Kaskadia / Cascadia (Randy Flynn)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4731
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1244 times
Been thanked: 1457 times

Re: Cascadia/Kaskadia (Randy Flynn)

Post autor: Mr_Fisq »

tekknoboy pisze: 25 lut 2022, 20:12 Jakie wykrecacie wyniki?
Ja na razie się zastanawiam nad zakupem i próbuje sobie tą wersję online, gdzie zdobywam już 2gi raz z rzędu dokładnie 69ptk.
Na pewno jest tam pole jeszcze do popisu i podkręcenia, ale zastanawiam się jak to u was wygląda?
Bez spiny przy pierwszym podejściu:
Spoiler:
69 to jak napisał kolega wyżej - wydaje się bardzo mało, zwłaszcza dwa razy z rzędu.
Sprzedam: Root z dodatkami, Lands of Galzyr, Sands of Shurax, Etherfields KS PL, Inferno i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1486
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 723 times

Re: Cascadia/Kaskadia (Randy Flynn)

Post autor: arturmarek »

Dwie rozgrywki dwuosobowe, wszystkie 4 wyniki w przedziale 90-105. Mam jednak wrażenie, że niektóre cele mogą dać więcej punktów niz inne. Dodatkowo może wyjść mali szczęśliwy ciąg zwierząt. Dlatego takie porównywanie wyników nie ma większego sensu.
ahoytosemja
Posty: 34
Rejestracja: 24 lut 2022, 23:59
Has thanked: 1 time
Been thanked: 10 times

Re: Cascadia/Kaskadia (Randy Flynn)

Post autor: ahoytosemja »

arturmarek pisze: 25 lut 2022, 23:03 Dwie rozgrywki dwuosobowe, wszystkie 4 wyniki w przedziale 90-105. Mam jednak wrażenie, że niektóre cele mogą dać więcej punktów niz inne. Dodatkowo może wyjść mali szczęśliwy ciąg zwierząt. Dlatego takie porównywanie wyników nie ma większego sensu.
niby tak, ale przy zadnych celach nie widzialem jeszcze gry ponizej 85 punktow, a mam zagrane okolo 30 gier, wiec troche tych konfiguracji celow sie przewinelo
Akwamarynowy
Posty: 106
Rejestracja: 18 lut 2020, 17:32
Has thanked: 18 times
Been thanked: 23 times

Re: Cascadia/Kaskadia (Randy Flynn)

Post autor: Akwamarynowy »

Na aplikacji 112 a na żywo 120. Mam jednak mnóstwo partii na koncie bo nam wyjątkowo podeszło. Przyjemna gra, również na żywo, więc polecam.
Awatar użytkownika
tekknoboy
Posty: 420
Rejestracja: 20 lip 2011, 09:07
Has thanked: 17 times
Been thanked: 50 times

Re: Cascadia/Kaskadia (Randy Flynn)

Post autor: tekknoboy »

Spoko, spoko, już ogarnąłem :-)
Dziękuję zwłaszcza za zrzuty ekranu z gry.
Ja do rozgrywki online zasiadłem w sumie bez przeczytania instrukcji i aż wstyd się przyznać, ale w ogóle nie wziąłem pod uwagę, żeby kafle terenu ze sobą łączyć w jak największe terytoria, toteż z płytek miałem raptem kilka punktów, bo że zwierząt wyciągałem porównywalne rezultaty :-)
Tak więc gra ma mi jeszcze trochę do zaoferowania.
Thx
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Cascadia/Kaskadia (Randy Flynn)

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Ta gra jest o wiele lepsza i tańsza niż np. taki Azul. W swojej kategorii zdecydowane 8/10.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 358
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 275 times
Been thanked: 114 times

Re: Cascadia/Kaskadia (Randy Flynn)

Post autor: dispe »

tekknoboy pisze: 25 lut 2022, 20:12 Jakie wykrecacie wyniki?
Ja na razie się zastanawiam nad zakupem i próbuje sobie tą wersję online, gdzie zdobywam już 2gi raz z rzędu dokładnie 69ptk.
Na pewno jest tam pole jeszcze do popisu i podkręcenia, ale zastanawiam się jak to u was wygląda?
W pierwszej grze 130 :mrgreen: Jest taka jedna karta punktująca za ptaki z której można wykręcić przegięte kombo. W kolejnych grach ok. 95 - 105.
planszufka
Posty: 131
Rejestracja: 14 mar 2022, 08:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 48 times

Re: Cascadia/Kaskadia (Randy Flynn)

