Carson City - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Carson City

Post autor: mnw »

DanCo pisze:Pytanie formalność.

Rewolwery, które użyję do pojedynku - odrzucam?
100% nie - trzymasz je do końca gry (nawet gdzieś w instruckji jest taki zapis chyba)

EDIT: aa, chyba że chodzi o wariant might is right :) to oczywiście odrzucasz tę płytkę którą użyłeś na kupkę, a jak ci się skończą to dobierasz z tej kupki trzy nowe.
Awatar użytkownika
DanCo
Posty: 668
Rejestracja: 27 maja 2008, 11:55
Lokalizacja: Zdzieszowice

Re: Carson City

Post autor: DanCo »

Chodzi mi o podstawowy wariant gry.
Nigdzie nie doczytałem się tego czy rewolwery odpadają czy nie (3 razy instrukcja szybko czytana). W ogóle zasady użycia rewolwerów są lakonicznie opisane (zresztą cała instrukcja dla mnie jest pełna niedomówień, przy Strongholdzie problemów nie miałem a tutaj ...).

Budynki dają rewolwery (ja brałem je fizycznie do ręki w postaci żetonów). Załóżmy, że mam 5 rewolwerów do tego 3 gnaty z pola akcji, czyli w sumie 8 sztuk broni. Dochodzi do np. dwóch pojedynków. W pierwszym pojedynku używam wszystkich rewolwerów.
1) Odrzucam 3 gnaty z pola akcji?
Następnie dochodzi do drugiego pojedynku.
2) Znowu mogę użyć wcześniej wykorzystane rewolwery?

Z tego co już napisaliście to rozumiem, że zostawiam rewolwery (poza tymi 3 gnatami z pola akcji co są na jedną rundę) na następne rundy.
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Carson City

Post autor: mnw »

Nigdy nie odrzucasz rewolwerów. Jak je dostaniesz, to trzymasz do końca gry.
W przypadku "3 gnatów", które zdobyłeś na polu akcji, oddajesz je gdy skończy się runda - nieważne, ile pojedynków w tej rundzie odbędziesz.
Awatar użytkownika
DanCo
Posty: 668
Rejestracja: 27 maja 2008, 11:55
Lokalizacja: Zdzieszowice

Re: Carson City

Post autor: DanCo »

OK, rozumiem. Ale mi teraz chodzi o to, czy jedne i te same rewolwery w jednej rundzie mogę użyć w kilku pojedynkach?

Jeszcze raz czytałem instrukcję PL i nigdzie o tym nie piszą - odrzucać, nie odrzucać.
Dałem do czytania innej osobie, zadałem pytanie i też nie potrafi mi na nie odpowiedzieć.

Dobrze, że to nie moja gra i mam ją jedynie wytłumaczyć - smerf maruda :)

I jeszcze jedno, może mi ktoś wytłumaczyć czemu pojedynki kilku osobowe rozdzielane są na dwa różne typy (przez takie zmiany zasad w grze dochodzi o pomyłek) albo brak konsekwencji w instrukcji, nie wiem?

Strona 3, punkt 3, Jeśli kilku uczestników umieściło kowboja na tym samym polu lub parceli, dochodzi do kilku pojedynków. Każdy z zaangażowanych w niego graczy rzuca kością. ... Zwycięzcą pojedynku jest osoba, która uzyskała najwyższą sumę. - wniosek, wszyscy na raz rzucają i najlepszy wygrywa

Strona 4, Zakup parceli, Jeśli podczas akcji zakupu parceli dochodzi do kilku pojedynków, o kolejności ich rozstrzygania decyduje gracz, którego znacznik stoi na polu toru porządku tury o najniższej wartości. - czyli najpierw jeden pojedynek, a później drugi. Tak my graliśmy i to każdy pojedynek a nie tylko o parcele, bo to zostało nam w głowie, numer 1 decyduje, kto walczy, później gracze tracili rewolwery, wykrwawiali się i na koniec ten numer 1 walczył ze zwycięzcą poprzedniej potyczki (zgodnie z Waszymi uwagami, rewolwery będą odkładane do zasobów gracza, tak więc na następną rundę będą mogły znowu być użyte)

