Tezeusz: Mroczna Orbita (Michał Oracz)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: KubaP »

jolietjake pisze:Przepraszam, że w drugim poście.
KubaP pisze:Portalu, czy znane są już terminy przedsprzedaży i sprzedaży? Czy gra będzie zależna językowo?
Kuba, tak jak widać w instrukcji: plansze i żetony są niezależne językowo, a wszystkie karty mają tytuły i opisy tekstowe w danym języku.
Dzięki, nie zwróciłem uwagi!
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2494
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 430 times
Been thanked: 126 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Coen »

Portal Games pisze:Na stronie Świata Gier Planszowych opublikowaliśmy ostatni z artykułów poświęconych pracy nad Tezeuszem. Zapraszam do lektury felietonu Oczekuj więcej.
Ech... i znowu świetny felieton, który kusi ;) gry paragrafowe - super :D
A kiedy ukaże się polska instrukcja i ruszy przedsprzedaż?
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Peter128
Posty: 636
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:11
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Peter128 »

Dawać instrukcję PL! :P
Awatar użytkownika
ahrian
Posty: 311
Rejestracja: 26 cze 2013, 00:36

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: ahrian »

czy ktoś już napisał 'SHUT UP AND TAKE MY MONEY'? :]

rozochociły mnie te artykuły. czekam na Tezeusza w wielkim napięciu i z wielkimi nadziejami, bo wydaje mi się, że tytuł idealnie wpisuje się w moje preferencje.

pozdrowienia.
Awatar użytkownika
sillue
Posty: 468
Rejestracja: 18 kwie 2012, 14:23
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: sillue »

Coen pisze: Ech... i znowu świetny felieton, który kusi ;) gry paragrafowe - super :D
A kiedy ukaże się polska instrukcja i ruszy przedsprzedaż?
przedsprzedaż i Portal? czyli znowu będzie trzeba trochę krówek porysować :lol:
.
.
.
.
.
.
gry paragrafowe i artykuły tak nakręciły, że chętnie przygarnę następną do zagrody... If Portal know what I mean... 8)
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Portal Games »

Na stronie Portal Games opublikowaliśmy instrukcję do gry.

@sillue
Portal wie what you mean.
Portal ma nadzieję, że tym razem będzie mowa o krowach miłych niespodziankach, a nie krowach zawstydzonych przeposinkach. If you know, what Portal means... :)
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1189
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 23 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: veljarek »

Atak na nasze portfele rozpoczęty.
Tym razem mnie nie złamiecie.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: KubaP »

veljarek pisze:Atak na nasze portfele rozpoczęty.
Tym razem mnie nie złamiecie.
Stary, MNIE złamali. Ty jesteś bez szans. Kwestia czasu.
janekb
Posty: 586
Rejestracja: 14 sty 2012, 14:28
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 8 times
Kontakt:

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: janekb »

Ja się niestety nie mogę tym razem skusić, kolejka gier, które chcę, się zbyt wydłużyła, a zasoby na koncie zupełnie na odwrót. No i jest kilka gier, które bym z chęcią wyciągnął z szafy, odkurzył i pograł w nie, a nowe zakupy ciągle odsuwają to w czasie, niestety. :( Życie
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Karit »

To co mi się najbardziej rzuca w oczy na pudełku, to czerwona ramka w dolnym rogu z informacją "Zawiera piątą frakcję Pandora".
Gra jeszcze się nie ukazała a Pandora traktowana jest jak jakiś super specjalny dodatek...
Tom Vasel wielokrotnie poruszał temat sprzedaży gier które od początku zawierają jakieś dodatki - jak coś od razu jest w grze to nie nazywa się to dodatkiem. Fajnie że gra będzie miała 5 frakcję, ale umieszczanie takiej informacji na pierwszym wydaniu (co innego gdyby były to kolejne zmienione wydania) jest dla mnie dziwnym zabiegiem zwrócenia uwagi...
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: rastula »

Karit pisze:To co mi się najbardziej rzuca w oczy na pudełku, to czerwona ramka w dolnym rogu z informacją "Zawiera piątą frakcję Pandora".
Gra jeszcze się nie ukazała a Pandora traktowana jest jak jakiś super specjalny dodatek...
Tom Vasel wielokrotnie poruszał temat sprzedaży gier które od początku zawierają jakieś dodatki - jak coś od razu jest w grze to nie nazywa się to dodatkiem. Fajnie że gra będzie miała 5 frakcję, ale umieszczanie takiej informacji na pierwszym wydaniu (co innego gdyby były to kolejne zmienione wydania) jest dla mnie dziwnym zabiegiem zwrócenia uwagi...
aby uzasadnić ten napis - polscy gracze nie dostana tej frakcji - to cię powinno usatysfakcjonować :)

