Tajemnicze Domostwo / Mysterium (Oleksandr Nevskiy, Oleg Sidorenko)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Piehoo »

Osobiście bardzo lubię tego Dixita na sterydach. :) Mam nadzieję że niedługo pojawią się dodatkowe karty, mogą być nawet wydawane jak te do Dixita.
Dla zainteresowanych wrzucam:
Przykładową rozgrywkę.
Recenzję.
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: jolietjake »

Piehoo pisze:mogą być nawet wydawane jak te do Dixita.
Nie "mogą"... MUSZĄ!
Jak to sie dzieje, ze jeszcze dodatku nie ma, skoro taki sukces! U mnie gra jest tyle na stol wyciagana, ze naprawde potrzebuje juz odswiezenia.
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: TV3 »

Cały czas szukam kooperacji na 2 osoby. I albo coś mi w grze nie odpowiada, albo gra, na której zakup padła decyzja, jest niedostępna.

Byłbym wdzięczny, gdybym mógł przeczytać kilka opinii - czy jest sens kupować to głównie w kontekście dwuosobówki? Bo jeśli bym kupił, to głównie w takim składzie osobowym gra byłaby grana.
Awatar użytkownika
microwave
Posty: 102
Rejestracja: 20 sty 2015, 11:43
Lokalizacja: Warszawa

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: microwave »

TV3 pisze:Cały czas szukam kooperacji na 2 osoby. I albo coś mi w grze nie odpowiada, albo gra, na której zakup padła decyzja, jest niedostępna.

Byłbym wdzięczny, gdybym mógł przeczytać kilka opinii - czy jest sens kupować to głównie w kontekście dwuosobówki? Bo jeśli bym kupił, to głównie w takim składzie osobowym gra byłaby grana.
Nie ma sensu, a zwłaszcza granie w tym samym składzie przez większość czasu nawet w większą ilość osób.
azz
Posty: 700
Rejestracja: 12 kwie 2014, 00:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: azz »

TV3 pisze:Cały czas szukam kooperacji na 2 osoby. I albo coś mi w grze nie odpowiada, albo gra, na której zakup padła decyzja, jest niedostępna.

Byłbym wdzięczny, gdybym mógł przeczytać kilka opinii - czy jest sens kupować to głównie w kontekście dwuosobówki? Bo jeśli bym kupił, to głównie w takim składzie osobowym gra byłaby grana.
Moim zdaniem sensu nie ma. Ogólnie gra nie ma większego sensu, jeśli gra się w stałym gronie, bo liczba kart jest ograniczona, a towarzystwo dosyć szybko się uczy skojarzeń (np. po kolorach) i gra staje się zbyt na większości poziomów trudności. Z drugiej strony, grę traktuję raczej imprezowo, aby każdy mógł czyjeś skojarzenie skwitować "WTF?".

Oczywiście można "odświeżać" grę i zabronić rozpoznawania po kolorach - np. tylko przy narzędziu zbrodni.
Wspomogę rabatem 11% Planszostrefa, 7% 3Trolle
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: TV3 »

Dzięki.
"Nie ma sensu, a zwłaszcza granie w tym samym składzie przez większość czasu"
Kwestia utartych skojarzeń jak sądzę...
Szkoda kurczę, bo tytuł pachnie ciekawie...

"Ogólnie gra nie ma większego sensu, jeśli gra się w stałym gronie, bo liczba kart jest ograniczona, a towarzystwo dosyć szybko się uczy skojarzeń"
... no właśnie :/
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: adam_k27 »

TV3 pisze:Dzięki.
"Nie ma sensu, a zwłaszcza granie w tym samym składzie przez większość czasu"
Kwestia utartych skojarzeń jak sądzę...
Szkoda kurczę, bo tytuł pachnie ciekawie...

"Ogólnie gra nie ma większego sensu, jeśli gra się w stałym gronie, bo liczba kart jest ograniczona, a towarzystwo dosyć szybko się uczy skojarzeń"
... no właśnie :/
Owo szybko to mniej więcej po 50-60 rozgrywkach, bo kombinacji jest bardzo dużo.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: TV3 »

Wyczytałem gdzieś tam wcześniej, że Ty grasz w to we 2 osoby. Rozumiem, że gracie z własnej, nie przymuszonej woli.
Wyczytałem też gdzieś, że jednym z plusów grania w tę grę to możliwość obgadania zaistniałej sytuacji.
Tak sobie myślę, ale to baaaardzo luźne skojarzenie i być może zupełnie nie na miejscu - w Listach z Whitechapel grając w więcej niż 2 osoby się gada, się gada, się gada i się gada. Omawia w sensie zaistniałą na planszy sytuację i próbuje się znaleźć wspólnie (gadając) rozwiązanie. Grając we 2 os. się nie gada. A gorzej nie musi być.
Ale w przypadku Domostwa nie musi to wyglądać analogicznie jak sądzę.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: adam_k27 »

