Race for the Galaxy - pytania o zasady

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
Edwardo
Posty: 573
Rejestracja: 13 wrz 2010, 11:48
Lokalizacja: Wroclove
Has thanked: 27 times
Been thanked: 19 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Edwardo »

wersja solowa jest po zakupie dodatku The Gathering Storm. W tym pudełku siedzi sławny robot :)
Jestem Stanley i jestem planszoholikiem www.planszoholik.pl
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Senthe »

Chyba chodzi o AI do grania na komputerze, dobrze zrozumiałam?

AI nazywa się Keldon (wygooglasz bez problemu) i ma wyłącznie angielskie napisy, ale jeśli język nie jest dla Ciebie dużym problemem, powinieneś spokojnie sobie z nimi poradzić. Najistotniejsze są wszak ikonki.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: gafik »

Chodziło mi o papierowego robota.

Jeszcze pytanie do zasad: Czy światy początkowe produkują w fazie produkcji? Jeżeli tak to jakiego typu towar?
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Senthe »

Zależy jakie są te światy początkowe. Jeśli produkcyjne (jak Zagubiona Ziemska Kolonia), to produkują na normalnych zasadach, jeśli nie to nie.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3650
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 119 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: gafik »

Czyli, jeżeli pole w kole jest szare to nie świat produkuje? (produkują tylko niebieskie, brązowe, zielone i żółte?)
np. Epsilon Eridiani - ma szare kółko, więc nie produkuje - dobrze rozumiem? :oops:
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Senthe »

Tak. Całkowicie szare światy nigdy nie mają na sobie żadnych towarów, za to zwykle są lepiej punktowane i/lub mają lepsze funkcje.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
xBronsonx
Posty: 100
Rejestracja: 10 lip 2010, 20:53
Lokalizacja: Połaniec
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: xBronsonx »

Mamy mały kłopot z kartą "ŚWIAT HAZARDU". Rozumiem, że wybieram liczbę i sprawdzam wartość w tabelce, np. pod 2 dla technologii to 12, dla świata 11, zaś dla świata militarnego to 7. Czy dobrze odczytują tą tabelkę, bo chyba nie ma w talii kart, których koszt/obrona wynosi więcej niż 8.
O co tu chodzi? :D
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Senthe »

Wybierasz liczbę. Sprawdzasz wierzchnią kartę z talii. Jeśli ma ona koszt taki jak wybrana przez Ciebie liczba, możesz ją dobrać.

Tabelka (dobrze ją odczytujesz) jest tylko po to, żebyś mógł sobie oszacować szanse na dobranie określonej karty.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
xBronsonx
Posty: 100
Rejestracja: 10 lip 2010, 20:53
Lokalizacja: Połaniec
Has thanked: 5 times
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: xBronsonx »

Senthe pisze:Tabelka (dobrze ją odczytujesz) jest tylko po to, żebyś mógł sobie oszacować szanse na dobranie określonej karty.
Aha, to wszystko wyjaśnia :D Myśleliśmy, że liczba z tabelki to koszt/obrona :roll:

dzięki za pomoc
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Olgierdd »

w Rebel vs Imperium zmienili działanie tej karty i szkoda, że nie pojawiła się w polskiej wersji:

w IV fazie można postawić jedną kartę z ręki i odkryć ze stosu ilość kart równą kosztowi naszej. Jeżeli żadna karta z odkrytych nie będzie kosztować więcej niż ta co postawiliśmy, wszystkie karty łącznie z naszą są odrzucane. Jeśli chociaż jedna jest droższa, to zachowuje się to co postawiliśmy i dobiera jedną dowolną z odkrytych kart.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6359
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 193 times
Been thanked: 490 times
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: yosz »

to jest jedyna karta, którą bez namysłu wyrzucam jak do mnie trafi (znaczy płacę nią, bez zbędnego zastanawiania się)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
mbork
Posty: 1144
Rejestracja: 20 cze 2009, 01:05
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: mbork »

yosz pisze:to jest jedyna karta, którą bez namysłu wyrzucam jak do mnie trafi (znaczy płacę nią, bez zbędnego zastanawiania się)
I niesłusznie imho, bo zdarza się, że mamy mocny silnik kartowy, nic innego do zasiedlenia, a np. brakuje nam mocy konsumpcyjnych. Gambling World potrafi się przydać (choć rzadko).
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

W ogóle warto przełamywać takie "niechęci" do pewnych kart. Wiem to po sobie, bo sprawia mi to sporą radość :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Senthe »

Gambling World przydaje się chyba tylko i wyłącznie w razie dotkliwego braku mocy konsumpcyjnych, bo jego specjalna moc jest delikatnie mówiąc dziwna.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5834
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 409 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: KubaP »

Ja korzystam z niego, kiedy szukam zielonych albo złotych światów - cisnę "2" non stop i czasem wpada coś.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 122 times
Been thanked: 131 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: maciejo »

