Le Havre (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Le Havre

Post autor: bogas »

Epyon pisze:Stadion tak w ogóle powinien mieć numerek 036, a ma 31 na białym tle, tak jak budynki podstawowe.
To chyba nie błąd. Stadion można budować dopiero jak jeden ze stosów budynków podstawowych się skończy. Wtedy w takie wolne miejsce kładziemy stadion, czyli jakby 31 budynek podstawowy.
A karty w wersji PL są dokładnie jak w australijskiej (czyli EN), a te po ponad 150 rozgrywkach trzymają się świetnie, więc i o te z polskiej edycji jestem spokojny.
Rafal_Kruczek pisze:
bogas pisze:Kiedyś na gamesfanaticu Grzegorz opisywał krótko po polsku. O tutaj
Zalecam ostrożnośc przy czytaniu tego tekstu ponieważ niektóre uzyte tam nazwy surowców i budynków zostały inaczej przetłmaczone w polskiej wersji (wg instrukcji ze strony Lacerty).
Na przykład w grze surowiec nieprzetworzony to skóra , przetworzony to błam. W tekscie Ponton pisał o futrze(nieprztworzony) i skórze (przetworzony).
No niestety Ponton lepiej to ujął. Za słownikiem języka polskiego "błam: futro z całego zwierzęcia albo kawałki futra zszyte razem, służące zwykle do podszycia płaszcza". Pomijam już samo słowo "błam", którego raczej się już nie używa. Chociaż może to i dobrze, bo człowiek znowu czegoś się dowiedział :P No i dobrze się rymuje: błam to chłam ;) (generalnie jak nie wyjdą odpowiednie budynki specjalne to błam nie ma sensu).
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Le Havre

Post autor: MarcinG »

Jeśli już o ten Błam chodzi to na budynku specjalnym PRACOWNIA KUŚNIERSKA, jest napisane Bam zamiast Błam :P
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: FortArt »

Błam
(1.1) materiał kuśnierski ze zszytych brzegami skór futerkowych, służący m.in. do podszycia płaszcza lub uszycia futra[1]; również sztuka futra pewnej miary
(1.2) przen. płat, płachta czegoś

https://pl.wiktionary.org/wiki/b%C5%82am
bogas pisze:
Rafal_Kruczek pisze: Na przykład w grze surowiec nieprzetworzony to skóra , przetworzony to błam. W tekscie Ponton pisał o futrze(nieprztworzony) i skórze (przetworzony).
No niestety Ponton lepiej to ujął.
A ja się nie zgodzę. Ujął to kompletnie na opak. Jak dla mnie ze skór zwierząt robi się futra do noszenia, a nie na odwrót jak nieco kuriozalnie zaproponował ów Ponton. :)

Błam (dla mnie też nowe słowo) jest przetworzoną skórą zwierzęcia jest zatem dobrym określeniem. Pewnie nie idealnym, bo znaczeniowo węższym niemniej jest przetworzoną skórą, czyli tym czym ma być w tej grze.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Le Havre

Post autor: bogas »

FortArt pisze: A ja się nie zgodzę. Ujął to kompletnie na opak. Jak dla mnie ze skór zwierząt robi się futra do noszenia, a nie na odwrót jak nieco kuriozalnie zaproponował ów Ponton. :)
No chciałbym zobaczyć to futro do noszenia zrobione z krowy ;) Nieszczęście polega na tym, że zarówno w DE jak i EN jest jedno słowo do określenia "skóry wyprawionej" co na tak małym kafelku nie ma prawa się zmieścić. Ale to przecież nieistotne jest i błam już mi się podoba. Znacznie gorzej z tym zamieszaniem z budowaniem/kupowaniem w ostatniej akcji. Ja grę znam, ale jak ktoś zaczyna od wersji polskiej to może długi czas grać z błędem i to poważnym.
P.S. A ów Ponton to Grzegorz Kobiela współautor dodatku Le Grand Hameau :)
Awatar użytkownika
Serenicus
Posty: 46
Rejestracja: 29 lip 2010, 15:04
Lokalizacja: Grudziądz/Gdańsk
Been thanked: 3 times