(to oczywiście żart, nie wiem nic o planach wydawniczych)...
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 315 times
Been thanked: 344 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: tomb »

Karit pisze:Tom Vasel wielokrotnie poruszał temat sprzedaży gier które od początku zawierają jakieś dodatki - jak coś od razu jest w grze to nie nazywa się to dodatkiem.
A co, jeśli kolejne wydania nie będą zawierały tej dodatkowej frakcji? Ale skoro Tom Vasel mówił...
Poza tym - Pandora wydaje się być naprawdę wyjątkowa, nie słyszałem o podobnej odmienności frakcyjnej w przypadku innych gier.
Poza tym - napis jest chytry, bo nie zostało użyte słowo "dodatek".

--
Wiele sobie obiecuję -> gra różnymi frakcjami + mała losowość. Dzisiaj przeczytam instrukcję i zobaczymy, czy Portal będzie kontynuował drenaż portfela.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Rafal_Kruczek »

rastula pisze:
Karit pisze:To co mi się najbardziej rzuca w oczy na pudełku, to czerwona ramka w dolnym rogu z informacją "Zawiera piątą frakcję Pandora".
Gra jeszcze się nie ukazała a Pandora traktowana jest jak jakiś super specjalny dodatek...
Tom Vasel wielokrotnie poruszał temat sprzedaży gier które od początku zawierają jakieś dodatki - jak coś od razu jest w grze to nie nazywa się to dodatkiem. Fajnie że gra będzie miała 5 frakcję, ale umieszczanie takiej informacji na pierwszym wydaniu (co innego gdyby były to kolejne zmienione wydania) jest dla mnie dziwnym zabiegiem zwrócenia uwagi...
aby uzasadnić ten napis - polscy gracze nie dostana tej frakcji - to cię powinno usatysfakcjonować :)

(to oczywiście żart, nie wiem nic o planach wydawniczych)...
W przypadku NH 3.0 PL to niestety nie jest żart :(
Szeroko reklamowane na świecie umieszczenie 5 armii w nowej edycji nie dotyczy podobno polskiej edycji.
A wracając do tematu. Nie rozumiem zarzutu o dodatku. Nigdzie nie jest napisane, że Pandora to "dodatek". Przy oglądaniu pudełka w sklepie potencjalny nabywaca ma informacje o tym ze gra jest na 2-4 graczy i że jest "AŻ 5 frakcji do wyboru". (Przy dwuosobowej grze liczba potencjalnych ukladów rośnie z 12 do 20)
Co do "dziwnych zabiegów zwrócenia uwagi". Nie jest wielce odkrywczym stwierdzeniem, że to jest esencja reklamy (i marketingu) :) Takze zastosowanie nazw kojarzacych się z mitologią, zamiast wymyslonych nazw "typowych" dla SF też chyba nie jest przypadkowe. To może łągodzić troche niechęć niekórych osób dla tematych SF ( zazwyczaj totalnie nieuzasadnioną - walka z uprzedeniami jest trudna). Z tego co Trzewik mówił w Dice Tower potencjalnemu niemieckiemu wydawcy nie podobała się tematyka SF. Moze niemieckie wydanie bedzie miało retheme na mitologiczne przeszukiwanie labyryntu :). Juz dziwniejsze podmiany tematu widzielismy (np. "Pan tu nie stał").
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: jolietjake »

Rafal_Kruczek pisze: W przypadku NH 3.0 PL to niestety nie jest żart :(
Szeroko reklamowane na świecie umieszczenie 5 armii w nowej edycji nie dotyczy podobno polskiej edycji.
Tak jak było mówione. DDM najpewniej również zostanie wydane w Polsce, tylko nie w pudełku podstawki. Tym co go chcą to nic nie zmieni, a ci co go nie chcą to nie będą zmuszeni za niego płacić.
Rafal_Kruczek pisze: A wracając do tematu. Nie rozumiem zarzutu o dodatku. Nigdzie nie jest napisane, że Pandora to "dodatek". Przy oglądaniu pudełka w sklepie potencjalny nabywaca ma informacje o tym ze gra jest na 2-4 graczy i że jest "AŻ 5 frakcji do wyboru".
W pełni się zgadzam. Zrobili taki nietypowy bonus do gry, ktorego nie musiało wcale być - no to o nim informują. Do tego podejrzewam, że nie zwiększa raczej ceny produktu, więc jeszcze lepiej. Come on, ludzie, czego wy się czepiacie...? :wink:
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: prz22 »

