Eldritch Horror - zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
loreciak

Re: Eldritch Horror

Post autor: loreciak »

Kolejna rozrywka i kolejna wątpliwość. Czy można wykonać akcję z karty pozyskanej w tej samej turze ?
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 969
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: krecilapka »

A tak z ciekawości jak traktujecie sprzymierzeńców po pokonaniu badacza? Zostają czy odchodzą?
Bo literalnie to chyba nie są opisani jako do odrzucenia ani jako pozostający w grze.
Ja ich uznaję, za Zasoby - Ci którzy oddają się nowo przybyłemu ;).
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 969
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: krecilapka »

loreciak pisze:Kolejna rozrywka i kolejna wątpliwość. Czy można wykonać akcję z karty pozyskanej w tej samej turze ?
My graliśmy, że wykorzystanej w tej rundzie nie, ale niewykorzystanej tak.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2622
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sqb1978 »

Stan "szaleństwa" - jak to oznaczyć, bo w kartach stanów nie znalazłem.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

loreciak pisze:Kolejna rozrywka i kolejna wątpliwość. Czy można wykonać akcję z karty pozyskanej w tej samej turze ?
Oczywiście, że można, nie ma żadnej zasady "zamrażającej" pozyskane karty.
krecilapka pisze:My graliśmy, że wykorzystanej w tej rundzie nie, ale niewykorzystanej tak.
Mam wrażenie, że myślisz o wymienianiu się kartami, a w pytaniu chyba chodzi o pozyskane karty (Akcja Pozyskania Zasobów). Tak czy inaczej zasada o której piszesz, tyczy się wszystkich kart :) Daną kartę Akcji można rozpatrzyć tylko raz w rundzie (nawet jeśli po użyciu przekażemy ją innemu graczowi). Jedynym wyjątkiem jest Akcja Lokalna, w tej samej rundzie nawet kliku badaczy może rozpatrywać treść tej samej karty Akcji Lokalnej (oczywiście każdy badacz tylko raz).
sqb1978 pisze:Stan "szaleństwa" - jak to oznaczyć, bo w kartach stanów nie znalazłem.
Obejrzyj dokładniej karty "Paranoja", "Halucynacje", "Amnezja" ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 969
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: krecilapka »

sqb1978 pisze:Stan "szaleństwa" - jak to oznaczyć, bo w kartach stanów nie znalazłem.
Też się na to naciąłem :lol:
Ja wręcz policzyłem swoje karty stanów by się upewnić, że mi brakuje karty szaleństwo i reklamację składać :evil:

Ale jak się podąży tropem sirafina to faktycznie da się odkryć, że karta "szaleństwo" niejedno ma imię. Właśnie na paranoi, halucynacjach i Amnezji jest napisane, że to są karty szaleństwa. Tylko nie w nagłówku, a pierwszej linii poniżej ilustracji.
Co jak widać nie jest najlepszym pomysłem, bo przy szybkim przeszukiwaniu kart umyka.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2622
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sqb1978 »

Dzięki racja! jak widać rozkminianie gry o 2 w nocy nie służy. Ale czego się nie robi dla klimatu ;)
Też liczyłem karty hehe

pozdrawiam
sQb
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Trzeba być czujnym, macie do czynienia z Przedwiecznymi ;)

Powinniście zwrócić uwagę, że gra wyraźnie rozróżnia ogólny typ karty od konkretnej nazwy karty.
Otrzymujesz Stan Amnezję.
Otrzymujesz Stan SZALEŃSTWO.
Od razu widać, co jest nazwą a co typem :)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2622
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sqb1978 »

Kolejna wątpliwość: Artefakt Srebrny Klucz: raz na rundę opłacając jakiś efekt, możesz poświęcić o 1 Wskazówkę mniej.
Czy pozwala to na poświęcenie 0 wskazówek aby wykonać 1 przerzut?
Awatar użytkownika
wolfe
Posty: 264
Rejestracja: 05 cze 2004, 20:40

Re: Eldritch Horror

Post autor: wolfe »

sqb1978 pisze:Czy pozwala to na poświęcenie 0 wskazówek aby wykonać 1 przerzut?
Pozwala.
Imagine there's no Heaven, it's easy if you try. No Hell below us, above us only sky.
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2622
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sqb1978 »

