Statki, łupy, kościotrupy!

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1363
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 27 times
Been thanked: 303 times
Kontakt:

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: Portal Games »

vojtas pisze:Ukryta ładownia?
Tak oczywiście :) Zerknij tylko jaki ma kamuflaż :)
Wroobel
Posty: 370
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 34 times
Been thanked: 18 times

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: Wroobel »

Witam,
Czy wiadomo już może kiedy będzie dokładna premiera polskiej edycji gry?
I jaka będzie mniej więcej cena?
Awatar użytkownika
Munchhausen
Posty: 729
Rejestracja: 01 sty 2013, 22:29
Lokalizacja: Poznań/ Wągrowiec
Has thanked: 148 times
Been thanked: 129 times
Kontakt:

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: Munchhausen »

Jest już recenzja od Dice Tower. Gra, najdelikatniej mówiąc, nie przypadła Tomowi do gustu, gdyż jest za długa w stosunku do zawartej w sobie losowości. Tutaj można samemu obejrzeć.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: Bary »

Munchhausen pisze:Jest już recenzja od Dice Tower. Gra, najdelikatniej mówiąc, nie przypadła Tomowi do gustu, gdyż jest za długa w stosunku do zawartej w sobie losowości. Tutaj można samemu obejrzeć.
Zaskoczyła mnie ta recenzja. Byłem nastawiony na kupno, ale Tom skutecznie ostudził moje zapędy i najpierw trzeba będzie ją wypróbować na jakimś konwencie.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Awatar użytkownika
kudlacz135
Posty: 645
Rejestracja: 15 sie 2013, 21:39
Has thanked: 2 times
Been thanked: 2 times

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: kudlacz135 »

Czy ja wiem, jeśli ktoś był zainteresowany, to Tom w prezentacji nie pokazał, żeby gra okazała się jakkolwiek gorsza od tego co było prezentowane wcześniej. Jak nie można oczekiwać sporej losowości od gry w której wyciąga się liczbę losowych przedmiotów z worka, rzuca kostkami (kinetycznymi generatorami losowości ;) ) i prócz konkretnych ścianek ważne są też położenie w pudełku i względem innych kostek. Gdyby okazało się, że gra ma zepsute mechanizmy, wtedy mógłbym się zgodzić z obawami. A tutaj, gra ma być lekka i przyjemna, ale nie tak prosta jak 10 wcześniej wydanych kościanek i nie ma zamykać się w 15 minutach. Ma się poczucie wyboru różnych akcji z kostkami, po radosnej wyprawie w z rzucaniem kostek. Według mnie, recenzja Toma nie ujawniła niczego złego, prócz tego ile faktycznie trwa rozgrywka. A jest to argument tak dobry jak ten, że Listy z Whitechapel są beznadziejną grą, bo są długie, więc Mr. Jack jest 10000 razy lepszy. Chociaż zgadzam się, że gdy gra jest trochę inna niż konkurencja, to warto najpierw spróbować, żeby się nie pomylić :)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: kwiatosz »

Recenzji nie oglądałem, ale z informacji wcześniejszych zdecydowanie wygląda to na grę mocno różniącą się od utrzymywanej do tej pory linii Portalu - na pierwsze miejsce zdaje si wysuwać festiwal losowości. Oszukuję się, że chcę najpierw zagrać, ale pewnie skończy się tak, że po prostu kupię i wtedy będę wiedział czy słusznie ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: mauserem »

Bary pisze: Zaskoczyła mnie ta recenzja. Byłem nastawiony na kupno, ale Tom skutecznie ostudził moje zapędy i najpierw trzeba będzie ją wypróbować na jakimś konwencie.
Dobra recenzja, jak większość jakie prezentuje, za co bardzo cenię Toma.
A gra nadal pozostaje na mojej liście zakupowej.