Post autor: planszufka »

dispe pisze: 25 mar 2022, 13:24
tekknoboy pisze: 25 lut 2022, 20:12 Jakie wykrecacie wyniki?
Ja na razie się zastanawiam nad zakupem i próbuje sobie tą wersję online, gdzie zdobywam już 2gi raz z rzędu dokładnie 69ptk.
Na pewno jest tam pole jeszcze do popisu i podkręcenia, ale zastanawiam się jak to u was wygląda?
W pierwszej grze 130 :mrgreen: Jest taka jedna karta punktująca za ptaki z której można wykręcić przegięte kombo. W kolejnych grach ok. 95 - 105.
jaka to karta? bo jeszcze o wyniku 130 nie slyszalem, a znam wiele osob, ktore zagrywaja sie w Kaskadie nalogowo
Awatar użytkownika
arturmarek
Posty: 1486
Rejestracja: 31 paź 2017, 08:05
Has thanked: 257 times
Been thanked: 723 times

Re: Cascadia/Kaskadia (Randy Flynn)

Post autor: arturmarek »

dispe pisze: 25 mar 2022, 13:24
tekknoboy pisze: 25 lut 2022, 20:12 Jakie wykrecacie wyniki?
Ja na razie się zastanawiam nad zakupem i próbuje sobie tą wersję online, gdzie zdobywam już 2gi raz z rzędu dokładnie 69ptk.
Na pewno jest tam pole jeszcze do popisu i podkręcenia, ale zastanawiam się jak to u was wygląda?
W pierwszej grze 130 :mrgreen: Jest taka jedna karta punktująca za ptaki z której można wykręcić przegięte kombo. W kolejnych grach ok. 95 - 105.
Nie chcę być złośliwy, a jeśli tak to w stosunku do projektantów kart punktacji, a nie do Ciebie. Przypuszczam, że chodzi o kartę, która punktuje za linie wzroku w zależności od jej długości. Przypuszczam, że nie doczytaliście, że tam jeden ptak może punktować tylko w jednej linii. Ogólnie jak już jestem w tym temacie, to muszę powiedzieć, że mam mieszane uczucia co do tych kart punktacji. Z jednej strony fajnie, że jest spora różnorodność. Fajnie też, że czuć różnicę w punktacji różnych zwierząt (aczkolwiek jelenie, niedźwiedzie i łososie w większości układów są dość podobne). Natomiast mam problem z przekombinowaniem niektórych kart.

A tak przy okazji, słychać coś o planach na dodatki? Wydaje się, że gra jest idealnie skrojona pod rozszerzenia.
Hrosskar
Posty: 357
Rejestracja: 30 cze 2020, 18:36
Has thanked: 76 times
Been thanked: 77 times

Re: Cascadia/Kaskadia (Randy Flynn)

Post autor: Hrosskar »

Są jedynie jakieś karty promo, z nowymi możliwościami punktowania.
Awatar użytkownika
miker
Posty: 708
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 552 times
Been thanked: 423 times

Re: Cascadia/Kaskadia (Randy Flynn)

Post autor: miker »

dispe pisze: 25 mar 2022, 13:24 W pierwszej grze 130 :mrgreen: Jest taka jedna karta punktująca za ptaki z której można wykręcić przegięte kombo. W kolejnych grach ok. 95 - 105.
Szanuję. Pokażesz jak to zrobiłeś i które karty pukntacji były w użyciu?
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 358
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 275 times
Been thanked: 114 times

Re: Cascadia/Kaskadia (Randy Flynn)

Post autor: dispe »

miker pisze: 25 mar 2022, 15:59
Spoiler:
Szanuję. Pokażesz jak to zrobiłeś i które karty pukntacji były w użyciu?
Żeby nie było, grałem z kimś kto przyniósł grę i znał zasady więc wydaje mi się że błędu przy liczeniu nie było.
Akurat mam zdjęcia z tej partii bo zawsze sobie cykam zdjęcia nowych gierek. Niestety nie zrobiłem chyba zdjęcia swojej kaskadii na koniec gry tylko pod koniec i nie ma wszystkiego co zbudowałem ale możecie zerknąć:
punktowanie:
Spoiler:
kaskadia:
Spoiler:
planszufka
Posty: 131
Rejestracja: 14 mar 2022, 08:12
Has thanked: 25 times
Been thanked: 48 times

Re: Cascadia/Kaskadia (Randy Flynn)