Re: Le Havre

Post autor: Serenicus »

A ja mam takie pytanie, bo czytajac ten watek naszla mnie pewna watpliwosc. Instrukcja oczywiscie milczy (chyba ze jestem slepy). Kiedy znacznik gracza wraca do niego? Przychodza mi dwa scenariusze do glowy:
1. ruch a, klade znacznik na budynku
na poczatku ruchu b, znacznik do mnie wraca, moge go znowu gdzies postawic, albo zabrac dobra ze straganu

2. ruch a, klade znacznik na budynku
ruch b, biore ryby ze straganu (znacznik nadal znajduje sie w tym budynku co podczas ruchu a)
ruch c, wchodze do innego budynku, znacznik gracza odpowiednio przesuwam

Jezeli 2 rozwiazanie jest trafne, to mozna spokojnie kilka tur blokowac przeciwnika. Wchodze do jego stoczni a pozniej 3-4 tury z rzedu biore dobra ze straganów, a koles siedzi i sie wkurza ze nie moze zbudowac statku (pozostaje opcja sprzedazy, ale to kiepski deal oddac za polowe budynek).
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1309 times

Re: Le Havre

Post autor: rastula »

Serenicus pisze:A ja mam takie pytanie, bo czytajac ten watek naszla mnie pewna watpliwosc. Instrukcja oczywiscie milczy (chyba ze jestem slepy). Kiedy znacznik gracza wraca do niego? Przychodza mi dwa scenariusze do glowy:
1. ruch a, klade znacznik na budynku
na poczatku ruchu b, znacznik do mnie wraca, moge go znowu gdzies postawic, albo zabrac dobra ze straganu

2. ruch a, klade znacznik na budynku
ruch b, biore ryby ze straganu (znacznik nadal znajduje sie w tym budynku co podczas ruchu a)
ruch c, wchodze do innego budynku, znacznik gracza odpowiednio przesuwam

Jezeli 2 rozwiazanie jest trafne, to mozna spokojnie kilka tur blokowac przeciwnika. Wchodze do jego stoczni a pozniej 3-4 tury z rzedu biore dobra ze straganów, a koles siedzi i sie wkurza ze nie moze zbudowac statku (pozostaje opcja sprzedazy, ale to kiepski deal oddac za polowe budynek).

rozwiązanie 2 jest właściwe

blokowanie to jedno z narzędzi w grze

pamiętaj jednak, że pionek wraca na rękę w momencie zakupu lub sprzedaży budynku
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Le Havre

Post autor: MarcinG »

Tylko że jeśli blokujesz przeciwnika to również siebie i nie ma to sensu gdy blokujesz budynek przez większą ilość tur.
Awatar użytkownika
bober
Posty: 304
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Zambrów
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: bober »

gratan
Posty: 8
Rejestracja: 25 lip 2013, 08:13

Re: Le Havre

Post autor: gratan »

Witam,
jestem nowym użytkownikiem forum - nie znalazłem innego miejsca, by się przywitać :)

---
Kupiłem polskie wydanie, gramy z żoną i gramy... końca nie widać :)
Zrobiliśmy ok 10 partii, każda ponad 3 godziny, gra jest bardzo ciekawa - wiele możliwości, wiele dróg do zwycięstwa. Zdecydowanie warto, zwłaszcza za te pieniądze !
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Le Havre

Post autor: MarcinG »

gratan pisze:Witam,
jestem nowym użytkownikiem forum - nie znalazłem innego miejsca, by się przywitać :)

---
Kupiłem polskie wydanie, gramy z żoną i gramy... końca nie widać :)
Zrobiliśmy ok 10 partii, każda ponad 3 godziny, gra jest bardzo ciekawa - wiele możliwości, wiele dróg do zwycięstwa. Zdecydowanie warto, zwłaszcza za te pieniądze !
Gracie w pełną wersję dwuosobową? Dziwne, jak ja gram we dwie osoby to gramy średnio 1,5 h :)
gratan
Posty: 8
Rejestracja: 25 lip 2013, 08:13

