Jaipur - zakręcony turban

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ahrian
Posty: 311
Rejestracja: 26 cze 2013, 00:36

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: ahrian »

dzięki bardzo. okazało się, że Targi oraz Jambo mam nawet na wishliście ;]
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1543
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 208 times

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: Furan »

charlie pisze:Targi i Jambo (a także Asante i Splendor) są swietnymi grami, ale jednak są trudniejsze od Jaipura. Zasady mają proste, ale ilość decyzji dużo wieksza i przede wszystkim planuje się kilka ruchów w przód.
To w Jaipur nie planuje się kilku ruchów do przodu? :)
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Pueblo, Burgundy, Trismegistus, Felix, Hit!
Awatar użytkownika
charlie
Posty: 1001
Rejestracja: 14 wrz 2011, 13:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 59 times
Been thanked: 54 times

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: charlie »

Ok, może nie do końca dobrze się wyraziłem - w Jaipur planuje się kilka ruchów do przodu, ale napewno nie tak jak w Targi czy Jambo. Wynika to z tego, że ilość wyborów jest nieporównywalnie większa w dwóch ostatnich. Akcji można wykonać dużo więcej niż sprzedać czy wziać karty, poza tym w Jaipurze prawie nie ma sytuacji, że czegoś jest za mało, natomiast w Targi praktycznie zawsze brakuje pieniędzy. Trzeba mieć na uwadze jak ustawić Tuaregow i co wziąć, jak się karty układa, gdzie pójdzie przeciwnik i które pole zablokuje, co złodziej będzie blokował w przyszłej turze, co trzeba będzie poświęcić, itd. Nie uważam, żeby Targi czy Jambo były złym wyborem, ale jednak trzeba przy nich bardziej rozkminiać niż grając w Jaipur.
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: esztfke »

Witam.
Widze ze temat na dluzszy czas umarl, ale moze ktos tu spojrzy :)
Czy jest gdzies w sieci dostepna dokladna lista zetonow? (mam na mysli dokladnie jakie wartosci sa na awersach i rewersach poszczegolnych zetonow) Zainteresowala mnie gra, ale dosc slabo dostepna i troche kosztuje, a wydaje mi sie latwa do zrobienia samemu, dlatego o to pytam. Ewentualnie moze ktos bylby w stanie podac te wartosci, o ile to nie jest za duzo zachodu?
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: Pixa »

Jak mi przypomnisz w pt to w weekend moge to policzyc.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
pvdel
Posty: 255
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 101 times

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: pvdel »

esztfke pisze:Witam.
Widze ze temat na dluzszy czas umarl, ale moze ktos tu spojrzy :)
Czy jest gdzies w sieci dostepna dokladna lista zetonow? (mam na mysli dokladnie jakie wartosci sa na awersach i rewersach poszczegolnych zetonow) Zainteresowala mnie gra, ale dosc slabo dostepna i troche kosztuje, a wydaje mi sie latwa do zrobienia samemu, dlatego o to pytam. Ewentualnie moze ktos bylby w stanie podac te wartosci, o ile to nie jest za duzo zachodu?
3x token Maharadzy
1x token premii za wielblady - 5 pkt
5x premia za 5 kart - 10, 10, 9, 8, 8
6x premia za 4 karty - 6, 6, 5, 5, 4, 4
7x premia za 3 karty - 3, 3, 2, 2, 2, 1, 1
5x diamenty (czerwone) - 7, 7, 5, 5, 5
5x zloto (zolte) - 6, 6, 5, 5, 5
5x srebro (szare) - 5, 5, 5, 5, 5
7x przyprawy (zielone) - 5, 3, 3, 2, 2, 1, 1
7x dywany (fioletowe) - 5, 3, 3, 2, 2, 1, 1
9x skory (brazowe) - 4, 3, 2, 1, 1, 1, 1, 1, 1
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: esztfke »

Dziekuje bardzo, dobrzy ludzie. Pixa za inicjatywe i pvdel za liste :) Rozumiem ze na zetonach zlota, przypraw, diamentow itp cyferki na awersach maja znaczenie tylko pod katem ich segregowania na stosie wiec moge sobie wpisac dowolne? (dowolne w tym sensie ze np wszystkie zetony diamentow warte 5 rupii moga miec na awersie nr 1, a te warte 7 rupii na awersie nr 2)
pvdel
Posty: 255
Rejestracja: 11 sty 2014, 22:31
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 101 times

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: pvdel »

