Machina Arcana (Juraj Bilić)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Irr3versible
Posty: 993
Rejestracja: 09 cze 2019, 01:03
Lokalizacja: Kraków/Zabierzów
Has thanked: 629 times
Been thanked: 543 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Irr3versible »

jediwolf pisze: 20 wrz 2020, 10:38
Chilihead pisze: 20 wrz 2020, 09:33 Dzięki za odpowiedzi, faktycznie maty masywne, ale brakuje mi jakiegoś wizualnego powiązania pomiędzy komponentami na stole, wiec ich zakup kusi.
Zrobię sobie "makietę" tych mat przed zakupem i zobaczę jak to wygląda na stole pod kątem miejsca i wygody.
Jak chcesz mogę rozłożyć makiety i cyknąć fote.
A ja poproszę, w wolnej chwili oczywiście :)
Dziękuję.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2760
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 330 times
Been thanked: 1257 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Yuri »

Demosy 3ed "Machiny Arcany" zostały wysłane dosłownie do kilku recenzentów, pierwsze podsumowanie własnie spłynęło.

"Revised edition of Machina Arcana, together with the final Eternity expansion, is going to hit Kickstarter tomorrow (you can sign up to the KS through the link in our bio). MA is not totally new for us, we’ve played the last edition a lot, and loved it despite some flaws which… are fixed in the upcoming KS! Now we had a chance to test the Eternity prototype and meet developers, who are behind this game (greetings to A&J 👋).
——🎲🎲🎲——
Revised edition includes:
😍Revised rulebook AND extra guidebook (available online for free to anybody), which guide you through the first 5 rounds of the game and explain the most important aspects. It flattens the learning curve A LOT and clarifies the game even for experienced players.
😍Finally players’ aid sheets are here (also free), and they cover most of the aspects of the game, together with actions for each interactive element, monster and horror phase cycle, and more.
😍😥Text on some cards (items, monsters, etc.) have been made more precise, and more intuitive than in the previous edition, which some of you already own. Good thing you can also freely print&play them, and if you are returning backer, you get a 25$ discount on the new KS.
——🎲🎲🎲——
Eternity expansion provides, among other things:
😍The fastest, most immersive and the most challenging scenarios so far.
😍New mechanics of hidden rooms and custom play areas that augment existing map tiles discovered through some chapters. There are some nice twists with that mechanic (that’s all we can say without spoilers;-)).
😍Less random cutting off horror and spawn rolls.
——🎲🎲🎲——
PS. One of the things we love in MA the most is how many different playstyles are possible, and every one of them provides you similar chances to survive. Want to grab a big hammer and smash through enemies? Here you are, but what about playing without weapons, using artifacts, running from enemies, or setting traps? Playing as a peacemaker when doing deeper and deeper into madness? It’s here, and it’s as fun as other ways to play. Machina Arcana is not a simple dungeon crawler, it’s a complex survival game, which can be a crawler if you choose so."


Jutro startuje kampania, pewnie powyższe pomoże komuś w podjęciu decyzji. Ja wspieram zdecydowanie upgrade pack 2ed>3ed.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
jediwolf
Posty: 402
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 83 times
Been thanked: 80 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: jediwolf »

Irr3versible pisze: 20 wrz 2020, 20:56 A ja poproszę, w wolnej chwili oczywiście :)
Dziękuję.
Stół ma 180x90. Bez problemu się mieścimy z Twilightem na 6ciu graczy. Z Arcaną na 4rech jest problem. Maty są za duże. Gramy bez i nie ma problemu.
Obrazek

Edit: gramy bez mat dla graczy. Główna mata i pasek boczny często używamy.
Awatar użytkownika
Pomelo
Posty: 79
Rejestracja: 31 lip 2019, 10:37
Lokalizacja: Zielniki
Has thanked: 45 times
Been thanked: 36 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Pomelo »

Nemesis Lockdown miał byc ostatnim KS-em dla mnie w tym roku i wtedy stało się to...wszedłem tutaj i pochłonęło mnie. Jako gracz głównie solo gra jest na moim radarze.
Panie i Panowie powiedzcie o co chodzi z tym chaptersami? W danym scenariuszy są to po prostu "karty fabuły" wyzwalające następne wydarzenia toczące się na mapie, czy to raczej jakieś urozmaicenie do scenariusza, które zmienia zasady gry?