Nie wiem jak ja tą grę niedzielnym graczom - właścicielowi i jego znajomym - wytłumaczę. Pierwszy raz nie powiem: "przeczytasz po grze instrukcję to Ci się to w głowie ułoży".
mnw
Posty: 319
Rejestracja: 15 sty 2010, 17:29
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 150 times
Been thanked: 84 times

Re: Carson City

Post autor: mnw »

DanCo pisze:OK, rozumiem. Ale mi teraz chodzi o to, czy jedne i te same rewolwery w jednej rundzie mogę użyć w kilku pojedynkach?
Jeszcze raz czytałem instrukcję PL i nigdzie o tym nie piszą - odrzucać, nie odrzucać.
mnw pisze:Nigdy nie odrzucasz rewolwerów. Jak je dostaniesz, to trzymasz do końca gry.
mnw pisze:100% nie - trzymasz je do końca gry (nawet gdzieś w instruckji jest taki zapis chyba)
zephyr pisze:Nie?
Nie mam gry ale jak graliśmy to zostawały i przy odrzucaniu rewolwerów więzienie byłoby mocno żałosne.
Ty czytasz co my do Ciebie piszemy, czy nie?

Odnośnie pojedynków - nie ma żadnej nieścisłości.
Gdy kilka osób uczestniczy w pojedynku - tylko jedna wygrywa akcję, a reszta odzyskuje kowboja - tak jak piszesz.
Zauważ za to, że na stronie czwartej przy kupnie parceli chodzi o kilka różnych pojedynków (czyli kiedy na kilku parcelach położono 2 lub więcej kowbojów).
Specjalnie się pofatygowałem na bgg, przeszukałem kilka tematów i jestem w 100% pewien (jeśli to Cię nie zadowala, to powiem, że w 10000000000000000000% ;p).
Nie wiem jak ja tą grę niedzielnym graczom - właścicielowi i jego znajomym - wytłumaczę. Pierwszy raz nie powiem: "przeczytasz po grze instrukcję to Ci się to w głowie ułoży".
Spokojnie, włóż w to trochę zaangażowania, nie pozwól im zasnąć przy tłumaczeniu zasad, postaraj się trochę ubarwić słowami tu i ówdzie suchą mechanikę tak, aby wprowadzić fajny kowbojski klimat i może się uda :) w razie czego w końcu możesz zastosować na niedzielnych graczach jakąś inną grę ;)
Awatar użytkownika
DanCo
Posty: 668
Rejestracja: 27 maja 2008, 11:55
Lokalizacja: Zdzieszowice

Re: Carson City

Post autor: DanCo »

Tak tak czytam.

Piszę "kilka pojedynków w rundzie" a Ty mi odpisujesz "do końca gry".

Ok, przyjmuję do wiadomości - TAK. I nie męczę Was tą grą :)

Nie musiałeś sprawdzać na BGG. Mam nadzieję, że nie podniosłem Ci ciśnienia dodatkowymi pytaniami. A jeśli tak to przepraszam i ślicznie dziękuję za odpowiedzi.

Tłumacząc grę, zasady postaram się maksymalnie prowadzić klimat bo ta gra w dużej mierze opiera się na klimacie. Będzie pifff, będzie pafff i dorzucę gringo comprendre :) a jak gringo nie zrozumie to będę tłumaczył jeszcze raz :)

Jeszcze raz WIELKIE DZIĘKI :D
traxek
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2010, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Carson City

Post autor: traxek »

A ja mam jeszcze pytanie

Kiedy liczy się limit gotówki u gracza przy danej postaci, rozumiem na końcu tury.
Z tego wychodzi, że jeżeli będę chciał zakupić jakieś punkty zwycięstwa za pieniądze, to limity mnie obowiązują po tych zakupach?
Archibald
Posty: 167
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:39
Lokalizacja: okolice Wrocławia

Re: Carson City

Post autor: Archibald »

Jubiletka pisze:Jeśli ktoś atakuje Twój budynek, a Ty nie postawisz na nim kowboja dla obrony, to atakujący automatycznie zgarnia połowę Twoich zysków (zaokraglając w dół o ile dobrze pamiętam).
Jesli natomiast postawisz na tym budynku kowboja, który będzie go bronić i ktoś zaatakuje ten budynek, to dochodzi do pojedynku i dopiero jak go przegrasz, to atakujący zabiera połowę Twoich zysków z tego budynku.
A ktory kowboj jest usowany, a ktory wraca do zasobow gracza (w pojedynku wracalby ten, ktory przegral)?