Kolejne pytania:
1. Czy wskazówka i bilety są przedmiotami? Tzn czy można je przesyłać usługą kurierską?
2. Czy Silas może wykonać akcje: 1) Akcję specjalną + odpoczynek i 2) odpoczynek?
Bo napisano w almanachu, że dodatkowa akcja nie wlicza się do limitu.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

sqb1978 pisze:1. Czy wskazówka i bilety są przedmiotami? Tzn czy można je przesyłać usługą kurierską?
Nie. PRZEDMIOT (sposób zapisu nie jest przypadkowy) to cecha karty (np. Zasobu lub Artefaktu). Przesyłka kurierska umożliwia jedynie przekazanie PRZEDMIOTÓW, a więc zawęża wybór tylko do niektórych kart. Może kiedyś doczekamy się jakiejś droższej usługi, która pozwala na przekazywanie Wyposażenia, a więc praktycznie wszystkiego co ma badacz :)
sqb1978 pisze:2. Czy Silas może wykonać akcje: 1) Akcję specjalną + odpoczynek i 2) odpoczynek?
Bo napisano w almanachu, że dodatkowa akcja nie wlicza się do limitu.
"Nie wlicza się do limitu dwóch zwyczajnych akcji na rundę", to nie to samo, co "nie dotyczy jej ograniczenie pozwalające wykonać daną akcję tylko raz na rundę". Opis z Almanachu ma za zadanie upewnić gracza, że w praktyce może wykonać trzy akcje, nie przekraczając limitu dwóch akcji na rundę. Nadal jednak żadna z akcji nie może się powtarzać.
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
sqb1978
Posty: 2622
Rejestracja: 18 gru 2013, 16:54
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 41 times
Been thanked: 139 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sqb1978 »

Dzięki :) tak czy siak znów Azathoth górą... wygrać w tę grę przy 2 badaczach to chyba rzadkość :)
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Przy dwóch badaczach niestety jest problem z pokryciem tak dużego terenu. Może i mniej bram, mniej potworów, ale Mitów tyle samo, a mniej czasu na dozbrojenie, bo trzeba pędzić w drugi koniec planszy ;)

Plus jest taki, że jedną Kwarantanną możesz załatwić Potężnego Potwora :D
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
Awatar użytkownika
krecilapka
Posty: 969
Rejestracja: 26 mar 2013, 09:54
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 38 times
Been thanked: 188 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: krecilapka »

Plus jest taki, że jedną Kwarantanną możesz załatwić Potężnego Potwora :D
Przyznaję się, że nie załapałem tej metafory :oops:

Na dwóch graczy udało mi się wygrać dosłownie RAZ.
A i to z pewnym ułatwieniem, bo byliśmy początkujący i przez pierwsze 3 karty mitów rozpatrywaliśmy tylko ikonki na górze karty, pomijając treść efektu. Ale może nie były to te z mackami i zadziałałyby na naszą korzyść ;).
Ale nie było rzadkością, że rozwikłaliśmy 3 tajemnice, tylko nie udało się przetrwać fazy mitów. Pod tym względem gra jest naprawdę niezła. Często czułem bliskość tak porażki jak i zwycięstwa.
Awatar użytkownika
sirafin
Posty: 2715
Rejestracja: 21 sie 2009, 14:17
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 150 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: sirafin »

Kwarantanna (4): USŁUGA | Kiedy otrzymujesz tę kartę, natychmiast wybierz jakieś pole. Każdy znajdujący się na nim Potwór traci 4 Zdrowia. | Następnie odrzuć tę kartę.
Wytrzymałość Potężnych Potworów jest uzależniona od liczby badaczy, zwykle wynosi Obrazek +2 ;)
BECAUSE I'M BATMAN!

Moje planszówki
wajdzik83
Posty: 345
Rejestracja: 11 lis 2012, 07:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: wajdzik83 »

Mam dwa pytania odnośnie rozgrywki:

1. Jezeli w miescie pojawia sie brama to automatycznie dokladam tam losowego potwora i jezeli z nim walcze i wygram to co sie dzieje z brama? Brama zostaje czy sie ja zabiera?