No i pytanie, które mam nadzieję nie zabrzmi zbyt leniwie, czy ktoś organizuje zbiórkę? Jestem chętny. EDIT: Znalazłem wątek, już nieważne.
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 544
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 257 times
Been thanked: 113 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: hamish »

Każdy scenariusz ma kilka rozdziałów. One determinują grę, określając jej tymczasowy cel, którego niewypełnienie czasem blokuje nam przejście do kolejnego rozdziału. Każdy rozdział jest inny, raz zawiera elementy działające na naszą korzyść, innym razem wręcz przeciwnie. Dzięki nim nie da się grać całego scenariusza na jedno kopyto, bo po przejściu do kolejnego rozdziału często wymagana jest zmiana podejścia. Dodatkowo karty rozdziałów wchodzą w synergię z kartami wydarzeń i odblokowują nowe, mocniejsze przedmioty.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 486
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 64 times
Been thanked: 167 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: strid3rr »

Ja jestem zawiedziony, że taki The Thing, który wygląda dość biednie i mało interesująco dostaje polską wersję od Galakty, a dobry i sprawdzony już tytuł jakim jest Machina Arcana dalej pozostaje nieprzetłumaczony.
Nie chce mi się wierzyć, że sprzedaż gry z ukrytym zdrajcą, która trafi tylko do większych grup graczy, sprzeda się lepiej niż przemyślany i wciągający dungeon crawler w którego można z powodzeniem grać także solo...
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5239
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 526 times
Been thanked: 1846 times
Kontakt:

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Gambit »

strid3rr pisze: 23 wrz 2020, 14:06 Ja jestem zawiedziony, że taki The Thing, który wygląda dość biednie i mało interesująco dostaje polską wersję od Galakty, a dobry i sprawdzony już tytuł jakim jest Machina Arcana dalej pozostaje nieprzetłumaczony.
Nie chce mi się wierzyć, że sprzedaż gry z ukrytym zdrajcą, która trafi tylko do większych grup graczy, sprzeda się lepiej niż przemyślany i wciągający dungeon crawler w którego można z powodzeniem grać także solo...
Bo jak słyszysz The Thing, to się jarasz, bo to Coś. A jak słyszysz Machina Arcana, to nie wiesz o co kaman. Tytuł sprzedaje grę :)
Flowenol
Posty: 92
Rejestracja: 16 sty 2020, 16:21
Has thanked: 20 times
Been thanked: 20 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Flowenol »

Gambit pisze: 23 wrz 2020, 14:34
strid3rr pisze: 23 wrz 2020, 14:06 Ja jestem zawiedziony, że taki The Thing, który wygląda dość biednie i mało interesująco dostaje polską wersję od Galakty, a dobry i sprawdzony już tytuł jakim jest Machina Arcana dalej pozostaje nieprzetłumaczony.
Nie chce mi się wierzyć, że sprzedaż gry z ukrytym zdrajcą, która trafi tylko do większych grup graczy, sprzeda się lepiej niż przemyślany i wciągający dungeon crawler w którego można z powodzeniem grać także solo...
Bo jak słyszysz The Thing, to się jarasz, bo to Coś. A jak słyszysz Machina Arcana, to nie wiesz o co kaman. Tytuł sprzedaje grę :)
No nie wiem ja zainteresowałem się grą po tytule i jak zobaczyłem przedwiecznych i klimat steampunkowy nie było wyboru i portfel zrobił się jakby puściejszy.
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2760
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 330 times
Been thanked: 1257 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Yuri »

Flowenol pisze: 23 wrz 2020, 14:49
Gambit pisze: 23 wrz 2020, 14:34
strid3rr pisze: 23 wrz 2020, 14:06 Ja jestem zawiedziony, że taki The Thing, który wygląda dość biednie i mało interesująco dostaje polską wersję od Galakty, a dobry i sprawdzony już tytuł jakim jest Machina Arcana dalej pozostaje nieprzetłumaczony.
Nie chce mi się wierzyć, że sprzedaż gry z ukrytym zdrajcą, która trafi tylko do większych grup graczy, sprzeda się lepiej niż przemyślany i wciągający dungeon crawler w którego można z powodzeniem grać także solo...
Bo jak słyszysz The Thing, to się jarasz, bo to Coś. A jak słyszysz Machina Arcana, to nie wiesz o co kaman. Tytuł sprzedaje grę :)
No nie wiem ja zainteresowałem się grą po tytule i jak zobaczyłem przedwiecznych i klimat steampunkowy nie było wyboru i portfel zrobił się jakby puściejszy.
A kolejnych 9 na 10 tak zareaguje na brand The Thing :wink:
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 11065
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3382 times
Been thanked: 3275 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: japanczyk »