Post autor: planszufka »

dispe pisze: 25 mar 2022, 16:25
miker pisze: 25 mar 2022, 15:59
Spoiler:
Szanuję. Pokażesz jak to zrobiłeś i które karty pukntacji były w użyciu?
Żeby nie było, grałem z kimś kto przyniósł grę i znał zasady więc wydaje mi się że błędu przy liczeniu nie było.
Akurat mam zdjęcia z tej partii bo zawsze sobie cykam zdjęcia nowych gierek. Niestety nie zrobiłem chyba zdjęcia swojej kaskadii na koniec gry tylko pod koniec i nie ma wszystkiego co zbudowałem ale możecie zerknąć:
punktowanie:
Spoiler:
kaskadia:
Spoiler:
nie widze opcji zebys z tego 130 wycisnal, serio:)
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4731
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1244 times
Been thanked: 1457 times

Re: Cascadia/Kaskadia (Randy Flynn)

Post autor: Mr_Fisq »

Czy ja tu dobrze widzę ~82 Pkt + ewentualne bonusy za największe obszary?
Spoiler:
Sprzedam: Root z dodatkami, Lands of Galzyr, Sands of Shurax, Etherfields KS PL, Inferno i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Alextasha
Posty: 266
Rejestracja: 15 kwie 2020, 19:00
Has thanked: 33 times
Been thanked: 106 times

Re: Cascadia/Kaskadia (Randy Flynn)

Post autor: Alextasha »

Mr_Fisq pisze: 25 mar 2022, 18:52 Czy ja tu dobrze widzę ~82 Pkt + ewentualne bonusy za największe obszary?
Spoiler:
Jak kolega wspomniał wyżej, nie ma pełnego zdjęcia. Brakuje jeszcze 4 kafelków więc trudno jest obliczyć końcowy wynik
SPRZEDAM >> *click*
Mr_Fisq
Administrator
Posty: 4731
Rejestracja: 21 lip 2019, 11:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1244 times
Been thanked: 1457 times

Re: Cascadia/Kaskadia (Randy Flynn)

Post autor: Mr_Fisq »

Alextasha pisze: 25 mar 2022, 20:54 Jak kolega wspomniał wyżej, nie ma pełnego zdjęcia. Brakuje jeszcze 4 kafelków więc trudno jest obliczyć końcowy wynik
To wychodzi ~10pkt per ruch. Można wbić dodatkowe 4 pkt za połączenie rzek. Załóżmy dodatkowo że każdy kafelek (pod względem terenu) wykorzystamy w 100%, czyli kolejne 8pkt. Zostaje 28 za zwierzaki w 4 ruchach, zakładając 8pkt z bonusów za największe tereny (tu obstawiam max 6). Ogólnie chętnie bym zobaczył taki układ za 130pkt :)
Sprzedam: Root z dodatkami, Lands of Galzyr, Sands of Shurax, Etherfields KS PL, Inferno i inne
Przygarnę: Skirmishe grywalne solo (np. Horizon Wars: Zero Dark, Exploit Zero, Space Station Zero, This is not a Test), figurki do Stargrave - SF, Postapo.
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 358
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 275 times
Been thanked: 114 times

Re: Cascadia/Kaskadia (Randy Flynn)

Post autor: dispe »

Ale czujni forumowicze! rzeczywiście zweryfikowałem sprawę i jednak 109 punktów :oops: . Nie wiem skąd mi się wzięło te 130, graliśmy też w inne gry wtedy i musiałem zapamiętać wynik z innej gry :P wybaczcie.
Akwamarynowy
Posty: 106
Rejestracja: 18 lut 2020, 17:32
Has thanked: 18 times
Been thanked: 23 times

Re: Cascadia/Kaskadia (Randy Flynn)

Post autor: Akwamarynowy »

dispe pisze: 26 mar 2022, 19:38 Ale czujni forumowicze! rzeczywiście zweryfikowałem sprawę i jednak 109 punktów :oops: . Nie wiem skąd mi się wzięło te 130, graliśmy też w inne gry wtedy i musiałem zapamiętać wynik z innej gry :P wybaczcie.
Sam mam już kilkadziesiąt partii na koncie i najwyższy wynik to 120. Nie zmienia to faktu że bardzo ładnie i sprytnie po tych 16 ruchach to wygląda :)
Swoją drogą wykręciłęm ten wynik też bazując głównie na ptakach, tych za 3 zwierzęta pomiędzy.
pioma10
Posty: 300
Rejestracja: 05 lut 2015, 23:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 2 times
Been thanked: 9 times

Re: Cascadia/Kaskadia (Randy Flynn)

Post autor: pioma10 »

