Lewis & Clark - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 1975 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: warlock »

Ale masz napisane ...and village. Dotyczy to również wioski.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: romeck »

Dla mnie opisane byłoby wprost, gdyby był podany konkretny przykład. Nie byłoby takich dyskusji (również na BGG), gdyby faktycznie było to ujęte wprost. Chyba już nie ma nad czym dalej debatować. ;)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Matti_C
Posty: 346
Rejestracja: 03 cze 2013, 10:24
Lokalizacja: Włocławek
Has thanked: 1 time
Been thanked: 11 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: Matti_C »

tomb pisze: nie przewidzieli, że ktoś może w początkowej fazie gry ignorować wszelkie kary, cofając się rozmyślnie na ostatnie pole toru. O takiej zagrywce było szeroko na BGG i testerzy upierali się, że podobna strategia nie przyniesie spodziewanych pozytywnych efektów. Jednak pod naporem opinii graczy wprowadzili zmianę w zasadach, surowo karzącą takie postępowanie.
Jak to poprawili? Wprowadza się minusowe pola?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 1975 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: warlock »

Matti_C pisze:
tomb pisze: nie przewidzieli, że ktoś może w początkowej fazie gry ignorować wszelkie kary, cofając się rozmyślnie na ostatnie pole toru. O takiej zagrywce było szeroko na BGG i testerzy upierali się, że podobna strategia nie przyniesie spodziewanych pozytywnych efektów. Jednak pod naporem opinii graczy wprowadzili zmianę w zasadach, surowo karzącą takie postępowanie.
Jak to poprawili? Wprowadza się minusowe pola?
Z tego co pamiętam z lektury oficjalnego FAQ, tracisz wszystkich Indian, surowce i wszystkie postaci, które zrekrutowaleś po drodze. Dobierasz z powrotem na rękę wszystkie podstawowe postaci, jakie ewentualnie wyrzuciłeś (ale niech ktoś to potwierdzi, bo piszę z głowy).
aigimig
Posty: 410
Rejestracja: 15 sty 2014, 15:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 21 times
Been thanked: 7 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: aigimig »

warlock pisze:ale niech ktoś to potwierdzi, bo piszę z głowy
zgadza się. źródło: https://boardgamegeek.com/thread/121898 ... k-strategy
Mikanit
Posty: 147
Rejestracja: 09 mar 2015, 16:20
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: Mikanit »

tomb pisze:
warlock pisze:Obrazek
Czy w tej sytuacji poruszam się o 18 pól po rzece?
Tak, bo Clark daje 12 i Jarrot daje 6.
Gdyby Jarrot był wsparty jedynie kartą (wsparcie 1), a Clark został jak na zdjęciu, to mielibyśmy ruch o 14 -> Clark za 12 + Jarrot 2.
Gdyby zaś Clark był wsparty jedynie kartą (wsparcie 1), a Jarrot został jak na zdjęciu, to mielibyśmy ruch o 10 -> Clark za 4 + Jarrot za 6.
romeck pisze:Albo coś źle zrozumiałem, albo tomb, niepotrzebnie mieszasz zagrywanie kart ze wsparciem, z zagrywaniem Indian we wiosce
Moim zdaniem wartość wsparcia karty to to samo, co liczba Indian wysłanych do wioski.

Instukcja:
W swojej turze gracz musi przeprowadzic Akcje. Są dwa rodzaje Akcji: Akcje wykonywane za pomoca kart Postaci oraz Akcje w Wiosce na planszy.
Aby przeprowadzic Akcje, gracz musi udzielic jej wsparcia w postaci Siły przedstawionej przez ten symbol (tu widać figurę Indianina). Wsparcie moze pochodzic od figurek Indian, kart innych Postaci lub z obu tych zródeł! Karty Postaci dysponuja Siła o wartosci 1-3, a figurki Indian Siła o stałej wartosci 1. Gracz moze w turze przeprowadzic wybrana Akcje tyle razy, ile wynosi Siła wsparcia dla tej Akcji.
Blokowanie akcji w wiosce bez płacenia kosztu jest możliwe w dwóch miejscach (Szamanizm i Powiększenie ekspedycji). Moim zdaniem takie zagranie jest możliwe, ale opłacalne tylko w ekstremalnych sytuacjach.