Awers i rewers sa takie same dla kolorowych zetonow (tzn. i po jednej i po drugiej stronie jest ta sama cyfra - ilosc punktow za dany zeton). W trakcie gry stos jest ukladany od najwiekszej do najmniejszej ilosci punktow. W przypadku premii za ilosc kart, punkty sa na rewersach, a w czasie gry kolejnosc zetonow jest losowa (na awersie nie ma cyfr).
esztfke
Posty: 311
Rejestracja: 20 lut 2015, 14:49
Has thanked: 29 times
Been thanked: 16 times

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: esztfke »

Ok wszystko jasne, jeszcze raz dzieki :) Doszedlem do tego ogladajac jakis filmik, prawdopodobnie w momencie jak pisales posta :P
Awatar użytkownika
REBEL.pl
Posty: 1468
Rejestracja: 29 paź 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 199 times
Been thanked: 740 times
Kontakt:

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: REBEL.pl »

Jest nam niezmiernie miło poinformować, że Jaipur zostanie wydany w polskiej wersji językowej nakładem wydawnictwa Rebel. Szacowana data premiery to wrzesień 2015 roku.

Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek

Do pobrania dostępna jest także polska instrukcja.
wydawnictwo Rebel
Nadchodzące premiery | Aktualności wydawnicze | Kontakt | Dystrybucja: hurt.rebel.pl
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: mig »

Panie Rebel, a Wasze wydanie Jaipura bedzie zawierało poprawioną wypraskę? Tzn głębszą i nieco szerszą, zby mieściły sie karty w koszulkach? Ilośc miętolenia kart w rękach i tasowania powoduje, że koszulkowanie jest dość wskazane. A ze śliczna obecna wypraska niespecjalnie jest to możliwe...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: Pixa »

Ja sobie obcialem oryginalna wypraske - teraz miesci tylko zetony. Karty w koszulkach bardzo ladnie sie mieszcza w pozostalej czesci.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: Dwntn »

Pixa pisze:Ja sobie obcialem oryginalna wypraske - teraz miesci tylko zetony. Karty w koszulkach bardzo ladnie sie mieszcza w pozostalej czesci.
Zrobiłem dokładnie tak samo z moim egzemplarzem. Troche było szkoda ładnej wypraski, ale karty w koszylkach zwyczajnie się w niej nie mieściły.

- K.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: mig »

No właśnie. Stąd pytanie, czy wersja polska bedzie taka, ze pozwoli nam sie cieszyć i ładną wypraską i kartami w koszulkach ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: ChlastBatem »

Już kiedyś, gdzieś była dyskusja na temat wyprasek, a ich zdolność do trzymania kart w koszulkach. Z tego co pamiętam wydawnictwa opowiedziały się za taktyką dopasowania wyprasek do kart bez koszulek, gdyż większość graczy nie stosuje protektorów, a zostawienie zbyt dużej przestrzeni wpływa negatywnie (nie pytajcie w jaki sposób bo nie wiem) na karty bez koszulek itp.

Takie słowa padły... więc obstawiam, że i teraz raczej wypraska będzie dla większości czyli z opcją bez koszulek tzn. miejsca dla nich.
Awatar użytkownika
syfon
Posty: 209
Rejestracja: 30 wrz 2013, 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: syfon »

mig pisze:Panie Rebel, a Wasze wydanie Jaipura bedzie zawierało poprawioną wypraskę? Tzn głębszą i nieco szerszą, zby mieściły sie karty w koszulkach? Ilośc miętolenia kart w rękach i tasowania powoduje, że koszulkowanie jest dość wskazane. A ze śliczna obecna wypraska niespecjalnie jest to możliwe...
+1
milion
razy

powiększona wypraska to jest ABSOLUTNY must have dla tej gry.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: mig »

@chlastbatem.
Owszem, czasem tak jest, ale jest też sporo przypadków, kiedy udaje się zrobić miejsce na tyle duże, żeby koszulki wchodziły a na tyle ciasne, żeby karty bez koszulek nie latały.
W przypadku Jaipur i ich rozmiaru kart taki problem praktycznie by nie istniał (kart jest dość mało a pasujące koszulki są dość dobrze dopasowane).

Poza tym w Jaipur jest jeszcze tak, że miejsce na karty jest bardzo płytkie. Więc, nawet karty bez koszulek, przy lekkim odwroceniu pudełka (już nie mówiąc o transporcie) się rozsypuja.