Poza tym w polskiej instrukcji napisali "broniacy moze umiescic kowboja aby WZMOCNIC obrone", czyli, ze jakas obrone zawsze sie ma a ten dodatkowy kowboj dodawalby wiecej?


Czy ktos wie o jakiejs "ulepszonej" instrukcji, ktora by ten wszystek groch z kapusta jakos porzadkowala? Albo czy wydawca tej gry wydal jakiegos "patcha" do instrukcji :D
Adrian
Posty: 48
Rejestracja: 24 lip 2007, 18:42
Lokalizacja: Warszawa

Pytania.

Post autor: Adrian »

Po grze i powtórnym przeczytaniu instrukcji (angielskiej) naszły mnie takie pytania co do zasad:

1. Kto wygrywa pojedynek w przypadku remisu: ten co jest bliżej 1 na torze kolejności tury, czy ten kto jest bliżej 5? Bo akurat w polskiej instrukcji nie było to jednoznaczne. Według angielskiej to zrozumiałem, że ten kto jest bliżej 5.

2. Czy na koniec gry są przyznawane punkty zwycięstwa również za budynki które zakupiliśmy, ale których nie wybudowaliśmy?

3. Jak to jest z tymi punktami na koniec za turn order - są przydzielane (pol.), czy tylko w przypadku remisu to ma jakieś znaczenie (ang.)?

4. Kasa za parcele - pole na którym dostaje się 2$ za parcele, jak rozumiem, za każdą swoją parcelę, nawet te zabudowane, czy te zajęte przez domki czy góry? Nie tylko za te puste?

5. Ranczo - dostaję się kasę, tylko za puste, ale wykupione parcele? Czy też za brak parceli, za puste pustynne pole, też dostaje się kasę?

6. Osadnik - czy za parcelę którą on daje trzeba płacić, czy jest ona darmowa?

7. Domek - co w sytuacji, gdy trzeba postawić domek, a nie ma żadnej wolnej drogi, jak również samemu nie ma się wolnej drogi. Nie można wtedy wybudować budynku?


Z góry dzięki za odpowiedzi :)
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Carson City

Post autor: B »

odpowiedzi bazowane na długiej lekturze forum CC na BGG:

1. bliżej jedynki
2. nie
3. w przypadku remisu tylko
4. za każdą parcelę
5. puste pola (bez budynków/gór), nieważne czy wykupione czy nie
6. darmowa
7. nie można wybudować budynku


edit - nie miałem racji co do punktu 5, poprawiłem więc!
Ostatnio zmieniony 13 wrz 2010, 21:45 przez B, łącznie zmieniany 1 raz.
Adrian
Posty: 48
Rejestracja: 24 lip 2007, 18:42
Lokalizacja: Warszawa

Re: Carson City

Post autor: Adrian »

Dzięki!

Co do 5. To w takim razie rancho staje się wypasioną inwestycją na początek gry. Praktycznie co turę zapewnia 8$ jak się je postawi na odludziu...
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Carson City

Post autor: B »

8$ to kiepski utarg, dla mnie największym plusem rancho to rewolwer który się dostaje.
Red
Posty: 1
Rejestracja: 13 wrz 2010, 20:31

Carson City Pytanka

Post autor: Red »

Witam

Mam takie pytania dotyczące rozgrywki :

1. Jeżeli gracz rozstawi swoich zawodników a poźniej podczas rozgrywki okazuje się że nie stać go na wykupienie budynku na którym stoi to co wtedy :czy jego kowboj wraca do jego zapasów czy traci go czy może dowolnie go przesunąć na inną akcje ?

2.Na koniec tury można zostawić sobie tylko tyle kasy ile wskazuje limit persony.NP limit persony wynosi 20 $ ja mam 47 $ .Rozumiem że dostaje 2 punkty Zwycięstwa za każde 10 $ a 7 $ oddaje za free do wspólnych zasobów.Też tak robicie ?

