Star Wars: Gra karciana LCG (Eric M. Lang)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Swirek
Posty: 79
Rejestracja: 14 gru 2009, 13:41
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 3 times

Re: Star Wars LCG

Post autor: Swirek »

Bea pisze:Wybaczcie jeśli moje pytania będą brzmieć głupio, ale jestem początkująca w temacie gier, szczególnie takich.
Przy nazwie gry widnieje LCG. Czy to oznacza że gwiezdne wojny będą miały też tak dużo dodatków jak na przykład Warhammer? Czy będzie się samemu kompletować swoją talię? W tym wątku przeczytałam, że radzicie grać dwoma taliami naraz, jak to się ma do instrukcji i czy to oznacza, że lepiej od razu kupić dwie gry???
LCG (Living Card Game) jest skrotem wymyslonym przez firme Fantasy Flight Games (FFG) na okreslenie lini roznych produktow gier karcianych. Intencja tworcow byla wprowadzenie alternatywy dla szeroko funkcjonujacych (a przezywajacych kryzys) modeli sprzedazy CCG/TCG (collectible/trading card game). W duzym skrocie ten model nie wymaga duzych nakladow finansowych w porownaniu z poprzednikami, ale za to aby pozostac na biezaca wymaga w praktyce regularnych (zazwyczaj co miesiecznych) wydatkow.

Idea jest taka. Na start wypuszczany jest zestaw podstawowy z okreslona iloscia wzorow kart. Do pelnego grania potrzebna jest zazwyczaj wieksza liczba takich zestawow, w przypadku SW jest to 2, ale np. w Game of Thrones LCG juz 3. I praktycznie co miesiac wypuszczany jest maly zestaw dodatkowy zawierajacy wzory nowych 20 kart (czasem zestaw tematyczny "premium" w pudelku). Male zestawy laczone sa w cykle tematyczne a w sklad calego takiego cyklu wchodzi 6 dodatkow (np. w SW najblizszy cykl skupi sie na konflikckie Rebelii i Imperium na planecie Hoth)

Aby grac w gre w pelni (np. wziac udzial w turnieju i osiagnac sukces) nie ma sie co oszukiwac, trzeba zakupic 2 zestawy podstawowe i kupowac wszystko co wychodzi (srednio ok 50zl co miesiac, plus zestawy "premium" od czasy do czasu ok 120zl). Mozna ewentualnie wraz ze znajomymi podzielic sie stronami konfliktu (Light, Dark), badz tez indywidualnie frakcjami (ktorych producenci dostarczaja nam 6), ale na dluzsza mete jesli zlapiemy bakcyla gry to i tak najprawdopodobnie bedziemy chcieli miec wszystko sami.

Tak jak pisalem w swoim wczesniejszym poscie, pelnie swoich mozliwosci kazda gra w formacie LCG osiaga po przynajmniej 2 cyklach zestawow (12 malych zestawow) i wtedy satysfackji oprocz samej rozgrywki zaczyna dostarczac nam dodatkowo tworzenie wlasnych tali i testowanie ich z przeciwnikami (paradoksalnie zwanymi tez kolegami lub znajomymi :)).
Awatar użytkownika
muker
Posty: 308
Rejestracja: 11 mar 2010, 20:58
Lokalizacja: Zabrze

Re: Star Wars LCG

Post autor: muker »

Z ciekawości: po co komu duplikaty kart, skoro to objectivy decydują jakie 5 kart z nimi bierzesz do talii. No chyba że dublować można karty objective?
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Re: Odp: Star Wars LCG

Post autor: przemoo99 »

Można. Jeśli na karcie objective nie jest podane inaczej to możesz mieć 2 kopie danego objectivu razem z 2 zestawami kart do nich.
Planszówkowy maniak... :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Star Wars LCG

Post autor: Bea »

Dziękuję wam za rozjaśnienie mi tego tematu. Pewnie więcej pytań się pojawi kiedy będę już miała karty w ręce. Czekam na polską edycję :)
Awatar użytkownika
rzaba
Posty: 445
Rejestracja: 22 kwie 2007, 23:18
Lokalizacja: Limerick, Irlandia
Has thanked: 37 times
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars LCG

Post autor: rzaba »

rzaba pisze:Na amazon.co.uk wlasnie pojawil sie Star Wars LCG za 17.63 funta (+5.10 przesylka) co daje niezła cene 23 funtów (niecałe 115 PLN) - ciekawe jest to ze sprzedawcą jest BookDepository, ktora to firma na swojej stronie sprzedaje po 28 funtow. Bierzcie póki jeszcze jest ta cena (ja juz zamowiłem)
kto nie kupił ten trąba ;) cena poszła do góry, teraz 23.79 + przesyłka
Awatar użytkownika
sewhoe
Posty: 343
Rejestracja: 20 lis 2012, 13:21
Lokalizacja: Sanok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 7 times