Mnie to w sumie rybka, bo ja Jaipura mam i kupię pewnie dopiero jak mi się rozsypie, ale wiem ile kłopotów mają ci, co niekoniecznie chcą ciąć lub wyrzucać wypraski. Jest o co walczyc;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Tehanu
Posty: 128
Rejestracja: 15 cze 2005, 03:06
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 3 times

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: Tehanu »

mig pisze:Panie Rebel, a Wasze wydanie Jaipura bedzie zawierało poprawioną wypraskę? ......
Gra jest całkowicie niezależna językowo. Więc po stronie polskiego wydawcy pewnie będzie dorzucenie tłumaczenia 4 stron instrukcji do gry z 2009 roku i kolejnego dodruku międzynarodowego.
Według mnie 0% szansy na ingerencję w pierwotny projekt gry (wypraskę).
"You have to learn the rules of the game.
And then you have to play better than anyone else."
Albert Einstein
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: ChlastBatem »

Nie chodzi tylko o szerokość kart/koszulek ale o grubość ich. Karty w koszulkach zajmą o 1/3 więcej miejsca i pewnie pudła się nie zamknie do końca (skoro karty bez koszulek prawie wystają - jak wspomniałeś).
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: Pixa »

mig pisze:@chlastbatem.
Owszem, czasem tak jest, ale jest też sporo przypadków, kiedy udaje się zrobić miejsce na tyle duże, żeby koszulki wchodziły a na tyle ciasne, żeby karty bez koszulek nie latały.
W przypadku Jaipur i ich rozmiaru kart taki problem praktycznie by nie istniał (kart jest dość mało a pasujące koszulki są dość dobrze dopasowane).

Poza tym w Jaipur jest jeszcze tak, że miejsce na karty jest bardzo płytkie. Więc, nawet karty bez koszulek, przy lekkim odwroceniu pudełka (już nie mówiąc o transporcie) się rozsypuja.
Karty w koszulkach FFG w ogole nie wejda, nawet jak wypraska bedzie minimalnej grubosci. Musieliby poszerzyc pudelko - nierealne.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: mig »

ChlastBatem pisze:Nie chodzi tylko o szerokość kart/koszulek ale o grubość ich. Karty w koszulkach zajmą o 1/3 więcej miejsca i pewnie pudła się nie zamknie do końca (skoro karty bez koszulek prawie wystają - jak wspomniałeś).
Tez o tym pisałem- obecnie i tak jest jest niefunkcjonalne, wiec mozna zaprojektować taka wypraskę, ze sie mieściły z koszulkami :)

Ale jak tu juz pisano, szanse sa praktycznie zerowe (choc z chęcią poczekam na odpowiedz z Rebela ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: ChlastBatem »

Czyli pozostają czyste rączki i obchodzenie się z szacunkiem :D w stosunku do kart.
Awatar użytkownika
syfon
Posty: 209
Rejestracja: 30 wrz 2013, 20:15
Lokalizacja: Warszawa

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: syfon »

Tehanu pisze:Gra jest całkowicie niezależna językowo. Więc po stronie polskiego wydawcy pewnie będzie dorzucenie tłumaczenia 4 stron instrukcji do gry z 2009 roku i kolejnego dodruku międzynarodowego.
Według mnie 0% szansy na ingerencję w pierwotny projekt gry (wypraskę).
Zgoda.
Jednak zasygnalizować pewne braki w ergonomii warto. A nóż dzięki temu któraś gra nie będzie miała idiotycznej wypraski.
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: Cin »

syfon pisze:Zgoda.
Jednak zasygnalizować pewne braki w ergonomii warto. A nóż dzięki temu któraś gra nie będzie miała idiotycznej wypraski.
ChlastBatem pisze:większość graczy nie stosuje protektorów
Cóż, problem w tym, że np. dla mnie oraz dla większości graczy (jeśli powyższe jest prawdą) to "idiotyczna" to będzie właśnie wypraska dopasowana do koszulek.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Jaipur - zakręcony turban

Post autor: mig »

W przypadku Jaipura kosztującego 70+, obstawiam, ze jednak bardzo duża cześć koszulkowala lub chciała by koszulkowac. Jesli nowka od Rebela bedzie do dostania po rabatach niżej 50, to pewnie odsetek ten mocno spadnie.

Poza tym, chciałem ponownie podkreślić, ze ta wypraska nie sprawdzała się rownież dla kart niezakoszulkowanych (np. przy transporcie).
Ale nic to. Pożyjem, zobaczym ;) mnie to snu z powiek nie spędza, po prostu pomyślałem, ze moze akurat bedą jednak dłubanie z nowym pudelkiem, wiec moze rozważą niektóre poprawki :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
ODPOWIEDZ