Odbudowa Warszawy 1945-1980 (Piotr Grzymisławski, Łukasz Szopka)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9477
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: MichalStajszczak »

Mnie z kolei nie podoba się użycie skrótu "os." (na karcie Os. Nowa Praga). Czy na karcie nie zmieści się całe słowo osiedle?
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: vojtas »

Sienio pisze:Vojtas - Tobie bardziej odpowiada wyrównanie do lewej. My natomiast się wahamy się, czy lepiej będzie wyśrodkowywać czy równać do lewego boku. Jak sądzicie, co będzie lepsze? Jakie rozwiązanie częściej spotykacie w grach?
Nie wiem, czy dobrze się wyraziłem, więc wklejam obrazek, by nie było wątpliwości.

Obrazek

Wygląda to lepiej moim zdaniem. :)
Awatar użytkownika
MarekB
Posty: 238
Rejestracja: 23 lis 2013, 12:45
Lokalizacja: Warszawa/Łomianki
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: MarekB »

Przekleję tutaj z komentarzy na wspieram.to, bo tutaj dyskusja jest dużo żywsza:
Świetnie widzieć, jak wyglądają nowe karty. Mam jednak wątpliwości, czy żółty symbol na karcie amfiteatru w dolnym prawym rogu będzie dostatecznie widoczny, jak to często bywa przy łączeniu żółtego i białego. Może udałoby się też zamieścić na kartach, już gdzieś na dole samej ilustracji, informacje o dacie wybudowania/powstania koncepcji? Pozdrawiam, Marek.
matio2007
Posty: 626
Rejestracja: 05 gru 2013, 12:55
Been thanked: 121 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: matio2007 »

Według mnie, równianie do lewej jest dużo częściej spotykane w różnych grach. Natomiast dzielenie wyrazów zawsze źle wygląda, chociaż zdaję sobie sprawę, że być może nie zawsze można tego uniknąć.
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: vojtas »

matio2007 pisze:Według mnie, równianie do lewej jest dużo częściej spotykane w różnych grach. Natomiast dzielenie wyrazów zawsze źle wygląda, chociaż zdaję sobie sprawę, że być może nie zawsze można tego uniknąć.
Wręcz przeciwnie. Jeśli font jest stosunkowo duży, a miejsca mało, to dzielenie wyrazów wygląda lepiej. Bez dzielenia byłyby brzydkie dziury; przy wyrównaniu do lewej - na końcu wierszy, zaś w przypadku justowania - między wyrazami. Dzielenie jest OK, jeśli się dzieli zgodnie z prawidłami typografii.
Ostatnio zmieniony 15 mar 2016, 14:05 przez vojtas, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
refresh
Posty: 29
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:30
Been thanked: 1 time

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: refresh »

Ja jestem z kolei przeciwnikiem dzielenia wierszy (co już napisałem), natomiast wyrównanie do lewej też uważam za stosowne (łącznie z wyrównaniem do góry, przykład Osadnicy Narodziny Imperium, tam tak złożony tekst bardzo dobrze wygląda).
Awatar użytkownika
Sienio
Posty: 390
Rejestracja: 04 sty 2010, 21:44
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Sienio »

Dziękujemy za Wasze opinie. Po sprawdzeniu jak to wygląda, zdecydowaliśmy się na wyśrodkowanie tekstów na kartach. Z właściwym formatowaniem wygląda to dobrze. Jest zarówno estetycznie jak i czytelnie.

Jeśli chodzi o kolory żółty i biały na kartach projektów - sprawdzaliśmy na wydrukach z różnych drukarek. Wygląda to dobrze i czytelnie. Także w druku docelowym również nie powinno być problemów w takiej formie.

Dziś zamieściliśmy kolejną aktualizację. Tym razem przedstawiamy karty zadań oraz karty norm. Próbki poniżej:

ObrazekObrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Sienio
Posty: 390
Rejestracja: 04 sty 2010, 21:44
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Sienio »

Dziś na stronie kampanii pojawiły się kolejne materiały graficzne.
Są to:

Rewersy karty zadań
Obrazek

Karty pomocy
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4676
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1988 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: warlock »

Z braku lepszego określenia - strasznie ordynarny ten caps lock (szczególnie na karcie wariantu rodzinnego) :). I nie wiem, czy wyśrodkowanie całego tekstu to dobry pomysł.
Awatar użytkownika
Lothrain
Posty: 3415
Rejestracja: 18 sty 2011, 12:45
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 142 times
Been thanked: 300 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Lothrain »

Ja nawet powiem, że wypośrodkowanie dobrym pomysłem nie jest. Ale co kto lubi.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4676
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1988 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: warlock »

No i jest trochę niekonsekwencji: raz piszecie "uzupełnijcie", później w liczbie pojedynczej "w swojej turze możesz" albo "wybierz", a w jeszcze innych miejscach "gracze używają", "mogą wysyłać".