Tak, grywamy w 2 osoby w Tajemnicze Domostwo z żoną (najczęściej) chociaż nikt nas do tego nie zmusza. W więcej osób gra się o tyle lepiej, że jest owa dyskusja. W 2 osoby zaś gramy zawsze tak że osoba odgadująca prowadzi rozważania na głos, co pomaga. Bez tego zresztą nie dałoby się wprowadzić do gry planszy ducha. Optymalnie zaś chyba się gra w 4 osoby. Fakt, jednak że po chyba już blisko setce rezgrywek gra się już nieco nam ograła. Wiele skojarzeń już znamy co nieco odbiera fun. Pomaga wtedy trochę granie bez możliwości wymiany kart na ręce, bo wymusza to szukanie nowych skojarzeń. A najlepiej zagrać z kimś nowym, z dziećmi, z sąsiadami.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: TV3 »

Ciężkie jest życie poszukiwacza kooperacji ;)))
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: schizofretka »

No jeśli wierzyć głównym wyznawcom kooperacji na forum, to jedyne prawdziwe gry kooperacyjne to gry jednoosobowe (zero niezależności decyzji, tajnych informacji czy indywidualnych celów), więc w każdą liczbę graczy powyżej 1 gra się tak samo ;)

Brat z dziwczyną lubiącą kooperacje ogrywa karcianego lotra, pandemica (teraz juź pewnie wyciągają go raczej przy znajomych, bo natłukli dość partii) i robinsona.


Sent from my awesome mobile I want to brag about. May contain trace elements of tpos.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: adam_k27 »

TV3 pisze:Ciężkie jest życie poszukiwacza kooperacji ;)))
A próbowałeś Forbidden Dessert? Dla mnie jest to "must have" jak tylko pojawi się polska edycja.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: TV3 »

A nie, nie spotkałem się z tą pozycją. Pewnie dlatego, że niedostępna, a w dodatku wersja angielska.
Tylko, jak piszą ludziska na rebelu, to trochę zmodyfikowana (w pozytywny sposób) Zakazana Wyspa. W nią nie grałem, ale z kolei ZW jest oceniana jako taka trochę łatwiejsza Pandemia (którą mam i bardzo lubię). I dlatego pod uwagę nie biorę Wyspy.

Pytanie więc - czy Pustynia nie jest zbyt blisko Pandemii? Nie chciałbym powielać rozwiązań mechanicznych gier.

A przy okazji - wiadomo kiedy to wyjdzie w wersji PL?
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Portal Games »

Wprowadziliśmy parę istotnych zmian w Tajemniczym Domostwie, dzięki której w finale przedmiot, lokacja oraz postać są ze sobą powiązane!

W telegraficznym skrócie najważniejsze z nich:
"Każdy z graczy wykłada na środku posiadany przez siebie zestaw Postać-Lokacja-Przedmiot w taki sposób, aby wyraźnie było widać które karty tworzą poszczególne komplety. W ten sposób na stole będzie tyle kompletów, ilu jest Śledczych biorących udział w grze.
Spośród Postaci, które Duch wcześniej wskazał graczom, a teraz znajdują się wyłożone przed graczami, Duch wybiera jedną z nich. Zbrodniarza, którego Śledczy muszą poprawnie zidentyfikować aby wygrać grę."


Pełną instrukcję znajdziecie tutaj: http://bit.ly/1GHOTny
Awatar użytkownika
donPedro
Posty: 205
Rejestracja: 21 lut 2015, 14:41
Been thanked: 1 time

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: donPedro »

Czym się różni Mysterium od Tajemniczego Domostwa? Czy to jest tylko kwestia tłumaczenia czy jeszcze coś innego (komponenty, zasady itp.)?
Na BGG gry są osobno przedstawione.
Sekator
Posty: 523
Rejestracja: 12 lut 2015, 15:58
Been thanked: 1 time

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Sekator »

Komponenty są bardzo różne, chyba największą różnicą jest dodanie panelu dla ducha, w którym wygodnie umieszcza się karty, nie trzeba już podnosić ich i zerkać. Grafika jest całkowicie nowa, poza kartami snów które zostały takie same, komponenty są zdecydowanie inne, różnice w zasadach też, nie jakieś kosmiczne, ale są.