Re: Le Havre

Post autor: gratan »

W pełną... tylko mamy czasami paraliż decyzyjny :)
Awatar użytkownika
the_ka
Posty: 471
Rejestracja: 13 lis 2006, 16:35
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 33 times
Been thanked: 27 times

Re: Le Havre

Post autor: the_ka »

Czy ktoś mi powie dlaczego budynek specjalny STADION ma nr 31 ale w prostokącie jakby był budynkiem zwykłym a jest przecierz budynkiem specjalnym i powiniem mieć S przed numerem. Poza tym powiniem nieć chyba nr S36
Awatar użytkownika
pabula
Posty: 2111
Rejestracja: 10 cze 2008, 14:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 2 times
Been thanked: 70 times

Re: Le Havre

Post autor: pabula »

the_ka pisze:Czy ktoś mi powie dlaczego budynek specjalny STADION ma nr 31 ale w prostokącie jakby był budynkiem zwykłym a jest przecierz budynkiem specjalnym i powiniem mieć S przed numerem. Poza tym powiniem nieć chyba nr S36

Pewnie dlatego, że umieszcza się go jako plany gotowe do wybudowania w puli, a nie jako budynek wybudowany przez miasto.
Awatar użytkownika
MarcinG
Posty: 265
Rejestracja: 13 lut 2013, 15:41

Re: Le Havre

Post autor: MarcinG »

the_ka pisze:Czy ktoś mi powie dlaczego budynek specjalny STADION ma nr 31 ale w prostokącie jakby był budynkiem zwykłym a jest przecierz budynkiem specjalnym i powiniem mieć S przed numerem. Poza tym powiniem nieć chyba nr S36
Pabula ma rację Stadion jest jedynym budynkiem specjalnym którego można zbudować, dlatego ma tak zaznaczony numer. Dlaczego powinien mieć numer 36 ?
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: FortArt »

Faktycznie, tu http://www.boardgamegeek.com/image/1256 ... size=large widać, że tak było również w innych edycjach. Więc to nie jest żaden błąd tylko świadome oznaczenie.

Wreszcie zagrałem i muszę powiedzieć, że jest bardzo dobra i niesamowicie podobna do Ora et Labora.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
medicus
Posty: 813
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:04
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre

Post autor: medicus »

Mnie zastanawia czemu w instrukcji nie ma nawet wzmianki na temat kart z dodatku GRAND HAMEAU
Wygląda to tak jakby Spis budynków był tłumaczeniem tylko instrukcji z podstawki bez rozszerzenia.

Chyba, że w moim pudełku brakuje jednej karty instrukcji, na której opisane są budynki z Grand Hameau?
Jak to jest?
KTO WYGRYWA - fajne akcje z planszówkami na Facebooku.
Konkursy z topowymi grami, akcje promujące hobby, relacje z imprez, wrażenia z rozgrywek na żywo, opinie o nowościach.
FB/ktowygrywa
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Le Havre

Post autor: bogas »

medicus pisze:Mnie zastanawia czemu w instrukcji nie ma nawet wzmianki na temat kart z dodatku GRAND HAMEAU
Wygląda to tak jakby Spis budynków był tłumaczeniem tylko instrukcji z podstawki bez rozszerzenia.

Chyba, że w moim pudełku brakuje jednej karty instrukcji, na której opisane są budynki z Grand Hameau?
Jak to jest?
Zdaje się, że instrukcji do dodatku nigdy nie było. Stąd pewnie jej brak w wersji PL ;)
Awatar użytkownika
medicus
Posty: 813
Rejestracja: 29 sty 2010, 15:04
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre

Post autor: medicus »

To w sumie bardzo dziwne.
Wszystkie gry Uwe Rosenberga zawierają tak drobiazgowe opisy jak chyba żadne inne. Zobaczcie choćby potężną instrukcję do budynków w Ora et labora.

