Archipelago

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Amenhotep
Posty: 91
Rejestracja: 30 wrz 2012, 12:29
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 2 times
Been thanked: 6 times

Re: Archipelago

Post autor: Amenhotep »

Możecie powiedzieć jak to chodzi na 2 osoby ? Jak się skaluje ?
Lailonn
Posty: 170
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Archipelago

Post autor: Lailonn »

Na 2 osoby jest nudno. Grać można ale frajdy za dużej wtedy nie ma. Znika totalnie element "kooperacji" czy negocjacji.
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3368
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 120 times
Been thanked: 131 times

Re: Archipelago

Post autor: maciejo »

A czy komuś z Was podobał się wariant na 2 osoby :?: Chciałbym tę grę kupić ale raczej będę grał tylko z żoną :| Ewentualnie solo :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Vester
Posty: 956
Rejestracja: 19 lis 2010, 11:12
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 26 times
Been thanked: 44 times

Re: Archipelago

Post autor: Vester »

Kiepska to gra, a tryb solo to losowość do kwadratu. Jeśli nie przeszkadza Ci przegrana z powodu kiepsko podchodzących kart to może się odnajdziesz...
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 380 times
Been thanked: 94 times

Re: Archipelago

Post autor: farmer »

Wariant na 2 osoby jest w porządku, nie różni się jakoś diametralnie od partii na wiele osób. Generalnie, skaluje się dobrze :).

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3368
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 120 times
Been thanked: 131 times

Re: Archipelago

Post autor: maciejo »

farmer pisze:Wariant na 2 osoby jest w porządku, nie różni się jakoś diametralnie od partii na wiele osób. Generalnie, skaluje się dobrze :).

pozdr,
farm
Vester pisze:Kiepska to gra, a tryb solo to losowość do kwadratu. Jeśli nie przeszkadza Ci przegrana z powodu kiepsko podchodzących kart to może się odnajdziesz...
:) No i dalej nic nie wiem.Dwie skrajne odpowiedzi ale mimo wszystko dzięki :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
KarbonX
Posty: 122
Rejestracja: 27 cze 2007, 09:54
Lokalizacja: Wałbrzych

Re: Archipelago

Post autor: KarbonX »

Na 2 osoby gra jest OK, choć bez szaleństwa.

Solo super, choć bardzo trudne zaliczenie złotego medalu, a srebrny w miarę łatwo uzyskać.
Złoto często na tyle trudne do zdobycia, że niektórzy myślą, że potrzebna jest do tego karta zabójcy, ale to nie prawda. Musisz optymalizować ruchy na maksa i mieć trochę szczęścia z elementami losowymi gry.

Ta losowość i trudność scenariuszy przedłuża żywotność wariantu solo.
Awatar użytkownika
for2players
Posty: 858
Rejestracja: 06 sie 2013, 17:43
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 22 times
Kontakt:

Re: Archipelago

Post autor: for2players »

jeśli chodzi o granie w Archipelago w dwie osoby to zapraszam do lektury:
http://fortwoplayers.blogspot.com/2013/ ... elago.html
Znajdź nas na: NASZA STRONA, FACEBOOK
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Archipelago

Post autor: mig »

1. Jak wygląda zależność językowa gry? Tylko te 48 kart rozwoju (no i instrukcja) czy również jakieś inne elementy?
2. Czy karty rozwoju to zwykłe, cienkie karty, czy grubsze "płytki"? Pytam pod kątem zakoszulkowania i włożenia polskiego tłumaczenia.
3. Jeśli da się karty rozwoju sensownie zakoszulkować to jakie koszulki dobrać (jaki rozmiar)? Na zdjęciach wyglądają jakoś kwadratowo...

i wreszcie najważniejsze:
4. Jakieś nadzieje na polską wersję są...?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Majek10
Posty: 782
Rejestracja: 15 wrz 2012, 11:29
Lokalizacja: Gdańsk
Been thanked: 1 time

Re: Archipelago

Post autor: Majek10 »

mig pisze:1. Jak wygląda zależność językowa gry? Tylko te 48 kart rozwoju (no i instrukcja) czy również jakieś inne elementy?
2. Czy karty rozwoju to zwykłe, cienkie karty, czy grubsze "płytki"? Pytam pod kątem zakoszulkowania i włożenia polskiego tłumaczenia.
3. Jeśli da się karty rozwoju sensownie zakoszulkować to jakie koszulki dobrać (jaki rozmiar)? Na zdjęciach wyglądają jakoś kwadratowo...

i wreszcie najważniejsze:
4. Jakieś nadzieje na polską wersję są...?
1. Tak
2. Zwykłe karty

dalej nie wiem
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Re: Archipelago

Post autor: Borek224 »

"Jak dobrze pamiętam to..."
1. Tylko na tych kartach i też chyba tylko na kilku
2. Zwykłe karty
3. To są kwadratowe karty do tego dwustronne - i ta cecha jest wykorzystywana w grze.
...
4. Gdybam ale szczerze wątpię...
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 380 times
Been thanked: 94 times

Re: Archipelago

Post autor: farmer »

Karty są faktycznie kwadratowe, więc z kolszulkami moze być krucho.