Ogólnie mi zagraniczna wersja bardziej przypadła do gustu.
Awatar użytkownika
adam_k27
Posty: 721
Rejestracja: 28 cze 2013, 10:07
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 19 times
Been thanked: 19 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: adam_k27 »

Pojawił się nowy dodatek do Tajemniczego Domostwa - karty motywów. Informacji na temat dodatku jest jednak jak na lekarstwo. Grał ktoś już i może się podzielić się wrażeniami?
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Bary »

Czy wiadomo coś o wydaniu polskiej wersji Mysterium?
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
wirusman
Posty: 1975
Rejestracja: 08 sty 2014, 19:18
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 86 times
Been thanked: 28 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: wirusman »

Nie wiem o którą tobie wersje chodzi, ale Trzewiczek na jednym ze swoich kanałów napisał/powiedział, że nie wyda.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Bary »

wirusman pisze:Nie wiem o którą tobie wersje chodzi, ale Trzewiczek na jednym ze swoich kanałów napisał/powiedział, że nie wyda.
A jest kilka wersji tego Mysterium? Ostatnio na kanale Red Dice była prezentacja Mysterium z ładną wypraską, zasłonką ducha, plastikowymi znacznikami i zaktualizowanymi kartami. Wygląda to ciekawiej niż Tajemnicze Domostwo stąd moje pytanie.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
TTR_1983
Posty: 3939
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: TTR_1983 »

Bary pisze:
wirusman pisze:Nie wiem o którą tobie wersje chodzi, ale Trzewiczek na jednym ze swoich kanałów napisał/powiedział, że nie wyda.
A jest kilka wersji tego Mysterium? Ostatnio na kanale Red Dice była prezentacja Mysterium z ładną wypraską, zasłonką ducha, plastikowymi znacznikami i zaktualizowanymi kartami. Wygląda to ciekawiej niż Tajemnicze Domostwo stąd moje pytanie.
Mysterium to zupełnie inna szata graficzna, coś w zasadach też chyba jest inaczej. Trzewik uważa, że jego lepsze i nie planuje wydania w innej szacie :D
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: crsunik »

Jeśli chodzi o wydanie to moim zdaniem Misterium bije Tajemnicze Domostwo na głowę.
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Portal Games »

TTR_1983 pisze:
Bary pisze:
wirusman pisze:Nie wiem o którą tobie wersje chodzi, ale Trzewiczek na jednym ze swoich kanałów napisał/powiedział, że nie wyda.
A jest kilka wersji tego Mysterium? Ostatnio na kanale Red Dice była prezentacja Mysterium z ładną wypraską, zasłonką ducha, plastikowymi znacznikami i zaktualizowanymi kartami. Wygląda to ciekawiej niż Tajemnicze Domostwo stąd moje pytanie.
Mysterium to zupełnie inna szata graficzna, coś w zasadach też chyba jest inaczej. Trzewik uważa, że jego lepsze i nie planuje wydania w innej szacie :D
Prosimy o nie przekazywanie niesprawdzonych informacji. Wydawnictwo Portal ma prawa do wydania wersji jaką wszyscy znamy - natomiast wydanie Asmodee/Libellud to ich własna obwarowana prawami autorskimi twórczość.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Bary »

Portal Games pisze: Prosimy o nie przekazywanie niesprawdzonych informacji. Wydawnictwo Portal ma prawa do wydania wersji jaką wszyscy znamy - natomiast wydanie Asmodee/Libellud to ich własna obwarowana prawami autorskimi twórczość.
Hmm, czyli Asmodee wykupiło prawa od Portalu i zrobiło swoistą wersję 1.5. Rozumiem też, że na chwilę obecną nie ma szans wydania jej w polskiej wersji.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Tajemnicze Domostwo

Post autor: Portal Games »

Bary pisze:
Portal Games pisze: Prosimy o nie przekazywanie niesprawdzonych informacji. Wydawnictwo Portal ma prawa do wydania wersji jaką wszyscy znamy - natomiast wydanie Asmodee/Libellud to ich własna obwarowana prawami autorskimi twórczość.
Hmm, czyli Asmodee wykupiło prawa od Portalu i zrobiło swoistą wersję 1.5. Rozumiem też, że na chwilę obecną nie ma szans wydania jej w polskiej wersji.
Zarówno Asmodee i Portal kupiły prawa od ukraińskich autorów. Polska wersja zostaje bez zmian (i tak, są fani gry którym nasza wersja się bardziej podoba :) ).
ODPOWIEDZ