Miałem to szczęście, że miałem możliwość zagrać dwukrotnie (Gencon i Pionek)
I gra jest dokładnie tym na co wygląda - UWAGA LUDZIE:
To jest świetnie wydana, pełna zabawy turlanka, gdzie tym co popycha cię do zwycięstwa jest szczęście i umiejętność wykorzystania tego co przynosi kościany los (w zasadzie to brania jak leci). To nie jest gra "push yor luck", tu nie ma zarządzania ryzykiem. tylko frajda ze składania kolejnych kawałków statków, rekrutowania załogi i wymiany i gromadzenia łupów i brzęczącej mamony - co wyturlasz to zbierzesz - do tego interakcja (ostra) z innymi przy stole.
Już gdzieś na tym forum napisałem - poziom radości jest podobny, a nawet przewyższa ten jaki mam z grania w Potwory z Tokio - gra którą gracze wybrali Grą Roku.

Gra nie próbuje udawać, że jest czymś innym - zacytowane ostrzeżenie jest tego dowodem i bardzo dobrze.
Ma być zabawa i jest, i o to chodzi. S_Ł_K to gra która będzie mogła skupić przy stole rodzinkę, bez smutnych sytuacji w których dorośli roznoszą w proszek pociechy - które miały czelność poprosić o partyjkę ;) Jak kogoś kości nie kochają - niech się ma na baczności :)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 417 times
Kontakt:

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: kwiatosz »

mauserem pisze:S_Ł_K
Uwaga, zgaduję hasło: słoiki.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: mauserem »

kwiatosz pisze:
mauserem pisze:S_Ł_K
Uwaga, zgaduję hasło: słoiki.
+10 - polać temu panu :D
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: Pan_K »

kwiatosz pisze:
mauserem pisze:S_Ł_K
Uwaga, zgaduję hasło: słoiki.
Po K nie ma _, więc raczej "słoik" :lol:
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: powermilk »

To wtedy by nie było SŁ__K?
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2506
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: Pan_K »

powermilk pisze:To wtedy by nie było SŁ__K?
No fakt - byłoby 8)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1093
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 86 times
Been thanked: 31 times

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: Rafal_Kruczek »

mauserem pisze:
kwiatosz pisze:
mauserem pisze:S_Ł_K
Uwaga, zgaduję hasło: słoiki.
+10 - polać temu panu :D
Odpowiedź to oczywiście
SUŁEK
z https://pl.wikipedia.org/wiki/Kocham_pana,_panie_Sułku
mr_pepeush
Posty: 110
Rejestracja: 29 gru 2014, 16:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 4 times
Been thanked: 28 times

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: mr_pepeush »

Nie mają serca nie chcąc podać daty premiery :(
Jak właściwie wygląda czas rozgrywki? Tu raczej nastawiamy się na krótką rozgrywkę (do 45 min) czy potrafi się wydłużać?
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: Bary »

mr_pepeush pisze:Nie mają serca nie chcąc podać daty premiery :(
Pewnie premiera nastąpi w październiku, po Essen.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
TTR_1983
Posty: 3945
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: TTR_1983 »

ja myślę, że wszystkie tytuły Portalu po Essen będą dopiero.
ski-kub
Posty: 4
Rejestracja: 19 maja 2014, 13:47

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: ski-kub »

To raczej pewne, ponieważ Trzewik w którymś z filmów wspominał, że wersje angielskie są robione pod Essen. Strzelam, że strategia jest taka, że po imprezie pojawią się oferty z różnych państw i dopiero wtedy pójdzie druk międzynarodowy.
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: Bary »

ski-kub pisze:To raczej pewne, ponieważ Trzewik w którymś z filmów wspominał, że wersje angielskie są robione pod Essen. Strzelam, że strategia jest taka, że po imprezie pojawią się oferty z różnych państw i dopiero wtedy pójdzie druk międzynarodowy.
Polska wersja idzie razem z angielską do druku. Tak przynajmniej twierdzili w Portal.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
elprzybyllo
Posty: 424
Rejestracja: 08 sty 2012, 12:26
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: elprzybyllo »

Widziałem, że Statki były na Board Manii w Lublinie.
Może ktoś grał i podzieli się wrażeniami?
burzykovski
Posty: 90
Rejestracja: 29 sie 2015, 13:54

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: burzykovski »

Ja byłem razem z narzeczoną, graliśmy jeszcze z Łukaszem z Board Times, sam Trzewik nam wytłumaczył co i jak, a wrażenia no cóż...

