Essen 2012

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Gabriel
Posty: 730
Rejestracja: 13 sie 2007, 23:08
Lokalizacja: Warszawa

Re: Essen 2012

Post autor: Gabriel »

Mnie zaskoczyło wydanie drugie Taluvy, na którą sporo osób poluje. Na razie tylko żaden sklep nie ma w ofercie.
Kupię:Dark World: Dragon's Gate / Schwarze Auge Tal des Drachens (stary dungeon-crawler)
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: Essen 2012

Post autor: Dabliu »

MisterC pisze:
Gabriel pisze:Na razie tylko żaden sklep nie ma w ofercie.
Aż sprawdziłem
http://www.planszoweczka.pl/pl/p/Taluva/2108
Dzięki niezawodnej Planszóweczce swoją Taluvę (oraz Qin) dostałem cieplutką prosto z Essen :D
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1545
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 208 times

Re: Essen 2012

Post autor: Furan »

Gram właśnie dwie równoległe partie w Antike Duellum (szkoda, że brak jest greckiej mapy) online. Niebywale przyjemna rzecz. Siedzi w tym duch planszówkowy sprzed kilku lat (w sumie to modyfikacja Antike więc nie ma się co dziwić). Niestety czuję, że wyścig zbrojeń wcześniej czy później skończy się albo zmasakrowaniem jednej ze stron, albo permanentnym impasem. Do minusów zaliczyłbym też kolorystykę - gracz beżowy/szary i biały (cudowny kontrast). Zobaczymy...
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
Lucf
Posty: 1346
Rejestracja: 09 lip 2008, 22:29
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2012

Post autor: Lucf »

W tym roku jakoś wyjątkowo nie śledziłem relacji, nawet jeszce nie przeczytałem relacji na GF, tylko przejrzałem.
Jedna, jedyna rzecz jaka rzuciła mi się w oczy to oczywiście DODATEK do małej Agri na 2 osoby - czy ktoś grał? Czy dodatek jest zależny/niezależny językowo? W jakiej cenie to sprzedawali? Czy można gdzieś w PL kupić?

PS
Niestety nikt z Blokusem 3D się nie zgłosił :)
Matio.K
Posty: 1582
Rejestracja: 04 cze 2007, 10:59
Lokalizacja: Olsztyn
Has thanked: 9 times
Been thanked: 12 times

Re: Essen 2012

Post autor: Matio.K »

Podsumowanie Artura na temat Essen 2012: http://www.boardtime.pl/2012/10/essen-2 ... wanie.html
www.facebook.com/newsyograchplanszowych: newsy planszowe, choć nie tylko!
Awatar użytkownika
7koliberek9
Posty: 283
Rejestracja: 03 lip 2011, 14:23
Lokalizacja: Mazowieckie
Has thanked: 33 times
Been thanked: 12 times

Re: Essen 2012

Post autor: 7koliberek9 »

Może ktoś zechciałby napisać coś o Western Town? Wygląda bardzo ciekawie i opinie na BGG (choć niewiele) na razie pochlebne.
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2012

Post autor: sipio »

Matio.K pisze:Podsumowanie Artura na temat Essen 2012: http://www.boardtime.pl/2012/10/essen-2 ... wanie.html
Jako, że instrukcje już dostępne są dla większości gier to warto do nich zajrzeć. Już po ich lekturze można się przekonać, że
Space Cadets daleko jest do gry rodzinnej. Też zrobiłem ten błąd w osądzie ale wtedy nie było jeszcze tyle wiadomo o grze.
Teraz to już bym wolał Space Alerta im tłumaczyć.
Zaś Keyflower zdecydowanie nie ma tematyki morskiej. Może o inną grę chodziło...?
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Essen 2012

Post autor: schizofretka »

Grał ktoś może w Phantom na Essen? Miałem na radarze, ale niewiele opinii się na bgg pojawiło.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Essen 2012

Post autor: yosz »

Ja grałem - przyjemna karcianka z bardzo fajnymi grafikami. Mnie nie powaliło ale Filipposowi się bardzo spodobało i nawet kupił. Podpytaj się jego
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
sipio
Posty: 1141
Rejestracja: 15 cze 2008, 21:38
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2012

Post autor: sipio »

schizofretka pisze:Grał ktoś może w Phantom na Essen? Miałem na radarze, ale niewiele opinii się na bgg pojawiło.
Jak będziesz w ten piątek o 16 w Agresorze to mogę przynieść i zagramy.
Grafiki rzecz gustu, zaś sama gra jest dość specyficzna i chyba najlepiej zagrać samemu :-)
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Essen 2012

Post autor: schizofretka »

Mogę być.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Essen 2012

Post autor: janekbossko »

Jak tam Archipelago i City of Horror?