Mimo tego jednak, zależności językowej się nie bój - większość kart jest opisana TYLKO symbolami (brak tekstu w ogóle).
Jedynie część kart posiada i tekst i symbole (działanie jest na tyle złożone, że sam symbol go nie objaśnia - pozwala jednak odgadnąć działanie karty przy kolejnym zetknięciu się z nimi.
Jednak, ponieważ wszystkie karty są zawsze jawne, nic nie stoi na przeszkodzie aby jedna osoba omówiła ich działanie wszystkim, zanim rozpocznie się licytacja.

U nas się sprawdza :).

A grę polecam.
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Archipelago

Post autor: mig »

Dzięki.

Kusi mnie ta gra bardzo... Trochę szukam argumentów, żeby nie kupować, ale póki co niemal wszystko przemawia za nią :wink:

A jak można ocenić skalowalność? Wg BGG całkiem dobrze to wygląda - najlepiej w 4 osoby, ale nawet tryb solo i dwuosobowy mają więcej zwolenników niż przeciwników...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Borek224
Posty: 348
Rejestracja: 25 lis 2010, 13:35
Been thanked: 1 time

Re: Archipelago

Post autor: Borek224 »

Gra ma jedną mała i jedną dużą (względnie) wadę:
- mała - coś jest nie tak z zasadami handu na którymś rynku, były o tym wątki na BGG. Instrukcja jest jakoś niejasno napisana
- duża - gracze którzy nie wierzą w swoją wygraną mogą zacząć nagle grać tak aby doprowadzić do buntu - i wszyscy przegrywają. To zależy pewnie od grupy.

Do trybu solo potrzebujesz jeszcze dokupić/zdobyć w inny sposób talie kart z misjami.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Archipelago

Post autor: mig »

Borek224 pisze:Gra ma jedną mała i jedną dużą (względnie) wadę:
- mała - coś jest nie tak z zasadami handu na którymś rynku, były o tym wątki na BGG. Instrukcja jest jakoś niejasno napisana
- duża - gracze którzy nie wierzą w swoją wygraną mogą zacząć nagle grać tak aby doprowadzić do buntu - i wszyscy przegrywają. To zależy pewnie od grupy.

Do trybu solo potrzebujesz jeszcze dokupić/zdobyć w inny sposób talie kart z misjami.
hmmm... jak rozumiem jest opcja "przegranej z grą". Czy bardzo na tym interakcja cierpi (nie jest zbyt (tfu!) "kooperacyjnie")?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Archipelago

Post autor: schizofretka »

Jest mocno kooperacyjnie, ze wszystkich gier, w których wszyscy mogą przegrać i które znam tu o to najłatwiej. Oczywiście jest to względne - gdyby grać czysto kooperacyjnie gra byłaby dość łatwa, ale jak nikt się nie kwapi by poświęcać cenne surowce dla dobra ogółu, to jedna osoba - separatysta, bez szansy na wygraną, lub znudzona grą - może ją dość łatwo położyć.
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Lailonn
Posty: 170
Rejestracja: 23 lip 2012, 15:09
Has thanked: 7 times
Been thanked: 63 times

Re: Archipelago

Post autor: Lailonn »

Jak ktoś gra tak by przegrać, to może być potencjalnie separatysta - więc pozostali powinni się na wszelki wypadek bardziej uaktywnić ;)

Jedna osoba nie jest w stanie zepsuć całej rozgrywki o ile pozostałe nie zaśpią.

Instrukcja jest źle napisana i sporo trzeba poczytać na forach, by rozwiać wątpliwości.