Komponenty robią wrażenie, ale to chyba już nikogo nie zdziwi. Bardzo klimatyczne monety, ładnie wykonane customowe kości, elementy statków, portu i inne żetony też są zrobione tak, że ciężko się o coś przyczepić. Jeśli ktoś nie lubi parady kolorów w grze no to niech się lepiej nie zbliża bo jest tak kolorowo, że tęcza na placu Zbawiciela wymięka =) mi osobiście obcowało się z komponentami bardzo miło.

Co do rozgrywki, to tutaj chyba aż tak wielu miłych słów jak przy jakości wykonania nie będzie, ale po kolei.

Zasady dość szybko nam wytłumaczył Ignacy i od razu zostaliśmy rzuceni na głębokie wody. Każdy otrzymał swój statek (każdy taki sam jeżeli chodzi o funkcje i wyposażenie) do tego kości w swoim kolorze sztuk chyba 4 i jazda na przygodę. Każdy etap jest podzielony na parę mniejszych "przygód". Ogólnie "przygoda" sprowadza się do pociągnięcia karty która definiuje ile będzie statków wrogów i ewentualne jakieś przeszkadzajki / cechy specjalne oraz to ile na koniec otrzymamy skarbu jeśli uda nam się zakończyć misję sukcesem. Następnie jeden z graczy bierze wszystkie te kości i rzuca nimi do pudełka które odwzorowuje otwarte morze. Jak już się kostki rozsypią to zaczyna się bitwa. Za pomocą ekwipunku naszego statku możemy albo strzelać, albo przemieszczać nasze statki. Jak już każdy spasuje to wszystko się podlicza i kończymy przygodę oraz dostajemy nagrody. Co parę przygód trafiamy do portu gdzie za zdobyte surowce możemy m. in. rozbudować statek czy wynająć pomocnika. Jeszcze może warto dodać że raz na jakiś czas trafia się tzw. szalona przygoda. Jest to element typowo losowo - zręcznościowy. Takie mini gry typu rzucamy po kolei kostki do pudełka, możemy w nie uderzać aby spróbować zmienić wynik na kostce przeciwnika, ponieważ na końcu wygrywa ten z największą sumą oczek.

W sumie to by było na tyle jeżeli chodzi o podstawową rozgrywkę. Teraz kwestia czy gra się podobała czy nie... Szczerze to i tak i nie. Jest parę pomysłów w tej grze które mogą się spodobać, ale też jest sporo elementów i wyjątków które niepotrzebnie komplikują rozgrywkę, przez co młodsi odbiorcy albo początkujący gracze mogą się momentami pogubić, a patrząc na ogólny zamysł i kolorowe wykonanie to grę bym właśnie ocenił jako lekką i familijną. Czasami miałem wrażenie, że autor wrzucił masę różnych pomysłów do jednego worka, potrzasnął nim i wyszło Statki, łupy, kościotrupy.
Nie podobało mi się jeszcze to że grając chyba podstawowy scenariusz nie czuliśmy żadnego wyzwania, końcówka gry już nas mocno znudziła, statków wrogów było niewiele i bez problemu je pokonywaliśmy mając dodatkowo dopakowane statki. Może to odczucie się zmieni przy jakiś trudniejszych scenariuszach. Dodatkowo grając w Statki, łupy, kościotrupy miałem wrażenie, że gra się toczy sama, samych decyzji jest mało, a jeżeli są to nie mają jakiegoś większego znaczenia. Czynnik losowy czasami daje w kość, szczególnie przy rozrzucaniu kości na morze, gdzie nasze kostki potrafią się ustawić tak, że albo nie starczy dla nas przeciwnika albo zanim jeszcze wykonamy ruch już dwóch czy trzech naszych kostek nie będzie...

Ogólnie chętnie bym zagrał jeszcze raz i zweryfikował moje odczucia, ale póki co gra mnie i mojej drugiej połówki niestety nie porwała.