Jarrot aktywowany niezależnie jakim wsparciem działa tylko raz więc daję +2. Opisane jest to w instrukcji przy karcie więc kolega wyzejsie trochę myli. Tak jest z każdym znakiem nieskończoności

Indianinow we wiosce można zagrać nadmiarowo ale tylko jeśli każdy wymienia surowiec i się go posiada żeby to zrobic. Tym samym nie można blokować akcji w mieście nie mpgac pokryć kosztu akcji. Wszystko nie tak kolega wyjasnia
Rumia
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4666
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1041 times
Been thanked: 1975 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: warlock »

@Mikanit wydawca i twórca gry na forum boardgamegeek potwierdzili wersję @tomba ;). Na ten moment tak gram.

twórca o wzmacnianiu kart z symbolem nieskończoności ---> https://boardgamegeek.com/article/22031296#22031296
wydawca o wzmacnianiu kart z symbolem nieskończoności ---> https://boardgamegeek.com/article/14221631#14221631
twórca o pozbywaniu się Indian ---> https://boardgamegeek.com/article/14020547#14020547
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: romeck »

To żeś się urwał Mikanit... :roll:
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Mikanit
Posty: 147
Rejestracja: 09 mar 2015, 16:20
Has thanked: 4 times
Been thanked: 4 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: Mikanit »

Hehe, to faktycznie sama instrukcja można się podetrzec.
Rumia
Maceqq
Posty: 68
Rejestracja: 08 paź 2013, 19:43

Re: Lewis & Clark

Post autor: Maceqq »

Po przeczytaniu tego wątku i wielu obaw o rzetelność instrukcji, stwierdziłem, że przejrzę wszystkie karty i zobaczę, których działania jeszcze nie jestem pewien, mogę prosić o potwierdzenie, że gram dobrze?

Cuscalar (14) - czy aktywując go 3 razy najpierw biorę 3 karty na rękę, a następnie uzupełniam 3 karty, czy biorę jedną kartę -> uzupełniam, kolejną -> uzupełniam, ostatnią -> uzupełniam ? Moim zdaniem druga opcja jest prawidłowa

Joseph Gravelines (17) - rozumiem, że jak aktywuje ją np. 2 razy, to podczas rekrutacji nie płacę skóry za pierwsze cztery karty, a za ostatnią płacę 1 sztukę?

John Boley (18) - również aktywowany 3 razy pozwala mi "oszczędzić" 3 pola? podczas rozbicia obozu?

Regis Loisel (37) i wszystkie karty tego typu - w instrukcji jest napisane "aktywując 3 razy możesz np. otrzymać 1 SZTUKĘ ekwipunku, żywności i drewna. Nie chodzi oczywiście o jedną sztukę, tylko jeden "zbiór" danego zasobu, zgadza się? Czyli jeśli na moim i sąsiadów polu są wyłożone karty z symbolami to za nie też dostaje zasoby? Raczej oczywiste, że tak zwłaszcza patrząc na obrazki na karcie, ale wolę dopytać ;)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: tomb »

Maceqq pisze:Cuscalar (14) - czy aktywując go 3 razy najpierw biorę 3 karty na rękę, a następnie uzupełniam 3 karty, czy biorę jedną kartę -> uzupełniam, kolejną -> uzupełniam, ostatnią -> uzupełniam ? Moim zdaniem druga opcja jest prawidłowa
Płacisz 1/2/3 konie, pobierasz 1/2/3 postaci - i dopiero potem uzupełniasz pulę kart.
- angielska instrukcja tłumaczy:
For each Strength that activates this card, pay 1 Horse and take into your hand a Character card you choose from the Journal of Encounters. Th en refill the Journal in the order drawn.
- taka interpretacja zgodna jest również z rozumieniem ruchu jako jednej złożonej akcji (dyskutowane wyżej).

Podsumowując - kartę po wyłożeniu używamy raz, ale możemy ją w czasie tego użycia aktywować nawet trzykrotnie. Inaczej mówiąc - wszystko odbywa się od razu, bez przerw między aktywacjami.