"następnie należy doliczyć odpowiednią liczbę Punktów Zwycięstwa temu graczowi" - nie prościej napisać "gracz otrzymuje odpowiednią liczbę Punktów Zwycięstwa?"
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9477
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 511 times
Been thanked: 1449 times
Kontakt:

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: MichalStajszczak »

Lothrain pisze:Ja nawet powiem, że wypośrodkowanie dobrym pomysłem nie jest.
Ja powiem jeszcze więcej - wyśrodkowanie na kartach po lewej stronie jest złym pomysłem.
Nie uważam się za autorytet w dziedzinie interpunkcji, ale proponuję zapytać fachowca z tej branży, czy nie należałoby umieścić przecinków po pierwszych słowach punktów 3 i 6 na prawej górnej karcie (Sprawdź, czy) oraz po pierwszym słowie punktu 3 na prawej dolnej karcie (Określcie, kto).
Awatar użytkownika
vojtas
Posty: 1785
Rejestracja: 10 wrz 2013, 21:28
Has thanked: 23 times
Been thanked: 83 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: vojtas »

Lothrain pisze:Ja nawet powiem, że wypośrodkowanie dobrym pomysłem nie jest.
Wyśrodkowanie jest dobre dla nagłówków, życzeń, zwrotów grzecznościowych itd. Nie ma żadnych powodów, by tutaj tekst akapitowy wyśrodkowywać. Nie rozumiem, dlaczego FGH jest takie uparte. Wygląda to źle. Karty pomocy dodatkowo obarczone są niekonsekwencją; jedna strona wyśrodkowana, a druga wyrównana do lewej (tamże za dużo światła między liczbami porządkowymi a tekstem). I faktycznie te wersaliki to pójście po linii najmniejszego oporu.
MichalStajszczak pisze:Nie uważam się za autorytet w dziedzinie interpunkcji, ale proponuję zapytać fachowca z tej branży, czy nie należałoby umieścić przecinków po [...]
Należałoby.
Awatar użytkownika
Sienio
Posty: 390
Rejestracja: 04 sty 2010, 21:44
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Sienio »

W ostatniej aktualizacji na Wspieram.to potwierdziliśmy terminy wysyłek paczek z "Odbudową". Przesyłki z grą nadamy 9 maja 2016 roku, czyli realnie możecie spodziewać się dostawy w okolicach wtorku/środy.

Ponadto na naszym profili na Facebooku zamieściliśmy jeszcze kilka fotek drewnianych elementów. Myślę, że wygląda to całkiem nieźle. Poniżej dwa przykładowe zdjęcia. Resztę znajdziecie na fanpage'u FGH.

Obrazek

Obrazek
Awatar użytkownika
Sienio
Posty: 390
Rejestracja: 04 sty 2010, 21:44
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Sienio »

Premiera gry zbliża się bardzo szybko. Zostało jeszcze 8 dni do eventu w Zamku Królewskim.
W międzyczasie zaś zapraszam do obejrzenia zdjęć kubeczków z "Odbudową".

Obrazek
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1977
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 874 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Neoptolemos »

Odebrałem przed chwilę swój egzemplarz i mam pytanie o liczbę komponentów, bo w instrukcji nie jest podana w każdym przypadku:
Ile powinno być jakich kart?
Ile znaczników gruzu, betonu i funduszy (u mnie to 20/15/15)?
Ile żetonów graczy? W wyprasce jest po 12, wg instrukcji 11?
I przede wszystkim, bo to mnie zainspirowało do liczenia:
czy do gry wymagane jest po 6 budynków każdego rodzaju? Bo niektórych mam nawet kilkanaście (np. mieszkalnych), a transportowych tylko 5.

Jeżeli 6 to minimum, to czy jest opcja jakoś dostać brakujący? Może np. jakiś uprzejmy warszawiak wziąłby w sobotę podczas premiery i bym od niego odebrał? :) Ja niestety cały dzień pracuję, ale potem w Wawie mogę gdzieś to przejąć.