P. S. Drugiego dnia widziałem jak dzieciaki w to grały i całkiem nieźle się bawiły. Własny statek, który faktycznie rozbudowujemy, jakieś działania na morzu gdzie czasami musimy użyć linijki widocznie porwały ich wyobraźnię =)


Wysłane z mojego SM-N9005 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: Maxxx76 »

Gra toczy się sama... I pewnie dlatego jest to gra familijna nie dla geeków :-D
burzykovski
Posty: 90
Rejestracja: 29 sie 2015, 13:54

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: burzykovski »

Maxxx76 pisze:Gra toczy się sama... I pewnie dlatego jest to gra familijna nie dla geeków :-D
Grałem w wiele familijnych gier i nie miałem takiego odczucia jak tutaj, szczególnie w kwestii decyzji, gdzie tak naprawdę suma sumarum czy się podejmie złą czy nie to możemy nawet tego nie zauważyć. Między graczami jest jakaś rywalizacja, wygrywa ten kto ma więcej VP, ale nie daje mi to żadnej satysfakcji, a w innych grach nie dla geeków pomimo prostoty można to poczuć.

Może ze złym nastawieniem do niej podszedłem, nie mam pojęcia. Według mnie ta gra nie do końca wie czym ma być. Z jednej strony kolorowa, wesoła, z założenia prosta, lekka i przyjemna dla rodzin i casualowych graczy, a z drugiej potrafi się dłużyć, jest parę wyjątków i zawiłości.

Taka moja subiektywna opinia i nie oznacza to, że gra jest zła :) gdyby ktoś mi zaproponował rozgrywkę to bym nie płakał.
mia123
Posty: 91
Rejestracja: 15 kwie 2014, 21:41

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: mia123 »

burzykovski pisze:
Maxxx76 pisze:Gra toczy się sama... I pewnie dlatego jest to gra familijna nie dla geeków :-D
Grałem w wiele familijnych gier i nie miałem takiego odczucia jak tutaj, szczególnie w kwestii decyzji, gdzie tak naprawdę suma sumarum czy się podejmie złą czy nie to możemy nawet tego nie zauważyć. Między graczami jest jakaś rywalizacja, wygrywa ten kto ma więcej VP, ale nie daje mi to żadnej satysfakcji, a w innych grach nie dla geeków pomimo prostoty można to poczuć.

Może ze złym nastawieniem do niej podszedłem, nie mam pojęcia. Według mnie ta gra nie do końca wie czym ma być. Z jednej strony kolorowa, wesoła, z założenia prosta, lekka i przyjemna dla rodzin i casualowych graczy, a z drugiej potrafi się dłużyć, jest parę wyjątków i zawiłości.

Taka moja subiektywna opinia i nie oznacza to, że gra jest zła :) gdyby ktoś mi zaproponował rozgrywkę to bym nie płakał.
Mam bardzo podobne odczuci po rozgrywce. Dla osób które chcą pomyśleć i planować w grze, będzie ona zbyt losowa. Dla dzieciaków faktycznie może być frajda, chociaż nie wiem jak poczuje się dzieciak gdy jego kości "na morzu" polecą po kontach i w danej przygodzie nie będzie miał nic do robienia. Jego koledzy zdobędą łupy, będą mieli wypasione statki a on nic :/ A niestety tak się może zdarzyć.
Jest potencjał aby wprowadzić tutaj jakieś swoje własne zasady, aby niefortunne rozmieszczeni statków jakoś zrekompensować. Albo faworyzować w kolejnej przygodzie graczy którzy w poprzedniej byli o mile morskie od akcji. Coś tutaj brakuje i jest jakiś niedosyt. Ładna prezentacja gry za pewne skusi wielu do kupna.
Awatar użytkownika
Maxxx76
Posty: 4007
Rejestracja: 22 lip 2013, 00:34
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: Maxxx76 »

Przepraszam za offtop, ale czytając wpisy na forum mam wrażenie, że polski trudna języka, bardzo trudna...
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 930 times

Re: Statki, łupy, kościotrupy!

Post autor: rattkin »

Oj tam, dzieciaki też mogą mieć konta bankowe...
ODPOWIEDZ