Pomoc w wyborze miedzy dwoma grami przygodowymi.

Zastanawiasz się co kupić? Poszukujesz gry dla 2 osób? A może najzabawniejszej gry dla 3-6 osób Reinera Knizia o kosmosie, zaczynającej się na literę Z? Pomożemy!
deexer
Posty: 65
Rejestracja: 22 lut 2008, 13:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w wyborze miedzy dwoma grami przygodowymi.

Post autor: deexer »

cezner pisze:...ale dobrze by było żeby gracz miał jakieś naprawdę ważkie decyzje do podjęcia w swoim ruchu.
Pełne ważkich decyzji to są szachy, gry strategiczne i inne mózgożerne. W grach przygodowych chodzi według mnie o raczej 'przygodę' i chillout :). Taki hack'n'slash :twisted: - mają być potwory, przypadek i masa ekwipunku, przyjaciół oraz innych upgradów do postaci. Przygoda sprowadza się do badanie nieznanego i walki z 'przeciwnościami'.

Przygodówka nie może też wkraczać zbyt szczegółowo w życie naszej postaci - nie wyobrażam sobie w przygodówki, w której w ramach tury muszę rozdysponować na akcje na zdobywanie żywności, gotowanie, ostrzenie broni, czy też toaletę... bo wyjdą z tego jakieś SIMS-y. Ma być prosto: z punktu A idę do punktów B,C,D.... według mojego widzi-mi-się; po drodze jakieś karty z przygodami i nagrodami, u celu zadanie, nowy sprzęt, nowy cel i tak do oporu :). Oczywiście na końcu przygody ma mnie czekać potężny przeciwnik i dziewica do ocalenia :twisted: ale gra ma mi zapewnić, że zamin zabiorę się za ten cel będę miał dziką radochę zabijając mniejszych i większych minibossów. Planszówka nigdy nie będzie 'przygodówką' w rozumieniu gier komputerowych bo nikt nie ma takiego dużego stołu, tylu kostek, ani czasu na lekture instrukcji, która potencjalnie miałaby grubość biblii. Planszowe przygodówki bazują na prostych schematach i to jest w nich chyba najpiękniejsze ;).

'Wzorcowa przygodówka by deexer' będzie praktycznie zawsze nastawiona na minimalną kooperację lub będzie miała niski współczynnik interakcji - PvP. Pasują się tu na pewno MiM, Runebound (bo grałem) WoW, AH (z tego co słyszałem). Dyskutując o tych tutułach mówimy o prostych schematach a różnice tkwią tylko w szczegółach - i dobrze, i tak ma być. Przykładowo Descent/Doom i Dungeoneer mają element interakcji, który w moim odczuciu psuł 'przygodowy chillout' - zawsze jest ktoś, kto kombinuje jak zabić Twą postać, a bezpośrednie i ciągłe robienie na złość postaci współgraczy psuje zabawę - co innego zaatakować ją raz czy dwa, żeby zabrać przedmiot ;) czy mieszek złota. Gry takie jak SoC, Lord of rings, Ghost stories mają w sobie niewątpliwie element przygodowy ale nie upgradujemy postaci, czyli odpadają...

Ale się rozpisałem kończę OT.
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Pomoc w wyborze miedzy dwoma grami przygodowymi.

Post autor: B »

Ja oczywiście pisałem o WoW grze przygodowej.
Pamiętam że przy pierwszych grach podobało mi się to że kończyło się rozgrywkę dwuosobową w godzinę, ale potem przy większej ilości osób potrafiło się ciągnąć bez końca, dopóki nie opracowałem strategii olewania questów i polowania na przedmioty, wtedy się kończyło szybko i brutalnie.
Awatar użytkownika
Paweł Puzio
Posty: 130
Rejestracja: 06 paź 2004, 22:38
Lokalizacja: Poland

Re: Pomoc w wyborze miedzy dwoma grami przygodowymi.

Post autor: Paweł Puzio »

Dziekuje wszystkim za porady. Zaskocze was, kupilem AH. Ale jak sie zonie nie spodoba to pewnie zakupie Runebounda, badz inna przygodowa fantasy. Albo pelen pakiet Dungonera, albo Runeounda, albo ktoregos z WoW-ow. Moja zona raczej bedzie chciala zabijac potworki i robic questy wiec raczej nie bedzie problemu z przechodzeniem gry gola postacia.
Descent tez brzmi interesujaco, ale nie mam pojecia jak sie moze sprawowac na 2 osoby. Ma ktos jakies doswiadczenie w tym zakresie ?


Pozdrawiam
Paweł
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Pomoc w wyborze miedzy dwoma grami przygodowymi.

Post autor: janekbossko »

Gratuluj! :) :mrgreen:
Dungeoner jest imo sredni
Runebound lepszy ale tez nie siega piętom AH :twisted:
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 333
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Pomoc w wyborze miedzy dwoma grami przygodowymi.

Post autor: Wehr »

Również nie polecam Dungeoneera, IMO kiepawy. Ale Runebound jest bardzo standardową grą przygodową, może się żonie spodobać.
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomoc w wyborze miedzy dwoma grami przygodowymi.