Re: Star Wars LCG

Post autor: sewhoe »

rzaba pisze:
rzaba pisze:Na amazon.co.uk wlasnie pojawil sie Star Wars LCG za 17.63 funta (+5.10 przesylka) co daje niezła cene 23 funtów (niecałe 115 PLN) - ciekawe jest to ze sprzedawcą jest BookDepository, ktora to firma na swojej stronie sprzedaje po 28 funtow. Bierzcie póki jeszcze jest ta cena (ja juz zamowiłem)
kto nie kupił ten trąba ;) cena poszła do góry, teraz 23.79 + przesyłka
Ja tam spokojnie poczekam na polską wersję :)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Star Wars LCG

Post autor: Bea »

Jak myślicie będzie można kiedyś grać w więcej osób niż dwie? Chociażby parami?
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 390
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Star Wars LCG

Post autor: Michałku »

Będzie taka możliwość w przyszłości. W instrukcji jest zapowiedź, że wraz z jednym z dodatków będzie multiplayer.
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
Yoritomo
Posty: 13
Rejestracja: 23 gru 2012, 14:39
Lokalizacja: Bytom/Sheffield

Re: Star Wars LCG

Post autor: Yoritomo »

Dokladnie jest napisane ze jeden z wiekszych dodatkow pod nazwa " The Balance of Force " ( ktory ma sie ukazac w pierwszej polowie 2013 roku ) bedzie zawierac zasady multiplayer i ze bedzie to 2 lub 3 graczy jasnej strony kontra jeden gracz ciemnej.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Star Wars LCG

Post autor: Bea »

Yoritomo pisze:.... i ze bedzie to 2 lub 3 graczy jasnej strony kontra jeden gracz ciemnej.
To się cieszę i widzę, że warto inwestować. Żal mi trochę kupować gier na dwie osoby, bo prawie zawsze gramy we czwórkę :)
Darboh
Posty: 861
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: Star Wars LCG

Post autor: Darboh »

Yoritomo pisze:Dokladnie jest napisane ze jeden z wiekszych dodatkow pod nazwa " The Balance of Force " ( ktory ma sie ukazac w pierwszej polowie 2013 roku ) bedzie zawierac zasady multiplayer i ze bedzie to 2 lub 3 graczy jasnej strony kontra jeden gracz ciemnej.
I ten dodatek ma dotyczyć głównie frakcji smuglersów i scumów, czyli wprowadzając w pełni po 3 frakcje każdej ze stron.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Odp: Star Wars LCG

Post autor: Bea »

przemoo99 pisze: niestety potencjalne dodatki mogą szybko wyczerpać temat - w oryginalnej trylogii (na której gra ma w całości bazować) może szybko zabraknąć postaci czy pojazdów.
A nie mają zamiaru kiedyś nawiązać do pierwszych trzech części? Tych nowych?
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars LCG

Post autor: surmik »

Oby nie :wink:
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Star Wars LCG

Post autor: Banan2 »

surmik pisze:Oby nie :wink:
+100 :)
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Darboh
Posty: 861
Rejestracja: 18 wrz 2012, 09:15
Has thanked: 32 times
Been thanked: 19 times

Re: Odp: Star Wars LCG

Post autor: Darboh »

Bea pisze:
przemoo99 pisze: niestety potencjalne dodatki mogą szybko wyczerpać temat - w oryginalnej trylogii (na której gra ma w całości bazować) może szybko zabraknąć postaci czy pojazdów.
A nie mają zamiaru kiedyś nawiązać do pierwszych trzech części? Tych nowych?
Ja bym się nie obawiał. Weź pod uwagę że pierwszy cykl dodatków (6 dodatków) zaledwie dotyczy tematu bitwy o Hoth. Jeszcze trochę zostaje. To raz. Dwa - jeżeli widziałeś karty - przecież już twórcy gry sięgają do całości uniwersum SW, niż tylko zostając przy tym co jest w filmie. Robią to ostrożnie, dbając o klimat całości. Co się im chwali.
Trzy. Disney zapowiedział kolejne części.