Posiadam na "moim stole" Specjaliste od Kontaktów i Roboty Replikanty (-2 do kolonizacji PLANETY NIEMILITARNEJ) :D
Czy to oznacza,że płace 3 karty mniej przy kolonizacji PLANETY MILITARNEJ (oczywiście z wyjątkiem Planety Obcych) :?: :?: :?:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Olgierdd »

tak, te bonusy się kumulują.
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

maciejo pisze:Czy to oznacza,że płace 3 karty mniej przy kolonizacji PLANETY MILITARNEJ
Prawda, że świetna gra?! :D
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 122 times
Been thanked: 131 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: maciejo »

Andy pisze:
maciejo pisze:Czy to oznacza,że płace 3 karty mniej przy kolonizacji PLANETY MILITARNEJ
Prawda, że świetna gra?! :D
Ciekawe ile się jeszcze muszę nauczyć aby dobrze (w/g zasad) grać :evil:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Żeby grać wg reguł, to 5 partii wystarczy. Żeby wygrać z wyjadaczem, to i 100 może być za mało :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3370
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 122 times
Been thanked: 131 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: maciejo »

Andy pisze:Żeby grać wg reguł, to 5 partii wystarczy. Żeby wygrać z wyjadaczem, to i 100 może być za mało :)
Oj tu się nie zgodzę.
Losowość jest jednak potężna w tej grze co pozwala niejednokrotnie nowicjuszom pokonać "starych wyjadaczy".
Co do mojego wcześniejszego pytania gdyby nie partia na BGA nigdy nie wpadłbym na to że taki bonus jest możliwy.Teraz po przeglądnięciu instrukcji stwierdzam,że jest to wyraźnie napisane :oops:

Poza tym masz absolutną racje - to rzeczywiście jest świetna gra :!: :wink:
Ostatnio zmieniony 07 gru 2012, 12:41 przez maciejo, łącznie zmieniany 1 raz.
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

maciejo pisze:Losowość jest jednak potężna w tej grze co pozwala niejednokrotnie nowicjuszom pokonać "starych wyjadaczy".
Jakoś sobie nie przypominam, żebym obserwował takie przypadki. :)
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1836
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Olgierdd »

Andy pisze:
maciejo pisze:Losowość jest jednak potężna w tej grze co pozwala niejednokrotnie nowicjuszom pokonać "starych wyjadaczy".
Jakoś sobie nie przypominam, żebym obserwował takie przypadki. :)
+1
Znajomemu zajęło chyba 18 rozgrywek, żeby ze mną wygrać (całe szczęscie nie zrażał się, bo samo budowanie tableau to frajda). Szczegół tkwi w tym, że nowicjusz nie tylko nie umie "czytać" przeciwnika, ale nawet nie próbuje tego robić. Natomiast weteran, szczególnie grając z innymi weteranami, cały czas musi analizować jakie fazy mogą zagrać inni gracze, tak by w jednej turze optymalnie wykorzystać jak najwięcej z nich.

przykład 1.: mam w ręce dwa światy militarne +5 obrony, na które mnie stać (robię strategię militarną) i 4 inne karty. Ilość kart na tableau wszystkich graczy nie przekracza 6. Jeden z przeciwników ma kilka mocy konsumpcji, ale słabą produkcję. Pewnie w końcu będzie się starał coś kolonizować, dlatego poczekam na niego (nie spieszy mi się), a tymczasem sam zagram produkcję, żeby w następnej turze sprzedać geny za 4 karty.

przykład 2.: rozpocząłem grę z przyzwoitą ilością tanich światów produkcyjnych, więc decyduję się na strategię konsumpcja/produkcja. Niestety nie podchodzą mi karty z konsumpcją i na domiar złego przeciwnik szybciej zbudował silniejszy silnik na konsumpcję i produkcję. Na 100% nie dogonię go i najprawdopodobniej nie będzie on już zagrywał nic poza konsumpcją i produkcją. Jedynym wyjściem jest kolonizowanie i rozwój czegokolwiek, żeby błyskawicznie zakończyć grę, ewentualnie zagrywanie eksploracji +5 lub podpinanie się pod jego produkcję i sprzedawanie swoich towarów z nadzieją, że wpadnie jakieś rozwinięcie o koszcie 6, pasujące do moich kart (najlepiej SETI).
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Race for the galaxy

Post autor: Andy »

Do tego dochodzi najzwyklejsza w świecie znajomość talii. Żeby czegoś konkretnego szukać (eksploracją +5, a zwłaszcza akcją search z dodatku), trzeba wiedzieć czego się szuka.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Race for the galaxy

Post autor: macike »

Andy pisze:
maciejo pisze:Losowość jest jednak potężna w tej grze co pozwala niejednokrotnie nowicjuszom pokonać "starych wyjadaczy".
Jakoś sobie nie przypominam, żebym obserwował takie przypadki. :)
Bez przesady. Nowicjusz niejednokrotnie wygra ze "starym wyjadaczem", bo życie faktycznie czasami wykracza poza 3 odchylenia standardowe. Przy setkach/tysiącach partii da się to zaobserwować.
Masz jakieś dane, które pozwolą podeprzeć hioptezę o potędze losowości? Masz na myśli gry 2p, czy inne?

AFAIR w grach 4+, gdzie było co najmniej 3 "starych wyjadaczy", nowicjusz nie miał wielkich szans na wygraną (chociaż nie twierdzę kategorycznie, że był ich pozbawiony) i przegrywał.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
ODPOWIEDZ