Resztę kart, o których pisałeś, rozumiem tak, jak opisałeś.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Thaiphoon
Posty: 67
Rejestracja: 14 sty 2014, 14:33
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 5 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: Thaiphoon »

tomb pisze:Jarrot aktywowany niezależnie jakim wsparciem działa tylko raz więc daję +2. Opisane jest to w instrukcji przy karcie więc kolega wyzejsie trochę myli. Tak jest z każdym znakiem nieskończoności
Jesteś w błędzie. Jarrota nie trzeba rzeczywiście wzmacniać więcej niż raz, ale dodaje on "2 pola do jednego ruchu po rzece". Jeżeli Lewis jest wzmocniony trzy razy kajakiem to wykonuje się trzy ruchy kajakiem więc do każdego ruchu dochodzi bonus +2. Sumowanie akcji w pamięci i wykonywanie ich w jednym ruchu skutkuje Twoją mylną interpretacją.
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 314 times
Been thanked: 344 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: tomb »

Thaiphoon pisze:Jesteś w błędzie.
To Ty niestety jesteś w błędzie - i to podwójnie.

Raz - nie jestem autorem cytowanego fragmentu.
Dwa - Twoja interpretacja jest błędna, a po szczegóły wysyłam powyżej i w głąb tego wątku oraz na BGG.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Thaiphoon
Posty: 67
Rejestracja: 14 sty 2014, 14:33
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 5 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: Thaiphoon »

tomb pisze: To Ty niestety jesteś w błędzie - i to podwójnie.
Masz rację. Pozdrawiam
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Lewis & Clark

Post autor: htomek »

Poswiecilem ponad godzine na przesledzenie watku, dzis odbieram gre - gralem w L&C juz wczesniej co prawda 2 razy ale ani razu nie mialem watpliwosci co do interpretacji zasad i tak wspominany tu Jarrot jak byl prosty w pojmowaniu tak teraz jest mega niejasny.

Cytata z instrukcji dostepnej na rebel.pl

"Ta Postac nie ma zadnego efektu, kiedy ja aktywujesz. STOP - wykladam wspieram kartami/indiancami sila jaka chce od 1do3 jak mi pasuje (czytaj np. kartami jakie mi przeszkadzaja) Jarrot jest aktywny - to moja akcja obowiazkowa skorzystac moge z tej karty czytaj, jej efektu, dzialania dopiero w nastepnej kolejce.
dalsza czesc cytatu ...ale kiedy jej odkryta czyli aktwna czyli wpsarta karta lezy w twoim obszarze gry
podczas przesuwania twojego Zwiadowcy do przodu
na Rzece (dzieki Akcji innej Postaci), dodajesz 2 pola
do jednego ruchu po Rzece (Siła wsparcia udzielona
Postaci nie ma wpływu na bonus
)."

logiczne ! do jednego ruchu na rzece. Jak chce karte, na ktorej mam ruch po rzece 2, wesprzec sila 2 to i tak i tak dodaje tylko do tego pierwszego ruchu ten wlasnie bonus od Jarrota w postaci 2 dodatkowcyh ruchow na rzece. Interpretowanie tego, ze np wspieram ruchy na rzece do maxa czyli o 3 i z karty moge isc np 3x2 czyli juz 6 i do tego +6 za Jarrota jest NADINTERPRETACJA i zabija caly sens. Dmuchanie balona ta dyskusja wg mnie. Co innego gdyby zamiast slowa "do jednego" bylo "do kazdego" wtedy brzmi to tak: dodajesz 2 pola do kazdego ruchu po Rzece (Siła wsparcia udzielona Postaci nie ma wpływu na bonus)." i dalej Sila wsparcia POSTACI czyli karty ktora chcesz sie poruszyc a nie Jarrota nie ma wplywu na bonus! Dozowlony jest mix karta o ruchu 2 pola na rzece podbita sila 2 + Jarrot wyglda to tak (oczywisice za kazdy ruch oplacamy surowce) pierwsze 2 ruchy z karty + 2 za jarrota - ide do przodu lacznie 4 STOP i ruszam kolejne 2 z karty. To istotne bo przeciez czsem dzieki Jarrotowi mozemy idealnie zatrzymac sie w gorach, albo przeskoczyc po glowach inncyh graczy o kilka pol. Rozpatrywanie kazdego ruchu osobno jest OBLIGATORYJNE to pozwala na parwdziwa optymalizacje a nie GNANIE BEZ SENSU DO METY BO MAM NABITE NASCIE PUNKTOW.

i koniec ruchu ale Jarrot jest odkryty i jak w nastpnej kolejce chce isc rzeka to analogicznie ... ale kto gral ten wiem ze z czasem rzeka sie konczy a Jarrot wtedy "zawala" miejsce na rece

mam jeszcze kilka takich tematow ale chyba na dzis mi wystarczy :)