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Star Wars LCG

Post autor: Bea »

surmik pisze:Oby nie :wink:
A to czemu? Czyżby sentymenty starszego pokolenia? :wink: Mój syn sobie je chwali (ale on ma 11 lat), mnie osobiście się wydaje, ze z pierwszymi częściami byłoby ciekawiej :)
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 390
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Star Wars LCG

Post autor: Michałku »

Kartę Jar Jar Bingsa prawdopodobnie bym rytualnie spalił, żeby jej nie oglądać ;)
twórcy zapowiadali, że gra ma dotyczyć tylko starej trylogii, a materiału jest tam sporo, także na wiele dodatków powinno pomysłów starczyć.
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Star Wars LCG

Post autor: jolietjake »

Ja osobiście wolałbym, żeby weszli na EU, a nie Trylogię I-III. W książkach i komiksach jest wystarczająco materiału, żeby ciągnąć grę. Choćby tych otaczających Oryginalną Trylogię, nie mówiąc już o Nowej Erze Jedi, Dziedzictwie Mocy czy Przeznaczeniu Jedi daleko w przyszłości. Liczę, że choćby Trylogię Thrawna i jej bohaterów wrzucą :twisted:
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
prz22
Posty: 339
Rejestracja: 17 wrz 2012, 23:12
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Star Wars LCG

Post autor: prz22 »

Albo czasy sithów jak w komputerowym KOTORze...;)
Coraz mocniej wkręcam się w świat gier planszowych, ale od zawsze i na zawsze największą pasją pozostanie muzyka;)
Awatar użytkownika
przemoo99
Posty: 310
Rejestracja: 26 gru 2010, 14:08
Lokalizacja: Sheffield/UK

Re: Odp: Star Wars LCG

Post autor: przemoo99 »

prz22 pisze:Albo czasy sithów jak w komputerowym KOTORze...;)
Za duży rozrzut fabularny. Ale jakby poszli w Trylogię Thrawna, to normalnie orgazm na miejscu... ;-)
Planszówkowy maniak... :)
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Odp: Star Wars LCG

Post autor: ghostdog »

przemoo99 pisze:
prz22 pisze:Albo czasy sithów jak w komputerowym KOTORze...;)
Ale jakby poszli w Trylogię Thrawna, to normalnie orgazm na miejscu... ;-)
LUBIĘ TO :D
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Yoritomo
Posty: 13
Rejestracja: 23 gru 2012, 14:39
Lokalizacja: Bytom/Sheffield

Re: Star Wars LCG

Post autor: Yoritomo »

Darboh pisze:
Yoritomo pisze:Dokladnie jest napisane ze jeden z wiekszych dodatkow pod nazwa " The Balance of Force " ( ktory ma sie ukazac w pierwszej polowie 2013 roku ) bedzie zawierac zasady multiplayer i ze bedzie to 2 lub 3 graczy jasnej strony kontra jeden gracz ciemnej.
I ten dodatek ma dotyczyć głównie frakcji smuglersów i scumów, czyli wprowadzając w pełni po 3 frakcje każdej ze stron.
Nie dokladnie, dwie kompletne talie dla Smugglers and Spies oraz Scum and Villany pojawia sie w innym dodatku pod nazwa " Edge of Darkness ".
Awatar użytkownika
Migdał
Posty: 224
Rejestracja: 21 wrz 2012, 20:29
Lokalizacja: Warszawa

Re: Star Wars LCG

Post autor: Migdał »

Jak tam Panie i Panowie Gracie? Jakie wrażenia? Piszcie coś :) Faktycznie rozgrywka to 15min w porywach do 20tu?
SPRZEDAM: Sword&Sorcery z dodatkami, Drakula, Zatoka Kupców z dodatkami.
Awatar użytkownika
ghostdog
Posty: 645
Rejestracja: 20 sty 2006, 15:54
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3 times

Re: Star Wars LCG

Post autor: ghostdog »

w sumie juz też bym chętnie wysłuchał jakiś opinii tych, którzy mieli już szczęście zagrać
"Obydwaj pochodzimy ze starożytnych plemion Obydwaj jesteśmy już na wymarciu Wszystko wokół nas zmienia się....."
moja lista
http://boardgamegeek.com/collection/use ... own=1&ff=1
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 390
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Star Wars LCG

Post autor: Michałku »

W Polsce gra jest jeszcze trudno dostępna - ja podstawki ściągam z Anglii, ale jeszcze paczka nie przyszła. :(
Ale myślę, że w tym tygodniu uda się już zagrać (najwyżej na proxach) to coś będę w stanie więcej napisać.

A póki co zapraszam na właśnie startujące forum Star Wars LCG.
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
ODPOWIEDZ