(generalnie troszkę bajzel, ale wygląda wszystko ładnie ;))
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 432 times
Been thanked: 126 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Coen »

A aplikację ktoś uruchomił. Kod QR wskazuje na stronę, która mi się nie uruchamia :/
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
refresh
Posty: 29
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:30
Been thanked: 1 time

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: refresh »

To samo mam z appką, strona wydaje się się istnieć.

Elementów jeszcze nie liczyłem, może to jutro zrobię a jak nie da rady to dopiero po weekendzie.
bartaz
Posty: 108
Rejestracja: 23 mar 2015, 14:12

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: bartaz »

Neoptolemos pisze:Odebrałem przed chwilę swój egzemplarz i mam pytanie o liczbę komponentów, bo w instrukcji nie jest podana w każdym przypadku
Rozpiska (niezbyt dokładna) jest na tyle pudełka.

Jeśli chodzi o liczbę budynków, to nie jest ona jednakowa dla każdego rodzaju. Wystarczy porównać ilość znaczników z kartami projektów:
5 transportowych (szarych)
7 przemysłowych (fioletowych)
10 kulturowych (niebieskich)
10 reprezentacyjnych (żółtych)
10 usłygowych (czerwonych)
18 brązowych (mieszkalnych)

Razem 60 budynków i 60 kart projektów.

Inne znaczniki:
25 znaczników metra (po 5 na gracza)
4 mosty
1 tunel (długie metro)

20 inżynierów (w 5 kolorach graczy)
5 znaczników punktów (w kolorach graczy)
1 znacznik rundy

15 znaczników betonu i 15 znaczników funduszy (po 3 na gracza)
21 znaczników gruzu

Inne karty:
14 zadań etap I
12 zadań etap II
10 norm
5 + 5 kart pomocy

Razem 106 kart.

Hexów jest 60, po 12 na gracza.
7 budynków neutralnych

Jedna Syrenka (pierwszy gracz), jeden 'bonusowy' żeton 'Odbudowa Warszawy' w wyprasce ;)
Awatar użytkownika
Neoptolemos
Posty: 1977
Rejestracja: 09 sty 2014, 18:30
Has thanked: 192 times
Been thanked: 874 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Neoptolemos »

Ok, alarm odwołany, źle przeczytałem. Faktycznie liczba budynków zgadza się z liczbą kart :) pozostaje tylko pytanie o żetony - czy jest ich po dwanaście (60 wg pudełka) i można stosować wszystkie, czy po prostu tak było wygodniej wydrukować na wyprasce, do gry stosujemy zgodnie z instrukcją 11, a dwunasty możemy trzymać na wypadek zgubienia?

A gruzu mam po trzech przeliczeniach jednak 20 kostek, ale jak będzie brakowało, pożyczę z Szoguna ;)
Game developer w Lucky Duck Games
Autor bloga Karta - stół!
Redaktor Board Times
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1401
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 456 times
Been thanked: 303 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: kdsz »

Również mam już swój egzemplarz. Pierwsze wrażenie bardzo dobre. Kart jeszcze nie oglądałem, ale pozostałe elementy wyglądają ładnie i schludnie. Grubość tektury poszczególnych komponentów jest taka jak trzeba, drewno wygląda rewelacyjnie i jest go naprawdę dużo. Nie wiem jak będzie z czytelnością i mam pewne obawy, że może być problem z rozróżnieniem kostek betonu i gruzu, jednak na ostateczną ocenę przyjdzie czas dopiero podczas partii. Pudełko ładne, z fajną tekturową wkładką, ale oczywiście jest dużo za duże :)

Mój egzemplarz ma niestety pewien feler, ale zupełnie niezwiązany z jakością wydania. Ta jest naprawdę bardzo dobra. Oby dorównał jej również poziom rozgrywki.
Awatar użytkownika
Sienio
Posty: 390
Rejestracja: 04 sty 2010, 21:44
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Sienio »

Coen pisze:A aplikację ktoś uruchomił. Kod QR wskazuje na stronę, która mi się nie uruchamia :/
Z tym mamy małe opóźnienie. Jesteśmy w fazie testów i od kilku dni sprawdzamy aplikację. Jeszcze nie chcemy podać konkretnej daty startu, ale ruszy wkrótce. Przepraszamy za te opóźnienia.
Neoptolemos pisze:Ok, alarm odwołany, źle przeczytałem. Faktycznie liczba budynków zgadza się z liczbą kart :) pozostaje tylko pytanie o żetony - czy jest ich po dwanaście (60 wg pudełka) i można stosować wszystkie, czy po prostu tak było wygodniej wydrukować na wyprasce, do gry stosujemy zgodnie z instrukcją 11, a dwunasty możemy trzymać na wypadek zgubienia?