3.Czy na polach gdzie zdobywa się
punkty zwycięstwa (town council) Można stawiać po kilku swoich kowboi ? np 4 kowboi jednego gracza na polu {1 punkt zwycięstwa za 5 $} płaci 20 $ i zysuje 4 punkty ? Odnosi się to też do innych pola Hazardu ta sama opcja 4 kowboi jednego gracza 4 rzuty dwoma kostkami i kaska do kieszeni
Awatar użytkownika
B
Posty: 795
Rejestracja: 01 cze 2007, 21:08
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 5 times
Been thanked: 6 times

Re: Carson City

Post autor: B »

1. taki pechowy zawodnik przepada - ale nie mam na to oficjalnego cytatu autorów/wydawców. Jedyne czego jestem pewien to to, że na 100% nie przesuwa się takich pechowców na inne pola i że jedyny przypadek gdy zawodnik wraca do twojej puli, to taki gdy przegra on pojedynek, tak więc drogą eliminacji - tracisz go.

2. wywalasz całą kasę powyżej limitu, za każde pełne 10$ dostajesz 1VP, reszta przepada

3. jedyne pola gdzie możesz postawić więcej niż jednego kowboja, to te oznaczone symbolem 'zakaz pojedynków'. Nie możesz nigdzie indziej stawiać więcej niż jednego typa - ani na polach na torze, ani na planszy
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Carson City

Post autor: zephyr »

AD1 - przegrany pojedynek wraca tak jakby się go nie wystawiło ?!? O_o
nigdy tak nie grałem, może przestałyby mnie wkurzać pojedynki...

AD2 - jakbym miał oddać 7 to już wolałbym dopłacić 3 i dostać tego VPka

AD3 - nie nie możesz, ale co do puktów zwycięstwa to jeden kowboj może chyba kupić ile chce tych punktów w podanym przeliczniku, może czegoś nie doczytałem ale inaczej te pola są słabiutkie
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
DJCrovley
Posty: 147
Rejestracja: 26 maja 2009, 00:26
Lokalizacja: Poland, Poznań

Re: Carson City

Post autor: DJCrovley »

Ad 1. instrukcja wyraźnie mówi ze postawienie kowboja i ew wygranie pojedynku daje możliwość wykonania akcji. Czyli jak najbardziej tracisz pionek.

Ad 2. Ja gram tak ze tą akcję traktuje jak każde inne pole zakupu punktów, za 10$ - 1 pkt. czyli możesz wydać więcej a nawet wszystko.

Ad 3. jak już zostało napisane jedno pole pojedynkowe - jeden kowboj. Nie wszystkie pola są akcjami jednorazowymi. punkty można kupować tyle ile masz kasy.
'..You the mothers who sent their sons from far away countries, wipe away your tears. Your sons are now lying in our bosom and are in peace. Having lost their lives on this land they have become our sons as well.'
—Atatürk 1934
Kolekcja
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1100
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 648 times
Been thanked: 524 times

Re: Carson City

Post autor: Harun »

Rozegrałem ostatnio pierwszą grę. Gra wydaje się ciekawa, ale instrukcja, w tym w wersji polskiej, powinna zawstydzać wydawcę. Jak na razie znalazłem 3 błędy. Poniżej dla podsumowania poprawne zasady (w oparciu o forum g-p, bgg i instrukcję niemiecką)

1. Budując kopalnię nie stawiamy domu (instrukcja pl jest tu sprzeczna)

2. Pole na torze akcji "Punkty zwycięstwa za nieruchomości" oznacza punkty za budynki (wyłączając z tego domy i góry). [w instrukcji pl "wyłączając z tego domy i kopalnie"]

3. Kolejność na torze nie daje VP tylko rozstrzyga remisy. [w instrukcji pl twórcza zasada, że kolejność daje także VP za graczy na dalszych miejscach.]
Awatar użytkownika
Harun
Posty: 1100
Rejestracja: 21 sie 2006, 16:48
Lokalizacja: okolice Poznania
Has thanked: 648 times
Been thanked: 524 times

Re: Carson City

Post autor: Harun »

Kolejny błąd w polskiej instrukcji, tym razem sprostowany przez autora gry. Wg instrukcji osadnik (czerwona strona) daje albo 8$ albo 1$ za posiadaną górę. W rzeczywistości daje 8 $ lub 1 VP za górę będącą własnością osadnika.
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Re: Carson City

Post autor: jerrymagu »

Witajcie,
My mamy problem z jednym z zapisów w instrukcji

cyt.
Akcje wykonuje się zawsze w kolejności pokazanej na torach na górze planszy (i tak po kolei Eagle Valley Arms - The Virginia& Truckee Road Company - .........Town Council of Carcon City)