Widzial ktos lub i gral?
Awatar użytkownika
tokage
Posty: 964
Rejestracja: 26 cze 2008, 20:44
Lokalizacja: Wrocław

Re: Essen 2012

Post autor: tokage »

Grałem dwie kolejki w Archipelagos-handel jak w osadnikach, co turę negatywny event który wspólnie musimy pokonać (coś jak atak dzikich w Grze o Tron), Eksploracja jak w Eclipse, mechanizm rynkowy trochę mi przypominał Navegadora, do tego worker placement- jak w dowolnym worker placement ;P To wszystko okraszone karaibskim klimatem. Zdecydowanie słabe z losowymi ludźmi w głośnej essenowej sali, może być przyjemne na spokojnym wieczorze planszówkowym. Może być trochę przekombinowane i może mieć syndrom psa ogrodnika. Prawdopodobnie za 10E mniej bym sobie kupił, przy tej cenie zakup wydał mi się dość ryzykowny. Jak ktoś grał to chętnie posłucham o wrażeniach z pełnej partii.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Essen 2012

Post autor: schizofretka »

Jak się pojawi regularnie w sklepach (miało być 2 tyg po Essen, więc jakoś zaraz) to kupię i przyniosę do Chwili.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
staszek
Posty: 3546
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 25 times

Re: Essen 2012

Post autor: staszek »

w niektórych już się pojawiło ;)
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Essen 2012

Post autor: Banan2 »

Witam!
Ja mam pytanie, w sumie chyba głównie do Rebela. Czy tłumaczą się już może instrukcje do essenowych nowości?
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Essen 2012

Post autor: Nataniel »

Do jakich konkretnie? Do większości gier Essenowych nie będzie instrukcji. Jeżeli jakaś gra wejdzie do ciągłej sprzedaży, wtedy pojawi się instrukcja.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Re: Essen 2012

Post autor: jerrymagu »

Nataniel pisze:Do jakich konkretnie? Do większości gier Essenowych nie będzie instrukcji. Jeżeli jakaś gra wejdzie do ciągłej sprzedaży, wtedy pojawi się instrukcja.
Czyli można z tego rozumieć ze większość essenowych nowości nie trafi do regularnej sprzedaży. :?:
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Essen 2012

Post autor: BartP »

Co roku przecież tak jest. Jak nikt nie podpisze umowy dystrybucyjnej, to pojedyncze egzemplarze kupisz tylko w Rebelu i Planszomanii.
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2012

Post autor: berni »

BartP pisze:Co roku przecież tak jest. Jak nikt nie podpisze umowy dystrybucyjnej, to pojedyncze egzemplarze kupisz tylko w Rebelu i Planszomanii.
Faktycznie w poprzednich latach też było tak, że część gier była dostępna tylko jako świeżo przywiezione z Niemiec, a później nie pojawiały się już wcale albo po wielu miesiącach. To ciekawe, czy ktoś mógłby opisać taki proces wygląda? Czy taki polski dystrybutor musi zawsze podpisać umowę z wydawnictwem, jeśli chce zacząć rozprowadzać jego gry? To nie jest po prostu tak, że kupuje ileś sztuk w dobrej cenie i sprzedaje sklepom/hurtowniom z marżą?
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Essen 2012

Post autor: yosz »

Po prostu mija trochę czasu zanim niektóre gry trafią do szerszej dystrybucji. Wydawnictwo ma np tylko 500 sztuk przygotowane na targi w Essen, sprzedaje wszystko i kolejny druk jest za np. 2 miesiące.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Essen 2012

Post autor: FortArt »

yosz pisze:Po prostu mija trochę czasu zanim niektóre gry trafią do szerszej dystrybucji. Wydawnictwo ma np tylko 500 sztuk przygotowane na targi w Essen, sprzedaje wszystko i kolejny druk jest za np. 2 miesiące.
Ale tak z rok temu o tej porze głośno było o grze Fortuna, a potem ślad po niej zaginął. Czy nie jest tak, że ten Essen jest jedynym objawem życia dla niektórych gier i tego dodruku to już nie ma?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
cezaras
Posty: 1926
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 16 times

Re: Essen 2012

Post autor: cezaras »

bo ta Fortuna to strasznie losowy gniot był :)
jak nikt nie chciał tego kupować to i zniknęła z rynku - konkurencja jest ogromna
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 194 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Essen 2012

Post autor: yosz »

Trochę tak - jest dużo niewielkich wydawnictw, bardziej lokalnych. Jeżeli gra nie chwyci, albo żaden większy dystrybutor się nie pochyli nad grą, to o grze będzie cicho.

Wczoraj z-man ogłosił że będą drukować Terra Mistica - Q1 2013
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Banan2
Posty: 2617
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Essen 2012

Post autor: Banan2 »

Nataniel pisze:Do jakich konkretnie?
Myrmes, Ginkgopolis, CO2.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
ODPOWIEDZ