Le Havre (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: pezetto »

Nigdy nie gram w wariant solo żadnej z gier, niemniej spośród wielu gier ekonomicznych Le Havre jest moim numerem jeden i wypada taki tryb rozgrywki sprawdzić :wink: Dzięki za odpowiedź!
Fuser

Re: Le Havre

Post autor: Fuser »

Podobno musiał kupić drugi egzemplarz Le Havre bo nie starczyło mu żetonów.
Fuser

Re: Le Havre

Post autor: Fuser »

jakie macie koszulki do le havre? ja kupilem jakies niby dopasowane ale odstają wzdłuż i wszerz.
Awatar użytkownika
lintu
Posty: 244
Rejestracja: 26 lut 2011, 21:57
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Le Havre

Post autor: lintu »

Do Le Havre pasują euro standard (Mayday niebieskie), sam takich używam i wszystko gra.
Fuser

Re: Le Havre

Post autor: Fuser »

59x92mm? Mi trochę odstają.
Awatar użytkownika
lintu
Posty: 244
Rejestracja: 26 lut 2011, 21:57
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 5 times
Been thanked: 13 times

Re: Le Havre

Post autor: lintu »

Tak, dokładnie te. USA Chimera (57,5x89) są nieco za małe.
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: pezetto »

Jakie osiągacie wyniki w grze dwuosobowej i w ogóle na jakim poziomie oscylują one w przypadku gry solo i gry na większą liczbę graczy? Po kilku wcześniejszych partiach w składzie 4-5 osobowym, wczoraj przyszła pora na partię one to one. Wynik nas bardzo zaskoczył tj. 286:284 co jak skwitował kolega nie stanowi nawet 1% różnicy w punktach :wink: Na szczęście przy tak emocjonującej partii to ja byłem górą :mrgreen:
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: Veridiana »

My wróciliśmy do Le Havre po dłuższej przerwie, tydzień temu na 3 osoby, wczoraj na dwie. wynik na 3 osoby to 140 zwycięski, na dwie osoby zaś 260:219. Więc chyba orłami nie jesteśmy ;)
ale gra jest absolutnie GENIALNA!
Fuser

Re: Le Havre

Post autor: Fuser »

ile gracie w pięć osób?
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: pezetto »

gra jest absolutnie GENIALNA!
+ 1 :wink:

Z gier ekonomicznych mamy i gramy w Agricole, Puerto Rico, Tzolkina, Caylusa, Lewis&Clark i kilka jeszcze innych wynalazków, niemniej Le Havre na dziś wymiata wszystko :mrgreen:
Awatar użytkownika
MartusMarcin
Posty: 113
Rejestracja: 31 sie 2013, 17:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre

Post autor: MartusMarcin »

My się zastanawiamy nad kupnem Le Havre ale martwi nas czas rozgrywki, jak to wygląda przy 2 osobach?
W Agricole gramy regularnie, w Ora et Labora bardzo rzadko, ponieważ zniechęca nas na co dzień to, że gra zajmuje nam prawie 3 godziny.
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Le Havre

Post autor: romeck »

U nas po jakiejś godzince na gracza, czyli dwie godzinki na dwóch graczy.

Ale polecam z całego serca.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
MartusMarcin
Posty: 113
Rejestracja: 31 sie 2013, 17:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre

Post autor: MartusMarcin »

Wróciliśmy ze sklepu z Le Havre, jeszcze dziś zagramy :D
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Le Havre

Post autor: romeck »

Daj znać jak wrażenia. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Le Havre

Post autor: hutriel »

Nie wzywany do tablicy odpowiem. W moim przypadku Le Havre przeleżało nieruszone na półce prawie dwa lata. Kupione kiedy jeszcze polskiej edycji nie było na horyzoncie (ciężko było grę dostać) za jakąś kosmiczną kwotę (bo ciężko grę dostać, a do tego dodatek, promo karty) i kurzyło się na półce. Nie wiem czemu ale jakoś nie mogliśmy się za nią zabrać. Aż tu nagle w porywie chwili rozłożyliśmy ja na stole/podłodze i co tu dużo mówić - zmarnowaliśmy dwa lata :D. Najzabawniejsze jest to że wydawało mi się że gra ma strasznie wysoki próg wejścia gdy w rzeczywistości jest zupełnie odwrotnie. Genialna gra.

P.S. Obok na półce kurzy się Caylus. Tylko folia zerwana. Przyjdzie i na to czas. :)
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Le Havre

Post autor: romeck »

hutriel pisze: P.S. Obok na półce kurzy się Caylus. Tylko folia zerwana. Przyjdzie i na to czas. :)
Caylus jest fantastyczny i elegancki, ale on miał swój wielki czas jako pionierska gra z gatunku worker placement. Dziś może nie zadziałać jeśli poznałeś więcej gier o takiej tematyce, które niejako rozwinęły to, co zapoczątkował Caylus. Niemniej, zachęcam również, szczerze i gorliwie. :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
pezetto
Posty: 298
Rejestracja: 11 kwie 2014, 09:24
Lokalizacja: Kraina Szczęśliwości
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: pezetto »

Do nas ostatnio trafił Caylus i troszkę już pogrywamy, niemniej Le Havre podbił nasze serca :lol: Głównie grywamy w 4 osoby lecz kilka gier miałem face to face i skalowalność jest na bardzo dobrym poziomie. Trzeba przyznać, że inne akcenty dominują w rozgrywkach dla dwójki, a inne dla większej liczby osób. Gra genialna :wink:

BTW... mógłby ktoś krótko porównać LH do Ora et Labora? Mamy Agricole i jakoś nam specjalnie nie podeszła, a chętnie przytuliłbym jakieś nowe pudło :mrgreen: Warto kupić w ciemno OeL?
TTR_1983
Posty: 3950
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 89 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: TTR_1983 »

zrobiła może jakaś dobra dusza erratę po polskiej instrukcji/ kart?
arturroq
Posty: 76
Rejestracja: 27 maja 2012, 09:21
Lokalizacja: Szczecin

Re: Le Havre

Post autor: arturroq »

pezetto pisze:BTW... mógłby ktoś krótko porównać LH do Ora et Labora? Mamy Agricole i jakoś nam specjalnie nie podeszła, a chętnie przytuliłbym jakieś nowe pudło :mrgreen: Warto kupić w ciemno OeL?
OeL jest bardziej podobna do LH niż do Agricoli. W OeL i LH mamy budynki produkcyjne które należy wybudować, można budować linie produkcyjne oraz istnieje możliwość korzystania z budynków przeciwnika. W OeL dochodzi efekt planowania rozmieszczenia budynków na planszy gracza. Jest to istotne ze względu na sąsiedztwo z osadą którą gracze budują np. podczas końca etapu. Budynki sąsiadujące bezpośrednio z osadą dają dodatkowe PZ w rozliczeniu końcowym. To tak pokrótce.
Jednym słowem warto mieć obie gry.
Wosho
Posty: 1442
Rejestracja: 01 gru 2011, 13:15
Has thanked: 177 times
Been thanked: 141 times

Re: Le Havre

Post autor: Wosho »

Wtrace sie, bo zastanawiam sie nad kupnem jakiejs wiekszej gry ekonomicznej bo Moja narzeka ze ciagle jakies bitwy w kosmosie, pojedynki magow i zabawy w hakerow ;)
Z tego co czytalem najbardziej znane/dobre/popularne sa le havre, agricola, caverna.
Caverny nie ma po pl a gra musi byc pl, a w le havre czesto przewija sie problem stoczni, kto ja zdobedzie ten ma prawie autowina, prawda to?
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Le Havre

Post autor: romeck »

Wosho pisze:a w le havre czesto przewija sie problem stoczni, kto ja zdobedzie ten ma prawie autowina, prawda to?
Nieprawda to. Bzdura to.

Zagraj, a sam się przekonasz jaka to bzdura. Ktoś, kto to powiedział, grę widział tylko na obrazku. Myślisz, że gra, która byłaby tak zepsuta, znajdowałaby się w pierwszej dziesiątce najwyżej ocenianych gier w świecie? :)

Po prostu każdy zbudowany budynek musi do kogoś należeć, dzięki czemu przynosi temu komuś zysk, ale używać może go każdy. Równie ważny co stocznia jest np. armator. Ale tak naprawdę każdy budynek jest ważny, w zależności od tego, jak się gra.
Ostatnio zmieniony 01 sie 2014, 15:07 przez romeck, łącznie zmieniany 2 razy.
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
hutriel
Posty: 1221
Rejestracja: 11 maja 2012, 07:13
Lokalizacja: Legionowo
Has thanked: 1 time
Been thanked: 28 times

Re: Le Havre

Post autor: hutriel »

Oj chyba nie. Podobno są silniejsze strategie (jak produkowanie i sprzedawanie stali) ale chyba o "autowinie" raczej nie ma tu mowy.
A wracając do Twojego dylematu to mnie osobiście Agricola męczyła. No ale nie grałem w nią na tyle dużo żeby definitywnie ją komuś odradzać. :)
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3241
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 72 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: Veridiana »

romeck pisze:
Wosho pisze:a w le havre czesto przewija sie problem stoczni, kto ja zdobedzie ten ma prawie autowina, prawda to?
Nieprawda to. Bzdura to.
Ja też pierwsze słyszę, więc raczej "często" się nie przewija ;) Można mieć nawet 2 stocznie, a o wygraną i tak trzeba się starać. Aczkolwiek, jeśli przeciwnicy pozwolą Ci zdobyć 2 stocznie, to znaczy że lamerzy :mrgreen:
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: FortArt »

pezetto pisze: BTW... mógłby ktoś krótko porównać LH do Ora et Labora? Mamy Agricole i jakoś nam specjalnie nie podeszła, a chętnie przytuliłbym jakieś nowe pudło :mrgreen: Warto kupić w ciemno OeL?
Warto. Ora et Labora ma się do Le Havre tak jak Caverna do Agricoli. Siostry, ale jednak nie bliźniaczki.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Karit
Posty: 1486
Rejestracja: 13 wrz 2012, 21:15
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre

Post autor: Karit »

FortArt pisze:
pezetto pisze: BTW... mógłby ktoś krótko porównać LH do Ora et Labora? Mamy Agricole i jakoś nam specjalnie nie podeszła, a chętnie przytuliłbym jakieś nowe pudło :mrgreen: Warto kupić w ciemno OeL?
Warto. Ora et Labora ma się do Le Havre tak jak Caverna do Agricoli. Siostry, ale jednak nie bliźniaczki.
a ja zdecydowanie bardziej wole LH - "ułatwiłem" Ci decyzje ;)
Subiektywnie mówiąc - moje opinie o grach są w 100% obiektywne

Moja kolekcja
ODPOWIEDZ