Post autor: Dzej »

Runebored to zło :twisted:
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 333
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Pomoc w wyborze miedzy dwoma grami przygodowymi.

Post autor: Wehr »

Gry przygodowe są generalnie złe, ale niektórym się podobają. ;-)
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomoc w wyborze miedzy dwoma grami przygodowymi.

Post autor: Dzej »

Jedyna słuszna przygodówka to Arkham :twisted:

Jak powrócą czasy że jest za pół darmo to na pewno wróci do łask.
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
Paweł Puzio
Posty: 130
Rejestracja: 06 paź 2004, 22:38
Lokalizacja: Poland

Re: Pomoc w wyborze miedzy dwoma grami przygodowymi.

Post autor: Paweł Puzio »

Żonie podobal sie Dungoner, nie podobalo sie zagladanie do instrukcji. A descent brzmi tym ciekawiej ze lubi rpg. A WoW bo lubi WoWa :-)
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 379 times
Been thanked: 94 times

Re: Pomoc w wyborze miedzy dwoma grami przygodowymi.

Post autor: farmer »

Descent na 2 osoby idzie, ale średnio dobrze. Jest zbyt trudny dla gracza prowadzącego bohaterów.
Żeby bohaterowie mieli szanse, Pan Podziemii musi nie grac na 100% swych możliwości i zabawić się w Mistrza Gry - utrudniać bohaterom zadanie, ale go nie uniemożliwiać, bo to zabije cały fun gry.
Dla mnie jako Mistrza nie ma z tym problemu - nie muszę wygrywać, liczy się sama frajda z gry. Ale jeśli ktoś lubi grać na maxa i popastwić się nad bohaterami - szybko zniechęci partnera do gry.
Zdecydowanie gra zyskuje przy większej ilości graczy, najlepiej 4 - 5...

Z większą ilością osób balans idzie na korzyść bohaterów.
Przy 5ciu osobach oceniam szanse (to zależy oczywiście od scenariusza, ale podaję średnią):
- dla samej podstawki - 55 do 45 dla bohaterów (czyli mniej więcej równo ze wskazaniem na bohaterów)
- z dwoma dodatkami (tyle mam na tą chwilę) - 55 do 45 dla Pana Podziemii (czyli mniej więcej równo ze wskazaniem na Pana Podziemii)

Dungeoner jest dobry jako gra podróżna - zajmuje mało miejsca i mało czasu. Jako "główne danie" w domu - nie nadaje się. Jak konserwa - pod namiotem smakuje jak niebo, ale w domu nie sięgniesz...

P.S.
WoW:TBG sprawdza się na 2 graczy dużo lepiej (jak już pisałem wcześniej :) ).
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Pomoc w wyborze miedzy dwoma grami przygodowymi.

Post autor: B »

Jeśli używać spawn markera z road to legend, to questy stają się dość proste dla 2 bohaterów - przeszliśmy dziesiątki questów z podstawki i dodatków używając tego markera jako jedynego house rule. Średnio wychodziło 3-4h na quest i nawet jeśli bohaterowie polegli to prawie zawsze w ostatnim pokoju w walce z bossem. Często musiałem się napocić ostro jako overlord żeby zatrzymać dobrze skoordynowany duet bez możliwości zalewania go spawnami.
Ja descenta na 2 osoby jak najbardziej polecam.
Jervon
Posty: 165
Rejestracja: 07 maja 2006, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w wyborze miedzy dwoma grami przygodowymi.

Post autor: Jervon »

B ale Ty piszesz o Descencie na trzy osoby - overlord i dwójka bohaterów - a tutaj chyba chodziło o grę na dwie osoby - overlord i bohater.
Dzej pisze:Jedyna słuszna przygodówka to Arkham :twisted:

Jak powrócą czasy że jest za pół darmo to na pewno wróci do łask.
Zupełnie nie masz racji, zagraj w Questa i się przekonaj czym jest prawdziwa gra przygodowa,
- Koza!
- Co?
- Ty... wiesz co :p
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomoc w wyborze miedzy dwoma grami przygodowymi.

Post autor: Dzej »

Nie znam questa i raczej nei poznam gdyż jest niedostępny/za drogi. Raczej w tym temacie mówimy o grach ogólnodostępnych. Co innego gdyby temat brzmiał najlepsza gra przygodowa :wink:

Nie mniej dla mnie na daną chwile najlepsza gra przygodową jest AH :wink:
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Pomoc w wyborze miedzy dwoma grami przygodowymi.

Post autor: janekbossko »

jakby mozna by bylo kupic WQ... :roll:
a tak... AH zostaje a później dluuugo dluuugo nic
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Pomoc w wyborze miedzy dwoma grami przygodowymi.