2. Co w wypadku gdy na jednym polu sa dwa potwory. Walcze z losowym to wiem ale czy w tej samej turze moge walczyc z drugim jako druga akcja czy dopiero w nastepnej kolejce?

Cięzko mi idzie rozkrecenie sie w tej grze jezeli chodzi o zasady. Caly czas z instrukcja i almanachem w rece:/ nie skonczylem jescze zadnej partii przez te zasady :P

Dziekuje z gory za pomoc.
Awatar użytkownika
mafiafb
Posty: 137
Rejestracja: 28 lip 2013, 20:18

Re: Eldritch Horror

Post autor: mafiafb »

wajdzik83 pisze:Mam dwa pytania odnośnie rozgrywki:

1. Jezeli w miescie pojawia sie brama to automatycznie dokladam tam losowego potwora i jezeli z nim walcze i wygram to co sie dzieje z brama? Brama zostaje czy sie ja zabiera?
Brama zostaje dopóki nie zdecydujesz się w fazie spotkań na rozegrania Spotkania w Innych Światach i po udanym spotkaniu uda Ci się bramę zamknąć. Może to stać się w tej samej turze, w której pokonałeś potwora.
wajdzik83 pisze: 2. Co w wypadku gdy na jednym polu sa dwa potwory. Walcze z losowym to wiem ale czy w tej samej turze moge walczyc z drugim jako druga akcja czy dopiero w nastepnej kolejce?
Nie walczysz z losowym ale z każdym z potworów po kolei w wybranej przez siebie kolejności. Mówi o tym chociażby almanach na stronie 8 :
Jeśli na polu badacza znajduje się jeden lub więcej Potworów,
badacz musi rozpatrzyć po jednym Spotkaniu Walki z każdym
potworem, w wybranej przez siebie kolejności.
i instrukcja na stronie 9:
Jeśli w Fazie Spotkań na polu badacza znajduje się jeden lub
więcej Potworów, badacz musi rozpatrzyć po jednym Spotkaniu
Walki z każdym potworem na swoim polu, w wybranej przez
siebie kolejności. Jeśli na polu badacza nie ma Potworów,
rozpatruje on wybrane Spotkanie z Obszaru albo Spotkanie
z Żetonu(...).
wajdzik83 pisze: Cięzko mi idzie rozkrecenie sie w tej grze jezeli chodzi o zasady. Caly czas z instrukcja i almanachem w rece:/ nie skonczylem jescze zadnej partii przez te zasady :P

Dziekuje z gory za pomoc.
Spokojnie, tu to jeszcze mały pikuś. Arkham Horror to było dopiero zakręcenie z poplątaniem jeżeli chodzi o zasady. Polecam Ci obejrzeć 1-2 filmiki na YT z przykładowej rozgrywki chociażby kilku tur ;)
wajdzik83
Posty: 345
Rejestracja: 11 lis 2012, 07:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: wajdzik83 »

Bardzo dziękuję za szybkie odpowiedzi ;)

Jeszcze jedno pytanie mam bo w grze jest tez duzo modyfikatorow i chyba pasuje zaopatrzyc sie w wiecej kosci bo czasami trzeba rzucac az osmioma sztukami a w zestawie tylko cztery sa:/ Jak ten problem rozwiazujecie??
Awatar użytkownika
zbajszek
Posty: 530
Rejestracja: 18 sie 2012, 19:18
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 7 times
Been thanked: 17 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: zbajszek »

Generalnie mamy więcej kości :P. A tak serio to zawsze możesz zapamiętać ile jest sukcesów, dorzucić resztę kości i zsumować sukcesy + zrobić ewentualne przerzuty :).
--------------------Zbajchu Plays--------------------
---Moja Planszoteczka --- Sprzedam/Wymienię Topic ---
wajdzik83
Posty: 345
Rejestracja: 11 lis 2012, 07:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: wajdzik83 »

Spokojnie, tu to jeszcze mały pikuś. Arkham Horror to było dopiero zakręcenie z poplątaniem jeżeli chodzi o zasady. Polecam Ci obejrzeć 1-2 filmiki na YT z przykładowej rozgrywki chociażby kilku tur ;)[/quote]

