasy i wszystko rozwijało się bez przeszkód.

Zastanawiam się, czy zmuszenie gracza rozpoczynającego aukcję do zaproponowania minimalnej ceny, nie wpłynęłoby na zmniejszenie środków w kompaniach (nikt nie mógłby samodzielnie pompować kompanii, na którą ma wyłączność), nie uatrakcyjniłoby rozwoju heksów leśnych (ani razu tego nie zrobiliśmy w czasie gry) i dzielenia się udziałami.

A może po prostu bez sensu płaciliśmy mnóstwo pieniędzy za akcję, nie patrząc tak naprawdę jaka będzie stopa zwrotu w fazach dywidend, hm?
A może to urok gry trzyosobowej? Każdy ma wtedy sporo akcji zanim wypłacone zostaną dywidendy i duże fundusze na początek (stąd windowanie cen akcji)
Pokażcie mi co źle robiłem, albo jak się w to gra, bo Chicago Express wygląda bardzo fajnie, wydaje się mieć potencjał, ale....COŚ JEST NIE TAK :|
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 3 times

Re: Chicago Express

Post autor: melee »

Ta gra raczej nie opiera się na tym, że firmy mają mało kasy, podobno przy dużej liczbie graczy zaczynają się dopiero tego typu problemy (np. dopiero wtedy używana jest akcja wyrębu lasu). Co więcej, sugerowana zmiana nic nie zmieni, ktoś otworzy po cenie wywoławczej, ale i tak cena raczej dojdzie do takiego poziomu jak przy poprawnych zasadach (tak, można otworzyć tak wysoko, jak się chce, nawet czasami trzeba to sobie wyliczyć).
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Chicago Express

Post autor: Nataniel »

Odi pisze:A może po prostu bez sensu płaciliśmy mnóstwo pieniędzy za akcję, nie patrząc tak naprawdę jaka będzie stopa zwrotu w fazach dywidend, hm?
A może to urok gry trzyosobowej? Każdy ma wtedy sporo akcji zanim wypłacone zostaną dywidendy i duże fundusze na początek (stąd windowanie cen akcji)
Pokażcie mi co źle robiłem, albo jak się w to gra, bo Chicago Express wygląda bardzo fajnie, wydaje się mieć potencjał, ale....COŚ JEST NIE TAK :|
Poczatkujacy gracze najczesciej placa za duzo :-). Jezeli kompania jest warta obecnie 30 i wypuszcza 3. akcje (minimalna cena = 10) a do konca gry bedzie najwyzej 2-3 wyplaty dywidendy, to nie oplaca sie kupowac akcji za wiecej niz 20, a i to majac nadzieje, ze za chwile ktos nie wypusci na rynek 4. akcji (a wiec rozwodni nasze udzialy). Lepiej juz nic nie kupic, niz kupic za takie pieniadze :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Arhtu
Posty: 518
Rejestracja: 06 paź 2004, 18:07
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Chicago Express

Post autor: Arhtu »

Czy wiadomo coś o dodruku tej gry? Bo wszędzie u nas w sklepach piszą, że nakłada wyczerpany. :/
-
Awatar użytkownika
Zero
Posty: 103
Rejestracja: 28 cze 2008, 23:54
Lokalizacja: Kraków

Re: Chicago Express

Post autor: Zero »

Sciema ! Wlasnie zakupilem nowiutki egzemplarz we Frankfurcie, wiec problemem nie jest wyczerpanie nakladu a co najwyzej brak na magazynach polskich sklepow. :)
Awatar użytkownika
shaman
Posty: 48
Rejestracja: 16 gru 2008, 13:34

Re: Chicago Express

Post autor: shaman »

Zero: mozesz podac adres tego lub innego sklepu z planszowkami we Frankfurcie? Chodzi jak mysle o Frankfurt nad Odra?
Awatar użytkownika
Zero
Posty: 103
Rejestracja: 28 cze 2008, 23:54
Lokalizacja: Kraków

Re: Chicago Express

Post autor: Zero »

Niestety jestem we Frankfurcie nad Menem. Kupilem w Galerii Kaufhof w Hessen Center i widzialem jeszcze w Toys'r'us w Nord West Zentrum. Ale wydaje mi sie , ze w innych miastach , w sklepach tych dwoch sieci powinni miec. Pozdrawiam.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3079
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 90 times

Re: Chicago Express

Post autor: cezner »

Sprawdź od razu, czy masz wszystkie elementy. Bo w moim egzemplarzu brakowało 10 niebieskich lokomotyw i 1 zółtej. Jak wrócisz do Polski to będziesz miał problem z reklamacją jeśli coś będzie nie tak.
Awatar użytkownika
Zero
Posty: 103
Rejestracja: 28 cze 2008, 23:54
Lokalizacja: Kraków

Re: Chicago Express

Post autor: Zero »

Dzieki wielkie! Sluszna uwaga! Sprawdzilem i jest wszystko :) a nawet mam dwie dodatkowe i wlasnie niebieskie. :) Tak wiec jakbys potrzebowal 2 szt. to nie ma problemu :) Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Blue
Posty: 2323
Rejestracja: 09 gru 2006, 22:42
Has thanked: 196 times
Been thanked: 254 times
Kontakt:

Re: Chicago Express

Post autor: Blue »