Post autor: B »

B ale Ty piszesz o Descencie na trzy osoby - overlord i dwójka bohaterów - a tutaj chyba chodziło o grę na dwie osoby - overlord i bohater.
Opcja którą opisujesz nie istnieje. Przy grze dwuosobowej jeden gracz jest Overlordem, drugi prowadzi dwójkę bohaterów.
Mam w takim systemie rozegranych grubo ponad 50 rozgrywek i dopier od momentu pojawienia się zasady ze spawn markerem poczułem różnicę.
Jervon
Posty: 165
Rejestracja: 07 maja 2006, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Re: Pomoc w wyborze miedzy dwoma grami przygodowymi.

Post autor: Jervon »

B dziękuję za uświadomienie mojego błędu.

Co do Qusta to myślę, że nie jest tak tragicznie. Cały czas pojawia się na aukcjach i kupując tylko części nie wychodzi zbyt drogo - sam mam kilka zestawów wszystkich kart, tokenów i plansz. No i zawsze można posilić się o drukowanie - GW na tym nie zbiednieje skoro gra od dobrych 10 lat nie istnieje w sklepach.
- Koza!
- Co?
- Ty... wiesz co :p
Awatar użytkownika
Wehr
Posty: 333
Rejestracja: 27 maja 2008, 19:10
Lokalizacja: C.K.S.M.K.Kraków/Zakopane
Has thanked: 12 times
Been thanked: 15 times

Re: Pomoc w wyborze miedzy dwoma grami przygodowymi.

Post autor: Wehr »

No AH to klasa sama w sobie, zgadzam się w 100%.
Obecnie: Agricola, Bitwy Westeros, 7 Cudów
Moja kolekcja
A to bym chciał :-P
Awatar użytkownika
wicked
Posty: 205
Rejestracja: 23 lip 2009, 01:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w wyborze miedzy dwoma grami przygodowymi.

Post autor: wicked »

A propos gier przygodowych, czy są jakieś interesujące tytuły spoza gatunku fantasy? Zaznaczam, że jestem początkującym graczem i z tego, co słyszałem, Arkham Horror jest zbyt trudny i skomplikowany dla debiutantów.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Pomoc w wyborze miedzy dwoma grami przygodowymi.

Post autor: janekbossko »

jak AH jest po polsku to ani nie jest trudny a ni skomplikowany :)
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomoc w wyborze miedzy dwoma grami przygodowymi.

Post autor: Dzej »

Trudnośc AH maleje wraz z liczbą osób/wybranym przedwiecznym. Optymalnie gra się w 3-4 osoby.

Gra nie jest trudna.I jest jedyną jak dotąd która dawała mi z współpracy a nie wbijania noża w plecy :twisted:
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
wicked
Posty: 205
Rejestracja: 23 lip 2009, 01:31
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w wyborze miedzy dwoma grami przygodowymi.

Post autor: wicked »

Skoro Arkham Horror nie jest specjalnie trudny, chętnie sięgnę po ten tytuł. Dzięki za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 379 times
Been thanked: 94 times

Re: Pomoc w wyborze miedzy dwoma grami przygodowymi.

Post autor: farmer »

Bardzo podobny do Descenta, ale w klimacie s-f zamiast fantasy, jest DOOM.

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: Pomoc w wyborze miedzy dwoma grami przygodowymi.

Post autor: Dabi »

farmer pisze:Bardzo podobny do Descenta, ale w klimacie s-f zamiast fantasy, jest DOOM.

pozdr,
farm

A dokładniej Doom to taki mocno okulawiony (znacznie mniej elementów) Descent science fiction o mniej dorobionej mechanice
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomoc w wyborze miedzy dwoma grami przygodowymi.

Post autor: Dzej »

Ale tańszy i krócej sie gra :D
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
deexer
Posty: 65
Rejestracja: 22 lut 2008, 13:27
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pomoc w wyborze miedzy dwoma grami przygodowymi.

Post autor: deexer »

Skoro już jesteśmy przy temacie Doom vs Descent, mam pytanie, jak wyglada kwestia walki wręcz vs dystansowa w obu tych grach. Z tego co pamiętam (tylko na podstawie instrukcji) w Doomie mamy marines (bodajże takie same statystyki) i różne bronie (wszystkie dystansowe, do znalezienia) - co wydaje mi się fajne, bo wszyscy mają równe szanse. Natomiast Descent (też na podstawie pobieżnego przejrzenia instrukcji) ma opcję walki wręcz i na dystans, przy czym postacie mają predefiniowalny styl walki, czyli są skazana na dany sposób walki/gry. I tutaj może dojść do sytuacji (wspomnianej chyba nawet w tym wątku), że gracz będący wojownikiem będzie mięsem armatnim, a mag będzie wszystkich rozwalać stojąc bezpiecznie z tyłu - co jest w moim odczuciu trochę 'niefajne'. Nie do końca wynika z instrukcji czy atak wręcz jest dużo bardziej zabójczy niż czar/łuk, oraz czy postacie mają pozostałe współczynniki wyrównujące ich szanse w walce. Jak w descencie wyglądałby pojedynek postać vs postać, na zasadzie: w dużym pomieszczniue/krętym korytarzu stawiamy na przeciwko siebie maga i wojownika i bazując na mechanice patrzymy kto kogo pokona.
ODPOWIEDZ