Tak poza tym, to bardzo przyjemny tytuł a do tego bardzo dobrze wydany.
1. Zamki Burgundii 2. Clash of Cultures 3. Barrage 4. Food Chain Magnate 5. Terraformacja Marsa 6. Keyflower 7. Boonlake 8. Wyspa Skye 9. Podwodne Miasta 10. Great Western Trail: Argentyna - kolejność losowa
windziarz44
Posty: 828
Rejestracja: 17 lip 2012, 12:49
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 32 times
Been thanked: 88 times

Re: Archipelago

Post autor: windziarz44 »

Ja mam inną opinię na temat tego tytułu. Gra jest przekombinowana, praktycznie robi się dużo ale w sumie nie wiadomo po co. Liczy się na fart, że akurat działania, które się podejmuje dadzą mi jakieś punkty na koniec. Granie z separatystą to strzał w kolano. Jemu jest najłatwiej wygrać i wcale nie oznacza to, że inni gracze zaspali. Po prostu ich akcje w jakiś sposób będą pomagały separatyście. Po pierwszej partii miałem jeszcze nadzieję, że jednak ten tytuł jest dobry ale po kolejnej rozgrywce utwierdziłem się w przekonaniu, że to gniot jest.
Co do pytania o skalowanie na 2 osoby - to w mojej opinii, nie wygląda to dobrze.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Archipelago

Post autor: kwiatosz »

Moja recka się niestety opóźnia, ale tak na szybko, to w tej grze działa wszystko oprócz motywu semikooperacji - czyli jej właściwie głównej atrakcji. Za pełną cenę nie warto, za pół ceny to dość przyjemne euro, w którym niektóre partie nie mają sensu, ale pozostałe są przyjemne.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Archipelago

Post autor: palladinus »

Obszerna recenzja na naszym blogu CiekaweGry.

Być jak Krzysztof Kolumb
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Archipelago

Post autor: kwiatosz »

Ja się jednakoż do tej recenzji nieco przyczepię - bo rozbudowana na pewno nie jest. Rozbudowany jest opis gry, a recenzja to w zasadzie kilka stwierdzeń.

Edit: przeniosłem część posta jako komentarz do recenzji.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Archipelago

Post autor: palladinus »

Jako że opis gry, jest nierozerwalną częścią recenzji, to pozwolę sobie się nie zgodzić. A dalsza część również w komentarzu na stronie.
Awatar użytkownika
Christoforos
Posty: 437
Rejestracja: 22 lut 2009, 22:51
Lokalizacja: Lublin / Czerniejów
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Archipelago

Post autor: Christoforos »

Zapraszam do lektury recenzji dodatku do "Archipelago" – "War & Peace".
http://boardtime.pl/2014/09/archipelago ... enzja.html
Awatar użytkownika
Rune
Posty: 1171
Rejestracja: 04 gru 2011, 21:20
Lokalizacja: Tortuga
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Archipelago

Post autor: Rune »

Ech...za każdym razem, gdy widzę coś związanego Archipelago, to żałuję, że nie mam tej gry w swojej kolekcji. Ogromnie podoba mi się oprawa graficzna i sposób wykonania tej gry. Dodatki, jak widać też są ciekawe. Trzeba chyba będzie w końcu ograbić rodzinny skarbiec :D
Przystanek Planszówka - przystań dla wszystkich planszówkowych rozbójników morskich.
Chcę zdobyć
Oddam za talary
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Archipelago

Post autor: Hiu »

jak rebel organizowal czyszczenie magazynow, to mozna bylo wyrwac to to w calkie dobrej cenie. Tak naprawde, to w lepszej niz oferty na forum :)

Gra jest o tyle ciekawa, ze tak jak CO2 - ma element wymuszonej kooperacji :) dla euro-optymalizatorow jest to zazwyczaj element nie do przejscia, dlatego obie gry omijaja szerokim lukiem, jako ze w ich analizie ryzyka, zazwyczaj ten element jest dosc ciezki do skalkulowania i wymusza cos, czego zazwyczaj nie lubia ;) czyli kompromis w pewnych decyzjach. To sie poprostu nie kalkuluje (jako, ze jedyny zysk jest taki, ze ktos musi odpuscic, zeby gra mogla byc kontynuowana).

Archipelago jako gra, jest ciekawie rozwiazana, jako, ze mam wrazenie, ze gra ma 2-3 etapy, kazdy rozgrywany "na roznych predkosciach"
Poczatek to ciach-ciach, bo nie ma zbyt wiele do roboty. Jak juz pare kafli jest odkrytych, to zaczyna sie liczenie, czy warto sie ruszyc na inne kafle, czy krecic sie po swoich. A jak juz mamy temat ogarniety to kalkulujemy koncowke, jak to dobic do naszych tajnych celow. I sie zaraz okazuje, ze nasz tajny cel byl o 1-2 kolejki zbyt odlegly :)
I gramy ponownie.
Ewentualnie w tzw. miedzy czasie, tubylcy nas ubija :)

Innymi slowy - grac.
ODPOWIEDZ