Szkoda że nikt z polskich wideorecenzentów nie zrobił filmiku z zasadami ;) Ale i tak dużo wyjaśnia :P
Awatar użytkownika
mafiafb
Posty: 137
Rejestracja: 28 lip 2013, 20:18

Re: Eldritch Horror

Post autor: mafiafb »

No dwa razy 4 kości to pula 8 kości a ilość sukcesów łatwo zapamiętać na pierwszej czwórce :) Ale tak, mam własny zestaw kości chyba 45 w pudełeczku było takich malutkich może 5-7 mm w pełni sześciennych (niezaokrąglone rogi) - perłowe. I mam i ja swoje i żona swoje co prawie zapobiega kłótniom o kości :D Prawie bo oczywiście podbieram jej jej kości :D Cały zestaw kosztował coś koło 30zł ile pamiętam a używam w wielu grach więc nie zakup nie bolał. Sa fajne bo małe, ale nie malutkie więc całkiem przyjemnie się nimi rzuca.
Coś takiego ->
http://www.trollandtoad.com/p335567.html
wajdzik83
Posty: 345
Rejestracja: 11 lis 2012, 07:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: wajdzik83 »

mafiafb pisze:No dwa razy 4 kości to pula 8 kości a ilość sukcesów łatwo zapamiętać na pierwszej czwórce :) Ale tak, mam własny zestaw kości chyba 45 w pudełeczku było takich malutkich może 5-7 mm w pełni sześciennych (niezaokrąglone rogi) - perłowe. I mam i ja swoje i żona swoje co prawie zapobiega kłótniom o kości :D Prawie bo oczywiście podbieram jej jej kości :D Cały zestaw kosztował coś koło 30zł ile pamiętam a używam w wielu grach więc nie zakup nie bolał. Sa fajne bo małe, ale nie malutkie więc całkiem przyjemnie się nimi rzuca.
Coś takiego ->
http://www.trollandtoad.com/p335567.html
Znalazłem na necie takie dedykowane do Eldritch lub Arkham tez sa super tylko nie co droższe :P

30 zł za 5 sztuk ;) Coś takiego :

http://www.rebel.pl/product.php/1,1608/ ... zarne.html
Awatar użytkownika
mafiafb
Posty: 137
Rejestracja: 28 lip 2013, 20:18

Re: Eldritch Horror

Post autor: mafiafb »

wajdzik83 pisze:
Znalazłem na necie takie dedykowane do Eldritch lub Arkham tez sa super tylko nie co droższe :P

30 zł za 5 sztuk ;) Coś takiego :

http://www.rebel.pl/product.php/1,1608/ ... zarne.html
Nie powiem, że się nie zastanawiałem nad nimi ale problemem jest to, że to tylko 5 sztuk, podczas kiedy gry zazwyczaj potrzeba więcej. Z tego powodu trzeba by kupić dwa zestawy a tu już robi się większa inwestycja. Wyszło na to, że poszedłem do stacjonarnego sklepu i akurat mieli super fajne które mi się spodobały. Oczywiście można też na sztuki kupić jakieś wybrane, myślę że 10-15 powinno starczyć a to wychodzą nieduże pieniądze.
wajdzik83
Posty: 345
Rejestracja: 11 lis 2012, 07:53
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Eldritch Horror

Post autor: wajdzik83 »

Gram wlasnie i pojawila sie watpliwosc w III fazie czyli MITY. Wylosowalem karte rospatrzylem po kolei znaki w lewym gornym rogu i jest tez wydarzenie ktore brzmi: "Nastepnie kazdy badaczspotyka Potwory na swoim polu w wybranej kolejnosci" rozumiem to tak ze na kazdym polu na ktorym stoi badacz losuje i umieszczem zeton potwora i od razu przechodze do walki najpier pierwszy gracz i pozniej nastepny? i to wszystko w fazie mitow? Dodam jeszcze ze jeden z moich bohaterow ma karte stanu UWIEZIENIE ktora nie pozwala mu wykonywac zadnych akcji z wyjatkiem tej na karcie:/ HELP bo mam zastoj teraz a chce leciec dalej z rozgrywka :/ Dzieki z gory za pomoc....
ODPOWIEDZ