Zamiast się cieszyć, że dostaje się większą zawartość, to marudzą... koniec świata po prostu;P

Swoją drogą Tezeusz naprawdę budzi wysokie zainteresowanie. Na liście najbardziej oczekiwanych gier Essen z ZnadPlanszy ma najwięcej głosów. Podkreślam, że nie najwyższą średnią, ale najwięcej głosów. To pewnie efekt znakomitej kampanii reklamowej Portalu.

Ja osobiście czekam bardzo na ten tytuł, bo wolę sci-fi niż apokalipsę, więc jeśli regrywalność i taktyczność będzie na poziomie hexa to ja jestem na TAK.
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 315 times
Been thanked: 344 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: tomb »

Instrukcja przeczytana - kupuję. Gdzie jest najbliższy preoder?


Podoba mi się, że gramy 15-oma z 25-ciu kart, czyli że nie powinno być przegiętych kart i nie będzie czekania, aż taka karta wejdzie nam na rękę (na wierzch stosu).
Świetny pomysł z dwustronnym opisem na kartach.

Pandora też obiecująca. W grze na kilku graczy musi być nieźle. Czy był ogrywany wariant na 5 graczy z Pandorą? Pewnie robi się za ciasno, co?

(Uwaga do instrukcji: s.8 - ostatnie zdanie przykładu do Fazy Akcji Kart - jest tak zbudowane, że, gdyby się uprzeć, wynika z niego, że rany otrzymuje gracz wywołujący Szturm.)
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1347
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 562 times
Been thanked: 284 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Atamán »

A ja po przeczytaniu instrukcji jestem trochę sceptyczny. Zasady poruszania się pomiędzy sektorami są abstrakcyjne i bardzo ograniczone - wybieram jeden z 3 swoich pionków, ale zazwyczaj nie mogę wybrać sektoru, do którego się przemieszczę. Nie wiem, nie przekonuje mnie to. Oczywiście domyślam się, że te bazowe zasady będą mocno modyfikowane przez zagrywane karty i tutaj dopatruję się sedna gry, ale takie coś trudno ocenić czytając tylko instrukcję, czy teksty na kartach. Trzeba zagrać. :)
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2334
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 572 times
Been thanked: 925 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Galatolol »

Bardzo możliwe, że dopiero po większej ilości partii się załapie co i jak. Ja wierzę w markę, jaką jest MOracz i Tezeusz będzie miał u mnie duży kredyt zaufania.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Karit »

TomB pisze:
Karit pisze:Tom Vasel wielokrotnie poruszał temat sprzedaży gier które od początku zawierają jakieś dodatki - jak coś od razu jest w grze to nie nazywa się to dodatkiem.
A co, jeśli kolejne wydania nie będą zawierały tej dodatkowej frakcji? Ale skoro Tom Vasel mówił...
???
Sugerujesz że Portal teraz, jeszcze przed wypuszczeniem 1 edycji na rynek, już wie w jakiej formie wyda 2 edycję i że nie będzie w niej tak zachwalanej Pandory ?!?
A co do Vasela, jak RC został wyróżniony przez Dice Tower to wszystko spoko, ale jak Vasel narzeka na pseudo dodatki / rozszerzenia dodawane do gier, to już lepiej o nim nie wspominać...
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4135
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 315 times
Been thanked: 344 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: tomb »