Zaznaczma, ze moze byc blad w tlumaczeniu instrukcji - ja interpretuej polska bo do takeij mam dostep.
Awatar użytkownika
floyd
Posty: 129
Rejestracja: 10 paź 2014, 16:47
Lokalizacja: Londyn/Inowrocław
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: floyd »

Kupiłem jakiś czas temu grę i zabrałem się za instrukcję i ten wątek i głowa boli.
No ale do rzeczy.
htomek pisze:Interpretowanie tego, ze np wspieram ruchy na rzece do maxa czyli o 3 i z karty moge isc np 3x2 czyli juz 6 i do tego +6 za Jarrota jest NADINTERPRETACJA i zabija caly sens.
Tylko, że według wydawcy właśnie tak można Jarrota boostować.
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Lewis & Clark

Post autor: htomek »

Wiec jak rozumiec ten zapis ? (Siła wsparcia udzielona Postaci nie ma wpływu na bonus). Kogos nie mozna wspierac wiec kogo jarrota czy postaci ?


Po chwili zastanowienia wydaje mi sie, ze nie ma wplywu na Jarrota i jego bonus mozesz dac siel 1,2,3 ale to zawsze +2 pola na rzece do kazdego ruchu


Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka
Ostatnio zmieniony 27 kwie 2016, 18:31 przez htomek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
floyd
Posty: 129
Rejestracja: 10 paź 2014, 16:47
Lokalizacja: Londyn/Inowrocław
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: floyd »

Błąd w tłumaczeniu, zgubili słowo "other", porównaj zapis w instrukcji polskiej i angielskiej, na drugiej stronie tematu WRS to zrobił:
WRS pisze:Coś jest na rzeczy z tym tłumaczeniem...

#36 PL
(Siła wsparcia udzielona Postaci nie ma wpływu na bonus).
#36 Eng
(the Strength given to the other Character doesn’t matter).

#54 PL
(Siła wsparcia udzielona tamtej Postaci nie ma wpływu na bonus).
#54 Eng
(the Strength given to the other Character doesn’t matter).

Nie widzę różnic w zdaniu angielskim. Widzę różnice w tłumaczeniu polskim. Dlaczego!?
htomek pisze: Po chwili zastanowienia wydaje mi sie, ze nie ma wplywu na Jarrota i jego bonus mozesz dac siel 1,2,3 ale to zawsze +2 pola na rzece do kazdego ruchu
Tapatalka
No nie ma wpływu na Jarrota, tzn. zapis nie odnosi się do Jarrota, ale wsparcie go ma znaczenie. Wydawca w linku, który wyżej wkleiłem mnoży wsparcie Jarrota, czyli może dać nawet +6 do ruchu.
You are allowed to give an infinity card a Strentgh of 1, 2 or 3. Its effect will apply once, twice or three times for each case in which it becomes effective, depending on the Strength. The infinity symbol means that the effect of those cards apply as long as they are visible in your Playing Area.
For instance, if Nicholas Jarrot (card n°36 that gives you 2 bonus spaces when moving on the River) has been played in turn 1 with a Strength of 2, and, in turn 2, you play your Commander with a Strength of 1 paying 1 Food, your Scout will move 6 spaces on the River (1x2 + 2x2). And if you play Moses B. Reed (card N°7 that makes your Scout moving 2 spaces on the River paying 2 Woods) with a Strength of 3 paying 6 Woods , you will benefit from the effect of Nicholas Jarrot again: your Scout will move 10 spaces on the River (3x2 + 2x2).
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Lewis & Clark

Post autor: htomek »

Czyli jak na Jarrota gram wsparcie 2 to mam w ruchach na rzece +4 do jednego ruchu wykonywanego na rzece ?