Akwamarynowy pisze: 27 mar 2022, 15:58 Sam mam już kilkadziesiąt partii na koncie i najwyższy wynik to 120. Nie zmienia to faktu że bardzo ładnie i sprytnie po tych 16 ruchach to wygląda :)
Swoją drogą wykręciłęm ten wynik też bazując głównie na ptakach, tych za 3 zwierzęta pomiędzy.
Ale z tego można 'wykręcić' chyba maksymalnie 36 punktów (potrzebujesz do tego 8 myszołowów), może 45 da radę (10 myszołowów). Zgodnie z zasadami każdy myszołów liczy się tylko raz (karta D). Wiem że ich jest 20, ale nadal potrzebujesz zwierząt pomiędzy. Plus dodatkowo żeby nikt inny też ich nie zbierał.
Wg mnie więcej punktów można uzyskać z karty C. Tu udało mi się uzyskać 42 pkt (z 8 myszołowów).
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 358
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 275 times
Been thanked: 114 times

Re: Cascadia/Kaskadia (Randy Flynn)

Post autor: dispe »

Wczoraj wieczorem w grze dwuosobowej wyciągnąłem 116 :D mam foto jakby co :wink:
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 1020
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 757 times
Been thanked: 236 times

Re: Cascadia/Kaskadia (Randy Flynn)

Post autor: Beskid »

Dr. Nikczemniuk pisze: 25 mar 2022, 09:41 Ta gra jest o wiele lepsza i tańsza niż np. taki Azul. W swojej kategorii zdecydowane 8/10.
Tak, w kategorii gier na telefon.
Na stole traci bo to takie układanie ze sobą.
Poza tym wykonanie dla mnie liga niżej niż Beez/Azul/Calico.
Awatar użytkownika
everan
Posty: 364
Rejestracja: 19 wrz 2007, 13:33
Has thanked: 90 times
Been thanked: 117 times

Re: Cascadia/Kaskadia (Randy Flynn)

Post autor: everan »

Cascadia z tegoroczną nagrodą Spiel des Jahres - elegancko 8)
Moje sekretne imię voodoo to Papa Shango. Błogosławię każdy wątek, w którym się pojawię... ale jeden błogosławię najbardziej.
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11092
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3385 times
Been thanked: 3285 times

Re: Cascadia/Kaskadia (Randy Flynn)

Post autor: japanczyk »

Beskid pisze: 21 kwie 2022, 22:46
Dr. Nikczemniuk pisze: 25 mar 2022, 09:41 Ta gra jest o wiele lepsza i tańsza niż np. taki Azul. W swojej kategorii zdecydowane 8/10.
Tak, w kategorii gier na telefon.
Na stole traci bo to takie układanie ze sobą.
Poza tym wykonanie dla mnie liga niżej niż Beez/Azul/Calico.
No sorry, ale czym interakcja w Kaskadii różni się od tej z Azula czy Calico? Beez to w ogóle liga niżej jeśli chodzi o rozrywke w grze
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Cascadia/Kaskadia (Randy Flynn)

Post autor: rastula »

pewnie bakelit lepszy od drewna :).

azul raz na rok mogę zagrać... szczególnie w 3 graczy...ale ogólnie to typowa gra na zmkniecie wieczoru , w sumie dość nudna, bardzo powtarzalna.

caskadia dzięki miksowi kart i dwóch minigrach zaimpementowanych (tereny vs zwierzaki) stoi pod kazdym względem wyżej w mojej kolekcji (azula nie mam, ale koledze kupiłem)...znacznie lepszy tytuł.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4675
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1045 times
Been thanked: 1987 times

Re: Cascadia/Kaskadia (Randy Flynn)

Post autor: warlock »

Mam Kaskadię i nie sprzedam bo moja druga połówka bardzo ją lubi, ale gdyby nie to już dawno powędrowałaby na sell ;). Zagrałem w to 9 partii i to jest u mnie książkowe 6/10 na BGG. Gra jest OK i tyle. Brakuje mi tu emocji i jakiejś iskry, wszystko jest bezpieczne, poprawne, przewidywalne i leci jak po sznurku z gry na grę. W dodatku gra jest mocno średnia wizualnie (poza ilustracjami na kartach) - jak patrzę na to co zrobiłem przez całą grę naprawdę nie mam nawet na czym zawiesić oka, kafelki i dyski są naprawdę nijakie ;).

Słowem - szanuję za prostotę, ale Kaskadia totalnie mnie nie porywa. Do popykania, ale to nie będzie mój piąty ani nawet czterdziesty wybór podczas proponowania czegoś na wieczór ;).
ODPOWIEDZ