Karit pisze:Sugerujesz że Portal teraz, jeszcze przed wypuszczeniem 1 edycji na rynek, już wie w jakiej formie wyda 2 edycję i że nie będzie w niej tak zachwalanej Pandory ?!?
A co do Vasela, jak RC został wyróżniony przez Dice Tower to wszystko spoko, ale jak Vasel narzeka na pseudo dodatki / rozszerzenia dodawane do gier, to już lepiej o nim nie wspominać...
Nic nie sugeruję, tylko zaznaczam możliwość, przy której opinia Vasela o dodatkach stanie się błędna. A powoływanie się na Vasela w żadnym wypadku nie robi na mnie wrażenia.
Atamán pisze:Zasady poruszania się pomiędzy sektorami są abstrakcyjne i bardzo ograniczone - wybieram jeden z 3 swoich pionków, ale zazwyczaj nie mogę wybrać sektoru, do którego się przemieszczę.
Też o tym myślałem, ale zrobiłem sobie próbę ruchu i zwykle jest kilka możliwości. Trzeba jednak poczekać na ruch przeciwnika i dopiero wtedy wszystko przeanalizować. Ale ciężko to sobie wszystko wyobrazić, gdy trzeba będzie brać pod uwagę wyłożone karty, usuwane karty, układ pomieszczeń w sektorze itd. Trzeba zagrać.
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: jolietjake »

Atamán pisze: Zasady poruszania się pomiędzy sektorami są abstrakcyjne i bardzo ograniczone - wybieram jeden z 3 swoich pionków, ale zazwyczaj nie mogę wybrać sektoru, do którego się przemieszczę.
Uwierz, opcji do przeanalizowania nie jest tak mało. Nie biorąc pod uwagę kart jest choćby sektor, który uruchamia następną jednostkę - więc czasem możesz poruszyć wszystkimi trzema. Wtedy możesz naprawdę namieszać na planszy i wywołać np parę szturmów, więc analizujesz jak zrobić by zadać najwięcej obrażeń. Do tego to Ty masz wpływ na to o ile pól poruszy się Twój przeciwnik i znów - wszystkie kombinacje musisz przeanalizować. No i oczywiście potem wchodzą karty, które nie tylko tworzą pułapki, w które chcesz wmanewrować przeciwnika czy dają korzyści, z których chcesz skorzystać, ale też takie, które modyfikują ruch. Wtedy liczba opcji przemieszczania rośnie i masz już większą decyzyjność, gdzie zatrzyma się jednostka lub ile z nich poruszysz.
Ruch rzeczywiście jest trochę abstrakcyjny, jednak nie uważam, żeby było wadą to, że jest w pewien sposób ograniczony. Dzięki temu masz czarne na białym jakie opcje ma Twój przeciwnik i się do nich ustosunkowujesz. Czysta taktyka, raczej bez losowych/niemożliwych do przewidzenia zagrań.
Joliet Jake na BGG
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: Banan2 »

Atamán pisze:A ja po przeczytaniu instrukcji jestem trochę sceptyczny. Zasady poruszania się pomiędzy sektorami są abstrakcyjne i bardzo ograniczone - wybieram jeden z 3 swoich pionków, ale zazwyczaj nie mogę wybrać sektoru, do którego się przemieszczę.
Hmm :wink: gra jeszcze nie wydana, ale proponuję zagrać w ...... Fincę, która ma taki sam sposób poruszania się pionkami gracza.

Ja po przejrzeniu instrukcji jestem ZA. Lubię takie taktyczne gry. Oby tylko wersja 1.0 była tą ostateczną. Portal! Pliiizzzz! Dopilnujcie tego!!!
I pytanie. Na BGG znalazłem datę wydania: 24.10.2013. Wersja PL też będzie dostępna w tym terminie?
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: macike »

trzewik pisze:Gdybyśmy mieli duuuużo pieniążków na licencję, to gra nazywałaby się A L I E N
Trzeba było ją nazwać: A LIEN. A wokół 'A' owinąć jakiegoś obcego. ;P
Ostatnio zmieniony 30 wrz 2013, 14:14 przez macike, łącznie zmieniany 1 raz.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: rastula »

macike pisze:
trzewik pisze:Gdybyśmy mieli duuuużo pieniążków na licencję, to gra nazywałaby się A L I E N
Trzeba było ją nazwać: A LIEN.

AILEN ;)
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3039
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 578 times
Been thanked: 239 times

Re: Tezeusz - nowa gra Michała Oracza od Portalu

Post autor: DarkSide »

rastula pisze:
macike pisze:
trzewik pisze:Gdybyśmy mieli duuuużo pieniążków na licencję, to gra nazywałaby się A L I E N
Trzeba było ją nazwać: A LIEN.

AILEN ;)
Albo OPCY (a w wydaniu niemieckim OBTZY) :mrgreen:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -11%, ALEplanszówki -3%
ODPOWIEDZ