Wysłane z mojego HTC One przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
floyd
Posty: 129
Rejestracja: 10 paź 2014, 16:47
Lokalizacja: Londyn/Inowrocław
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: floyd »

Dokładnie, tzn. zależy jak interpretujesz ruch, jeżeli dowódca ma wsparcie 2, to jego ruch = 4, czyli do tego Jarrot wsparty o 2 też daje 4, czyli łącznie masz 8 ruchu.
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Lewis & Clark

Post autor: htomek »

floyd pisze:Dokładnie, tzn. zależy jak interpretujesz ruch, jeżeli dowódca ma wsparcie 2, to jego ruch = 4, czyli do tego Jarrot wsparty o 2 też daje 4, czyli łącznie masz 8 ruchu.
opisuje: dla mnie rusz to jedna aktywacnj indiancem:

np klade jednego indianca czy to z karty czy figurke mam jeden ruch z tej karty ktora aktywuje klade 2 mam 2 ruchy po prostu ile razy aktywuje tyle mam ruchow czyli max 3 z jednej karty i teraz o ile aktywacja karty ruchowej w zagrnaiu z Jarrtoem jest co do zasady taka sama jak aktywacja karty do np zbierania surowcow o tyle juz aktywacja Jarrota budzi watpliwosci BO wg mnie nie ma znaczenia jakie jej damy wsparcie to karta z symbolem nieskonczonosci i bez wzgledu ile razy ja wespre zawsze efekt bedzie + 2 do ruchu po rzece, np. mozna sobie Jarrotem ladnie wyczyscic reke przed obozem. Ja to widze tak ze,
Jak gram Jarrota moge go sobie wesprzec od 1 do 3 indincow z dowolneg zrodla , jego zdolnosc jest aktywna i od tej pory to zawsze +2 na ruchach po rzece
i teraz czy w kazdym ruchu po rzece czy tylko w pierwszym , jesli rozpatrywac tak jak ja to robie, czyli, ze kazda aktywacja jest traktowana jako osobny ruch to w momencie kiedy karte, dzieki ktroej chce sie przesunac wspieram 2 indiancami to juz z tylu glowy swita mi ze zdolnosc indianca wykorzystac bede mog 2 razy czyli do pierwszego ruchu +2 i do drugiego ruchu +2.
Moim zdnaiem tak , treba o rouzmiec BO jak niby sila aktywacji Jarrota bedzie miala znaczenie, to wtedy wystarczy zagrac na karte ruchu 1 indianca pokryc 1 koszy i przy zalozeniu ze Jarrot dostal wsparcie 3 przesunac sie 8 pol? bo z karty zwyklej 2 + 6 z bonusu Jarrota - wg mnie krzywdzace i kto zgarnie jarrota ten w 15 minut dojdzie do mety. Po to jest to karta z nieskonczonascia by jej eketr TRWAL caly czas jak jest aktywna i na tym koniec takie pasywne strategiczne zagranie dodatkowo musimy miec surowce i starac sie je zbierac a tak z Jarotem 8 pol ruchu moze kosztowac nas "grosze" a bez jarrota prawie cale zasoby ?? Bez sensu i nie balansuje gry.
Awatar użytkownika
floyd
Posty: 129
Rejestracja: 10 paź 2014, 16:47
Lokalizacja: Londyn/Inowrocław
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: floyd »

Ja tylko przytoczyłem wydawcę, a to czy ma to sens to już jest w Twojej ocenie. Pewne jest jedno, instrukcja pozostawia wiele do życzenia, nawet FAQ nie daje całkowitej jasności.
Swoją drogą wcześniej źle napisałem, bo dowódca ma po rzece 4 do ruchu, a nie 2. Pamięć czasem zawodzi :wink:
Wracając do "ruchu", jeżeli każde wsparcie to odrębny ruch to jeżeli dasz wsparcie dowódcy 3 i Jarrotowi 3 to by wyszło 10+10+10 czyli 30 ruchu po rzece, trochę przesada. Natomiast, jeżeli wsparcie dowódcy siłą 3 to jeden ruch, wtedy wychodzi 12 + 6 z Jarrota = 18.
W instrukcji na przykładzie dowódcy jest taki opis:
Karina (niebieska) zagrywa Dowódcę wraz z kartą Postaci (o Sile 1)
oraz dwoma Indianami (zgodnie z ogólną zasadą, Siła samego Dowódcy
jest podczas jego Akcji nieistotna!). To daje Dowódcy wsparcie o Sile 3,
co pozwala Karinie wykonać jego Akcję aż 3 razy. Decyduje się zapłacić
2 Żywności i 1 Konia, dzięki czemu może przesunąć swojego Zwiadowcę
o 4 (2,2) pola Rzeki i 2 pola w Górach. Zwiadowca Juliana (pomarańczowy)
zajmuje ostatnie pole tego złożonego ruchu, więc Karina przesuwa swojego
Zwiadowcę o jedno dodatkowe pole Gór.
Czyli wsparty siłą 3 przesuwa się po rzece o 4 i w górach o 2 co w sumie jest złożonym, ale ruchem.