Flowenol pisze: 23 wrz 2020, 14:49 No nie wiem ja zainteresowałem się grą po tytule i jak zobaczyłem przedwiecznych i klimat steampunkowy nie było wyboru i portfel zrobił się jakby puściejszy.
Tylko nazwa nie wskazuje na cokolwiek Cthulhu related ;-)
Jakby to było Machina Arcana Mythos, albo Lovecraft Arcana ...
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 544
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 257 times
Been thanked: 113 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: hamish »

Tak trochę z innej beczki, ale drugi KS zakończył się w listopadzie 2018, gry już dawno są u wspierających, niektóre sklepy miały ją w sprzedaży. Widział ktoś polską recenzję, albo chociaż jakąś zajawkę? Gra przeszła u nas bokiem bo mniej więcej w tym samym czasie DMD szalał na KS.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Dhel
Posty: 706
Rejestracja: 28 wrz 2018, 09:49
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 475 times
Been thanked: 395 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Dhel »

Właśnie ubolewam, bo gra jest nie tylko u nas, ale praktycznie wszędzie mało znana, a jak dla mnie zostawia w tyle wszystkie tytuły FFG.
A tak z ciekawości, ciekawe ile osób zna X-Odus: Rise of the corruption? :wink:
Dla mnie w moim top 3, a na tytuł natknąłem kompletnie przypadkiem.
Awatar użytkownika
strid3rr
Posty: 486
Rejestracja: 24 wrz 2017, 21:53
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 64 times
Been thanked: 167 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: strid3rr »

Ja obstawiam, że chodzi o język i ilość tekstu, przez to tak mało się mówiło o tej grze. Gry planszowe ktore są mocno fabularne, ale nie są po polsku, raczej nigdy nie są u nas jakoś popularne (np. taki Folklore: The Affliction). Doszła do tego znikoma kampania reklamowa i mało kto o tej grze w ogóle wiedział.
O C:DMD było praktycznie od razu wiadomo, że będzie w PL wydane przez Portal. Zresztą gra wyszła od CMON więc sam wydawca robi już szum.
Awatar użytkownika
choczkins
Posty: 339
Rejestracja: 01 kwie 2014, 11:40
Lokalizacja: Rawicz
Has thanked: 102 times
Been thanked: 39 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: choczkins »

Dobrze rozumiem, aby zagrać w 2 edycji w scenariusze z To Eternity trzeba dokupić zestaw konwertujący?
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2760
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 330 times
Been thanked: 1257 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Yuri »

Nie. Tylko sam dodatek za 25$.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 544
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 257 times
Been thanked: 113 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: hamish »

choczkins pisze: 27 wrz 2020, 10:47 Dobrze rozumiem, aby zagrać w 2 edycji w scenariusze z To Eternity trzeba dokupić zestaw konwertujący?
Druga edycja jest w pełni kompatybilna z dodatkiem To Eternity. Jeśli weźmiesz sam dodatek (taki jest pledge), dobrze by było dobrać sobie jeszcze zestaw koszulek jako add-on. Kosztują tylko $10 a jest tam 170 koszulek na karty z dodatku.

Sam upgrade pack zawiera poprawione karty. Gracze zwracali uwagę, że mieli trudności z interpretacją niektórych treści, więc autor wziął to pod uwagę i dokonał korekty tekstu na kartach. Te karty są już w trzeciej edycji, ale jak ktoś sobie życzy mieć poprawione w drugiej, może nabyć właśnie upgrade pack jako add-on.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Carmash
Posty: 419
Rejestracja: 13 sty 2016, 08:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 3 times
Been thanked: 15 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Carmash »

Obrazek

Żadne to potwierdzenie, bo i szanse na wydanie raczej znikome, ale miło, że Galakta chociaż rzuci na to okiem 😁
Awatar użytkownika
hamish
Posty: 544
Rejestracja: 31 paź 2014, 19:49
Has thanked: 257 times
Been thanked: 113 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: hamish »

Interesujące. Trochę ciekawi mnie, czy rzeczywiście pochylą się nad grą. W moim odczuciu pasuje ona do linii wydawniczej Galakty. Jest wersja podstawowa, dwa większe dodatki, zatem jest możliwość ugrania czegoś. Z pewnością znalazłaby się mocna reprezentacja graczy, którzy z różnych powodów wybraliby wersję rodzimą. Jednak zachowam sceptycyzm. Juraj wspominał, że będą rozmawiać z potencjalnymi wydawcami po kampanii. Zatem pewnie mówimy o perspektywie dwóch lat od teraz (strzelam). Czas pokaże.
Crivens! Whut aboot us, ye daftie!?
Sprzedam
Kupię
Chilihead
Posty: 35
Rejestracja: 25 kwie 2020, 13:22
Has thanked: 21 times
Been thanked: 5 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Chilihead »

