The Castles of Tuscany (Stefan Feld)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1010
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 750 times
Been thanked: 230 times

Re: The Castles of Tuscany (Stefan Feld)

Post autor: Beskid »

Przesłuchałem gradaniowe Top 2020 gdzie wspominacie o ZT :)
42:55 Windziarz bardzo na plus o poprawionych zasadach - teraz Toskania jest jeszcze jeszcze lepszą grą :!:
https://youtu.be/imYX8hURq7w
Z kolei na BGG znalazłem kilka opinii gdzie mimo zmian ludzie wolą grać na dwie karty ;)

Cóż, pozostaje sprawdzić samemu oba warianty :idea:
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1010
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 750 times
Been thanked: 230 times

Re: The Castles of Tuscany (Stefan Feld)

Post autor: Beskid »

kwiatosz pisze: 21 lut 2022, 12:16 .
Ciuniek pisze: 04 kwie 2022, 20:43 .
windziarz44 pisze: 12 lis 2020, 19:33 .
Mam jeszcze takie praktyczne pytanie.
Wiem, że stawiacie Bonfire wyżej niż Toskanię i jak wydaje się z recenzji oraz topek macie obie gry na półce od dłuższego czasu.
Która z tych gier trafia u Was na stół częściej i w jakiej skali?
Ostatnio zmieniony 06 kwie 2022, 19:01 przez Beskid, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Ciuniek
Posty: 401
Rejestracja: 12 kwie 2012, 18:33
Lokalizacja: Babin k/ Lublina
Has thanked: 2 times
Been thanked: 374 times

Re: The Castles of Tuscany (Stefan Feld)

Post autor: Ciuniek »

O panie, takie brudy wywlekać? ;)

W żadną z tych gier nie grałem od dawna na stole. Bonfire jest do zagrania przez sieć, więc pykam czasem na Yucata.de. Toskanię trzymam na półce na zasadzie myślenia życzeniowego, że "kiedyś w końcu się uda".
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1010
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 750 times
Been thanked: 230 times

Re: The Castles of Tuscany (Stefan Feld)

Post autor: Beskid »

Ciuniek pisze: 06 kwie 2022, 14:19 O panie, takie brudy wywlekać? ;)
Oj tam zaraz brudy :wink:

Windziarz w topce chwalił się, że przez długi okres nie było tygodnia aby gra nie wpadła na stół. To cenna informacja i wcale nie stoi w opozycji do tezy, że obiektywnie Bonfire jest grą lepszą większą i bardziej złożoną czy przemyślaną mechanicznie :D

Z wielu recenzji wynika, że Toskania jest właśnie taka, niby w cieniu większych projektów ale chętniej wyciągana. Mnie to przekonuje, będzie akurat na moje lekkie pogrywanie ;)
Awatar użytkownika
michcic
Posty: 190
Rejestracja: 18 paź 2014, 09:43
Has thanked: 13 times
Been thanked: 42 times

Re: The Castles of Tuscany (Stefan Feld)

Post autor: michcic »

Pociągnę wątek zmiany akcji dobrania kart z 2 do 3. Czy nie macie wrażenia, że istotnie narusza ona balans niektórych bonusów z budowanych kafli? Chodzi o szary vs żółty żeton, gdzie ten pierwszy daje dowolną akcję (lub więcej akcji jeśli uda się zdobyć ulepszenia) do wykorzystania w dowolnym momencie, a ten drugi tylko jedną konkretną. Pierwszy bonus jest obiektywnie lepszy od drugiego.

Rozumiem, że niektóre kolory żetonów są mocniejsze, ale wówczas jest ich mniej i dostęp do nich jest trudniejszy. W przypadku szarych i żółtych, liczebność jest taka sama.

W tym układzie, nie mam motywacji, aby układać planszę pod te gorsze żetony. Oczywiście, jeśli wszyscy są tego świadomi, tworzy się pewna meta i gracze wzajemnie się pilnują, podbierają to co cenniejsze, ale skoro żetony wychodzą losowo to ostatecznie wszystko może sprowadzić się do szczęścia.

Dodatkowo, jeśli przychód kart z akcji dobierania jest większy, wtedy tym bardziej mogę skupić się bardziej na realizacji z góry opatrzonej optymalnej strategii, a w mniejszym stopniu muszę radzić sobie z tym co mam. W ten sposób, w moim odczuciu niestety regrywalność znacznie spada.
Członek Stowarzyszenia Pamper - Grupa Testerska - organizatora Designer Camp.
Game developer w wydawnictwie Go On Board.

Dziękuję za pomoc w zakupach: grabash4u, Quaku, Banan2, donmakaron
Awatar użytkownika
raj
Administrator
Posty: 5205
Rejestracja: 01 lis 2006, 11:22
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 274 times
Been thanked: 893 times
Kontakt:

Re: The Castles of Tuscany (Stefan Feld)

Post autor: raj »

Przeniosłem post do działu z homerulsami
viewtopic.php?t=80200
"Jest to gra planszowa. Każdy gracz ma planszę i lutuje nią przeciwnika." - cytat za "7 krasnoludków - historia prawdziwa."

Szukajcie recenzji planszówek na GamesFanatic.pl
ODPOWIEDZ