Nie twierdze, że ta wykładnia jest dobra, bo tego sam nie wiem, co autor miał na myśli. Jeżeli wydaje Ci się to przesadzone to graj po swojemu, byleś Ty czerpał z gry przyjemność i żeby wszyscy współgracze grali na tej samej interpretacji. To będzie to miało sens.
Ja nie lubię jak w trakcie gry zastanawiam się czy ruch, który mam wykonać robię zgodnie z zasadami bo są niejasności w instrukcji. Zabija to całą przyjemność.
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Lewis & Clark

Post autor: htomek »

floyd pisze:Błąd w tłumaczeniu, zgubili słowo "other", porównaj zapis w instrukcji polskiej i angielskiej, na drugiej stronie tematu WRS to zrobił:
WRS pisze:Coś jest na rzeczy z tym tłumaczeniem...

#36 PL
(Siła wsparcia udzielona Postaci nie ma wpływu na bonus).
#36 Eng
(the Strength given to the other Character doesn’t matter).

#54 PL
(Siła wsparcia udzielona tamtej Postaci nie ma wpływu na bonus).
#54 Eng
(the Strength given to the other Character doesn’t matter).

Nie widzę różnic w zdaniu angielskim. Widzę różnice w tłumaczeniu polskim. Dlaczego!?
htomek pisze: Po chwili zastanowienia wydaje mi sie, ze nie ma wplywu na Jarrota i jego bonus mozesz dac siel 1,2,3 ale to zawsze +2 pola na rzece do kazdego ruchu
Tapatalka
No nie ma wpływu na Jarrota, tzn. zapis nie odnosi się do Jarrota, ale wsparcie go ma znaczenie. Wydawca w linku, który wyżej wkleiłem mnoży wsparcie Jarrota, czyli może dać nawet +6 do ruchu.
[/quote]

Wrocmy do tlumaczenia, do ktorej karty do Jarrota czy do karty ruchu tyczy sie zwrot "other" ??
htomek
Posty: 131
Rejestracja: 09 sty 2015, 11:20

Re: Lewis & Clark

Post autor: htomek »

"Other" tamtej, innej karty - jesli tak to czytac to wychodzi na to, ze chodzi o karte inna niz Jarrot czyli karte ruchu i wtedy Jarrot tez ma sens bo tak jakby to on dodaje ruchy tej karcie dzieki swojemu wsparciu 1,2 lub 3 czyli kolejno +2, lub +4 lub +6 ale z kolei juz nie ma znaczenia iloma indiancami wsparlismy karte na pdst, ktorej chcemy sie ruszyc i tak jakby mozemy uzyc tylko raz ruchu na rzece placac jeden koszt ale idac wartosc ruchu z karty plus Jarrot - taki hamulec tez ma sens i jest chyba nawet logiczniejszy jesli interpretujac slowo "other"

Co do ruchu to w instrukcji jest tez napisane ze o ile dobrze pamietam, ruch wykonujemy jednorazowo tzn po zsumowaniu wszystkich mozliwych kombinacji - wczesniej pisalem ze kazdy z osobna ale to byl moj blad choc upewnie sie.
Ostatnio zmieniony 28 kwie 2016, 10:15 przez htomek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
floyd
Posty: 129
Rejestracja: 10 paź 2014, 16:47
Lokalizacja: Londyn/Inowrocław
Has thanked: 35 times
Been thanked: 14 times

Re: Lewis & Clark

Post autor: floyd »

Przeczytaj ostatnie zdanie w instrukcji w opisie karty #54:
(Siła wsparcia udzielona tamtej Postaci nie ma wpływu na bonus)
i teraz wstaw je w opis Jarrota, też ostatnie zdanie. Tak to powinno wyglądać, bo w instrukcji angielskiej to zdanie jest takie samo przy obu kartach, a w polskiej przy Jarrocie nie ma "tamtej" bo zgubili owo "other" przez co ma się wrażenie, że siła wsparcia dla Jarrota nie ma znaczenia, a powinno być : Siła wsparcia udzielona tamtej Postaci nie ma wpływu na bonus. "other" w tym przypadku oznacza - tamtej, czyli tamtej postaci, np. dowódcy. Tak jak napisałeś, karty ruchu.
ODPOWIEDZ