W Le Havre też na 3 stronach drobnym maczkiem są starannie przygotowane opisy.

Jakoś ta niekonsekwencja w pominięciu 30 budynków z dodatku wydaje mi się podejrzana.
KTO WYGRYWA - fajne akcje z planszówkami na Facebooku.
Konkursy z topowymi grami, akcje promujące hobby, relacje z imprez, wrażenia z rozgrywek na żywo, opinie o nowościach.
FB/ktowygrywa
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4721
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 384 times
Been thanked: 886 times

Re: Le Havre

Post autor: BartP »

Nom, pewno spisek jaki.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: FortArt »

medicus pisze:To w sumie bardzo dziwne.
Wszystkie gry Uwe Rosenberga zawierają tak drobiazgowe opisy jak chyba żadne inne. Zobaczcie choćby potężną instrukcję do budynków w Ora et labora.

W Le Havre też na 3 stronach drobnym maczkiem są starannie przygotowane opisy.

Jakoś ta niekonsekwencja w pominięciu 30 budynków z dodatku wydaje mi się podejrzana.
Ale to chyba prosto było. Przetłumaczyli instrukcję i opis budynków.
Ale postanowili dorzucić nam talię z dodatku (i dodatków do dodatku), wrzucili do pudełka i jest bonus dla nabywców.
Pewnie opracowywanie instrukcji do dodatku było by upierdliwe na tyle, że im się nie chciało. Pewnie fajnie byłoby mieć ten spis, ale umiem sobie wyobrazić, że wzorem agricolowej Talii Z dodatkowa talia mogłaby być płatna te 20-30 zł więc fajnie, że dali, darowanemu koniowi itd.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre

Post autor: prz22 »

Z ciekawości: polska instrukcja w tym nowym wydaniu zawiera jakieś zmiany w stosunku do angielskiej wersji, np.sławetną na tym forum zmianę zasad przez samego Uwe dotyczącą pożyczek?;)
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2806
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 361 times
Been thanked: 639 times

Re: Le Havre

Post autor: bogas »

prz22 pisze:Z ciekawości: polska instrukcja w tym nowym wydaniu zawiera jakieś zmiany w stosunku do angielskiej wersji, np.sławetną na tym forum zmianę zasad przez samego Uwe dotyczącą pożyczek?;)
Jest na samym końcu dodane jako "Zasady dla zaawansowanych graczy".
Przy czym moim zdaniem jest to słabo rozwiązane z tymi pożyczkami.
Za instrukcją pisze:Spłacając odsetki, zapłać o 1 frank więcej, jeśli w grze w 2/3/4/5 osób masz
2/3/4/5 lub więcej pożyczek.
Moje zastrzeżenie dotyczy tu proporcji liczba graczy/liczba pożyczek. W grze na 5 zabranie 5 pożyczek to masakra jakaś. Natomiast w grze w 2 osoby to norma (a tymczasem już od 2 płacimy więcej). Niestety granie w 2 osoby na niebranie pożyczek za wszelką cenę, (byle się wyżywić) jest nędzną strategią, nawet przy droższych pożyczkach.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Le Havre

Post autor: ghostdog »

jaki jest rozmiar kart w Le Havre? Nie wiem po prostu jakie powinienem kupić
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
metyu
Posty: 381
Rejestracja: 12 gru 2012, 11:08
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: metyu »

euro 58.5 x 90.5mm
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: Don Simon »

Tak sie podpytam, jako jestem glownym instrukcjowym:

W kazdej grze graja wszystkie budynki standardowe (dla danej ilosci graczy) oraz 6 kart budynkow specjalnych.

Czyli regrywalnosc zapewniaja:
- tasowanie i ulozenie budynkow standardowych
- rozne ulozenie kolek surowcowych
- 6 wylosowanych budynkow specjalnych

Zgadza sie?

Pytam, bo tych super budykow jest od ciula, a w rozgrywce bedzie bralo udzial raptem tylko 4-6 z nich.

Jakis taki niedosyt czuje :)
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
ODPOWIEDZ