A gruzu mam po trzech przeliczeniach jednak 20 kostek, ale jak będzie brakowało, pożyczę z Szoguna ;)
Co do liczby żetonów - kwestia wyboru. Raczej nikomu nie uda się wybudować 12 budynków grając zgodnie z zasadami ;)
kdsz pisze:Również mam już swój egzemplarz. Pierwsze wrażenie bardzo dobre. Kart jeszcze nie oglądałem, ale pozostałe elementy wyglądają ładnie i schludnie. Grubość tektury poszczególnych komponentów jest taka jak trzeba, drewno wygląda rewelacyjnie i jest go naprawdę dużo. Nie wiem jak będzie z czytelnością i mam pewne obawy, że może być problem z rozróżnieniem kostek betonu i gruzu, jednak na ostateczną ocenę przyjdzie czas dopiero podczas partii. Pudełko ładne, z fajną tekturową wkładką, ale oczywiście jest dużo za duże :)

Mój egzemplarz ma niestety pewien feler, ale zupełnie niezwiązany z jakością wydania. Ta jest naprawdę bardzo dobra. Oby dorównał jej również poziom rozgrywki.
Dzięki za ocenę jakości wydania! Koniecznie daj znać o swoich wrażeniach po partii :)
Zaraz odpiszę Ci na maila i zaproponuję rozwiązanie problemu. Coś wymyślimy!

Nie każdy jeszcze widział, jak "Odbudowa" wygląda od środka, więc tutaj zamieszczę jedno duże zdjęcie:
Obrazek

Więcej fotek możecie zobaczyć na naszym facebooku.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: KubaP »

refresh pisze:To samo mam z appką, strona wydaje się się istnieć.

Elementów jeszcze nie liczyłem, może to jutro zrobię a jak nie da rady to dopiero po weekendzie.
Z tego co wiem, jutro ma ruszyć iOS a w poniedziałek-wtorek Android.
Awatar użytkownika
Sienio
Posty: 390
Rejestracja: 04 sty 2010, 21:44
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: Sienio »

Na Wspieram.to opublikowaliśmy kolejną aktualizację. A w niej kilka informacji organizacyjnych związanych z sobotnią premierą, aplikacją AR, nowymi podkładkami pod kubki. Także jest co poczytać.

Graliście już w "Odbudowę"? Bardzo mnie ciekawią Wasze opinie o grze.

Zapraszam w sobotę na premierę. Warto przyjść!
Obrazek
bartaz
Posty: 108
Rejestracja: 23 mar 2015, 14:12

Re: Odbudowa Warszawy - city building od FGH

Post autor: bartaz »

Ten plakat przedstawiający pudełko ładnie obrazuje mały problem jaki na pudełku zauważyłem.
Wygląda na to, że bok pudełka jest nadrukowany 'odwrotnie' ('do góry nogami' - gdy pudełko ustawione jest pionowo) względem innych pudełek:

I jak teraz to ustawić, zgodnie z przodem pudełka i tytułem:
Obrazek
Czy tak żeby logo i ikony nie były do góry nogami:
Obrazek

Usterka bardzo dyskusyjna i drobna, ale trochę gryzie w oczy mojego wewnętrznego perfekcjonistę ;).

Warto zwrócić na takie szczegóły uwagę przy ewentualnej re-edycji (czego życzę) czy wydaniach innych gier.

Ale żeby zakończyć optymistyczniejszym akcentem dodam tylko, że wydanie prezentuje się naprawdę ładnie, karty są solidne i czytelne (świetne minimalistyczne i socrealistyczne rewersy!), mapa Warszawy na planszy robi wrażenie, drewniane elementy też bardzo ładne i różnorodne (choć szary kolor nieco zbyt bliski czarnego). Wygląda to wszystko na żywo dużo lepiej niż się zapowiadało po prezentowanych w aktualizacjach przykładach.

Powodzenia na premierze i niech się Odbudowa rozchodzi jak świeże bułeczki, bo jest tego warta!
ODPOWIEDZ