CE jest od queen games... żaden problem, żeby wam dosłali. Dwa zdania po angielsku w formularzu na ich oficjalnej stronie i dostaniecie brakujące rzeczy. Już raz się z nimi kontaktowałem, nie było żadnego problemu. W ciągu 2ch tygodni dostałem to co trzeba :).
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: Chicago Express

Post autor: adikom5777 »

Ostatnio zagrałem kilka razy i po zajrzeniu do bgg mam dylemat. Czy jest możliwe po wybraniu akcji "aukcja" wybrać opcję "no bid", czyli pusta akcja bez licytacji. Przysuwamy wskaźnik aukcji o jeden i nikt nie kupuje certyfikatu. Na forum bgg ktoś poruszył ten temat, że jest to dobra strategia dla tych co mają mało kasy i blokują możliwość kupowania innym. Natomiast w polskiej (i angielskiej) instrukcji nic na ten temat nie napisali.
Awatar użytkownika
trance-atlantic
Posty: 686
Rejestracja: 02 sty 2012, 11:41
Lokalizacja: Wlkp
Has thanked: 47 times
Been thanked: 225 times
Kontakt:

Re: Chicago Express

Post autor: trance-atlantic »

Nie mam w tej chwili przed sobą instrukcji, ale rzeczywiście jest coś takiego, że gracz wybiera akcję "licytacja" po czym jej nie wykonuje. Trochę niedokładnie jest to ujęte, bowiem ta akcja jako jedyna angażuje wszystkich graczy i - na chłopski rozum - jeśli jeden rezygnuje to wcale nie musi oznaczać, że inni także nie mają prawa głosu. Dalej jednak jest napisane, że w ten sposób gracz ma pewność, iż w danej rundzie będzie o jedną licytację mniej, czyli wygląda to w ten sposób: wybieram opcję "licytacja" - rezygnuję z wykonania akcji (przesuwam wskaźnik) - swoją akcję wykonuje kolejny gracz (lub też następuje faza podsumowania czy dywidend, jak to tam się zwie).
Around The Board - videoinstrukcje i przykładowe rozgrywki :)

Planszostrefa - 10%, Planszomania - 10%, 3trolle - 7%.|
Palmer
Posty: 1270
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 193 times

Re: Chicago Express

Post autor: Palmer »

Mamy możliwość spasowania i wtedy przesuwamy dowolny wskaźnik.
Po to też powstała wąskotorówka w dodatku, żeby podczas spasowania jednak coś zrobić :)
Awatar użytkownika
siemin_
Posty: 166
Rejestracja: 07 kwie 2011, 18:49
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 4 times
Been thanked: 2 times

Re: Chicago Express

Post autor: siemin_ »

Podobno będzie dodruk, wie ktoś coś na ten temat?
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Chicago Express

Post autor: FortArt »

Chicago Express (i dodatek) są aktualnie sporo przecenione w Planszomanii (88 i 37) i 3trollach (84 i 34). To niemal połowa standardowej ceny.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Chicago Express

Post autor: Vester »

Jestem już po kilku rozgrywkach i powiem jedno: gra jest rewelacyjna.
1. Gra się godzinkę.
2. Idealnie wprowadza w świat gier giełdowych. Świetnie współgra z Paris Connection jako zapowiedź wieczoru.
3. To zaprzeczenie pasjansa. Wszyscy patrzą sobie na ręce i próbują czytać w myślach.
4. Kapitalny mechanizm kontrolowania momentu końca gry. Bardzo ważny element układanki.
5. Nieuniknione granie w drużynach i sojusze, które często polegają na wysługiwaniu się partnerem.
6. Każda partia zupełnie inna. Akcja zmienia się jak w kalejdoskopie.


Z minusów: gra wymaga graczy o podobnym poziomie obycia. Inaczej następuje miażdżący kingmaking.

Nie znam jeszcze gier typu 18xx, więc zapewne podniecam się najzwyklejszym elementarzem, niemniej, dobrze mi z tym.

Wszystkim średnio-zaawansowanym europlayerom polecam gorąco. Nie sądziłem, że z takiego suchara można wycisnąć tyle miodu. Szok.
Fuser.exe
Posty: 741
Rejestracja: 11 lip 2014, 13:11
Lokalizacja: Chiang Mai
Has thanked: 28 times
Been thanked: 18 times

Re: Chicago Express

Post autor: Fuser.exe »

gra jest rewelacyjna, prosta, szybka i bardzo grywalna. mechanizm jest niesamowicie prosty ale ilość możliwości przytłacza. mam wrażenie, że grając 50. raz może będzie już schematycznie, ale pierwsze wrażenie jest rewelacyjne.
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Chicago Express

Post autor: dicer »

Szukam polskiej instrukcji.
Czy ktoś dysponuje pdf-em?
serwat
Posty: 46
Rejestracja: 29 wrz 2010, 13:48
Lokalizacja: Wrocław

Re: Chicago Express

Post autor: serwat »

także proszę o polską instrukcję
jestem planszoholikiem
http://www.planszoholik.pl
Apostolus
Posty: 197
Rejestracja: 23 mar 2015, 20:08
Has thanked: 3 times
Been thanked: 4 times

Re: Chicago Express

Post autor: Apostolus »

Odgrzebię temat.
Także poszukuję polskiej instrukcji.
Czy ktoś byłby tak miły i zeskanował swoją?
ODPOWIEDZ