Czy to oznacza że jeśli stawiam pierwszego ludzika to jestem zmuszony aby postawić go w Eagle Valley Arms, zaś drugiego w sekcji The Virginia & Truckee Road Company, trzeciego w Nevada State Bank.......
Czy też mogę dla pierwszego Kowboja wybrać dowolną sekcję powyżej planszy terenu i dla kolejnych też?
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2821
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 107 times
Been thanked: 161 times
Kontakt:

Re: Carson City

Post autor: Ink »

Tam jest mowa o wykonywaniu akcji, a nie o wystawianiu ludzików. To zupełnie inne fazy gry.
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
traxek
Posty: 104
Rejestracja: 16 sty 2010, 12:36
Lokalizacja: Warszawa

Re: Carson City

Post autor: traxek »

A ja mam pytanie dotyczące kart postaci, które mają dwa warianty.
Napisali, że można później ustalać, którą wersją gramy (żółtą, czy czerwoną). Jednak jak wy gracie (albo rozumiecie, wybór opcji do gry), czy gramy "tylko" żółta wersja lub "czerwoną". Czy np. wybieram postać i wybieram, czy gram wersją żółtą lub czerwoną. Czy to jest tylko opcja do dowolnego omówienia - ustalamy na początku gry jak gramy.
Awatar użytkownika
oopsiak
Posty: 832
Rejestracja: 04 lip 2009, 00:48
Lokalizacja: Warszawa / gdzieś na morzu

Re: Carson City

Post autor: oopsiak »

w założeniu wszystkie karty powinny być żółte LUB czerwone. Dodatek THE NEW BEGINNING (do wydrukowania z bgg) wprowadza możliwość wyboru strony w każdej turze, ale trzeba za to zapłacić. Ale oczywiście domowa zasada, że część postaci jest żółta, a część czerwona jest jak najbardziej ok. pytanie, czy wtedy jednak niektóre z nich nie będą DUŻO BARDZIEJ opłacalne.
LICZBA graczy/punktów/żetonów

MAM / ODDAM / CHCĘ
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Carson City

Post autor: Edwardo »

Czy ktoś mógłby mi dokładnie i łopatologicznie wytłumaczyć jak działają żetony pojedynku, bo czytając angielską instrukcję nie kumam tego do końca. Niby po wykorzystaniu wszystkich sześciu swoich żetonów tworzę nowy stos i pociągam trzy żetony. Rozumiem więc, że od tej chwili będę wybierał tylko z trzech. Jednak co w momencie kiedy w wyniku pojedynku muszę odrzucić jeden z żetonów- czy wówczas:

a) na jego miejsce dociągam kolejny (żeby uzupełnić do trzech) i do końca gry mam już w ręce trzy żetony rotacyjnie uzupełniając z odrzuconych?
b) wykorzystuję jeden po drugim i jak się skończą, to biorę do ręki te trzy, które zostały a jak i te się skończą, to ze wszystkich sześciu znów losuję trzy i tak w kółko?
c) rotacyjnie uzupełniam ale jak się skończą to muszę się pozbyć co do jednego żetonu i dopiero wtedy z sześciu znów losuję trzy?
d) czy jeszcze jakoś inaczej?

zawiłe to ale instrukcja jest nieprecyzyjna :(
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Carson City

Post autor: Edwardo »

Nikt nie zna właściwej odpowiedzi? Wydaje mi się, że najrozsądniejsza jest odpowiedź "c" czyli, że jak skończy mi się 6 żetonów "w ręce", to losowo dociągam trzy z odrzuconych, następnie po walce odrzucam jeden i dociągam jeden z trzech, które zostały a jak i te się skończą, to dysponuję "ręką" wydając wszystkie co do jednego a następnie z odrzuconych sześciu losuję znów trzy i apiać od nowa. Ktoś potwierdzi?
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Awatar użytkownika
plokij
Posty: 46
Rejestracja: 14 lis 2010, 20:30

Re: Carson City

Post autor: plokij »

Czy posiada ktos instrukcje PL (skany,zdjecia,...itd) ? posiadam gre ale bez instukcji pl. Bylbym wdzieczny za pomoc.
ODPOWIEDZ