Carmash pisze: 28 wrz 2020, 16:55
Spoiler:
Żadne to potwierdzenie, bo i szanse na wydanie raczej znikome, ale miło, że Galakta chociaż rzuci na to okiem 😁
Było by miło, gra podoba mi się na tyle że miejsce na 3 szt na półce się znajdzie :)
Sidd
Posty: 12
Rejestracja: 07 sie 2018, 09:50
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Sidd »

Muszę sie przyznać, że trafiłem tutaj nieco przez przypadek... I przepadłem! Wezmę wszystko (core i dodatki), bo wygląda to i zapowiada się obłędnie! Mój klimat! Dzięki wielkie za ten wątek i otwarcie moich oczu!
Awatar użytkownika
Yuri
Posty: 2760
Rejestracja: 21 gru 2018, 09:58
Has thanked: 330 times
Been thanked: 1257 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: Yuri »

Sidd pisze: 29 wrz 2020, 11:01 Muszę sie przyznać, że trafiłem tutaj nieco przez przypadek... I przepadłem! Wezmę wszystko (core i dodatki), bo wygląda to i zapowiada się obłędnie! Mój klimat! Dzięki wielkie za ten wątek i otwarcie moich oczu!
To bardzo solidna pozycja i oferuje bardzo duża za zainwestowane środki. Nie będziesz żałował.
Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/Yuri1984
RABATY, gdyby ktoś potrzebował: Portal = 15%, Mepel.pl = 5%, Planszomania.pl = 2%
Chcesz się zrewanżować kawą ? Zapraszam >>> https://www.buymeacoffee.com/yuri4891
tommyray
Posty: 1334
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 413 times
Been thanked: 566 times
Kontakt:

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: tommyray »

Swoją drogą, może wiecie a może nie, być może już ktoś o tym wspominał ale jest polska wersja instrukcji na oficjalnej stronie wydawcy Machiny Arcany:
http://bit.ly/2Mn5rZ4

Zaskoczyło i ucieszyło mnie to, bowiem sam się zająłem już tłumaczeniem przewodnika i w planach miałem podręcznik.
A tu taka niespodzianka, trzeba będzie jedynie uwspólnić terminologię ;)

Tłumaczenie jest autorstwa Macieja Bieni - może nawet jest tu na forum ów człek, w każdym razie dobry ów człowiek zrobił dla nas tę "nikomu niepotrzebną robotę", chwała mu zato. Są tam pewne rzeczy do poprawki jak literówki, niepoprawnie dzielone wyrazy i miejscami zmiksowany tekst ale to już są drobnostki do łatwej poprawy, można szybko zrobić erratę.

EDIT: no tak, warto czytać wątek od strony pierwszej...
jediwolf
Posty: 402
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 83 times
Been thanked: 80 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: jediwolf »

Tłumaczenie było robione na pierwszej wersji instrukcji, która była raczej słaba (sam autor gry to gdzieś nawet podkreślał), więc pewnie przedałaby się wersja 2.0 już na podstawie poprawionej, nowej instrukcji z obecnego KSa :)
tommyray
Posty: 1334
Rejestracja: 11 mar 2017, 14:51
Lokalizacja: Gliwice/Katowice
Has thanked: 413 times
Been thanked: 566 times
Kontakt:

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: tommyray »

jediwolf pisze: 30 wrz 2020, 09:15 Tłumaczenie było robione na pierwszej wersji instrukcji, która była raczej słaba (sam autor gry to gdzieś nawet podkreślał), więc pewnie przedałaby się wersja 2.0 już na podstawie poprawionej, nowej instrukcji z obecnego KSa :)
Ha! czyli jednak mogę się za to zabierać :)
jediwolf
Posty: 402
Rejestracja: 11 sty 2015, 20:14
Has thanked: 83 times
Been thanked: 80 times

Re: Machina Arcana (Juraj Bilich)

Post autor: jediwolf »

tommyray pisze: 30 wrz 2020, 09:51
jediwolf pisze: 30 wrz 2020, 09:15 Tłumaczenie było robione na pierwszej wersji instrukcji, która była raczej słaba (sam autor gry to gdzieś nawet podkreślał), więc pewnie przedałaby się wersja 2.0 już na podstawie poprawionej, nowej instrukcji z obecnego KSa :)
Ha! czyli jednak mogę się za to zabierać :)
Jak masz czas i chęci to pewnie tak :) Na szybko przeglądnąłem nową instrukcję i sporo rzeczy zostało takich samych jak w starej. Zawsze trochę mniej pracy.
ODPOWIEDZ